Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

bubelko
17. bře 2011

@piacere u nas to vyslo 2 mesiace po zavedeni prveho prikrmu. 1. mesiac sme jedli zeleninu, 2. mesiac sme pridali ovocie a maso, 3. mesiac sme pridali cereali - teda kasu, chlieb. kolkok mlieka vypil, ti nepoviem, lebo som kojila. 😉

janulka21
17. bře 2011

Ahoj holky, tak Vám jdu zase na poradu 😀 Dneska jsme byly s Anet na 8. měsíční kontrole a jelikož se malá v noci budí na kojení po dvou hodinách Mudr. nám upravila jídelníček a to takto:
Snídaně cca.9:00 hodin ovocná přesnídávka ( dostává ) a k tomu jí mám nakrájet půlku krajíčku chleba a namazat klasickým máslem
Oběd cca. 12:00 hodin zeleninový příkrm + ovesné vločky, brambory, můžou být i vaječné těstoviny nebo obilná kaše
Svačina cca15:00 hodin jogurt Activia ( jiný nejí ) + do toho dát trochu plnotučného tvarohu?? nebo obyč piškoty
Večeře cca. 18:00 hodin mléčná kaše ( nemléčné nejí )
V noci bud kojení nebo UM, ale s tím UM je právě problém, žádný nechce. Už jsme zkusily 5 druhů a jediný co jsme ještě nezkoušely je Sunar.
Jak to vidíte s tím tvarohem, chlebem s máslem a těma piškotama? na tvaroh je podle mě hooodně brzo a piškoty nevím. Jo a má jíst denně kůrku chleba.

@andelka děkuji za rady s lepkem, už to jí 14 dní a zatím ťuky ťuk se zdá vše v pohodě 🙂))

cicimon
17. bře 2011

@janulka21 tvaroh? to snad nie.... deti do roka tvaroh nemaju jest
a nie je toho jedla nejako vela? aby ju nebolelo brucho potom..
a piskoty tiez nie su nejako zvlast potrebne v tomto veku..
a je skoda zavadzat UM ked kojis...
a ovocie s chlebom...
neviem ci vacsie davky cez den zamedzia nocnemu kojeniu, moja sa tiez casto v noci budi..

piacere
17. bře 2011

@janulka21 nie som lekár,ale tvaroh by som do roka nedávala, ani vaječné cestoviny. Keď som tak čítala ten jedálníček.... náš malý je cca o 2-3 týždne starší, ale neviem, či by to jedol a či by mu to stačilo. Neviem prečo, ale po kaši je skôr hladný, ako keď vypije čisté mlieko... je toto normálne? 😅 A ako som už písala... po jogurte, či ovocí mi vydrží cca hodinku a chce jesť 😔 😅

piacere
17. bře 2011

@cicimon no mne ten jedálníček ani nepríde nejako prehnaný, čo sa týka množstva alebo sýtosti... skôr taký "co dum dal" 🙂

cicimon
17. bře 2011

@piacere no kombinacia ze ovocie a k tomu chlieb s maslom..... alebo obed a k tomu vlocky a zemiaky... mne to pripada take ze "dajme vsetko naraz"

andelka
17. bře 2011

@janulka21 tak fajn 🙂
No, ten tvaroh, těstoviny a piškoty bych teda nedávala. Ani chleba a rohlík. Nevím jak jste na tom s kousky, ale já zatím nemám odvahu po minulém zážitku mu něco takového dávat. rohlík se lepí, v obojem je sůl a droždí..nemylsím že ej to nutné.

apollo11
17. bře 2011

@janulka21 Mně to připadá dost zvláštní od doktorky.. tvaroh bych ve 8m určitě nedávala a piškoty kromě toho, že obsahují vejce (bílek by se do roka dávat neměl), tak nejsou z výživového hlediska nijak přínosné, jen cukr a mouka. Jogurt můžeš zahustit raději trochou kvalitní obilné kaše nebo vločkama. Chleba nevím, pokud ho Anetka v pohodě sní, tak může, ale hodně dětí se tím v tomhle věku ještě dusí.. A nevím, na co denně kůrku chleba 🙂
Noční buzení není z velké většiny způsobeno hladem.. zvlášť při takovém jídelníčku 😉

janulka21
17. bře 2011

@cicimon jídel mi nepřijde moc a k obědu - zelenině jako příloha brambor nebo ovesné vločky je normální ne?
Přes den už jí nekojím vůbec a v noci mi právě to mlíko "dochází" ☹(( k ránu už pláče, že tam nic není a mám pokousaný bradavky ☹
@piacere přijdou ti ty jídla normál? Mě teda jo, aspon podle toho co jsem vyčetla tady. Jí po třech hodinách.
A malý je hned takhle hladový po ovocia jogurtu? Anet naštěstí ne.

janulka21
17. bře 2011

@andelka mě to právě přišlo taky pardon, ale padlé na hlavu, proto Vám sem hned píšu. Právě jsem se ještě ptala i na ty těstoviny, říkám jí bezvaječné a ona mě opravila, že klidně vaječné, že to může. Tvaroh už v otmhle věku taky a piškoty jsou v pohodě. To je drsný, co? ☹ Já jí to taky dávat nechci, určitě nééé tvaroh. Piškoty tady mám pro ní dětské od Sunárku, ale s lepkem a chleba mi taky určo nesní. Přesně jak píšeš, že to nesní Dany tak Anet taky ne, všechno zatím cucá i když kousky, pokud jsou menší tak sní, ale taky je ještě nemusí. Ach jo, ta doktroka už mě začíná pěkně štvát ☹(( Nejspíš jí vyměním

janulka21
17. bře 2011

@apollo11 díky za tu kaši, to mě nenapadlo 🙂 , ale zase když jí má k večeři? No zkusím to a uvidíme. S tím kojením, taky už malou podezírám, že nemá hlad, ale že chce být u mě, ale to má myška smůlu, nechci pak řešit jak jí odnaučit spinkat ve své postýlce. Kamarádky kluk s nima spí už dva roky a oni kvůli tomu nemůžou zadělat ani na druhé 😀

janulka21
17. bře 2011

@andelka prosím tě, kde kupuješ ty dětské těstoviny od Sunárku? A po shlédnutí našeho jídelníčku ti to taky přijde takové jako co dům dal nebo je to tak dobrý? Mě holky zaskočily

piacere
17. bře 2011

@janulka21 jedálníček mi príde ok, čo sa týka častosti jedla... aj náš papá tak nejako, čo sa týka hodín.... proste aj my to máme takto rozvrhnuté... desiata, obed, olovrant, večera.... Ale sú tam potraviny, ktoré by som ja do roka nedala a mám z toho pocit, ako som písala "co dum dal"... taký miš-maš... mne osobne by z toho asi bolo zle 😅 keby som takúto kombináciu pojedla počas dňa....
Nedala by som tvaroh, ani vaječné cestoviny... bielok do roka určite nie... detto piškóty...

Chlieb, rožok nedávam, tak neviem posúdiť, ale ako píše andelka.. je v tom soľ, droždie....

janulka21
17. bře 2011

@piacere aha, tak mi prosím písni co by jsi dala jinak? Přesnídávku ne? S mlíkem jako mým mateřským už to není takový, už ho nemám tolik takže kojení už moc nepřipadá v úvahu a třeba 2x denně jogurt dávat nechci, stejně by mi ho ani nesnědla, jsem ráda, že sní ten jeden

Jinak s těma ostatníma potravinama máte pravdu, dávat je fakt nebudu. Mám načteno dost, co se do roka nedává, jako ten bílek atd.

apollo11
17. bře 2011

@janulka21 stačí lžička, ne celou porci 😉
A buď ráda, že ještě aspoň trochu kojíš, já se teď potýkám s těžkým bojkotem a modlím se, aby to přešlo 😔 Ty už mlíčko nemáš nebo malá nechce? (nějak jsem nečetla předchozí stránky..)

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
janulka21
17. bře 2011

@apollo11 OK, zkusím lžičku, díky 🙂
Mlíčko už právě skoro nemám a nepomáhají ani čaje, nic. Na to první a druhý noční kojení ještě docela v pohodě, ale pak už kouše, že nic není ☹((
nehci tě strašit, ale kámošce malá taky začala bojkotovat její mlíko a už nekojí. Tak vám držím palce 🙂))

janulka21
17. bře 2011

@em_ka Tak čítám, že není blázen jen naše doktorka 😠
A tvoje malá je na UM, že už dáváš takhle "brzo" příkrmy? Právě, samotnou zeleninu jsem jí nikdy nedávala, když nepočítám první mrkvičku. Pořád má brambory a ted už po dvou měsících bych jí chtěla udělat i změnu těma těstovinama nebo kaší.

cicimon
17. bře 2011

@janulka21 ja napr na zahustenie vyzivy davam amarantove gulicky alebo burizony, skus aj to napriklad

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
apollo11
17. bře 2011

@janulka21 No to mlíko se právě rychle ztrácí, když nekojíš přes den.. já bych chtěla zůstat i kdyby jen u toho jednoho nočního, protože to je jediná chvíle, kdy si vezme, ale obávám se, že takhle bude MM čím dál míň (odsávání prostě není totéž).
Jinak příloha je dobrá třeba rozvařené vločky, i pohanka. Těstoviny jsem ještě nezkoušela, ale určitě bych dala bezvaj. A chci zkusit kuskus 😉

janulka21
17. bře 2011

@cicimon Aha, to jsem ještě neslyšela o těch kuličkách, nezmá to. A kde to můžu koupit? Burizony jsou sladké, ne?

cicimon
17. bře 2011

@janulka21 burizony su aj bez prichute. cisto ryzove... cerveno-zlty obal
a tie amaranthove gulicky maju bud v DM alebo v kauflande, tam ako bio veci

http://www.biosen.sk/amarantove-perlicky-1019.html
http://www.nakupsi.sk/katalog-vyrobkov/pecivo/c...

janulka21
17. bře 2011

@em_ka Díky za zkopírování, zrovna tohle jsem nečetla. Takže už i na bílek se názory různí, hmm.
@apollo11 vid, taky mi přijde, že se ztrácí tím jak nekojíme přes den ☹( Chtěla jsem kojit do 6. měsíce, ale pak jsem si řekla, že když mlíko je tak budu kojit dýl a ted mi je líto, že už ho skoro nemám ☹
Kuskus bych taky zkusila, ale neumím s těmahle potravinma "zacházet" jako třeba pohanková kaše, kuskus, burizony, batáty - to už jsem si tady přečetla, pak jsem nevěděla jak na dýni, červenou řepu a ted už jsem díky Vám chytřejší a malá to baští 🙂) akorát ted už nemůžu 14 dní tu dýni sehnat a Anet jí miluje, ještě s fenyklem.

andelka
17. bře 2011

@janulka21 co to je za ročník ta doktorka? Moje mi totiž ještě nikdy neporadila mimo moje přesvědčení, nakonec ale vždycky zdůrazní, že to je jen rada a důležité je jak to cítím já, přece jen znám svoje dítě nejlíp.
Jako rohlík a chleba - vím, že namazané lučinou nebo máslem to má kamarádčin chlapeček stejně starý jako Dany k snídani už nějakou dobu. Kaši bojkotoval. A bez problémů jí sní i kuličky hroznového vína. Mi by se Dany udusil. Takže tohle neuvidí dost dlouho, i kvůli soli, droždí apod. Mám jen jedny nervy. Jsem ráda, že mi teď v pohodě sní drobné měkké kousky.
Určitě pokud má hlad, tak se dá do ovoce a jogurtu něco přidat, já jsem tam přidávala buď rozdrobené kukukřupky, nebo trošku nějaké kaše nebo vločky,když jsme ještě neměli zavedené večeře a zdálo se mi že by chtělo k ovoci něco přidat. Jogurt jí teda samotný a ovoce taky. Do jogurty by se daly přidat ty burizony, nebo trochu ovoce. Oběd je dobrej, zelenina, brambor, rýže, těstoviny..večeře kaše, klasika.
My teda máme režim jídla takovýto
ráno 6-7h kojení
9h jogurt
11.30 oběd (brambor nebo batát s ezeleninou, sem tamm rýže, jednou týdně pohanka)
15.30 ovocné pyré
18h mléčná kaše (obden střídám s Reis drink)
19.15 kojení
v noci 2x kojení
No a ohledně buzení v noci po 2h - do minulého týdne se takhle budil Dany taky. A jídla má myslím dost. týden teď ale usíná sám, když se vzbudí za dýl jak 3h po posledním kojení a brečí, tak ho nakojím, přendám do postýlky ať spí nebo ne a fertig. Občas trochu zabrekne, ale usne sám. A budí se 2x za noc, nakojím a spí.
U doktorky na 10měs. prohlídce jsme byli v pondělí, tak jsme pokecaly, říkám jí, že Dany sní všechno a rád a ona " To je vidět" 😀 Kaše na večeři co má měsíc zavedené pomohla možná trošku. Ale na to noční buzení a x krát kojení pomohlo až to, že důsledně ho na spaní dávám do postýlky. Už si ho neberu v noci k sobě a nesnažím se ho ukojit ke spaní. Nakojím a jde tam a musí tam usnout.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
andelka
17. bře 2011

@janulka21 hele, já taky nevěděla, a batáty už jsem dělala a chystám se na kuskus - ten se jen zaleje vařící vodou, zaklopí a nechá nabobtnat, dávám si ho se zeleninou a sýrem pro sebe 😉 Pohanková kaše se dělá stejně, zrovna dneska jsme ji měli 🙂 Zaleješ vařící vodou a necháš ustát.
Ty těstoviny SUnarka tuším že i teď měli ve slevě v DM, tam jsem je koupila.
Já taky jsem spoustu věcí neznala a nedělala než se narodil malej 😉

Jo a zítra a v sobotu je 25% sleva na kojenecké jídlo v Intersparu 🙂

cicimon
17. bře 2011

@janulka21 burizony len pridaj do vyzivy a ono po malej chvili tak napuci a je to makke, nic ine s tym netreba robit... a das tak od oka

apollo11
17. bře 2011

@janulka21 Rozkojit se ještě určitě můžeš, pokud sama chceš 😉
Kuskus je strašně jednoduchej, povaří se chvilinku a nechá nabobtnat, je to rychlovka. Návod je i na krabičce. (Ale ještě bych s ním počkala tak do 10m, je to hůře stravitelný lepek než třeba oves.) A ty kaše jako pohanková, špaldová apod. se taky většinou zalijí horkou vodou, já kupuju Nomina nebo Country Life, ta příprava je opravdu rychlejší než třeba oloupat a uvařit brambory 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz