Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

soanpe
17. kvě 2009

saska
a nebude to mít vliv na trávení a ledviny, když dáš vyšší koncentraci kaše? u um, se to nesmí kvůli zátěži ledvi atd.

s tím lepkem mi to taky říkala dr. dříve to doporučovali později,ale podle mě se jen oddálí zjištění případné alergie na lepek.
Ale fakt nevim, je to jen má domněnka 😉

shaula
17. kvě 2009

soanpe - myslím, že tam záleží hlavně na koncentraci mléka, takže kdyby do stejného množství vody dala více UM nebo mléčné kaše, tak by to asi zátěž byla. Ale jestli do MM nasype více rýžové nebo obilné nebo nějaké jiné kaše, to je asi jedno (pokud z toho neudělá cement🙂 Můj názor.

soanpe
17. kvě 2009

shaula,
tak to máš asi pravdu
nedošlo mi,že se jedná o rýžovou kaši, protože my teprv v pondělí začali a smrví a včera jsem dali brokolici. mrkev nic moc, ale brokolice byla lahůdka.Od Sunárku snědla 1/2 skleničky najednou a dala by si ještě, ale kvůli tekutinám jsem Sofinku dorzila mlíkem 🙂

shaula
17. kvě 2009

soanpe - upřímně řečeno nevím, jestli to bude zrovna rýžová kaše, ale vzhledem k tomu, že ji dělá z MM, tak určitě to bude nějaká nemléčná.
No je vidět, že české děti vědí, co je dobré (brokolice🙂 Když jsem viděla v amerických filmech, jak v tom jejich děti frfňají, tak jsem si říkala, že bude asi hnusná. Až jsem ji jednou vyzkoušela a zjistila, že je vlastně moc dobrá🙂 Taky ji hodně klukům dávám.

soanpe
17. kvě 2009

já jsem úplně hotová, když vidím v kfc děti.zažila jsem maminku, která nakojila asi 2letýho chlapečka a pak mu koupila hranolky 😠
tady se smysl kojení poněkud míjí účinkem

zuzik_p
17. kvě 2009

Mikulka, ziju v egypte.
Meleri, ja mam taky z vedra trochu obavy, vlastne uz se ted pekne rozjelo ☹ Ono treba bude stacit dat obcas mimo hlavni kojeni cucnout predniho mlicka. Pripada mi zbytecne zatezovat tak male mimi vodou ci cajem.

soanpe
17. kvě 2009

pokud máš dostatek mlíka,tak dobrý
ale já bych se bála na dehydratace

mikulka
17. kvě 2009

Tak já příště dám trochu víc té kaše, toho prášku. AKorát nevím, co budu dělat, až mi dojde MM z mrazáku. Tak velké množství neodstříkám. A UM nechci dávat, malý má cutlivé zažívání a problémy se zácpou, tak bych se UM bála.

Holky, a kdybych kupovala mléčné kaše, ty jsou taky z UM?

zuzik, taky myslím, že by mělo stačit přední mlíčko.

shaula
17. kvě 2009

mikulka, o těch kaších těžko říct. Na některých je přímo napsáno, že jsou z "pokračovací kojenecké výživy", tedy UM. Na některých najdeš jen "odtučněné mléko" apod., tak selský rozum říká, že je tam snad obyčejné kravské mléko? A těch bych se asi bála víc než UM.
Pokud nechceš dávat UM, tak snad pak jedině kaše dělat jen s vodou? Ale to pak myslím postrádá smysl...

mirri
17. kvě 2009

mikulka-ja kukuricnou kasi pripravuji se zeleninovym vyvarem(mrkev,brambor,cuketa)+olivovy olej.je to zatim poledni prikrm,ale za mesic,dva i vecerni.

mirri
17. kvě 2009

a k tekutinam-ja uz malemu zkousim davat hrnecek s pitkem s vodou,aby se pozdeji umel napit.svagrova nezkousela a maly ji pak pozdeji odmital flasku i hrnek..

soanpe
17. kvě 2009

mikulka
jsou různé druhy UM, a hlavně, když budeš na příkrmech, tak stolice a zažívání se dá regulovat stavbou jídelníčku.
Mám nějakou brožurku, myslím od Hipp, a tam jsou vypsané jednotlivé kaš, přesnídávky,příkrmy... a u každého je napsáno, jak ovlivnuje stolici.

Mirri, já z flašky malý dávám jen mlíko, protože jsem jí jednou zkusila dát vodu a pak mi dva dny dělala zcény a nechtěla za boha ani to mlíko.
Vodu dávám po lžičkách nebo opatrně z ochr. víčka od koj.flašky. Nějak to z toho plastu teče pomaleji.
NO a na to, že minulý týden se Sofi z vody zvedal žaludek, tak dnes zvlaádne 40ml
tak je to úspěch 🙂
Dnes jsem jí dala pítko a okusuje mi ho a to doslova 😀

bereninka
18. kvě 2009

Holky, můžete poradit?

1) když budu dělat nemléčné kaše se svým MM, neodstříkám naráz 160 ml. Mohu odstříkávat postupně, třeba večer, ráno a poledne a smíchat to, když bude mlíčko v lednici? Na 3x bych mohla to množství odstříkat. Může se MM míchat?

2) od kdy mohu dávat jogurt kvůli regulaci stolice a jaký? Bílý, ovocný? A když bílý, co do něj přidáváte, pokud něco?

soanpe
18. kvě 2009

jogurt bílí activia a hollandia
když tak přimíchat čerstvé ovoce

saska.t
18. kvě 2009

kocky suhlasim so shaulou kedze je to nemliecna kasa je jedno kolko prasku da 😉

co sa tyka pitia- rocne dieta ma vypit cca + - liter tekutin a zatazovanie ladvin to nie tak nevidim dovod nedavat pit 8-9 mes. detickam ktore su na MM moj odhad je ze urcite nevytiahnu liter MM ale samozrejme respektujem vase rozhodnutie ....
samozrejme do 6 mes. kym som kojila som ziadne ine tekutiny nepodavala 🙂

shaula
18. kvě 2009

bereninka - 1. můžeš.
2. jogurt určitě bílý, ty ovocné nejsou moc vhodné, musí do nich cpát nějaké konzervanty, aby se to ovoce v tom nekazilo. Dobrá je Hollandia, Choceňský smetanový, Olma bio. Vybírej jogurty s krátkou trvanlivostí, ty trvanlivé taky nejsou nejlepší. Možná budeš muset vyzkoušet více značek, našim klukům chutnají spíš ty tekutější. Nepřidávám do něj obvykle nic, ale můžeš přidat čerstvé nebo podušené ovoce - banán, jablka, cokoliv vhodného, nebo přesnídávku. Jinak jogurty se dávají tak od 8. měsíce, to už máte "za pár"🙂

saska.t
18. kvě 2009

ja este pripojim kriteria na jogurt...
biely, s vyssim obsahom tuku, bez konzervantov a farbiv, s probiotickou kulturou a su odporucane od skonc. 8 mes. 😉
inak pre info: som citala ze activia by sa nemala davat casto kedze obsahuje pre deticky dost sodika, pisal to odbornik na detsku vyzivu 😉

tinka19
18. kvě 2009

ahojte ....chcem sa opýtať,ak dám malej prvykrát mrkvičku a spapá jej menej s čím aj samozrejme rátam...kolko mám počkať aby som jej ešte mohla dať mliečko na dopapanie?

saska.t
18. kvě 2009

tinka ja som davala hned tj asi 10 min. po mrkvicke... 🙂

jiskrina
18. kvě 2009

Holky, mlíčko by se mělo dávat enjdříve půl hodiny i hodinu po zelenině,a by se dobře vstřebaly minerální látky. Vím, že ětšinou všechny dáváme zapít hned, ale je lepší počkat. 😉

cupi
18. kvě 2009

Ahojky, k téma jogurty: právě jsme se vrátili od MUDr. a prý můžeme dávat bílý jogurt už teď (má být s probiotickou kulturou a neměl by být plnotučný ani light). A to jsem tu četla, že jogurt až od ukončeného 8.měsíce., jak píše Saska.t.
No a pak si z toho vyber... ☹ Koukám, že s názory na přidávání jogurtu je to podobné jako s názory na zavádění lepku. 😉

shaula
18. kvě 2009

Cupi - to bude asi u všeho. Prostě co člověk, to názor, jde o to udělat si z toho jakýsi obrázek a pak se rozhodnout sama.

petka80
18. kvě 2009

cupi, ale plnotučný by právě měl být, ne? 😅

saska.t
18. kvě 2009

petka, najlepsie je asi ten stred ani nizko ani plno zevraj optimum je 10 % tuku, ale dieta do 2 rokov ma co sa tukov tyka velmi rozdielnu specificku vyzivu, dospelaci nemaju jest nezdravy cholesterol u deti do 2 rokov je velmi podstatny v ramci mozgoveho vyvoja, a nedoporucuju sa nizkotucne vyrobky vobec, no tak si vyber 😠

cupi- no nevyberies si, co clovek to nazor, ak ste na UM asi by som uz dala vo vasom veku ale ak ste na MM a prikrmujete iba chvilocku urcite by som nedala ale je to len moj nazor 😉

jej shaula vidim ze v hlave nam idu rovnake myslienky 😀

petka80
18. kvě 2009

no 10% tuku to už je určitě plnotučný, ne-li smetanový..... 😉

saska.t
18. kvě 2009

petka on moze byt aj smotanovy ale je podstatne aby mal zivu kulturu a nemal farbiva a konzervanty preto sa odporuca biely a nie ovocne 😉
no to mi odporucil moj pediater a on je aj odbornik na detsku vyzivu a publikuje clanky, tak odtial tie rozumi je dost dobry a verim mu , ale samozrejme vzdy sa rozhodujem podla mojho uvazenia a materins. instinktu 😅

petka80
18. kvě 2009

saska, no však jo, nejlepší je určitě bílý jogurt plnotučný nebo smetanový..... 😉

veronikazm
18. kvě 2009

ahojte, chcela by som sa vás opýtať či možem dávat 3 týž bábatku okrem nutrilonu 1 aj prevarenu kojenecku vodu...
to zistujem pre známu, pred pár dnami prišla o mlieko, /teda má ho už strašne málo/ a začala davat malinkému nutrilon a chcela by teda vediet či može aj tu prevarenu vodu alebo nejaký čajík...velmi pekne dakujem za odpovede 🙂

saska.t
18. kvě 2009

veronika u tak maleho babätka je to zbytocne aj ked je na UM do 5-6 mes mu plne staci mliecna strava, davala by som len v pripade naozaj vysokych teplot vonku 😉

kacka.va
18. kvě 2009

cupi: já bych řekla, že plnotučný být může, neměl by být light. Když začínají děti pít kravské mléko, tak se taky doporučuje plnotučné a ne polotučné.