Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kackabo
29. únor 2012

@sarunatko Já dávám malému tak 2 krát za týden buď nějaký jogurt a nebo smetánek, tvaroh myslím si že to stačí prý se to zase nemá přehánět. vždy sní celý kelímek je to otesánek.

sarunatko
29. únor 2012

@kackabo
@sussanah
@beruska24.9.
děkuji, já to nějak vymyslím 🙂

beruska24.9.
29. únor 2012

@kackabo
@sunaratko
pribiňák a tvaroh se doporučuje až po 1. roce - velké množství bílkovin, zátěž pro to malé tělíčko

kackabo
29. únor 2012

@beruska24.9. já vím ale nedávám mu to moc, a když mu to chutná mě taky dávali tvaroh už od půl roku a žiju.

beruska24.9.
29. únor 2012

@kackabo - jen jsem tu nadhodila teorii 😉
také mám občas pocit, že některé věci se moc hrotí..... ségra prý dostala v půl roce guláš a v 7m. už chodila 😀
znám ženskou, která dávala pribiňáka měsíčnímu miminku - to už mi přijde fakt víc než extrém!!! 🙄 😠

kackabo
29. únor 2012

@beruska24.9. je pravda že některý mámy jsou až moc opatrné ale i to není pro dítě zrovna dobré, já neříkám že co něj cpu vše, ale 2krát nebo jednou za týden něco mléčného my příjde správné, mléčné výrobky potřebuje také a když mu to chutná, nechci mu dávat ke sváče furt jen přesnídávky.
je pravda že měsíčnímu dítěti něco takového je teda blbost, to bych teda nedala.

beruska24.9.
1. bře 2012

@kackabo - však jogurt může už od 8m..... já ho dávala až asi od 10m. (předtím měla ha mlíčko), ale každý den trochu s přesnídávkou.

jo, naše mladší bude trénovaná 😀 starší sestřička dala asi měsíčnímu miminku v nestřeženém okamžiku ožužlat bebe sušenku s náplní. málem mě kleplo 😕

pissskotka
1. bře 2012

Holky..je nám už přes 6 měsíců....od 5 měsíce nekojím a dávám sunárek...kašičky absolutně nechce, odmítá je, nechutnají mu...zkoušela jsem dávat mrkvičku, brambůrky, jablíčko, banánek, piškůtky, polívčičky(domácí)...nic nechce...zkoušela jsem i rozmixovat i kousky...ale prostě ne...jak to mám do něj dostat? musí mít nějaké vitamíny ne? Baští jen přesnídávky, bobíky atd. ale pořádnou zeleninu, bo ovoce vůbec...zvedá se mu žaludek a plive to...přece nemůžem být stále na sunaru...já v jeho věku taky prý nic zdravého nechtěla🙂
můžete mi někdo prosím poradit jestli máme nějakou šanci se to naučit? Už to zkouším fakt dlouho.....
jo a taková ta hotová jídla co prodávají v těch skleničkách taky ne...prosím poraďte..
Děkuji....

elana
1. bře 2012

@pissskotka promiň...ale kdo Ti poradil dávat tak malému mimču bobíky? 😕 Já teda nejsem nijak extra opatrná, žádný 3 dny jedno jídlo a s masem otálet dva týdny po zelenině a s ovocem pak taky atd. jak se to teď (podle mě) hrotí...ale bobíka a vůbec tyhle smetanový krémy mu nedám dřív, než ve 12m, vždyť je to samá chemie. A i ten, co není (myslím Lipánek z Madety doporučujou), tak je tam tvaroh a to je velká zátěž pro ty malé ledviny. O cukru nemluvím. No nic..jen že mě to zaujalo. Mléčné výrobky ok, ale lepší je jogurt.

k dotazu: obávám se, že nic jiného než zkoušet a zkoušet Ti nezbyde, snad na něco přijdete, co mu bude chutnat. Zkoušela jsi kukuřici? Jestli má rád sladké (což podle těch bobíků asi má), tak by ho mohla ošidit (i když zas když mu vadí kousky, tak nevím....přece jen těch slupiček se úplně dokonale ani sebelepším mixérem nezbavíš). A kašičky by nevzal ani nemléčné, udělané do sunaru? (tedy ne hustou kaši, ale jen ochutit odměrkou, dvěma, aby to bylo hustší a výživnější).

beruska24.9.
1. bře 2012

@pisskotka - dávej sunar (nebo co to malý pije) a zkus příkrmy stylem 1.den - 1 lžička, druhý den - 2 lžičky, 3. den - 3 lžičky....... prostě zkus před jednou mléčnou dávkou dát příkrm. tak zkoušej každý den, určitě na to malý jednou přijde.
jinak, jestli mu chutná sladké, tak zkus batáty (sladké brambory), ty můžeš rozmačkat na jemno, nebo rozmixovat. když se chytne a začne jíst, zkus postupně přidávat další zeleninu.

beruska24.9.
1. bře 2012

@elana - malá jí už měsíc zeleninu, 14 dní obden přidávám maso, ale kukuřici jsem ještě nezkoušela - právě kvůli těm slupičkám. ale je pravda, že já od začátku jen mačkám vidličkou, takže tu kukuřici bych fakt nerozmačkala 😝 😠 😀

kachen
1. bře 2012

Devcata, musim se podelit. Tim, ze davam male prikrmy ze sklenicek, se netajim. Doted, kdyz jsem varila, varila jsem pouze zeleninove prikrmy. V ramci setreni, obohacovani jidelnicku a pomateni mysli jsem se rozhodla, ze ted uklohnim i nejaky ten masozeleninovy. Takze, koupila jsem miniaturni kousek pekneho hoveziho - 35 Kc, pytlicek domaci zeleniny z trhu - 15 Kc, zelenou petrzelku - 10 Kc (asi, nepamatuju se), bio vajicko - 6Kc (na domaci drobeni - delala babicka), domaci cibule, cesnek (korunove polozky, ale jsou tam) = zaokrouhleno na 70Kc. Varila jsem nadvakrat, nejprve vyvar i s casti zeleniny, potom dalsi varka zeleniny, aby nebyla uplne rozvarena a mela jeste nejakou chut, nechat vychladit, vybrat tuk, precedit, rozkrajet na drobno, dat do kelimku. Hura, mam cele TRI kelimky k zamrazeni!!! Jeden domaci prikrm cca 23Kc. Dneska jsem sla a koupila sklenicku 😝

elana
1. bře 2012

@beruska24.9. u nás byla kukuřice hned oblíbená, první zeleninový příkrm, co snědl celou skleničku (Sunárek, u jiného jsem to neviděla, něco má myslím ještě Hipp, Brambory s kukuřicí a krůtím nebo tak nějak). Ono je to sladké, ale zas hodně specifická chuť (já třeba ji nemusím, kukuřici beru jen jako popcorn), ale malému strašně jede. Kupuju kvalitní mraženou (značky Bonduelle, Findus atd.,prostě ty prověřené), nasypu do vařící vody a nechám chvíli a mixuju tyčákem. Šlupičky tam jsou, i v té skleničce byly-ale Ondrovi kousky od začátku nevadí, takže tohle jsem řešit nemusela. Hm, ale vidličkou asi fakt ne 😅

elana
1. bře 2012

@kachen tak ono je to asi relativní (předem jen upozorním, že nejsem militantní zastánce ani jedné metody, vařím i skleničkuju)...ale Ty kupuješ Hipp, pokud jsem dobře četla na nějaké Otázce a ten stojí kolem 40kč (spíš víc), takže jsi uvařila příkrm téměř o 50% levněji. Hami, Sunárek, Hamánek sice stojí méně, ale zas není bio, jako bylo to Tvoje kuchtění. Takže podle mě se Ti to furt vyplatilo a to dost 😉 😅

kachen
1. bře 2012

@elana Jo, Hipp (36Kc), kdyz se dostanu do DM tak Babylove nebo Alnatura, ty jsou taky bio (cca 28Kc). Krapet se to vyplatilo, ale vycedila jsem u toho krev, pot a slzy, nervy v kyblu, vsude bordel. Misto toho jsem si mohla vrazit prst do nosa a cucet na telku. 😉 Ale budu muset zatnout zuby, pac driv mne to u prvnich lzicek vyhovovalo, ale vyber se u Hippu zuzil na asi 3 druhy a u tech ostatnich to neni o nic lepsi. Nechapu, proc toho nedelaji vic.

elana
1. bře 2012

@kachen souhlasím, výběr u Hippu je od 6+ mizerný, i proto kupuju spíš to Hami, jako jediné dělá taky konzervičky s jehněčím a ty prcek miluje, taky se chystáme na jejich tuňáka (Hipp má jakousi pochybnou "mořskou rybu", to je hodně široký pojem). Babylove a Alnatura mi nějak nejsou sympatický, navíc ten výběr taky nic moc, kor těch masozeleninových. Jinak ale s tím vařením...nevím, já u toho necedím nic 😅 Mám v mrazáku na kousky nakrájený biokrůtí prsa (v jiný piksle králíka od tchýně), načatý pytlík s mraženou brokolicí, kukuřicí a květákem-než se mi uvaří voda, odsypu si co potřebuju, oškrabu bramboru, všechno to hodím do tý vody a za 20 minut se dlabe 😎 (nevařím příkrmy z červeného masa, to fakt skleničkuju, leda když třeba jsme u mamky a ta dělá hovězí polívku, tak vývar nesolí a maso vyberem pro malého). Dělávám 2 porce, jednu sní hned, druhou dám do Avent kelímku na další den. Pak má zas dva dny skleničku třeba...takže vařím 2x týdně.

kachen
1. bře 2012

@elana To jehneci prave nejvic smrdi jak jatrova pastika. Ale to jsem parkrat koupila, protoze to je jediny jehne, ktery ochutna. Zrejme ale bude po mne, protoze ji to taky moc nesmakuje. Uprimne, ja ty veci kolem ditete nemam nejak zkoordinovany, patlam 5 pres 9, porad nekam odskakuju, pripaluju, hrozne u toho zurim a pak cedim. Takze matky tryskomysi maji muj hluboky obdiv.

beruska24.9.
2. bře 2012

@elana - je pravda, že u starší jsem používala zpočátku právě tu kukuřici a mrkev od sunárku. jediné skleničky, které jsem využila. teď jsem je sháněla, ale bohužel! bylo mi řečeno, že prý budou vyrábět nějaké jiné, takže tyto už nejsou.
jinak jsem také od začátku mačkala vidličkou, později jsem to vidličkou už jen tak ´´přeběhla´´, pak krájela na maličké kousky - dokonce i hrášek a kukuřici 😀
takže maličká bude muset na tu kukuřici asi počkat do doby, než ji dostane nakrájenou 😉

snufi
2. bře 2012

Maminky můžu uvařit nějakou zeleninovou polévku pro 7měsíční holčičku. Příkrmy papá jen ze skleniček. Moje uvařené ne. Ale když obědváme s manželem naše jídla, tak otvírá pusenku. Obyč zeleninovou polévku by jedla ve velkém. Samozřejmě dostala jen na okoštování jednu, dvě lžičky. Ale papala by to ve velkém :o)) Dá se uvařit něco podobného a pro ni nezávadného? Koření asi nemůže žádné, sůl taky ne... Poradíte.

katka37
2. bře 2012

ahoj prosím poradtě ,mám malýho 15 týdnu začínáme s příkrmy ,co dávat ,jaké množství ,dát pak ještě mlíčko?a když jsem dnes dala mrkvičku ,tak můžu dát večer kaši ze lžičky?rýžovou?a tu mrkev mám dávat tři dny a pak zkoušet ,další zeleninu,jakou?a co přesnídávky? 😢

marcet
2. bře 2012

@katka37 když jsem začínala s příkrmy,tak jsem na začátek dala malému dvě tři lžičky a postupně jsem to množství zvyšovala a pak jsem ho ještě nakojila...postupně kolem dvou až tří týdnů ten příkrm nahradil kojení.začala jsem mrkví,pak dala brambor,dýni,pastiňák,cuketu..cca za měsíc dostal maso a za další jsem mu začala dávat ovoce.kaši nedávám 🙂

kachen
2. bře 2012

@snufi Proc by ne? Uvar stejnou jako vam, akorat nedavej sul a koreni. Treba z mrkve, petrzele, celeru (to je alergen, ale ve sklenickach je a male ho davam taky), brokolice a brambor. Akorat to udelej hustsi a zeleninu rozmackej nebo nakrajej na maly kousky.

77temperance
3. bře 2012

ako pripravujete baklazan, len uvarit, alebo podusit?

pissskotka
3. bře 2012

@elana No vlastně se řídím podle všech...má tchýně má dvě děti a taky jim davála když byly takhle malé a to samé sestřenka, tak by mě nenapadlo, že se to nesmí. Babičky a prababičky k tomu taky nic neříkají, spíš už by mu cpali bůh ví co...ale jinak děkuju..

pissskotka
3. bře 2012

@beruska24.9. dobře děkuji..zkusím

elana
5. bře 2012

@pissskotka víš co, tak to bych neposlouchala a neřídila se tím...spíš bych se řídila radou doktora a tím, co dávají třeba kamarádky. Ono za nás se dělalo leccos, co se teď hustě nedoporučuje (posazování zapřením za polštář od 3+; banány od 2+; párky od 8+) a i když zrovna já nejsem opravdu člověk, co si myslí, že vše, co se dělalo dřív je špatně, tak v téhle výživě a třeba to posazování atd. bych spíš respektovala nové trendy. Nehledě na to, že za nás byl Lipánek jen smetana, tvaroh a cukr...dneska je to samá želatina, našleháno dusíkem, obarveno extraktem z řepy atd., takže nám se tím zatížily "jen" ty ledviny (protože tvaroh obsahuje hodně proteinů), kdežto dneska ty přidaný (ne)zbytnosti jsou nálož pro celý ten malý organismus.

ale tak je to na Tobě, Tvoje dítě to je...sama určuješ, co je pro něj nejlepší, tak jako každá z nás. Jen prostě mě to zarazilo a nedokázala jsem nereagovat, to je vše.

berule
5. bře 2012

@elana nám řekl dr., že pribiňáka dávat můžem, že jen tvaroh až od roku. No a psala jsi, že se chystáte na tuňáka a ryby se taky můžou až od roku, takže jak koukám, tak co doktor to názor. Já pribiňáka dávám, pže chci malé střídat svačinky.

elana
5. bře 2012

@berule tak zrovna dr. mi taky řekla, že ryby od roku, ale já tuňáka viděla ve skleničkách od 8+ a myslím, že ty skleničky jsou dost hlídané a taky nad nimi (doufám 😉 ) konzultují i výživoví poradci, tak proto ho chci zkusit. S tím pribiňákem asi takhle-nemyslím prostě, že je nezbytné, aby dítě dlabalo přeslazené patáky, kde je navíc ten těžký tvaroh a smetana (což asi nikdo nepopře, že tyhle výrobky jsou), mnohem víc mu asi prospěje obyčejný selský bílý jogurt...ale to je opravdu věc názoru. A i kdybych tyhle smetanový krémy dávala, tak bych určitě hooodně pečlivě četla složení, aby tam právě nebyly ty extra porce blbin...ale pokud možno právě jen ta smetana, tvaroh, cukr a nějaká ta vanilka...a nakonec mi z toho vychází, že bych to radši asi umíchala doma🙂.

jezibosorka
5. bře 2012

ma niektora neaky typ na obed pre 9 mesacne babo ?, mne uz dochadzaju inspiracie 😀 a maly sa zacina nudit troska,, nieco nove by to chcelo,,, papame cestoviny, sezonnu zeleninu, brokolicu, spenat, cuketu, zemiaky, masko, kuracie 😀 a hovedze,,, chcem skusit fazulkove struky.. a sosovicu cervenu,,,

sarunatko
6. bře 2012

@jezibosorka Já dělám červenou čočku s dýní, mrkví a žloutkem a dcerce moc chutná. Nebo dětskou svíčkovou - povařit mrkev, petržel, pak rozmixovat, trošku UM nebo bílého jogurtu (jestli už jíte jogurt), k tomu těstoviny a kousek masa. Rizoto - hodně uvařím rýži (rozvařím), mrkev, hrášek, kuřecí maso. Fazolové lusky jsem taky ještě nezkoušela, ale je to dobrý nápad, vyzkouším.