Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

petka80
3. únor 2009

eliotka, mrkni na www.kojeni.net 😉

Jinak teda ano, můžeš začít bramborem, jak píšeš, pomačkáš nebo rozmixuješ a dáš pár lžiček, podle toho, jak bude chutnat. Postupně budeš zvyšovat množství na celou dávku, tedy finálně už pak nebudeš dávat zapíjet MM nebo UM.
Jinak většinou se teda začíná mrkvičkou, je sladší, ale je to vcelku jedno.
Teplotu lidského těla, jasně 😀 Prostě to nesmí pálit.
Mlíčkem ředit nemusíš, to se dělá v případě, že děti moc dobře nejedí a některým to pak takhle líp chutná.
Ze začátku budeš dávat jen zeleninu v poledne. Za 3-4 týdny přidáš ovocný příkrm, ze začátku se doporučuje podusit.
Kupované jídlo můžeš klidně od začátku, záleží na každé, jak se rozhodne.
Jogurt od 8 m. a pacholík od roka.

eliotka
3. únor 2009

petko, moc díky. My teda ještě příkrmy nedáváme, ale nedávno jsem měla málo svého mlíčka, tak radši už pokukuju, kdyby bylo nutné začít dříve.
Holky, já na kojeni, net koukala, ale trochu ěm to vyděslo, zdálo se mi to dost složité. Třeba to ředění mlékem, jsme honem přemýšlela, jak to budu dělat (odstříkávat či jak). Když se nemusí, tím líp.
Takže prostě uvařím mrkev, namixuju či namačkám a zkusím mu to v polende dát mezi kojeními a uvidí se.

Ještě mi prosím řeknetě, co jsou to ty nemléčné kaše? To je něco instantního? A to se dává také od začátku?

petka80
3. únor 2009

eliotka, není zač. Mně to taky ze začátku přišlo jako děsná věda 😀

Většina maminek dává instantní kaše od Hami, Sunaru, Hippu atd. No a ty jsou mléčné a nemléčné.
Ty mléčné se jenom smíchají s vodou, ty nemléčné se smíchají s UM nebo odstříkaným MM. Jinak je to to samé. Teoreticky je nejlepší dát nemléčnou s odstříkaným MM. No ale pokud ji budeš dělat s UM, tak kup radši mléčnou, ušetříš čas a peníze za UM. Snad jsem se do taky moc nezamotala 😝

Jinak tvůj syn je ještě malej, ještě vydrž jenom kojit, asi jste měli laktační krizi (bývá kolem tří měsíců), ale tvoje mlíčko mu stačí těch prvních 6 měsíců, neboj, teprve pak se začíná přikrmovat.

eliotka
3. únor 2009

petko, ano, chci vydržet do těch 6 měsíců, snad se lakt. krize nevrátí!
Ale jako příkrmy se mi zdá fakt jak řešit rovnice.
A ty kaše jsi dávala hned jak jsi začala se zeleninou? A ze lžičky radši než z lahve?

petka80
3. únor 2009

Pokud budeš kojit těch šest měsíců, tak pak začneš v poledne zeleninou, po cca 4 týdnech dáš druhý příkrm - ovoce, no a kaše se doporučuje dávat až jako 3. příkrm až zase za další cca 4 týdny.
No ale taky záleží na tom, jestli se ti malej bude v noci budit a tak. Pak bys dala kaši dřív, aby neměl v noci hlad, ale jinak to není nutný.
Jinak kaše radši lžičkou.

petka80
3. únor 2009

A neboj, to zvládneš 😉 Ono se stejně názory různí i mezi odborníky, takže se nakonec budeš muset rozhodnout sama, svým selským rozumem, i to, co ti tady píšu já, je jenom jedna z možností 🙂 Někdo začne ovocem a taky se nic neděje, někdo večer kaší, někdo kojí plně 8 měsíců atakdále...... 😉

eliotka
3. únor 2009

A kdy se třeba dává rýže a těstoviny? to až jak zvládne zeleninu, ovoce a kaši, pak se dá maso a teřba rýže a tak?

pavlina05
3. únor 2009

eliotka .kojeni.net 😉

berenicka
3. únor 2009

Pavli, to je dobrý nápad zkusit to zředit MM. Zítra vyzkušáme 😉

dnada
3. únor 2009

eliotka - a taky záleží na tom,ci ti drobec bude jíst ...my už se trápímě s jídlem 4tý týden,a zeleninku moc nee... tak sem začla dávat místo oběda jeden den zeleninku druhý den kaši pak dokojit a zatím mi jí každý den,sem zvědavá kdy zas zamkne pusinu a nedostanu do něj ani jedno 😎 A kaši mléčnou do něj nedostanu,není zvyklý na UM, takže kupuju nemléčné sunarky a odsávám mlíčko 😉

mikulka
4. únor 2009

Jé, a co jsou to ty nemléčné sunarky? HOlky, kaši myslíte kupovanou, nemléčnou? Kolik tak an noc dáváte?

mikulka
5. únor 2009

Holčiny, poraďte. Mám dávat amlému hroznovo jablečnou šťávu, protože trpí zácpami. Dnes jsem zkoušela, ohřála, ale malý to vypouštěl koutkama pusy. Tak nevím, jestli neumí ještě polykat, nebo mu to nechutnalo? Ale zase netvářil se , že by to nechtěl.

janasekh
5. únor 2009

petka 80, psala jsi že se zavádí jako druhý příkrm ovoce a to jen dopoledne? nebo mám rovnou hned zavést odpo i dopolední ovocné příkrmy? nebo mám zavést dopolední a třeba pka po měsíci odpolední ovocný příkrm? je to asi už jedno, že? a co se tak dává, ovocné pyré.... jogurty asi až později, že?

janasekh
5. únor 2009

mikulka, já začínala s kaši mléčnou a ředila vodou,myslím, že jsem měla Hami, ale stejně jsem to po týdnu zrušila, vůbec mi malý po ní nespal celou noc a dokonce si myslím, že byl po ní ještě víc neklidný a pořád mi v noci tlačil. začali jsme jen ze začátku 30 ml a pak jsem dávala každý den víc a víc. možná jsem na to šla moc rychle, nevím. takže teď zavedu ovocný příkrm a až pak tu kaši na noc. a s tou šťávou....my to tak dělá, když se toho napije víc. máme nový hrnek s měkkým pítkem a moc mu to nejde, takže mu ta tekutina vytéká koutkem. ale zkus třeba jinou šťávu, nám pomohla švestková od hippu, tu jsem zředila s vodou a v pohodě mi to vypil a taky nám to i pomohlo.naštěstí. 🙂

xuan
6. únor 2009

NASE NATALKA TAKY NECHTELA VE 4 MES.NIS JINEHO NEZ PLICKO ALE V 5 MESICICH UZ JEDLA VSE BRAMBORY ZELENINU OVOCE A HLAVNE KDYZ VIDELA ZE TO JIM TAKY TAK PORAD OTVIRALA PUSINKU A CHTELA TAKY NESMI SE TO NUTIT JINAK SE JI TO ZHNUSI A NEBUDE TO CHTIT

mikulka
6. únor 2009

My právě tu ovosnou šťávu máme dávat kvůli zácpě, má to hrozné a nepomáhá nic, příkrmy (kaši apod.) ještě zavádět nemáme a ani nechci. Zkoušela jsem i švestkovou šťávu a nic.
xsuan, to je povzbudivé, že třeba časem ji bude chtít. Do té doby se asi zácpou budeme trápit.

Holky, a jak ohříváte jídla, v mikrovlnce se nesmí? já tu šťávu teda ohřívala v mikrovlnce, když je jí tak málo... Máme dávat 20-30 ml. To jsem zvědavá, zda se nám to někdy podaří spapat. 😢

pajca
6. únor 2009

Ahoj mamči, začali jsme s příkrmy ve 4.měsíci a nevím jestli to nebylo brzy.Můžu se zeptat kolik vám vypijou mimča mlíka za 24 hod?

bolk
6. únor 2009

Ahoj mate nekdo zkusenost s nemlecnou kasi delanou pouze v kojenecke vode nebo ve vyvaru z ovesnych vlocek???
Nase mala se v noci hodne budi a tak chci zacit zaroven s mrkvickou v dobe obeda,davat pred spanim nejakou kasicku, i kdyz vim, ze to pomoci nemusi. Mala ma pravdepodobne alergii na bilkovinu kr. mleka(ja vubec nesmim zadne mlecne vyrobky protoze uz mam vypozorovane, ze pak hrozne breci a asi ji boli brisko). Plne kojim, ale neodstrikam skoro nic, takze kasi ve svem mleku asi neudelam. Diky

jitrulka
6. únor 2009

Ahojky, holky. Tak jsem neodolala a začala jsem malou krmit. Mrvkička ji chutnala. Ale... stalo se vám že po zavedení příkrmů se děti v noci častěji budili? A ještě, zatím toho moc nesní...co děláte se zbytky a jak dlouho se můžou skladovat? Díky 🙂

petka80
6. únor 2009

janasekh, ještě k tomu ovoci, rozhodně zaveď nejdřív jen jeden ovocný příkrm, myslím, že je celkem jedno, jestli to bude dopol nebo odpol, spíš záleží, jak ti to bude vyhovovat, většinou to bývá odpoledne, je tam víc času 😉 No a pak na těch zhruba 8 m. můžeš přidat ten jogurt. Já jsem to pak prohodila, že jsem dopol dávala ovoce a odpol jogurt.
Dává se nejdřív jednodruhové pyré (jablíčko, hruštička, banán), zase zkoušíš cca 3 dny jeden druh, pak další druh a pak to můžeš různě kombinovat. Syrové ovoce se doporučuje podusit (kromě banánu), no já to teda ale nedělala 😔

petka80
6. únor 2009

bolk, to je blbý s tou alergií ☹ Já ti asi moc neporadím, jen mě napadá, že taky existuje speciální UM pro děti s touto alergií, myslím, že se to jmenuje Nutrilon Pepti. Třeba by tohle nevadilo. No jenom s vodou to klidně zkus, ale moc dobrý to asi nebude, nevím, tak aby to chtěla 😖
Jinak zkus ještě plně kojit do těch 6 měsíců, to je to nejlepší, co pro ni můžeš udělat 😉
Jo, je tu diskuze přímo o alergii na BKM, třeba by ti tam holky poradily líp.

petka80
6. únor 2009

Jitrulko, u nás zavedení příkrmů vliv na spaní nemělo, ale stává se to, občas to tu holky psaly. Zbytky můžeš skaldovat v ledničce do druhého dne, ale jenom ty, co nebyly ohřáté, pokud používáš skleničky. To znamená odebrat vždy jen na ten jeden den a to ohřát a zbytek vrazit do lednice.
Nejlepší by ale bylo kojit plně ještě ty dva týdny 😉

jaannaa
6. únor 2009

Dnes jsem začapla s příkrmy..dle doporučeni dětské Dr., malá chtela baštit skoro po hodine a i v noci se budila 3x, dnes dostala první mrkvičku, po třech dnech budeme měnit zeleninu (nejprve mrkev, brokolice, petržel, brambory, cuketa) potom začnu dávat pyré ze dvou zelenin.
Co se týče instantních mléčných kaší, ráda bych je také už podávala, ale bohužel si nejsem jistá, zda lze už odedneška, či rajedi ještě 14 dní počkat, až začnu dávat to pyré ze dvou zelenin.
Náhodou nemáte někdo zkušenosti, kdy se může začít davat ta inst. kaše? 😉

vojtisek2007
6. únor 2009

holky co jste při zavedení prvních příkrmů ještě kojili, jak dlouho jste potom ještě kojili - myslím, jak dlouho se vám dělalo dost mlíka - my najeli na příkrmy asi tak před 3-4týdny, někdy se malá po příkrmu dokojí,někdy ne...a pak mi přijde, že mám málo mlíka a že i jí to chybí a dohání to v noci, mám začít přidávat UM ????

petka80
6. únor 2009

vojtisku, mně to přijde divný, že bys měla málo mlíko. UM nepřidávej, to je zbytečný. Spíš se snaž, aby toho snědla tolik, abys pak už nemusela dokojovat po tom jídle. To spíš zkus večer kaši, jestli se ti pak v noci budí.

vojtisek2007
6. únor 2009

no jo snědla tolik, vím, že když dám brambor - sní mi celou porci, ale takovou mrkev to ne...tak se pak dokojí... a právě když sní celou porci = nedokojíme=dělá se míň mlíka, ne ??? a večer kaši dávám, sní tak 2 deci kolem 19.00 - ve 20.00 kojíme , pak spí do půnoci, do jedný a pak po dvou hodinách až do rána a fakt tahá a snaží se pít, ne že by jen tak pro zábavu cumlala....

petka80
6. únor 2009

vojtisku, to jo, to se pak dělá míň mlíka, ale ne zas tak málo, že by jí to nestačilo. A 2 deci kaše je dost, to se divím, že pak tak pije. Já jsem ráda, když tolik sní moje roční dcera. 😀
Třeba ti napíše i někdo jinej a něco poradí 😉
Až teď jsem si všimla, jak máš děti blízko po sobě. To teda klobouk dolů. Jak to zvládáš, jestli se můžu zeptat. Teda jestli ti to neva.

vojtisek2007
6. únor 2009

petka - zvládáme v pohodě - on Vojtík je takovej línej a tak, takže to jde - kdyby byl takový šídlo jako je ELi, tak nevím,nevím...on je ten klidnej a rozumnej a ona ten ďáblík....

petka80
6. únor 2009

vojti, tak to je bezva, no ale stejně jsi dobrá 😉 😵

eliotka
6. únor 2009

Holky, a jak ohříváte, když si uděláte pyré předem, pak to ohříváte jak? Může se i v mikrovlnce?