Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vikina74
5. črc 2009

tonica: Tak jej zmiesaj mrkvu so zemiakmi alebo s inou zeleninou aby tam mala tu mrkvovu chut, mozno to zaberie. Inak kolko ma mala? Ak ste este len zacali, kludne jej davaj zatial iba mrkvu, mali drobci este obmenu nepotrebuju.

shaula
5. črc 2009

Zkus míchat mrkev od Hippu s něčím jiným a postupně snižovat podíl mrkve.

lestep
5. črc 2009

vikina- to teda koukám, že v Německu se nedporučuje papenský oliv. olej. Myslela jsem, že aspoň ten je dobrý. 😲

vikina74
5. črc 2009

Co sa tyka panenskeho oleja, on sam o sebe nie je zly, naopak, kvalitny panensky olej je pre deti od 1 roka a pre dospelych vhodny. Pre babatka do 1 roka sa ma pouzivat olej rafinovany, lebo: 1. je to surovy produkt a moze obsahovat bakterie, 2. moze obsahovat pesticidy a peroxidy, ktore pecen babatka este nevie spracovat, 3. rafinaciou sa tieto znecistenia odstrania. Tak to aspon uvadzaju v nemeckych knizkach o kojeneckej vyzive. Kedze oni by inak vsetko najradsej davali bio a nespracovane, vychadzam z toho, ze nejake opodstatnenie to odporucanie ma, ked vyslovne pisu, ze rafinovany olej.

vikina74
5. črc 2009

Sorry, vyjadrila som sa nepresne, mala som na mysli, ze panensky olej je po 1. surovy produkt atd...

ditka1
5. črc 2009

mozem davat malemu ovocne stavy napr.marhulova,hroznovo-jablkova,sipkova a vyzivy ovocne od ukonc.4.mesiaca?niektori odporucaju zacat so zeleninovo masovymi prikrmami a niekto vravi,ze kludne ovocne viem,ze to je alergen,u nas nikto nie je vsak na ovocie alergicky.

shaula
5. črc 2009

Ditka, nejde jen o to, že by to byl alergen, ale hlavně o to, že když si dítě zvykne na slakou chuť ovoce, tak se pak může stát, že bude odmítat zeleninu. A můžu se zeptat, proč tak spěcháš s příkrmy?
Jo a obecně na šťávy pozor, jsou o hodně koncentrovanější než ovoce, takže ředit.

misutovo
5. črc 2009

Ahojte,

chcela by som uz pomaly zacat s kasickou tak podvecer, sa mi zda ze uz byva akosi viac hladna. Papa uz bez problemov zeleninku aj ovocie, masko este nie. S prikrmom sme zacali 17.6, takze papame uz skoro 3 tyzdne.
Myslite ze je este skoro alebo uz mozme zacat???
Nechcem sa nikam ponahlat, rada by som vsak spotrebovala mliecko co mam namrazene aby mi to nezostarlo.
Dakujem.

kacka.va
5. črc 2009

ditka: já bych se držela klasiky a začala zeleninou. bohužel znám děti, které začali ovocem a kašema a teď zeleninu vůbec nechtějí a chtějí jen sladké.

jituskak
5. črc 2009

ahojky, možná si bzdete klepat na čelo, že jsem blbá, ale je potřebuju poradit. malej má necelý 2 měsíce a spapá 200 ml na jedno krmení. nekojím, tak jsme na UM. zajímá mě, jestli se nedá dát nějaká kašička, prtože mi přijde, že si malje akorát roztahuje bříško a pak chce pořád jíst. někdy není k zasycení. tak jsme si říkala, že kdyby toho bylo míň a hustší, tak by to možná bylo lepší...

jananinka
5. črc 2009

Misutovo, mne doktorka uz pred ukoncenym 6. mesiacom /dovtedy bola iba kojena/ povedala, ze tu kasu na vecer mozem davat a to mala este ani zeleninku ani nic ine nejedla. A teraz papa vsetko, neodmietala mi nic kvoli tomu.

oliverkaa
5. črc 2009

ahojte....prosim o radu.....zacala som maleho prikrmovat,zacali sme s mrkvickou,tu pekne papal,potom som primiesala zemiak a potom este cuketku.Tak mrkvicku so zemiacikom papal pekne ale cuketku uz nechcel a teraz mi odmieta aj cistu mrkvu....co mu mam teraz dat?skusit mu tu mrkvicku zamiesat s mojim mlieckom?predtym som mu ho tam vobec nestriekla.dakujem za radu

zuzana030
5. črc 2009

jituskak,
tak aj ja potrebujem poradiť a až nedýcham, ja som dala dnes 120ml kašičky ryžovej-banánovej, scucla by aj viac, ale som sa bála, už týždeň pozorujem, že je v noci hladná, stále sa mi budí na papanie a to má "iba" 3,5 mesiaca, no uvidíme, čo zajtra, a tiež sa bojím, či to nie je skoro, netreba sa nikam ponáhaľať..ale čo narobím, keď je asi hladná? uvidíme zajtra ako to dopadlo, maminy poraďte nám, ako ste na tom boli vy? ocením fakt každú radu

vikina74
5. črc 2009

zuzana030: na kasu je este prilis skoro, do minimalne 4. ukonceneho mesiaca maju drobci dostavat iba materske mlieko alebo UM. Ak kojis, nie je co riesit, davaj jej podla potreby. Ak davas UM, tak adaptovane mlieka bez pridavku skrobu mozes davat podla potreby. Je normalne, ze sa deti budia v noci na papanie, nemozes cakat, ze 3mesacne babatko prespi celu noc, ani jedno z mojich dvoch v tom veku nespalo dlhsie ako 3-4 hodiny v kuse. Proste jej urob v noci flasu a s kasou pockaj este par tyzdnov.

jituskak
5. črc 2009

ale když dvou měsíční dítě vypije 200ml a za necelou hoďku je hladné? co s tím malým hladovcem? když usne dokáže spát i 7 hodin v kuse, ale nedej bože, když nechce spinkat, to pak nedělám nic jinýo, že chystám jídlo. už jsem zkusila i nutrilon extra pro větší zasycení, ale mám pocit, že to je opak. má hlad dřív...

maria11
5. črc 2009

Ahojky, chcela by som sa Vas spytat na radu. Moja dcera ma 10 mesiacov a v poslednej dobe mame problemy s jedenim zeleniny s masom. Koli nedostatku zeleza nam doktorka odporucila jest na obed aj na veceru zeleninu s masom, alebo zltkom... Problem spociva v tom, ze moje vytvory nechce jest, ale ked vytiahnen Hippku - a to moze mat uplne rovnaku kombinaciu zeleniny, bez problemov ju zje. Neviete poradit nejaku "tajnu" prisadu, aby sme prestali bojovat? Jedna vec mi totiz zatial pomaha - primiesat tam trosku slanej kase. Lenze tu mam z Irska. Na Slovensku som slane kase (zeleninove) nikde nenasla. Dakujem za radu.

shaula
6. črc 2009

jituskak - v necelých dvou měsících určitě kaši ještě nedávej. Spíš vyzkoušej jiné mléko, existují i více sytící.

zuzana - jak jsem psala už jinde, ve 3,5 měsících je dobře, že se ti v noci budí na jídlo... Zkus jiné mléko, ale na kaši je fakt brzo.

maria - no ono to asi bude tím, že Hippky jsou všechny solené...

kacka.va
6. črc 2009

jituskak: aby dítě ve dvou měsících spalo 7 hodiny v kuse, tak to je malý zázrak, tak se nediv, že přes den pije víc, protože takhle malé děti pijou třeba 3-4x za noc, tak jí ta dávka chybí a musí to holt dohnat přes den.

zuzana030
6. črc 2009

vikina, no nekojím, a ani nečakám, že prespí celú noc, to je jasné, ale doteraz spinkávala a nebola hladná a teraz..dala som jej krupičnú kašu-nestlé, ale len takú riedku, asi za 2 lyžičky do vody a spinkala do piatej a potom do deviatej, tak ako predtým,
shaula, a aké mlieko by som teda mala? no nechcem veľmi skúšať, z ktorého hladná nebude..aby som jej neublížila, to tiež nie je dobre, meniť a skúšať..pijeme momentálne bebu

shaula
6. črc 2009

Zuzana, nediv se, asi prochází růstovým spurtem, ten je okolo 3 měsíců. Ten mohl způsobit to náhlé buzení. S mlékem ti neporadím, já jsem kojila a dokrmovala Bebou, takže jiné druhy neznám. Ale někdo ti tu určitě poradí, nebo se zeptej v tématu "Jaké UM" nebo tak nějak podobně se jmenuje.

zuzana030
6. črc 2009

o.k, tak ďakujem niečo naštudujem rýchlo... 😀 😀 😀

vikina74
6. črc 2009

zuzana030: davam za pravdu shaule, asi ma nejaku rastovu fazu, to neznamena, ze ked doteraz spavala dlhsie, ze to tak ostane. Takisto ked idu neskor zubky spavaju deti horsie. S UM ti moc neporadim, ja kojim, ale na tvojom mieste by som velmi nemenila, len jej proste dala tu flasu v noci, asi ju potrebuje. Pripadne sa porad s detskym lekarom, ale neviem si predstavit, ze by ti radil davat jej uz kasu, na to ma este cas. Krupicnu uz vobec nedavaj, obsahuje lepok, tym jej mozes viac ublizit ako zmenou UM.

lestep
6. črc 2009

ditka1
- na štávičky ve 4 měs. je celkme čas. není kam psěchat. raději dávat miminku jen čaje a převařenou kojeneckou vodu. Musí se ředit, ty štávy jsou hodně koncetrovaný a dosta zatěžují ledviny.

misutovo - kašičky klidně můžeš dávat. určitě to malou zasytí a bude ti lépe spinkat.

jituskak- tak na kaše má času dost. Určitě existuje řada počátečních mlék, které jsou pro děti tohoto stáří vhodné. vše je od 4. měs.

zuzana030
6. črc 2009

no, s tou rastovou fázou ste ma nepotešili 😀 😀 😀 , na svoj vek je strašne veľká aj tak, nosíme bodíky na 9-12 mesiacov, taká je dlhá, nie je tučnučká, len je proste veľká, keď sa ale narodila mala 3kg a 49cm, to je pohoda, no rastie riadnym tempom, asi po tatovi 😀 😀 😀 , ten je dlhý ako týždeň pred výplatou, tak dnes nedám teda nič, len mliečko a prípadne skúsim vodu, čajík, možno je fakt len smedná a uvidíme
kašičku čo som jej dala je ale bezlepková po ukončenom 4mesiaci, aspoň tak je teda na krabici napísané, alebo žeby som prehliadla? no idem ešte kuknúť, ale študovala som odušu v tescu 😀 😀 😀

shaula
6. črc 2009

No právě - po ukončeném 4. měsíci - to ještě nemáte... V tomhle věku je i 14 dní dost velký rozdíl. Podle mě fakt nemáš kam spěchat... Ale záleží samo na tobě, jak se rozhodneš.

zuzana030
6. črc 2009

no poplašili ste ma riadne, tak čakáme a uvidíme, keď iné bábatká vyčkali, tak aj my musíme 😀 😀 😀
len už som bola zúfalá, že čo tak odrazu a hltá v noci ako divá, tak uvidíme a ďakujem

ditka1
6. črc 2009

nezda sa mi uponahlane,ked dieta na UM je stale hladne,niekedy mi prespi skoro celu noc,ale niekedy presne tak ako tu pise niektora,aj 4x v noci miesam nutrilon tak preto som sa pytala na tie stavy a vyzivy a podobne,mrkvu uz papal ta ho nezasytila potom o hodinu zasa mliecko,dala som uz aj tu stavu marhulovu,samozrejme zrieddenu a ta tiez nezasytila jedine mlieko na noc extra a cez den HAcko davam,teda by som mohla mrkvu+zemiak?

pimpa
6. črc 2009

ahojte, neviete mi poradit, kedy mam zacat s prikmami? Dnes sme boli v poradni, ale bolo to tam ako na beziacom pase, tak nebol vobec cas to riesit. Patko ma 5 mesiacov a 2 tyzdne a je od zaciatku na nutrilone 1. Myslite, ze staci zacat o dva tyzdne, od ukonceneho 5 mesiaca, ci ako? alebo cakat kym nebude mat ukonceny 6. mesiac?dik za radu 😕

berenika39
6. črc 2009

ahoj, jestli je Patkovi 5 měsíců a 2 týdny, má už ukončený pátý měsíc a ukončený šestý měsíc bude mít za dva týdny. pokud jste na um, můžete s příkrmy začít, zeleninkou v poledne, a jestli mu stačí mléko a není hladový, i když začnete za dva týdny, bude to v pohodě.

zkus www.kojeni.net, podrobně je tam všechno popsaný.

Jinak není mi jasný, jakto, že v poradně u 5ti měsíčního mimča "není čas" probrat mléko a příkrmy. Strava, výživa, to je přece jedna z nejpodstatnějších věcí pro jeho vývoj. Tak se nedej odbýt a příště mudru trochu přibrzdi 😀

saska.t
6. črc 2009

pimpa- za dva tyz. mate ukonc. 6 mes. nie 5. a kludne uz mozes pockat tie 2 tyz. aj ked ste na UM nic sa nedeje ak mu mliecko staci, ak mas pocit ze je hladny zacni prikrmovat na obed zeleninkou 😉