Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

macu.k
23. kvě 2007

Me prave doktorka rikala, ze bily jogurt uz muze... No kazdy doktor to asi vidi jinak 😉 A jaky jsou teda ty jogurty dobry?

Ty presnidavky sni tak pulku ty velky sklenicky (coz je uspech 😀 ) a hlad uz potom nema. Tak nevim jestli jeste dat treba cajik, nemuze mit po tom zizen?

myslik
23. kvě 2007

Ahoj, malý má 3,5 měsíce a doktorka nám řekla že mám začít přikrmovat (malý nepřibíral na váze) a tak jsme začli mrkví. Máme ji třetí den ( 3lžičky) ale malý ji přes lžičku nechce tak mu dám trošku do pusinky a pak dudlík nebo trochu mlíčka. A tak se chci zeptat jak dlouho to mimču trvá než se naučí papat lžičkou??!!

macu.k
23. kvě 2007

Ahoj, my začali, když bylo Kubíkovi 5,5 měsíce. Asi 14 dní to byl boj, nechtěl to vůbec, zvedal se mu žaludek a dávil se, dokonce blinkal. Teď už papá docela obstojně, i když zeleniny stejně ještě tolik nesní. Ale na lžičku byl zvyklý od malička - dávali jsme na ní sirup a pak taky když jsme zkoušeli kolem 4. měsíce kašičku. Ale naučil se to přesně tímhle způsobem lžička - dudlík 😀

jita2
23. kvě 2007

myslik,
naše papala hezky hned napoprvé lžičkou, takže je to hodně individuální....ale mělo by se naučit co nejdříve...

macu,
já jsem názoru, čím později, tím lépe, vím, že více holek dávalo jogurtíky až později 🙂 Holky tu chválili nějaký, je to pár stránek zpět, nevím už,jestli to byla Hollandia, myslím, že jo...nám je to jedno, jaký papáme, chutná každý 😉
Určitě jí čajíček dej, když už jen nekojíš a přikrmuješ, čaj nebo kojeneckou vodu, to nemůže uškodit,a zvlášť v teplech 🙂

zevina
23. kvě 2007

macu,
možná vám z nějakého důvodu doktorka doporučila jogurt už teď, ale jinak obecně platí (u kojených dětí) 6.m zeleninový, později masozeleninový oběd, 7.m dopoledne ovoce nebo přesnídávka + masozelenina oběd, 8.m přidáváme mléčnou odpolední svačinu a večer kaši 🙂

jogurt bílý s živými kulturami (Hollandia, Aktivia, Bio od Olmy...) buď samotný, nebo ho můžeš vylepšit ovocem (banán, hruška, meruňky...)

čajík určitě nabízej, je možné, že ho bude zatím odmítat, protože zpočátku přikrmování mlíčko stačí pokrýt potřebu tekutin, ale ať si na jeho chuť zvyká, ať vás nezaskočí horko a větší žízeň 😉

zevina
23. kvě 2007

myslik,
ne každé mimčo baští hezky hned napoprvé jak Jíti Maruška 😅 opak je spíše pravdou, protože dítko si musí osvojit spoustu dovedností, jak najednou tu jinou chuť a konzistenci stravy v pusence posunout a zpracovat, takže to chce hodně trpělivosti, nenutit, každá lžička je úspěch 🙂 některé dítko se to naučí po pár dnech, jinému to může trvat třeba i měsíc 😉

mapris
23. kvě 2007

myslik,
ahojky, no, nám to trvalo určitě aspoň tak 3 týdny, než se naučila pěkně papat.

ahojte baby, jak se máte? Kámoška odešla s malým torpédem ven a naše mrně únavou usnulo, tak mám chvíli klid.

Včera jsem uvařila poprvý obídek doma - brambory, mrkev, kousek brokolice, všechno jsem to hodila do mixéru a snědla velkou skleničku (cca 190 ml). Dneska ale trošku vyváděla, protože se ráno vzbudila moc brzo, tak jí nevyšlo mlíko. Tak jsem jí po 10tý trošku dala a pak mi v poledne od půlky porce prskala. Ale snědla to :o)) sice židlička a my obě byli jako prase, ale snědla obvykle svejch 190 g. Co tady mám kamarádku s 1,5 ročním chlapečkem, tak říkala, že ona mu to taky mixovala a pak že pomalu dávala něco pasírovanýho a pak se naučili i kousky ... Prý je na všechno čas. My od příštího týdne začínáme ovocem. Tak přemýšlím, jestli zkusit nastrouhaný jablíčko a nebo jít rovnou zase do hippu nebo do hami. Jak jste začínali s ovocem vy?

Raculko,
chci se zeptat, odkdy dáváš malému jogurt. Já mám v takové malé brožurce od beby (pro alergiky) napsáno, že jogurty a mléko až od roka, tak nevím ...

jita2
23. kvě 2007

mapris,
já jsem nepochopila, jestli ty ho hlídáš sama nebo s tou kámoškou a proč ho hllídáš vlastně? Jestli jsi to někde psala, tak promiň,ale nezaregistrovala jsem to...ty jí ho hlídáš nebo jak??? 😉

anavka
23. kvě 2007

Holky ještě k tomu jogurtu, nám ho taky doktorka doporučila až od 8 měsíců a výhradně bílý např. Activii nebo Hollandii. Já jsem si myslela, že se na to malá bude šklebit, ale vymlaskneho ho k svačině celý 😎
Jíťo, tak co, už si namontovala slunečník ?

jita2
23. kvě 2007

ahojky,
no jasně, namontovala, je super, první den jsem nadávala, protože kvůli tomu plastovýmu pultíku jde namontovat jen z jedné strany, protože ta vrtulka na přitáhnutí tam nějak vadí z té strany, tak jsem odmontovala pultík a je to paráda....ale i s tím pultíkem by to šlo, ale jde to velmi špatně utahovat a jiné místo jsme nenašli, kam ho namontovat. Kamarádka má jané slalom a má konstrukci přímo na boudě,tak ho dává tam 😉 Ale jinak super, aspoň na ni nesvítí 🙂

raculka
23. kvě 2007

anavka-taky mě překvapilo,jak malému ten bílý jog chutná, mně kupodivu taky,jak mu začnu něco dávat,tak mu to ujídám a pak mi to chutná taky (kašičky mi taky moc jedou a ani ty domácí zeleninové míchaniny nejsou tak špatné 😀
mapris- já jogurt dávám asi od 9.měsíce,já ale začala přikrmovat až po konci 7.měsíce,takže než jsme zavedli zeleninku,ovoce,kaše...tak to takhle vyšlo.
Máš pravdu,že všude píšou,že u H.A. diety se veškeré mléčné příkrmy zavádí až po roce.Ale já se ptala mojí alergo Dr a ta mi řekla,že jedině jogurt můžu zkusit dřív.Snáší ho dobře,tak myslím,že v poho.Možná za nějakou dobu zkusím i nějaký sýr,jestli začne jíst pečivo a přestanou mu stačit ovocné přesnídávky.Taky se v tom občas nevyznám.Moje dětská ta nějak nesleduje,jestli někdo drží H.A. preventivně,takže vlastně vycházím taky jen z informací od mojí alergoložky.Ale taky to beru trošku s rezervou.
A jak je to u tebe? Dětská se tě ptala,jestli nejsi alergik? Nebo kdo tě upozornil,že máte držet H.A.??
Ještě k ovoci.To je asi na každém,jestli koupí sklenku nebo dá kupované ovoce.Já začala rozmačkaným banánem,pak jsem dávala nastrouhané jablko a hrušky.Jestli se moc bojíš toho běžně kupovaného,můžeš jablko nebo hrušku krátce podusit.No,ale to už ta sklenka je jednodušší...
Dobrá je frutapura,už se tady holky několikrát zmiňovaly.Jsou to malé kelímky jako jogurt-hranaté, jsou 100 % ovocné, jeden vyjde asi na 10,- a jsou moc dobrý.Nám docela vyhovuje i Sunárek,ten je 200g a stojí kolem 20,-.
TAk uvidíš,co vám bude nejvíce chutnat.Ale když už malá pěkně papá zeleninku,se se sladkým ovocem asi nebude problém. 🙂

verde
23. kvě 2007

Ahoj,asi potřebuju RADU! Jde kombinovat kojení a příkrmy? Filip zatím odmítá naprosto všechno!Párkrát si dal říct s kaší na noc,ale to bylo spíš:kojení-utrhnout-nacpat lžičku kaše a zapít.Pak párkrát otevřel pusu.Nepomáhájí ani blbinky,ani ticho,ani hračky...A neumí pít z láhve a nesnáší dudlík.Prvního nastupuju do práce ☹ a zatím mám pocit,že budeme muset drasticky ukončit kojení a nechat ho vyhladovět a vyřvat ☹ To bych nechtěla,protože zatím není očkovaný.Nebo je to naprosto normální,že i po 3 týdnech snažení víc vyplivne než do něj dostaneme?Dík pa*

zevina
24. kvě 2007

Verde,
už to tu bylo několikrát zmiňováno, zavádění příkrmů chce hodně, opravdu hodně trpělivosti, v žádném případě dítě nenutit, aby se mu nakonec jídlo ještě nezprotivilo a postupovat po lžičkách (nejdříve 2-3, každý den se snažit přidat lžičku navíc) některé děti se naučí baštit hezky hned, ale dá se říct, že ten první měsíc je na to, aby se seznámilo se lžičkou a naučilo se stravu v puse posunovat a polykat. Sice se píše, že se nemá po příkrmu dokojovat, ale v praxi se ukáže, že je to obvykle tak po 1/2 hodince nutné (my každé jídlo dokojujem v 9.m doposud, protože mi zbaští max. 1/2 dávky, ale podle naší Dr. je to v pořádku, prospívá dobře, má na to nárok, tak ho nenutit k něčemu jen proto, že to v moudrých knihách píší jinak 😉 )

Takže mi připadá dost nereálné naučit do týdne dítě baštit tak, aby tě nepotřebovalo, navíc mlíčko je pro něj pořád ještě nejdůležitější a nejpotřebnější strava, mohla bys to řešit, že dostatečné množství na dokrmení odstříkáš, jenže zase bude problém s lahví ☹ ale třeba s tvým mlíčkem by vzal lahev na milost, protože ta chuť mu bude známá...

každopádně přeju hodně trpělivosti, protože to nebudete mít jednoduché

makelka
25. kvě 2007

Ahoj všem, když to tady tak čtu, začínám mít hrůzu, až taky začneme přikrmovat, malýmu je skoro 5 měsíců a zatím jenom kojím, nic jiného jsem mu ještě nedala. Ale dneska nám pan doktor doporučil, že když je tak hezky, že máme začít dávat čaj, aby nebyl malej dehydrovanej, jenomže ho nechci užit s flašky, aby mě potom neodmítl, když by si na ni zvykl a tak jsem mu koupila hrneček, má to ale spíše jako hračku, nenapije se, jen ho cucá a když jsme mu zkoušela dávat flašku tak mi příjde že neví co s ní, jazykem ten dudlík vystrkuje ven a nechce, pokud mu dám pít čaj normálně z hrníčku, tak ho plive, taky nevím nevím jak na to ☹

zevina
26. kvě 2007

makelka,
myslím, že takhle velké dítě se flaškou už nemůže pokazit, oni dobře vědí co je dobré a přírodní balení budou vždycky preferovat 😀
pro začátek můžeš zkoušet čajík nejdřív na lžičce (nebo i jen kojeneckou vodu) aby malý zjistil, že to vůbec není špatné a časem uvidíš, jestli vám bude víc vyhovovat lahev, klasický hrníček nebo ten nevytékající, je to individuální, chce to zkoušet a zkoušet 😉

makelka
27. kvě 2007

zevina

už jsou to tři dny a zkoušela jsem čaj všemožným způsobem, alee příjde mi, že má k tomu odpor a to čím dál tím větší ☹

makelka
27. kvě 2007

Jak vůbec víte co smíte svým dítkům dávat a co ne??? já jsem tady z toho úplně mimo 😖

jita2
27. kvě 2007

makelka,
já už jsem si třeba jako těhulka udělala jasný přehled, co jak a kdy dávat, vyčetla jsem toho spoustu v časopisech Betynka apod. nebo na internetu, jde to vyčíst prakticky všude...určitě jsem mnohokrát zaváhala, ale vždycky jsem se to někde dočetla nebo mi poradily tady holky kočeny 😅

kamhajek
27. kvě 2007

Holky, poraďte mi. Ondra vůbec nechce jíst ovoce. Už nevím co bych zkusila.

jita2
27. kvě 2007

kamhajek,
mě teda nenapadá, jak ho nalákat, aby jedl ovoce, to mu musí asi zachutnat, určitě mu zachutná, ale asi to příjde později, ani přesnídávky nejí???????

kamhajek
27. kvě 2007

Ne, vůbec ne. Dostanu do něj dvě tři lžičky (u těch se teda pěkně šklebí) a pak nic. jen asi jednou se stalo, že spapal jednu frutapuru. No snad se to časem podá 🙂

ijetka
27. kvě 2007

kamhajek
taky myslím, že se to časem srovná 🙂
Mě malej teď o ty pařáky míň papá, no ale banány mu jedou ať je jak je. Jo víte co je novýho??? Už pár dní mi odmítá přes den cecinku ☹ nevím co se děje, jenom to podumlá, a čapne dudlíka lozí, za to večer a vnoci jí nepohrdne 😀

isacek
28. kvě 2007

kamhajek,
mě malá taky přesnídávky moc nechce tak ji teď dělám třeba rozmačkaný banán s aktivií a nebo nastrouhanou hrušku taky s aktivií a to ji moc chutná.
Dávám ji tu bílou sladkou nebo selský od holandie.
Takhle jedině mi spapá ovoce.Nebo i tu přesnídávku smíchám s bílým jogurtem.

zevina
28. kvě 2007

makelka,
a co prubnout jinou značku čaje? já pytlíkový do malého nedostanu ani omylem 😠 ale granulované mu jedou a je fuk jestli bylinkové nebo ovocné, tak jsem přestala řešit, že jsou zbytečně sladké, hlavně že mu šmakují a pije 😉

kamhajek,
my teď měli asi týdenní období, kdy mi na ovoce kašlal, 2-3 lžičky a dost, ale masozeleninu baštil, tak jsem to nelámala přes koleno a ovoce mu vždy přidala večer do kaše (hrušku, banán, jahody, přesnídávku...) a to zblajzl jako nic 😎

carodkaa
28. kvě 2007

Kamhajek-nam trvalo asi mesic nez se malej naucil mit rad presnidavky,chce to jen trpelivost neboj on na to prijde 😉

makelka
28. kvě 2007

zevina

vyzkouším to, uvidíme, je to teprve pár dní, tak to třeba bude ještě lepší

jita2

jenomže jsem narazila na to, že se všude píše něco jiného, někde doporučují to a někde zase ne, tak jak se v tom má člověk vyznat ☹

verde
28. kvě 2007

Kamhajek-s tím ovocem jsem na tom stejně.Jediné čeho si Filip lízne(tak 2 lžičky) je frutapura jablko-banán.Docela mu chutnala vymačkaná šťáva z jablíčka a mrkve,ale za to mě dr. pěkně vynadal,že z Filipa udělám alergika.Tak jsem přestala.
No,kdybyste mě teď viděli 🙂 Filip za obrovských opičáren snědl 30-40ku kaše,zapil ji troškou čaje a jako kdyby týden nic nejedl,je na mě přisátý,usíná a mlaská.Takže tady klovu jedním prstem.
Zdravím všechny!!!
Zevino dík,snad mi trpělivost tu trošku růží přinesla,ale jde to ztuha 😉

kamhajek
28. kvě 2007

Verde: proč by si z něj udělala alergika?

verde
28. kvě 2007

Kamhajek:Víš,že jsem se ho ani nezeptala ☹ Kázal mi 10min o tom,že mléčná kaše je jed a Filip bude mít do 3měsíců astma,že při kojení nesmí čaj,pak o alergiích a ovoci a že v žádném případě nemám nic připravovat doma,ale kupovat.Vylezla jsem od něj total zdrbnutá,absolutně nemožná matka...protože to všechno jsem se do Filipa pokoušela nacpat.Pak jsem volala kámošce do Brna a ta měla stejné informace.Prostě čerstvé ovoce je vysoce alergenní,nehlídané na chemii,mléko nestravitelné...hmmm už mi otrnulo🙂S tou kaší i přípravou zeleniny,protože to kupované mi Filip prostě nejí(je po taťkovi) 😀,kromě té jedné frutapury.A tu šťávu si Filip odvykl a teď ji nechce.
A hledám míň hysterického dr.

raculka
28. kvě 2007

Verde-to je teda zvláštní přístup doktora 😠 . Ty jsi sama astmatik ??
Musím říct,že já sice držím H.A. dietu preventivně u svého dítětě(kvůli své alergii),ale tahkhle striktní pokyny mi nedala ani moje alergoložka.A dětská ta se vůbec nezajímá,jestli jsou rodiče alergici.Ten tvůj doktor je nějaký specializovaný alergolog,že je takhle posedlý??
Co se týče šťávy z jablka a mrkve,tak to vůbec nechápu.Vždyť to jsou zrovna ty nejvhodnější potraviny,kterýma se začíná u příkrmů,protože jsou právě dobře snášenlivé.Ze začátku se sice radí u těch ohrožených dětí ovoce podusit,ale to jsem nedělala ani já,taková pečlivka 😅 . Akorát je lepší,zkusit vždy jeden druh a pak počkat tak 3-4 dny a když se nevyskytne žádná reakce,přidat další potravinu.
Já mám prostě pocit,že ty doktoři asi berou hodně velký úplatky od těch firem,jinak nechápu,proč nám pořád vnucují ty kupované výživy. 😠
Já teda proti kupovaným vůbec nic nemám,ale nevidím důvod,proč je každému vnucovat a skoro považovat nás- co vaříme doma,za matky co škodí svému dítěti 😠