Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sarkar
9. črc 2013

Holky a ještě - malá měla včera ve stolici trochu hlenu a měla jí řidší, jinak od tý doby co přikrmujeme jí má tuhou a kadí krásný bobečky už. Doufám, že nemusím hned plašit? Volala jsem mámě a ta říkala, že jsme to tak se ségrou taky občas měly a že to neřešila...a na netu píšou, že se to občas stane, jak není ještě ten trávicí trakt zvyklej. Ale zase některá znám miminka co měla hlenovitou stolici a mají teď alergii na kravské mléko nebo co a taky se říká, že hlen ve stolici může být znamením, že mimčo trpí nedostatkem vody, tak se bojím, abych něco nezanedbala 😖

jarkasj
9. črc 2013

@sarkar Patrik ochutnal dneska kuřecí a celkem mu chutnalo. Na hrášek se taky chystáme a pak uvidím, co mě napadne a jakou pěknou zeleninku seženu.
Kaše Patrikovi hrozně chutnají, dáváme od Nestlé první kaši, ze začátku si dal jen pár lžiček a zbytek z lahvičky a za pár dní už celou porci zbaštil lžičkou. Někdy chce dokonce přidat 😀
A dřív jsem před zeleninou musela trochu nakojit, pak dát tu zeleninku a pak ještě trochu mlíka. Zdálo se mi, že má totiž velkej hlad a nechce se mu papkat lžičkou a až se trošku napil ode mě a zahnal trošku hlad, tak si dal říct. A časem jsme mlíko odbourali úplně - teda skoro - zelenina mu chutná víc, když je uvařená v mlíce.
A kolik toho sní netušim, nevážila jsem to, ale většinou sní celou skleničku od přesnídávky...

fireblade
9. črc 2013

sarkar děkuji za radu musíme se s tím nějak poprat 🙂 už jsem jí davala banan a piškot to juí jde dnes samotnou mrkvu a ta jí nějak neleze. 😒 tak to skusím jak píšete at si zvyka.A asi bych jí skusila dat i zel. polevku rozmačkanou a na maso asi mame aj čas ne? nemusím zase spěchat.

fireblade
11. črc 2013

Holky chtěla jsem se zeptat když malé dávam mrkev nebo mrkev+brambor tak mam jí třeba davat k tomu i na zapití čaj? ted jsem začala s příkrmem tak jsme rada za každou radu. Zeleninka male zatím moc nevoní ale přesnídavky a banan s piškotem joo 🙂 a muže mala sníst i celou přesnídavku nebo radši jí mám dat jen pulku? děkuji za odpovědi.

jadinka
11. črc 2013

ja už prikrmujem 3 týždne. Dávam zatial iba zeleninový príkrm (obed) a malého ale ešte vždy dokŕmim mliečkom..(nie je už kojený) už mi spapa aj 20 lyžičiek, ale vždy si ešte "vypýta" za tým mliečko. Asi po mesiaci od zavedenia zeleninového príkrmu dr. kázala pridať aj masko čiže masovo-zeleninový príkrm na obedík..ak mu dávka nebude stačiť, opať dokŕmim mliečkom..potom zavediem desiatu (už ovocný príkrm) a olovrat...postupne by už malému mali stačiť príkrmy bez následného "zapitia" mliečkom...ale kedy to tak bude, zatiaľ netuším, uvidím ako sa to celé vyvinie...🙂

jadinka
11. črc 2013

este pre ozrejmenie k mojmu predošlemu príspevku: masovo-zeleninový príkrm mi dr. kazala dať až o mesiac od zavedenia zeleninového, pretože ja prikrmujem už od 4 mesiaca...no ked niekto napr. začne s príkrmamy od 5. resp. 6. mesiaca, masko môže zaradiť už aj skôr, nemusí čakať mesiac...

sarkar
18. črc 2013

@fireblade Já myslím, že čaj nebo voda by se měla nabízet k příkrmům, přece jen tím přichází o něco tekutin z mlíka. Radka nechce ani čaj ani vodu, max. pije jablečnou šťávu. A jak jste na tom s tou mrkví teď? Maso jsem dala po necelých 3 týdnech přikrmování. Všude ale píšou něco jinýho, někde jsem dokonce četla, že děti do 1 roku by maso neměly mít vůbec 😕

@jadinka My přikrmujeme něco přes 3 týdny teď a malá sní max. 80g a pak dá ještě 80ml mlíka. Zdá se mi to docela málo...A některých příkrmů sní ještě míň, nemá moc ráda brokolici. Ráda bych zkusila nabízet už i ovoce, ale nechci si to pokazit s tou zeleninou, aby jí nezačala odmítat, tak nevím 😖

fireblade
19. črc 2013

sarkar@ Tak mala teda chutna opatrně zeleninku.Sni tak 10lžiček max. a pak ju ještě dokrmím mlékem.Ale přesnídavky a nebo banan do ní spadne hned🙂 mala mě pije čaj,aj obyč.převařenou vodu a taky jsem ji skusila dat jablečnou štavu . Tak uvidíme jak se to bude dál vyvíjet s papáním. Malé jsem maso ještě nedala první jí davam pořad dokola zeleniínu měla aj špenat.A muže i nektarinku? nějakou měkkou když jí rozmixuju?

ineska85
19. črc 2013

Prosím o radu 🙂 naše mimčo bude mať 5 mesiacov, je plne kojený. Začal sa v noci budiť, hádam aj 5x, tak mi doktorka odporučila, že mu mám pred spaním začať dávať kašu + že sú nové štúdie, že mimčo má ochutnať najskôr krupicu s lepkom a až potom mrkvu atď. Tú krupicu mu mám dávať raz za desať dní. No a zeleninu vraj stačí dávať až od ukončeného 6. mesiaca. Máte niekto skúsenosti so zavedením kaše a lepku pred zeleninou. Ďakujem za rady a tipy.

krmv
23. črc 2013

Mame 3mesice a doktorka rika od 4m zacit prikrmovat. Me to teda pripada zbytecne kdyz ji kojeni staci. A mliko se zakazuje na jednu stranu ze zacatku davat a pritom zase ze se ma davat krupicova kase. Tak fakt nevim jsem z toho zmatena.poradite nekdo prosim.jak casto a s cim zacit?

ineska85
25. črc 2013

@krmv my sme začali prikrmovať pár dní pred 5 mesiacom..ak jej kojenie stačí ešte by som počkala 🙂 zbytočné začať prikrmovať od 4... a zase nám doktorka odporučila, že máme začať večer kašou bez lepku a raz za 10 dní mu máme dať krupicovú kašu s lepkom..ale s tým lepkom treba opatrne, najprv mu dám ochutnať len jednu dve lyžičky - treba sledovať reakciu mimina na lepok..
a zas moja kamoška začala mrkvou a to dva týždne pred jeho 6 mesiacmi...my sme začali kašou bez lepku (raz za 10 dní dám krupicu s lepkom) a malému chutí, je spokojný - máme 5 mesiacov a okolo 6 dáme mrkvu..
to sú moje skúsenosti 😉 treba si len podľa uváženia vybrať či sa začne kašou alebo mrkvou..ale myslím, že je to jedno..raz musí začať papať a keď opatrne začnete prikrmovať (pár lyžičiek) človek zistí či to miminku robí zle alebo dobre 🙂

salomee
25. črc 2013

@krmv No ona ta kaše by měla být z mlíka, na které je mimčo zvyklé (mateřské nebo umělé, které pije), případně pak už jedině instantní mléčná z obchodu.. A taky jsem byla proti přikrmování zbytečně dřív..ale zas mimčo ti nezačne jíst hned plné porce, proč mu nedávat po lžičkách ochutnávat.. cílem toho postupného začátku není dítě hned nakrmit a zbavit se kojení, nebo aby spalo celou noc🙂..ale poznávání a přijetí nových chutí a konzistencí.

ing_kudykam
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kacenkaharris
27. črc 2013

Chcela som sa spytat, ci mam pokracovat v prikrmoch mojej dcerky, ktora ma 5 mesiacov a tyzden. Skusala som jej dat uvarenu mrkvu, riadne sme to prepasirovali a dali jej len tu stavicku bez vlakniny a v ten den i na dalsi kakala viac ako obvykle a stolica malu nazelenkavu farbu. O tri dni sme skusili znovu a znovu sa caste zelene kakanie opakovalo. Pripominalo mi to hnacku s hlienom. Zjedla naozaj len trosicku, moc jej to nechutilo. Mam este s prikrmami pockat alebo len skusit iny prvy prikrm? Je plne kojena. Dakujem.

nikoela
5. srp 2013

Zdravím všechny!!!!! 😉 mám na vás prosbičku...malé je za deset dní 6 měsíců,přikrmujeme necelý měsíc a moc jí to chutná... 🙂 chci se jen zeptat kolik mléka by za den měla vypít???kojíme.... 🙂 Je mi jasné že neexistuje přesné číslo..,jak se říká "baj očko" předem děkuju 🙂))

aleola
5. srp 2013

@kacenkaharris ja nie som odbornik, ale plne kojene dieta sa odporuca zacat s prikrmam po 6stom mesiaci..preco to uponahlat.. ja by som este pockala.. ja som zacala davat prikrm az po 6stom mesiaci, boli plne kojeni obaja..tak preco si robit "robotu" skor aj detom zatazovat brusko zbytocne..ale tak to je len moj nazor..

xsenova
5. srp 2013

@nikoela zeleninova davka ktora nahradi porciu mlieka je od 125g vyssie. To, ze dieta nema zaujem o mlieko zistis tak, ze po jedle odmietne kojit 🙂 Nasla som odporucanie online ze do 10 mesiaca kojime miminko na poziadanie a po 10 mes (kedy su pravidelne zavedene prikrmy) mozeme davnku mlieka znizovat.

xsenova
5. srp 2013

@kacenkaharris mrkva patri medzi tazsie stravitelne na prvy prikrm. Skus zemiak alebo cuketu 🙂 Alebo tekvicu! Pridaj tam 2 kvapky oleja. Ak miminko boli brusko tak pred jedlom daj par kvapiek espumisanu, babycalmu. Nezabudni po jedle dokojit. Skus zavadzat potraviny na zaciatku tak ze 1.den das len 1 lyzicku. 2.hy den 2 lyzicky. 3 - 5 den davas miminku kolko chce na poziadanie kolko zje. K prikrmom a zaciatkom. My sme zacinali az v 6 mes na odporucanie pediatra a intolerancii na laktozu - a nebolo to dobre. Mali sme na zaciatku problemy s travenim, mala odmietala prikrmy a bojovali sme s tym takmer az do 8 mesiaca. Takze zacat skor nevidim problem skor pozitivum.

nikoela
5. srp 2013

@xsenova hmmmm zajmave tak to mam doma otesanka 🙂... musela jsem zacit s prikrmem protoze mi mala vubec nepribirala...mela 2 kg kdyz se narodila a rozkojily jsme se az nekdy ve tretim mesici jako ze sem plynule 30-40 min.kojila...ale vaha sla vazne pomalu nahoru.. ☹ za mesic treba jen 200g... ☹ a to nemluvim o tom ze mi tři týdny nebyla na velký....strasne jsem se trapila,a mala neustale plakala...od jejiho ukonceneho 5 mesice sem zacala s mrkvi jednu lzicku a pak postupne pridavala brambory,rýži,těstiviny,ovoce..spapá půlku skleničky od hippu kolem 16.00-17.00 1/3 přesnídávky od Hamánka a k tomu rano vecer a odpo kojime....krasne mi pribira,ma vyborne zazivani a co je pro mne důležite kazdy den udela bobek 🙂 a kdyz vidim jeji spokojeny vyraz tak je to nade vse... 🙂 takze at si kazdy myslí své....s kojením sem si uzila sve....jen me zajimalo kolik v prumeru ml mléka ma mit pulroční miminko jestli ho nejak nešidim 🙂 🙂

xsenova
5. srp 2013

@nikoela super, ze sa Ti problemy s prikrmom vyriesili 🙂 kojenie je niekedy pekny vopruz 😖 mam s tym bohate skusenosti. Ked som vazila po kojeni malu ked uz bola na prikrmoch, tak vypila ovela menej mlieka - isla zo 150ml na 70ml. A pritom zjedla max pol malej flasticky zeleniny. Ked som vazila dlhodobo tak boli dni ked kojila 1000 a ked kojila 600. Zalezalo na dni a nalade 🙂 Neda sa napisat kolko vypiju mlieka v priemere pretoze tie cisla lietaju hore dole. Jedinny potrebny ukazovatel je priberanie miminka na vahe 🙂 Podla toho co pises tak pribera krasne. Kojenie je stale hlavny zdroj zivin a potravy - takze urcite to staci 🙂

nikoela
6. srp 2013

@xsenova jjj to si určitě taky myslim že je kojení pořád moc důležitý ......a na nalade zalezi nejvic nekdy ma dny že chce pořád být u prsa ani dudlíkem jí neošálim 🙂 hlavně když usíná večer 🙂 jsou to prdelky.... 😀 tak at se daříííííí 🙂

kacenkaharris
6. srp 2013

@aleola
@xsenova
Ja by som sa vobec neponahlala, aj som planovala pockat do minimalne plnych 6 mesiacov, ale dcerka prejavuje zaujem o moje jedlo, otvara usta, kradne z taniera, chce sa kojit velmi casto, mozno je hladna 😅 Je pomerne lahka na svoj vek, pediater mi uz davno odporucil prikrmovat, aby trosku dobehla vahu. Po narodeni stratila pol kila, mali sme na zaciatku problemy s kojenim.
Skusili sme odvtedy banan, ten jej chutil viac, ale nezje viac ako za cajovu lyzicku pri krmeni.

kivinka
19. srp 2013

@kacenkaharris @aleola @xsenova
existujú dáke nové odporúčania, že deti sa majú prikrmovať malými množstvami už od 4. mesiaca, vraj kvôli potravinovej alergii. presnejšie medzi 17. a 26. týždňom by sa malo vraj začať, ale podľa mňa aj tak každá z nás najskôr vie, kedy je jej dieťa na také niečo pripravené

zuzanababalu
20. srp 2013

ahojte, vcera sme zacali s prikrmom, klasicky mrkvicka, malemu to dost chutilo tak sa tesime 🙂
chcela by som poradit, kedy je najlepsie krmit, pred obednajsim spankom, alebo az ked sa zobudi (teraz to kvoli zubkom mame dost rozlietane, niekedy spi 40 min a vcera mi pospal 3hod, ale vacsinou je to hodka a pol ).
Viem ze teraz toho nezje vela, ale mam ho este potom aj kojit (doteraz som ho iba kojila)
a posledna otazocka, vcera som mu dala tiez prvy krat ochutnat kukuricnu chrumku - kolko chrumiek, alebo piskot mu mozem dat denne?
Dakujem za rady, je to moje prve babatko, takze radsej sa opytam a necham si poradit ako by som mala sama experimentovat 😉

jenn9
20. srp 2013

předevčírem mi malá zbaštila celou porci dýňové polívky, skoro mi až nadávala, jak mi trvá pomalu nabírat ji lžičkou :D

kacenkaharris
28. srp 2013

@kivinka V USA sa prave kvoli potravinovej alergii neodporuca zacinat s prikrmami priskoro. Cim skor je dieta vystavene moznym alergenom, tym vyssie riziko alergie. Do 6.mesiacov detsky dosial "nevyvinuty" zaludok prepusta viac alergenov do krvi ( kravske mlieko, lepok, kukurica, soja, atd.)

kivinka
30. srp 2013

@kacenkaharris ja som tiež vedela tak, že kojené deti sa dokrmujú od 6. mesiaca. ale to je vraj teraz dáka novinka, povedala mi na poslednej poradni lekárka. čítala som aj článok z Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition a tam je vyslovene napísané, že nie skôr ako v 17. týždni a nie neskôr ako v 26. vtedy už vraj majú dostatočne vyvinutý tráviaci trakt
ale ja tiež neplánujem začať tak skoro..

miku1
30. srp 2013

@zuzanababalu Ja som kŕmila pred spánkom. Potom, keď som dcérku uložila, tak som ju ešte nakojila - no to skôr od smädu....Myslím, že ešte je dosť skoro na to, aby si mu už dávala chrumky, alebo piškotky...takých dobrôt sa ešte napapá habadej, a pokiaľ si ich nejak sám nepýta, tak by som mu to nedávala.

tinka_21
30. srp 2013

@zuzanababalu ahoj, hneď prvá rada na začiatok, trošku experimentovania nezaškodí 😉 ale v tom zmysle, že ty sama poznáš svoje bábätko najlepšie a vy sami dvaja si musíte vytvoriť režim, návyky a pravidlá (ak to mám tak natvrdo povedať 🙂 ) ktoré budú vyhovovať vám obom 🙂 Aj nám to trošku trvalo, tiež mám prvé bábätko. Keď som dcérke zavádzala príkrmy, tak prvé jedlo mala ako obed. Keď začínaš, dôležité je, aby si mala na to dostatok času a priestoru a hlavne pokoj. To znamená, že by tvoje dieťatko nemalo byť ani príliš unavené, ani príliš hladné, zvlášť na začiatku kedy ti bude dlho trvať, kým doňho dostaneš aj tých pár lyžičiek. Moja keď bola príliš unavená alebo veľmi hladná, tak to nešlo, proste už len nakojiť a spať. Takže ja som moju kŕmila na začiatku aj o polhodinu skôr, ako som ju zvykla kojiť, aby to bolo pre ňu len také zoznámenie s novým jedlom, a v klasickom čase som ju nakojila. Postupne som zvyšovala veľkosť porcie a posúvala čas jedla, aby sa to nahradilo. No a teda, moja vždy spala až po jedle. Inak by sa zobudila na to, že je hladná a zo spánku by nebolo nič 🙂

zuzanababalu
2. zář 2013

@miku1, @tinka_21 raz som mu dala papat pred spankom a bol dost nervny 😒 takze preto som zacala davat az ked sa zobudi a zatial si na to pekne zvykol. Neviem v ktorom mesiaci sa prechadza na 2 spanky za den, ale my sme len teraz presli so 4 spankov na 3 spanky denne, takze davam ho spat o 12:00 a cca o 13:30 je hore a vtedy mu dam papat tu kasicku. Viac ako hodinu az hodinu a pol mi aj tak nepospi, je v obdobi kedy mi idu zubky, takze zatial spime hala bala, niekedy mu staci 40 min a niekedy mi pospi 2hod - ale to je uplne ze vynimocne.
Vcera mi uz zjedom 200 a prvy krat som ho potom este nenakojila, tak uvidim ako to bude dnes.
Tu piskotku som mu dala na radu lekarky aby som mu zaviedla lepok. Neboj ja mu nedavam celu piskotku, teraz ked mu dam polovicku piskotky za 2 dni tak je vela 🙂