Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

petreva
12. zář 2009

JULIE, Jakoubek je skoro stejně starý jako naše Elenka 😵 . ona se sice nebudí úplně, ale spí neklidně a občas se vzbudí na baštu, ale ne vždy. Taky čekám na ukončený šestý měsíc. A k tomu co ti řekla dr...já bych dva příkrmy najednou nedávala 😅 asi jsem až moc přemejšlivá matka 😅 ale myslím, že ten malej človíček toho musí zvládnou víc než dost, tak jídlo aspoň pomalu a postupně, dle mého názoru...dáš vědět, jak jsi se rozhodla? Já se kloním k zelenině zatím 😉 jsem zvědavá jak jí bude chutnat...

zedra1
12. zář 2009

Začali jsme s příkrmem od 4 měs. mrkev,květák-ten jsem měla i ve vlasech 😒 ,broko,špenát,mích.zeleninka .Po 14 dnech jsem přidala brambory.Ale stejně to chce vždycky zapít M.M.Bude nám za 2 dni půl roku,tak skusíme maso,doktorka řekla,že muže kůrku chleba,piškoty,jogurt activia,švestky....
Takže mi jedem ráno mlíčko,v poledne mlíčko(někdy sní trošku přesnídávky)k obědu zeleninku,svačinka mlíčko.(kojim po 2 hodinách ☹ )svačinka přesnídávka a mlíčko,večeře kaše a pak mlíčko a SPÁT. 😉

crca
12. zář 2009

Zedra1-o tom jídle všude mě nemluv,naučila jsem se jednu věc,nekrmit v bílém triku,nebo bodýnku 😀 😀 a nejlepší je,když Michalka chytne kecavou když má v papule mrkev a udělá brrrrrrrrm 😀 to ani bryndák a plína nepobrala,jenom přehoz na sedačce 😅

eviska83
12. zář 2009

crca- neake typy ked krmis oboch naraz?????????? my sme zacali asi pred 2 tyzdnami- ale bez MM by som bola stratena- ked vidi jedno aj druhe chce 😝 😝 😝 Zatial bol MM stale pritomny,ale raz to budem musiet zvladnut sama 😕 my mame za sebou- mrvicku,zemiak ,brokolicu,dynu a kombinacie tejto zeleninky.za 2 tyzdne zacneme pridavat ovocicko.

crca
13. zář 2009

Ahoj eviska83-Někdy je krmím naráz,někdy ne,já jsem teda po většinu času doma sama,takže já si nemůžu moc vybírat 😀 Jelikož ještě sami nesedíme,tak si je podložím na gauči(nebo po jednom),dám brindák,plínu a misku si dám vedle na židličku,abych měla jednu ruku volnou a držet jim ručičky,protože do toho hrábnou a je to 😀 😀 ,já jim teda i mlíko dávám po jednom,už to mám tak nějak vychytaný a nebo kdo začíná víc brblat,tak jde první 😀 ,ale nastaly taky stavy,že jsem dala flašku do pusy jednomu a v momentě začala řvát holka a to byla v klidu 😀 😀 ,no,prostě má smůlu a musí to vydržet,ale zase je pravda,že mě nikdy nebrečeli celou dobu,co jsem krmila jednoho.Holt,to je úděl dvojčátek 😅 ,ale až budou sedět v židličkách,tak to bude lepší.

shaula
13. zář 2009

Eviska - dokud kluci neseděli, tak jsem je krmila v autosedačkách oba najednou - prostě jednu lžičku jednomu, druhou druhému. Tenhle systém nám nejvíce vyhovuje, protože jinak se taky vztekají, že chtějí papat oba najednou. Pokračujeme v tom i teď, kdy se už krmí v krmicích židličkách.

eviska83
13. zář 2009

shaula- az teraz som si vsimla ze aj ty si medzi stastnymi rodicmi dvojiciek 😀 😀 😀 My ich teda tiez mame v autosedacka-ja krmim jedno MM druhe 😉 ale to davame prikrm len raz denne- na obed a to je MM doma 😉
no my mlieko pijeme naraz- v autosedackach- na guauci -ja medzi nimi.Ale evicka si uz dokaze drzat flasku- tak uz len kontrolujem 🙂
Diky za rady a triky....

ladybirdie
13. zář 2009

Moj syn uz ma 4 mesiace a chcela by som mu zacat davat aj nieco ine ako Nutrilon. S cim mam zacat? S dajakou kasickou alebo zeleninou?
Dakujem za rady. 🙂

evinkaa
14. zář 2009

ladybirdie: My jsme začali zeleninkou, ale někdo začíná i kaší na večer, když se mu mimčo v noci budí. Mně se malá od dvou měsíců nebudí v noci vůbec, takže nám ta zeleninka vyhovovala. A má ji hrozně ráda, až se divím. 😀

ladybirdie
14. zář 2009

Ani nam nebudi od 1. mesiaca, tak skusime asi zeleninku 🙂 Dufam, ze mu bude chutit 😒

zedra1
14. zář 2009

Holky já vám závidim,malej chce mlíčko pořád po 2 hodinách i v noci a to je nám půl roku papá přesnídávky,zeleninu,na noc kaši .Ze zeleniny mu nejvíc chutná od začátku špenát. 😎

evinkaa
14. zář 2009

zedra1: Tak to naší Natynce špenát nejede. Dnes jsem jí do zeleniny přidala jen tak 2 malé lžičky a letělo to ven, jen ho ucítila. No uvidíme, třeba se to zlepší. 😉

rimmel
14. zář 2009

ahojte my sme zacali pred tyzdnom s prvym prikrom a rychlo sme sa "pohli"

papame ovocie ci mliecko s ryzou na ranajky
potom obed i veceru.

stale zel=ovocie :D

rimmel
14. zář 2009

pardon zeleninu a ovocie som myslela 😎

zo zeleniny papa mrkvu zemiak tekvicu cibulu(cibulu malinko v kasi) avokado

a ovocie- banan! jablcko jahoda

zatial 🙂

sloto
14. zář 2009

ahojte chcem sa opytat na dve veci:

1. mala mi zacala odmietat ovocie, vobec do nej neviem dostat nic ovocne - ani vyzivu, ani uvarene ovocie, ani surove. doteraz jedla pekne, zjedla vzdy skoro celu vyzivku a velmi jej to chutilo a zrazu nechce. stalo sa to aj vam? ako ste to riesili?

2. kupila som sladky zemiak, ale neviem ako sa to pripravuje, s cim je to mam skombinovat? ako sa to vari? poradite prosim?

dm1
14. zář 2009

prosim o radu. Aj ked sme plne kojeny a mame len 4,5 m doktor kazal zaradit prikrmy - kasu lebo maly malo priberal. Aby mal este co najviac mojho mliecka tak davam nemliecku ryzovu od Nestle. Ale je to strasne riedke je to vlastne len ako trosilinku hustejsie mliecko.... Nemate nejaky tym na inu nemliecnu kasu ktora je hustejsia?

Inak papame kasu len tak 5 den ale zje max. 40 ml potom uz nechce. Ale uz pekne papa lyzickou zo zaciatku to bol boj vsetko vypluval... Keby to bolo hustejsie urcite by to islo lepsie....

moda08
14. zář 2009

rimmel - vy teda jedete 🙂 , jak by si ale poznala kdyby měl nějakou alergickou reakci na co to vlastně má? nevím,ale tady se jahody do 1 roku vůbec nedoporučují právě proto, že jsou velký alergen, a cibule ho nenadýmá?

sloto - mě se tohle přesně stalo ale se zeleninou, najednou ze dne na den mi ji přestal jíst, tak jsem mu ji asi 14 dní nenabízela a pak už zase papal, tak to zkus vynechat a uvidíš 😉

shaula
14. zář 2009

Rimmel - zvolni, strašně to ženeš, to není dobré... 😖 Proč tak spěcháš? Každý druh ovoce nebo zeleniny by se měl zkoušet 2 - 3 dny, je to jednak kvůli možné alergické reakci, jak píše Moda, ale i proto, aby se příliš najednou nezatěžoval trávicí trakt. Jahody radši vynech úplně.

berenika39
14. zář 2009

dm1, ta kaše je tak hustá, jak ji uděláš. prostě přidej víc toho pprášku 😉 😉 😉 . a neva, když sní ze začátku jen trochu, chce to pomalu a přidávat 😉 😉

rimmel, to si myslím že není úplně nej....během týdne dát všechno najednou, většinou se na zavedení všech příkrmů počítají 2-3 měsíce, musí si postupně zvyknout na jednotlivé potraviny. jahody jsou alergen, na ty je čas až třeba kolem roku.

dm1
14. zář 2009

berenika ale tam pisu ze sa nema prekracovat davkovanie...

berenika39
14. zář 2009

no to jooooo, ale zase to neber tak vážně....nikdy to jejich dávkování neodpovídá, skoro všechny kaše se musí trošku přidat. je to tam proto, aby se tak kaše neudělala jako beton a nebyla těžká do bříška. jinak když místo 4 lžic dáš pět, nic se nestane, vlastně jo - bude to akorát....

Záleží, jakou máš lžíci, některá je mělká, jiná velká, malá, prostě tam sypej z pytlíku a až to bude skoro dobře husté, zastav a za minutku to "dojde" a bude akorát......

neboj se toho, zkus. 😉 😉 😉

robbietobe
14. zář 2009

Sloto - sladky zemiak mozes pripravit tak isto ako obycajny. Ja som ho pre dcerku pripravila nad parou (asi 15min, podla toho ako si ho nakrajala) a vymiesala na pure. Zmrazila som to v teglikoch na lad a rozmrazujem podla potreby. Potom ho uz len zmiesam s mlieckom. Byvam v anglicku a tu je u mamiciek velmi oblubeny.

shaula
14. zář 2009

Dm - a obzvlášť když dáváš nemléčnou kaši, tak se rozhodně nic nestane, Berenika má pravdu 😉

janocka77
14. zář 2009

dm1, nam tiez kazala pediatricka zacat kasou za 2 tyzdne lebo moja plne kojena mala pribrala za posledny mesiac iba 200g..ale inak je jej vaha ok (67cm a 6kg) a moc sa mi nechce zavadzat tu kasu...nezapada to do mojich predstav o prikrmoch. Chcela som zacat az od 6 mes. zeleninkou a teraz neviem co mam robit. Kolko vazi a meria tvoj maly a kolko pribral za posledny mesiac??

dm1
14. zář 2009

janocka77 aj ja som bola proti prikrmom... a to doki chcel aby som rovno davala aj ovocie /a nie zeleninu ako vsade citam/ ale to som odmietla. Maly mal min.tyzden 64 cm a 5650gr. Za poslednych 18 dni pribral len 150ml a to ten posedny tyzden z toho skoro nic...

shaula
14. zář 2009

Janocka - pediatrička ti může poradit, ale poslechnout ji nemusíš. Pokud zatím příkrmy zavádět nechceš, tak je nezaváděj. Váhu nemá špatnou, a děti nepřibírají lineárně, důležité je, že přibírá a je spokojená, nepláče hlady apod. Koukala jsem se do svých záznamů, kluci měli v 5 měsících 5,6 kg a za předchozí měsíc přibrali necelých 500 g, což byl na ně rekord, předtím obvykle přibírali cca 300 g, od 5 do 6 měsíců jen 200 g. Doktorka byla spokojená.

robbietobe
14. zář 2009

Janocka77 a dm1: zda sa mi, ze sme v podobnej situacii. Moja dcerka ma 5m a 1tyzden, vazi 6.5kg a meria 68cm. Kedze za posledne 3 tyzdne pribrala iba 230gr, odporucili mi zacat s prikrmovanim. Najprv som bola proti, kedze som ju chcela kojit do 6.mesiaca. Teraz je uz vsetko ok, zacali sme s mrkvou (3dni) a pokracujeme so sladkym zemiakom (1.den). Dala som jej aj 'organic baby rice', ale iba malicko.

robbietobe
14. zář 2009

Suhlasim so Shaulou - poradit vam mozu, ale rozhodnut sa musite vy. U mna rozhodlo to, ze mala od narodenia v posledny mesiac klesla na krivke o 4 'kocky'.

janocka77
14. zář 2009

dm1, mas doma vahu? ja neviem ako pribera obtyzden, iba ked ju lekarka odvazi raz za mesiac. Neviem, ale mne sa celkova vaha nasich babatiek zda byt ok..Aj ked moja asi pribrala este menej nez tvoj za cely mesiac. Neviem, som z toho jelen..nechcem jej nejako ublizit tym, ze jej nedam tu kasu ale zase ju nechcem zbytocne davat ak SKUTOCNE netreba.
Vie niekto ci 200g za mesiac je tragicke pre 5 mesacne babo??

dm1
14. zář 2009

janocka vahu doma nemam ale maly trochu menej cez den jedol tak som ho bola dat prevazit. A za tyzden sme mali ockovanie a skoro ziadny prirastok nebol. Tiez som si myslela ze vaha je ok ze hlavne ze priberaju ale babo ma mat vraj 2x svoju porodnu vahu ked bude mat 6m a nas by musel mat 6,6kg teda pribrat 1 za necele 2 mesiace co pri jeho tempe tazko zvladne... V piatok ideme zase na prevazenie ale ak priberie viac tak urcite nie z kase ked tej zje max.40ml...