Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

wvwvw
8. lis 2011

Ahojte.chcela by som od vas radu.mame za sebou prvy tyzden prikrmov - mrkvicka a zemiacik.teraz premyslam ze dam nejaku novu zeleninku,ktoru neviem este,bud brokolicu alebo cuketku.
Chcem sa ale spytat.kedze zacinam s novym druhom,mam ju dat na zaciatok samotnu,alebo mozem aj kombinovat s tymi co sme uz papali?
Vzdy ked budem davat nieco noveho,dat na zaciatok len 1-2 lyzicky,alebo ak mu to bude chutit,nechat ho kym papa?
Vdaka za rady.;)

andrealisy
8. lis 2011

@wvwvw
ja som vzdy s novym jedlom zacinala samotnym, ked je nova cuketa tak len cuketu a to tak dva dni, v nasom pripade to bolo aj 4-5 dni vsetky nove jedla ( mala ma ekzem a je algergicka a nikdy som nevedela co jej moze sposobit reakciu)
Co sa tyka kolko jej dat, ja som dala kolko jedla 😅 ked jej chutilo dala som aj celu porciu, ale ja som vsetko doma varila tak jedna porcia bola asi tak velka ako 2 kocky ladu ( mrazila som )

ined77
8. lis 2011

@wvwvw 🙂 ...já jsem třeba konkrétně cuketu dávala poprvé už i s bramborem, protože samotná byla hodně vodová.brokolici jsem udělala samotnou, jen s troškou mléka (UM).špenát naopak zase s bramborem a i s UM.ještě jsem zjistila teda, že hodně dobře se zahušťuje rýžovou krupičkou 🙂.
a pokud bude drobkovi chutnat, tak bych dala kolik sní 😉 .

wvwvw
8. lis 2011

A este jednu otazocku mam.v priebehu mesiaca by som mala odskusat aj nieco co obsahuje lepok.ako ste ho zavadzali vy?pridavali ste nieco do kasicky alebo?
Ako dlho ste svojim detickam mixovali papanicko?

briketa
8. lis 2011

das mu obycajnu ovsenu kasu. obycajne vlocky uvaris vo vode a potom to dobre rozmixujes.
jedla mu mozes davat samotne alebo zmiesane, to je jedno. a jest ho mozes nechat kym mu chuti, neboj ono ked je hladne tak sa naje kym nie je syty. ked mu nieco nechuti, tak to treba skusat opakovane az kym si na novu chut zvykne.

wvwvw
8. lis 2011

A nieco ine ako ovsenu kasu.ja som skor myslela pridat nieco do polievocky alebo tak....
My ako deti sme chodili s rohlikom v ruke :D kedy ste vy malym dali roztek na zuzlanie,alebo nejake tie baby keksicky? Lebo jedno obsahuje vajicko,druhe zasa cukor...

careamell
8. lis 2011

@wvwvw
Ahoj, rohlík vajcia neobsahuje a pokiaľ by si si kúpila nejaké baby sušienky, tak si prečítaj, čo obsahujú. My sa na ne tiež chystáme, tak uvidím 🙂

briketa
8. lis 2011

@wvwvw biele pecivo ani susienky nemaju ziadnu vyzivovu hodnotu pre dieta, tym padom nemaju co hladat na detskom jedalnicku. Dieta potrebuje uhlohydraty, ale komplexne, nie prazdne. BIelkoviny na budovanie svalovej hmoty, "dobre" tuky na vyvin mozgu, vlakninu na spravnu funkciu travenia, vitaminy, mineraly.
Preto vyberaj rozumne a triezvo. Sladke veci a biela muka v privych prikrmoch nemaju mat naozaj ziadne zastupenie. Ved kazda chceme pre svoje dieta len to najlepsie.

sova33
9. lis 2011

@wvwvw Já dávám malému do ruky kukuřičné (nebo jiné) nesolené křupky od 6 měsíců, dětské Bio sušenky (bez cukru, ale stejně tak jednu jednou za dva dny 🙂, dostali jsme je poprvé před 14 dny, tak mu je občas dám), teď už mu dám i kousek jablíčka, ale to hlídám jako ostříž. Včera měl podruhé kousek rohlíku (důvod je prostý - byli jsme na návštěvě a tam mu ho tříletý "kamarád" dal do ruky).
Jinak lepek jsem zaváděla v kaších nebo jsem do jídla přidala trochu namočených ovesných vloček (do ovoce, do zeleniiny apod.)

lida4321
9. lis 2011

Ahojte maminy, tak s příkrmy máme trošku problémy ... začala jsem klasicky - od půl roku mrkvičkou, pak jsem dala brokolici, ... ale asi po dvou dnech jsme měly strašný problém se vykadit. Beruška tlačila, byla celá rudá a vypadl z ní takový králičí bobeček. No když to takhle trvalo asi týden, snad ani ne, protože při pohledu na ní jak se trápí jsem to nevydržela a běžela do lékárny. Pomohly nám Probiotické kapky od Bio Gaia - asi za dva dny bylo po problému. Máte někdo podobnou zkušenost?

jitka213
9. lis 2011

@lida4321 Ahoj, měly jsme naprosto stejné problémy. A pomohly skutečně až ty probiotické kapky nebo tabletky. Doktorka mi taky rovněž říkala, že mám načas vynechat mrkev, že ta staví. A doporučila ještě dávat ráno nalačno šťávčiku třeba z hroznů nebo ze švestek. Na kakání je taky dobrá přesnídávka ze švestek.

ladaa20
9. lis 2011

Ahoj holky mam dotaz sice se netyka přimo přikrmu ,ale asi s tim souvisi maly bude mit 6m od 4m je přikrmovany dosud kakal 1x max 2x denně hovinko tužši konzistence(vypadalo to asi jak u dospěleho)a byl to "naklad" a nyni od patku kaka 5-6x denně vypada to jako kaše někdy řidka ,(skoro tekuta sem tam),někdy hustějši barva od žlute po šedozelenou(ale řekla bych,že barvu ovlivni spiš to co jedl) sem tam se objevi i hleny ale množstvi stolice je vždy male cca polevkova lžice max 2 někdy i min takže to prujem asi nebude ji normalně teplotu nema setkala jste se s tim některa nevite co by to mohlo byt řikam si kdyby to byl bacil asi by to vypadalo jinak nebo muže to byt lepkem? ale ten dostaval už tyden předtim než to začalo 1xdenne sušenku do ovoce na radu lekaře dik za rady a nazory nechci zbytečně stresovat

ivkaj
9. lis 2011

@lida4321 se zácpou u prcka zkušenost nemám. Ale asi dva týdny před příkrmy jsem mu dávala probiotika (tuším od Swiss) a občas je do jídla dávám stále.

@ladaa20 nezařadila jsi do jídla ještě něco nového?

careamell
9. lis 2011

@ladaa20 Čítala som tu tému, kde maminky rozoberali práve probiotické kvapky BioGaia. Veľmi si ich chválili, ako sa deťom upravila stolica a pekne kakajú. My ich máme tiež, keď nás bolelo bruško. Tak by si mohla vyskúšať.
Pre istotu by som ale zavolala alebo šla k lekárke, aby si bola kludná, že je všetko OK.
Dúfam, že sa vám to upraví 🙂 🙂 🙂

sova33
9. lis 2011

@ladaa20 Ahoj, náš malý je sice starší, ale do zavedení příkrmů byl plně kojený a kakal jednou za pět dní, po zavedení příkrmů měl pár dnů zácpu a potom začal kakat několikrát (i 5X) denně, ale ráno, v poledne a večer je to snad každý den. Konzistence je různá, ale ne úplně řídká. A má to dodnes, ptala jsem se doktorky a prý každé dítě to má jiné, může i několikrát denně. Malý je v pohodě, jí krásně, přibývá na váze, tak to neřeším.

kkomtesa
9. lis 2011

@wvwvw Ten lepek: má se přidávat jen lžička lepkové obiloviny do celé porce bezlepkové. Nová doporučení pediatrů zní od uk. 4M, ale já dávám malému až od 6M. Zatím jsem to odhadovala. Namelu mouku z rýže, jáhel nebo uvařím quinou či dám amarantovou mouku nebo to kombinuju a pět minut vařím /protože čekám na nové těsnění do tlakáče, pak je recept takový: hrnek bezl obilí k tomu trochu lepkového 6hrnků vody, vařit v tlakáči 3/4 hodiny/.

bubbly
10. lis 2011

Ahoj holky,chtela jsem se zeptat jestli na ceskem trhu neni nejaka dobre knizka zabyvajici se detskou vyzivou. Ziju v Anglii, tak nevim co zrovna bezi v Cechach. Co se tyka vyvoje deti tak jedu podle knizek od Kiedronove, ty se mi zamlouvaji. Kdyby mel nekdo tip na nejakou knizku sem s tim. Diky 🙂

sussanah
10. lis 2011

@bubbly nemam tip na knizku, ale na stranky kojeni.net Je tam sekce prikrmy, je to vcelku pekne zpracovane

iveta107
14. lis 2011

Ahoj, tahle diskuze je celkem dlouhá a tak netuším jestli se to tady už neprobíralo, chtěla bych se zeptat když dítě nedojí kupovanou skleničku zeleniny může se zbytek zamrazit?

jankadudova
14. lis 2011

@iveta107 Ahoj. Ne, zamrazovat se to nesmi. Otevrenou sklenicku bys mela spotrebovat do 48h, coz znamena, ze muze teoreticky vystacit na tri krmeni🙂

iveta107
14. lis 2011

A třeba když je otevřená jeden den nebo dva, ani tak se nesmí zbytek zamrazit?Já četla, že doma uvařená zelenina se může zamrazit, ale o té kupované to nevím.

misulee
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
monny89
14. lis 2011

@misulee máš tam hlas 🙂

monny89
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
misulee
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
monny89
14. lis 2011

@misulee taky mi můžeš jeden dát 😀

avenev
15. lis 2011

Ma niekto doma knihu "Hned to bude anjelik" od Mudr. Bukovskeho? Kupila som si nove vydanie spolu s knihou "Navod na prezitie pre bejby". AKV odporuca pre deti v 5. a 6.mes.len tieto potraviny: mrkva, zemiak, ryza, jacmenne krupy, ovsene vlocky. Pise sa tam, ze sa moze zacat prikrmovat aj ryzovou kasou. Ma niekto s tym skusenosti?

jankadudova
15. lis 2011

@iveta107 Ne, zamrazit se nesmi. Doma kdyz uvaris, tak to muzes zmrazit, ale ty presnidavky jsou uz upravene.

luckakol
20. lis 2011

@avenev ANO, ja jsem u druheho ditete zacala ryzovou Sunarkou na vecer. Vlastne ani nevim presne proc, proste mi to v tu chvili prislo jako pozvolnejsi a prirozenejsi pri zvykani ditete na novou chut. Teprve po nekolika dnech jsme zacaly bezproblemove i s mrkvi... asi to bude nahoda, ale od zacatku jedl mrkev po cca 10lzickach....

luckakol
20. lis 2011

@bubbly Ahoj, neni to sice primo knizka o detske vyzive, ale je skvela! DOBA JEDOVA je o tom vsem co jime a co bychom vlastne vubec jist nemeli. Je napsana jednoduse a srozumitelne. A je v ni i kapitola o ockovani, kosmetice, atd.