Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vivien6
6. kvě 2011

@svatule kasa na spanie urcite nie.. kasa sa pridava okolo 8 mesiaca ako treti prikrm.takze ovocie zacat davat po 4 tyzdnov ako si napisala..takze zelenina na obed,neskor ovocie na olovrant, a potom kasa..

andelka
6. kvě 2011

@svatule můžeš si vybrat, někdo večerní kaší i začíná, jakože na lepší spaní. Já jsem dala jako druhý příkrm ovoce (i proto, abych mohla mít pak někdy odpoledne volné a mohl ho nakrmit i někdo jiný, večeře by nic neřešila, stejně bych pak musela kojit) a kaši až jako čtvrtý - nechtěla jsem dělat z UM a jen vodové mi to přišlo jako větší zátěž pro malé mimčo.
Obecně se doporučuje zelenina (po pár dnech/týdnech s masem), ovoce, jogurt/kaše (můžeš si vybrat).
Mám v albech článek jak jsme postupovali my, tak se můžeš třeba trošku inspirovat🙂

andelka
6. kvě 2011

@vivien6 já se chystám po roce udělat těstoviny s rajskou, že to bude Dany jíst s náma. Samozřejmě budu dávat pozor na přípravu a více dochucovat až nám po oddělení.

svatule
6. kvě 2011

@vivien6
@andelka tak zkusím to ovoce, tím, že od 3. měsíce nekojím a malá je na um, tak by právě ta kaše s um tak nevadila, ale zase je pravda, že spinká hezky, hlady se už min 2 měsíce nebudí, a to ovoce raději dopoledne, nebo odpoledne?

vivien6
6. kvě 2011

@andelka moja mala uz papa s nami,samo kukam co u nas je na taniery,a ked nieco uvazim ze to nemoze tak jej nedam,ale vecsinu veci papame uz spolu...ja vela nesolim,ani nekorenim,nic takze je to oukej.... a paradajkovu omacku ako chces robit? z paradajkami alebo pretlakom ???

svatule
6. kvě 2011

@andelka do alba mrknu, díky za inspiraci

andelka
6. kvě 2011

@svatule když spinká sama od sebe, tak bych ji kaší nezatěžovala, to fakt stačí až kolem 8.měsíce. Ovoce můžeš dopo i odpo, jak ti to bude vyhovovat.

@vivien6 s paradajkami. Povařím, propasíruju, asi přidám smetanu, malinko přírodního cukru, uvidím, moc často to nedělám, kdyžtak spíš polívku. tohle by mělo být trochu hustší, klasickou jíšku už může, ale nebudu to přehánět. On to může mít řidší, nám to pak dochutím a dochustím víc. Těstoviny mám Sunarka dětské, tak zkusím ty. My totiž jíme celozrnné a to by děti neměly.
Já už pomalu uvažuju co budu vařit, aby to častěji mohl Dany s námi - budu se muset naučit vařit zdravěji 😅 napadla mě i svíčková s domácím knedlíkem. Tam myslím taky není nic co by po trošce nemohl (však litr s pěti nesní 😀 )

svatule
6. kvě 2011

@andelka super návod na příkrmy, fakt dobré, taky mi přijde, že ta řada dm-babylove a alnatura jsou kvalitnější než třeba zrovna hipp, no jo, Němci... 🙂

eldzej
6. kvě 2011

ahoj, můžete mi prosím vás poradit, jak často za týden se podle vás dává maso? a jak často ho střídat? třeba dva dny králičí, dva dny krůtí nebo jak? A když vařím, kolik toho masa mám dát do 125ml skleničky? Díky.

vivien6
6. kvě 2011

@andelka to suhlasim ohladom zdraveho jedla..aj ja sa pomaly ucim,a este musim 😅 ja som skor varila nezdrave,zelenina u nas tak nesla..ale teraz naopak. ked kupujem potraviny aj pre nas,musim stale cekovat etikety,co tam vsetko je 😀 uz som chora z toho... ja som taky bojko ked jej mam nieco davat nase,ale nemam na vyber,co jej navarim to nezje,ale ked nam navarim to uz bezi ku stolu ku nam...preto sa snazim nam varit pestrejsie,a take veci co moze... skusim tiez tu paradajkovu omacku,alebo aj polievku...

andelka
6. kvě 2011

@vivien6 přesně tak, co mám prcka tak se víc zajímám o jídlo, jen tak něco bych mu nedala a studuju už i etikety pro nás. Včera jsme byli v obchodě a muž tam našel nějakou paštičku, jakože mňam mňam, nebyla drahá, vypadala zajímavě , koukla jsem na složení a říkám, hm, tak je to hlavně vepřové sádlo - načež to muž hned dal zpátky, protože chce zhubnout a vepřové sádlo s dalšími příměsmi jíst nepotřebuje 😀
Moc se těším na biobedýnku, bio zeleninka má super chuť, to bude stačit nakrájet, ochutit bylinkama, posypat sýrem, zapéct a bude to mňamka pro všechny 🙂

@eldzej zpočárku jsem dávala 2x týdně a 1x týdně žloutek, teď už mi to nějak většinou vyjde 3x+žloutek. Masa by mělo být asi 30g - když vaříš svoje tak jedna polévková lžíce, kolem roka dvě lžíce. Já teda používám buď už hotové masozeleninové příkrmy (ale tam toho masa tolik není) nebo do vařeného jídla dávám půlku 125g masové skleničky (je tam 40% hm. masa, takže to vychází ca na těch 30g)
@svatule taky mám pocit. U Hippu najdu a koupím sem tam něco, u Babylove a Alnatury se dá koupit skoro všechno. děkuji za pochvalu. Já to pořád aktualizuju, do toho roku. až budu mít další mimi, tak jako když to najdu 🙂

svatule
6. kvě 2011

@andelka určitě to budeš mít už zmáknuté, ty příkrmy, jak člověk začíná od nuly, tak se pořád bojí, aby to nebylo špatně. Dneska malá odpadla už po sedmé hodině, úplně vytuhla, tak uvidíme, jak dlouho bude spinkat, dneska spala až do půl sedmé...zítra jedeme na výlet, kolem oběda, tak váhám, ale asi jí vezmu jen mlíko, té zeleniny zatím moc nesní a ještě je zelenina všude, snad se nic nestane, když vynecháme...

slavicky
6. kvě 2011

Ahoj holky, tak jsem si vás dočetla a nemít možnost mrknout do téhle diskuze, tak jsem namydlená 😅 jste moc hodný, že nám nezkušeným pomáháte a radíte, díky moc 🙂

andelka
6. kvě 2011

@svatule no, on člověk časem všelicos zapomene 😅
Mi malej taky usnul ochotně a spí, ale většinou se ještě 1x v noci budí a po 5h už máme budíček 😅 takže závidím. Výlet si užijte, určitě se nic nestane když vynecháte. Já chodím co 14dní s malým do MC a i když už pravidelně dostával dopoledne jogurt, tak tam jsem ho nebrala a místo toho nakojila. 😉

babulinkab
7. kvě 2011

@vivien6
@andelka na rajskou prodávají v DM Bio pasírovaná rajčata - je toho 690 g a stojí to cca 35 kč, objevila jsem to, když byl syn malý a od té doby pravidelně používám

andelka
7. kvě 2011

@babulinkab díky za tip, já tam ještě všechno neznám, super - bude to ušetření času 🙂
Minule jsem koupila řepkový olej, 59kč litr a doporučuje se stejně jako olivový pro děti 🙂

babulinkab
7. kvě 2011

@andelka není zač, já tady taky sbírám inspiraci a rady 😀 😀

vivien6
7. kvě 2011

@babulinkab je to znacka alnatura ? musim kuknut vdaka

babulinkab
8. kvě 2011

@vivien6 je to alnatura

svatule
8. kvě 2011

tak výlet jsme zvládli všichni, malé se líbilo, akorát na zpáteční cestě už byla protivná, ale to chápu, celý den zavřená v kočárku a v autě 🙂 Na jídlo dostala jen mlíko, ani ho nevypila, měla moc podnětů okolo sebe, dojedla se až doma, kde vypila celou dávku v rekordním čase. Dneska zase zelenina na oběd, tak uvidíme jak jí bude chutnat. Vypadá to, že jí možná leze zoubek, hodně kaká a taky neklidněji spinká, ale kdoví... tak pěknou neděli

em_ka
11. kvě 2011

Odkedy mozem podavat zelenu fazulu (myslim tie struky)? A ako to vobec pripravit - podusit, rozmixovat? Dcera ma 7m2t

svatule
11. kvě 2011

holky prosím kolik toho může malá sníst, dneska doslova zblajzla skleničku mrkev brambor 125g, ještě se koukala co by si dala, mlíko jí dělat nechci, bojím se, aby to nebylo moc, zapila to čajem

andelka
11. kvě 2011

@svatule kolik chce 😉

em_ka
11. kvě 2011

@svatule Zelenina nema tak vysoku energeticku hodnotu ako mlieko, takze keby este chcela nieco pod zub 😀 , tak v pohode aj mliecko.

ericka1988
11. kvě 2011

@dashak
ahojte baby chcela by som sa spýtať .......ja idem teraz dokrmovať som prvorodička............ako a s čím mám začať ako so zeleninou a v akom poradí to mam dávať.......dakujem

andelka
12. kvě 2011

@ericka1988 začíná se většinou mrkvičkou, ale může být i dýně nebo pastiňák, ale mrkvička je klasická. Buď se koupí ve skleničce, samotná čistá, bez rýžové mouky, škrobů a podobných bebech (čti složení - my měli z DM od Alnatury nebo Babylove) nebo v supermarketech mívají bio mrkev a ta se nakrájí na kostičky a povaří ve vodě a pak rozmixuje najemno. A v poledně před mlíčkem dáš pár lžiček mrkvičky a pak dokrmíš mlíčkem. A čeká se na reakci, takže asi 3-4dny se zkouší mrkvička, postupně se zvyšuje množství podle chuti miminka. Když není žádná reakce, tak se pak může mrkvička dát s brambůrkem (taky uvařit a teda já jsem to pasírovala, protože rozmixováním z toho bylo lepidlo 😅 ) a taky 3 dny. Když zas ok, tak se přidávají vždycky zas po pár dnech nové druhy pastiňák, dýně, brokolice..a už se můžou rovnou kombinovat s už vyzkoušenou zeleninou. Takže nemusíš dávat třeba brokolici samotnou, ale s bramborem.
No a postupně se zvyšuje množství a když je na plné dávce (cca 150-200g), tak už nemusíš dávat zapíjet mlíčkem, ale třeba jinou tekutinou. A tím se nahradí polední mlíčko.
Po asi 2-4 týdnech se k zelenině přidá maso.
A měsíc po zavedení zeleninky (když už ji dítě pěkně jí), se většinou začíná stejným způsobem dávat ovoce na svačinku a zase se tím nahradí další dávka mlíčka.

estrellita
12. kvě 2011

@ericka1988 andelka to hezky popsala, myslim, ze tobe se bude hodit i pekne sepsane info i s prikladama jidelnicku tady 🙂
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

andelka
12. kvě 2011

Jo kojeni.net je můj idol 😀

ericka1988
12. kvě 2011

@andelka
ďakujem moc mi to pomohlo........

janulka21
13. kvě 2011

Ahoj, opět si k Vám jdu pro rady 🙂 Malé je 10. měsíců a chtěla bych jí začít dávat i jiné potraviny než do teď, ale jelikož si je nevařím ani pro sebe, nevím jak se připravují případně s čím se kombinují.
S čím třeba červenou čočku? S čím kuskus, s jakou zeleninou? Vím, že tady byla diskuze, která se tuším jmenovala jídla od 10. měsíců, ale nemůžu jí najít ☹ proto prosím o radu Vás 🙂 Kdyby jste přípdně měly i nějaké recepty, budu za ně moc ráda 🙂 Díky 🙂