Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

dlabinecka
18. led 2011

@slunicko76 No jo, ale nekteré děti jsou zkrátka na UM od narození a nikterak je to nepoznamená. Hmmm, každý na to má svůj názor, já jsem pro postupně závadět i tyto alergeny - BKM, lepek a tak....

piacere
18. led 2011

od siedmeho mesiaca by som ešte lepok nedávala, zvlášť keď je v rodine celiakia.... @lublana1 počkaj aspoň do ukončeného ôsmeho mesiaca.... my tiež ešte lepok nedávame, a to už v piatok malý začína ôsmy mesiac 🙂

mimi21mimi
18. led 2011

@andelka Dakujem za recept, takze mliecko do tej kase vobec nejde?

lublana1
18. led 2011

@piacere ...no ved to, aj ja by som este tak mesiac, dva chcela pockat, kvoli tej celiakii... ale chcela by som malinkemu este trosku spestrit jedalnicek nejakymi keksikmi, alebo piskotkami... asi to vyriesim tymi bezlepkovymi piskotkami... pozeram, ze mame skoro rovnako stare babetinka, kedy sa narodilo tvoje? 🙂

katule01
18. led 2011

@janulka21 jojo, k obidku má maso se zeleninou a ke sváče ovoce, jogurt, přesnídávku... střídačka...

andelka
18. led 2011

@mimi21mimi ne, vůbec, není to potřeba. Dávám to jen jako obohacení pyré lepkovou složkou, keďže ovesné vločky jsou mnohem lepší než třeba klasická pšeničná mouka a když se namočí a povaří, tak krásně změknou.

@lublana1 já jsem taky nechtěla začínat s lepkem do 6.měs jak se dneska doporučuje, ale zas ne až od roka. Tak po trochách ho dávám od toho 8.měs. a než bude to množství a četnost stát za něco, tak uteče ještě dost času. Navíc je dobré když se během zavádění ještě kojí a to teda nevim jak by bylo kolem roka.

ivanka85
19. led 2011

@zdeniii nas maly po nich teda nespi, davam mu ich hocikedy v priebehu dna, na neho nema vplyv nic, co ma nazov Na dobru noc🙂

slunicko76
19. led 2011

@dlabinecka vzdyt jo,ale nekdo treba chce postupovat pomaleji,tak proto se tu o tom diskutuje. To bylo opet jen na vysvetlenou. Kazde standard. um. mleko obsahuje totiz BKM, i hypoalergenni-ty ovsem v mensi mire. pak jsou i mlika bez BKM, ale to uz jsou specialni a tusim , ze se daji poridit pouze na recept.

dlabinecka
19. led 2011

@slunicko76 Aha, tak to jo. My sklony k žádné alergii nemáme, takže jsem o tom, pravda, příliš nepřemýšlela. Včera jsem o této diskuzi ještě celkem přemýšlela a chtěla jsem jenom ještě říct @janulka21 jednu věc. Když jsem porodila, tak jsem neustále četla něco na internetu, poslouchala co kde a jak, četla tabulky -jenže moje malá se jaksi tomu všemu vymykala. Všechny tabulky na ní byly krátké 😅 A po 6ti nedělí jsem se na to všechno vykašlala a vrátila se "zpět k přírodě". Všechno dělám instinktivně. Řešíš tady co kdy dát. Jestli kaše mléčné nebo nemléčné, ano či ne... Dělej to všechno podle sebe!!!! Objektivně říct, co je dobré a co ne, nejde. každé dítě je jiné - dělej to podle toho, jak to citíš, a tak to bude správně 😉

slunicko76
19. led 2011

@dlabinecka to je pravda, stim se da souhlasit. u nas to je podobne. S temi prikrmy to delam jak nas to naucili ve skole a zatim je to v pohode. Fakt je, ze s nicim nespecham.

dlabinecka
19. led 2011

@slunicko76 Jasně, já samozřejmě taky dodržuji nějaká pravidla, ale když se mi něco nezdá, tak to prostě nedělám. Taky jsem nespěchala. dneska už mi malá baští krásně... Myslím, že čim víc se spěchá, tím spíš se dítko "zablokuje".

julienka
19. led 2011

@mimi21mimi Ahojky, citam prave jeden clanok na nete ohladom prikrmovania deticiek a tu je aj odpoved na tvoju otazku, kedy zaviest lepok do vyzivy: Optimálne je, ak počas zavádzania príkrmov matka dieťa ešte dojčí! Týka sa to predovšetkým lepku, ktorý sa pôvodne dieťaťu odporúčalo zavádzať až po ukončenom 7. mesiaci v rámci predchádzania vzniku celiakie (doživotná neznášanlivosť lepku). V tom čase však už mnoho mamičiek svoje dieťa odstavilo od prsníka. Vieme, že lepok obsahujú predovšetkým obilniny (pšenica, raž, jačmeň). Dnes sa názor zmenil predovšetkým v tom zmysle, že malé množstvá lepku sa môžu začať zavádzať počas súbežného dojčenia medzi 4.-7. mesiacom života dieťaťa. "Ak dáme 4-mesačnému dieťaťu napríklad ocmúľať kôrku z chleba, dochádza vlastne k akejsi hyposenzibilizácii, čo je vlastne princíp liečby alergikov - podávanie malých dávok alergénu, na ktoré si organizmus postupne zvykne,"

mimi21mimi
19. led 2011

@julienka Len ja nekojim, preto som si nebola ista, podla toho, co pisu... ja som kojila len tri tyzdne, viac sa nedalo.

mimi21mimi
19. led 2011

@julienka Ale tu korku som skusila 😀 mozem vysavat lehatko.

andelka
19. led 2011

@mimi21mimi my jsme dopadli stejně 😀 měl to všude.

piacere
19. led 2011

žienky, varili ste niektorá domácu ryžovú kašu? Ak áno, ako? Mám jeden recept, ale tam sa píše, že sa ryža má rozvariť v dojčenskom mlieku, čo sa mi nepozdáva... UM sa predsa nemá variť, nie? Môžem uvariť ryžu vo vode, scediť a potom zriediť s UM? A môžem mu do toho rozmixovať surové jabĺčko alebo ho radšej uvariť? Doteraz sme mali len varené, chcela by som skúsiť surové....

lienka2
19. led 2011

@piacere presne tak som robila ja, vo vode som uvarila ryzu a potom ked uz bolo hotove som priliala troska UM.. podla toho ake huste chces 🙂 .

cicimon
19. led 2011

@piacere kludne daj surove... ja ked som malej prve 3dni davala varene, tak to bolo prilis vodove a ani ta chut nebola az taka dobra ako ked mas surove

piacere
19. led 2011

ďakujem žienky, tak dnes skúsime tú domácu aj so surovým jabĺčkom a uvidím, čo to s ním urobí 😅 Ja mám pri surovom ovocí len panický strach z nafukovania.... tak snáď nebude

maryanna
19. led 2011

@piacere surové surové, načo zabíjať vitamíny.....ja som nikdy nevarila ovocie.....skús neboj...🙂

julienka
19. led 2011

@mimi21mimi ale aj keď nekojíš, raz s lepkom začať musíš 😉)) ja osobne si myslím, že keď už papkáte, tak už kľuuudne môžete aj toto 😉

julienka
19. led 2011

@mimi21mimi 😉)))))

janulka21
19. led 2011

@dlabinecka To jsme na tom steně, taky jsem toho dost řešila, ted řeším jen to jídlo. Bojím se, abych jí nějak neublížila. Včera mi to říkala i kamarádka, že to taky takhle řešila a pak se na to vykašlala a začala se řídit podle sebe, ale ona má o 2 měsíce starší holčičku a tohle jí chytlo právě na začátku 7 měsíce tak jsem zvědavá, kdy to chytne mě 🙂))

mimi21mimi
19. led 2011

@julienka no ved uz sme zacali.. s tou korkou 🙂 mam aj tie ovsene vlocky a bezvajecne cestoviny doma, ale to jej budem davat nejako postupne do stravy... aby nemala naraz vela.

dlabinecka
19. led 2011

@janulka21 🙂 Musíš to bráát tak, že na té kaši, či čemkoliv jiném je napsané odkdy je to určené , a když to malé dáš podle toho, tak jí tím rozhodně nemůžeš ublížit. Mimochodem, naše matky se na nas taky dopouštěly pěkných zverstev a přežily jsme to. Abys malé ublížila jídlem, to by muselo teda už být něco drsného!!! Jak říkám - zkoušela bych co Tě napadne, ale hlavně pomalu. Zkusit, co to s ní udělá. mě fakt malá jí cokoliv, jen kaše od Hami nesnese - ale to nezjistíš jinak, než že to prostě zkusíš 😉

janulka21
19. led 2011

@dlabinecka OK, dám na tvou radu 🙂) S těma matkama máš pravdu 😀 taky mi sem tam něco přizná 😀 Jo a včera jsme zkoušela tu mléčnou kaši od Nestlé a nechutnala jí tak jsem zkusila koupit ten nutrilon a zkusím jí ho dát

dlabinecka
19. led 2011

@janulka21 No, mě když máma občas něco přizná, tak jdu mnohdy do mdlob 🙂 Fakt jí to nechutnalo? Ono to taky chce jí nechat chvilku zvyknout... Mě teda Eliška baští prakticky jakékoliv kaše, ale nejradši má nutrilonku vanilkovou 🙂 Ale sama uvidíš, co dítko, to originál 🙂

andelka
19. led 2011

@janulka21 já mám mléčnou kaši od Nestlé, hruškovou a jelikož to Danymu nedávám a už by se to mělo pomalu spotřebovat, tak to jím já, ale teda taky mi to moc nechutná 😒
Jo jo, naše maminky nám dávaly leccos 😀
Jinak se často doporučuje, pokud je dítě kojené a s přikrmováním se začalo až do půl roku, tak k těm měsícům co jsou deklarované na obalu přičíst 2 měsíce, protože výrobci většinou počítají s nekojenýma dětma u kterých se začíná dříve.

ija1
19. led 2011

ahojky,
tak nase Alenka nema rada Hami obilnou, ale zase zboznuje bananovou Hami........ asi uz jsou mimca vybiravy 🙂....
ale od NEstle ma rada tu moji prvni kasi.,.......... a Nutrilon se trosku bojim, nejak se tohle slovo stalo pro nas synonymem hruzy, pac ve 3-4 mesici mela desny boleni, nechtela papat, honili nas po nemocnici pak doporucili zmenit mlicko, ja ho chtela zmenit hned ale zastupujici pediatricka byla proti.......... tak jsem ji poslechla, proto mam asi dve koupene doma a odkladam je a odkladam.............
jinak jsem se ptala nasi sestricky na chleba...... a lepek celkove, a ona mi radi, ze pro nekojeny deti az od desateho mesice..... v jeho prubehu s tim zacit, ze tady to maji kojene deti snazsi........... jsou zvyklejsi z MM

miska1981
20. led 2011

baby chcem sa spytat od kedy davate jogurt a chlieb? nechcem nic unahlit, mala je kojena, tak odkedy je optimalne zacat?
a aky je najlepsi jogurt?

ja davam zatial obed a ovovrant ovocie a na veceru kasu. vzdy dokojim, len teraz uz nechce po obede mlieko, lebo zje vela zeleninky s masom. ako viem ci ma dostatok mlieka? lebo v noci nekojim, len rano, doobeda a vecer, tak neviem ci to ma dost.

a este s cim mam davat ovocie? robite aj nejake pyre napr. hrusku s kasou, ak ano s akou a ako to robite?