Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

coko.joko
1. led 2011

@andelka ,je koukam,ze mas stejne staryho kluka jako mam ja kdy jste se narodili 😵

andelka
2. led 2011

@coko.joko snad jo, omrknu to. Už můžu nechat prcka trochu dýl hlídat, tak si tam zajdu sama. 🙂
Dany je 10.5. 🙂

coko.joko
2. led 2011

@andelka ,je a my jsme 11.5...taky si myslim,ze by to melo bejt stejny,tak pak pisni,jestli se to sehnalo a nebo ne......a fakt jsou dobry a malej si porad o to brousi ty dasne....

sunavianka
2. led 2011

ahojte maminky, ja sa potrebujem poradiť. malý mal 5 mesiacov, žijem v Dánsku a chodí ku mne tzv. poradkyna, ktorá malého skontroluje atd, prosto poradna domov. teraz mi poradila, aby som už začala s príkrmami a to na ranajky ryžovou alebo kukuričnou alebo obilnou kašou, dva týždne a potom začať so zeleninkou. ja som jej hovorila, že na sk proste všeobecne sa dáva ako prvý príkrm na obed zeleninka, ja som z toho zmatená, proste som si ju už kúpila, že mu ju spravím, ale nechala som si to uležať v hlave a počkala som, stále fungujeme na mliečku od mamičky a všetko je oka... len neviem s čím začať a kedy dávať tú kašu, díky za všetky odpovede 🙂

tercina
2. led 2011

@sunavianka Ahojky, já začala moc brzo se zeleninkou, zkusila jsem mu to dát ve 4 měsících (na popud Dr.). Pak jsem ale za 3 dny přestala a počkala do půl roku. Do půl roku jsem dávala jen mlíčko. Dětem to naprosto stačí (pokud dobře přispívají). Pak jsem pomalu dávala jeden druh zeleniny (mrkev, brokolici,...). Když mu to nic nedělalo, tak jsem pak začla dávat všechnu zeleninu dohromady. Od 7. měsíce i s masíčkem. Vařím si už doma. Je to levnější a daleko chutnější. Asi od 7 měsíce jsem začla i dávat kašičku před spaním. Ale stejně ji moc nechce a před usnutím vypije mlíčko.
Pokud máte vše ok, tak bych klidně ještě počkala. 🙂

zlatka
2. led 2011

@sunavianka Já bych jela asi podle "našeho vzoru", nevím, jak je to v Dánsku, ale třebas v Anglii je to stravování dětí strašný. Pokud malej krásně prospívá, tak není kam spěchat, určitě bych prvně začala se zeleninou, protože ty kaše jou i hůř stravitelný, víc po nich bolí bříško. U nás se dávají až kolem 8.-9. měsíce, tuším. Jak píše Tercina, dej na svoje vnitřní pocity, to je vždycky nejlepší.

zlatka
2. led 2011

@sunavianka Jo a obilnou kaši bych dala úplně jako poslední a mnohem později.

kaatulka
2. led 2011

@sunavianka: tak já začala na začátku pátého měsíce, raději jsem zvolila příkrmy, abych nemusela přikrmovat Nutrilonem, ze kterého syn hodně blinkal....Začala jsem klasicky mrkví atd...a rovnou jsem dávala i kaši, ale na noc, přijde mi to lepší, že ho víc zasytí a déle spí, nenapadlo by mě dávat mu kaši k snídani....No teď už máme zeleninové směsi a tak za 14 dní začneme s mase....

kaatulka
2. led 2011

jinak kaše (rýžová, bez lepku) se může už od ukon. 4. měsíce...

sunavianka
2. led 2011

@zlatka @kaatulka ja som jej hovorila, že by som počkala do ukončeného 6 mesiaca aj ešte počkám pár týždnov, v dánsku stravovanie je všetko založené na bio, čiže vcelku sa tu stravujú deti dobre, my tiež začneme mrkvičkou a potom postupne budeme skúšať, len som chcela vedieť názor na tú kašu, samozrejme bezlepkovú 😉 dakujem vám za názor a rady 😵

@tercina no mne na sk dr. tiež že sa jej zdá, že má malo tuku na telíčku, že by som mu mala davať takú nejakú zahusťovaciu kašu a to bolo ked mal tri mesiace, no prosto u naších lekárov /nie u všetkých samozrejme/ pokial dieta nieje obalené tukovými vankúšmi je chudé 😖 malý si vyžaduje cicík každé dve hodky proste je to valibuk 😀

lublana1
2. led 2011

@andelka
@dajna11 ...dakujem baby za rady... 😉

andelka
2. led 2011

@sunavianka teda podle toho so máš v profilu to valibuk je 🙂 prospívá krásně, takže bych určitě počkala. Kaše na snídani se mi zdá divná, začínat tím. I z praktického hlediska - mně by se třeba nechtělo hned ráno něco chystat 😅 Jinak Dany taky pil co 2h v tom věku, po začátku přikrmování se to ustálilo jakoby na snídani, svačince, obědu, svačince, večeři a pití před spaním (a ještě v noci zatím taky kojím).

sunavianka
2. led 2011

@andelka no práve ja som kukala na nu ako puk, že prečo práve na ranajky, ja som rada, že stihnem pri malom zakladnú hygienu a nieto ešte mu rýchlo robiť kašičku, on si stále vyžaduje pozornosť aj ked v poslednom čase vidím, že sa to zlepšuje... ja dúfam že sa to potom trochen upraví 🙂

andelka
2. led 2011

@sunavianka co myslíš že se upraví? Režim? Já můžu říct za nás, že teprve od toho půlroku režim máme, vše se líp plánuje, je víc klidu, malej se zabaví sám. Když si vzpomenu na začátky, kdy jsem ho houpala na baloně a druhou rukou jedla snídani...o obědu nemluvě, často jsem jedla jednou rukou při kojení... 😅

janulka21
3. led 2011

@andelka 😀 to byly začátky, co? 😀 Jsem si to taky vybavila jak jsi to napsala. Jednou rukou držet a druhou jíst a o míči ani nemluvím 😀

janulka21
3. led 2011

Holky, prosím Vás poradte. Anetce je 6 měsíců, plně kojím a minulý týden měla 2x mrkvičku k obědu, pak dostala šestou nemoc tak jsem jí jen kojila a dneska v noci se budila po hodině až dvou tak jsem si řekla a dost a na večer jí chci zkusit dát kaši. Mám tady tři Hami rýžová nemléčná bez příchuti, Hami dobrou noc obilno mléčná s banány a pak Nestlé moje první kaše mléčná. Mléko odstříkat nemůžu a ani zásoby nemám a UM taky nemám. Vím, že to nemusí zabrat, ale už jsem fakt zoufalá, půl roku je půl roku. Anet totiž nikdy nespala dýl jak tři hodky. Kamarádka mě odrazuje od tý banánový, že je sladká a když teprve s příkrmy začínáme tak aby mi pak jedla zeleninu. Jenže včera jsem jí třeba zředila švestkovou štávičku od Hami s vodou a pila to, sice to nebyl žádný zázrak, ale pila. Poradíte? Díky moc

helulela
3. led 2011

@janulka21 od zavedení kaše si to fakt neslibuj, třeba to je jen přechodně po nemoci, chystají se zoubky nebo prodělává nějaký vývojový skok... ale jestli chceš začít, určitě bych nedala tu obilninovou, pak záleží, jestli máte nějakou alergii v rodině, pokud ne, tak tu třetí mléčnou, ale nepíšeš, z čeho je - nejlíp kukuřičnou nebo rýžovou bez příchuti. Jestli jedete hypoalergenní režim, tak tu první nemléčnou do HA mléka.

janulka21
3. led 2011

@helulela neslibuju si radši nic, ale chci to aspon zkusit. Zoubek už jeden venku má, ale druhý je na cestě tak to taky asi může být i tím, to máš recht. Takže obilno mléčnou banánovou ne, rýžovou nemléčnou jsem jí zkusila dát jednou a myslím si, že jí po ní pak bolelo bříško tak myslíš že mám zkusit od Nestlé moje první kaše mléčná a přidat vodu. Alergie v rodině nemáme žádné.

helulela
3. led 2011

@janulka21 nevím přesně, jak se to připravuje, my jedeme nemléčné, ale tak nějak si to představuju 😉 zkus ji třeba udělat řidší, když ji předtím bolelo bříško, a pak ji normálně dokoj, jestli bude chtít

janulka21
3. led 2011

@helulela tam to píšou, že se má přidat voda, tak jsem to myslela 🙂 Ok, takže jí zkusím udělat znovu nemléčnou rýžovou řidší. Tak uvidím, bříško jí taky mohlo bolet z tý mrkve nebo to mohl být zoubek, ukázal se po dvou dnech. A Vítek ti po kaši nespinkal? Koukám, že mu bude skoro rok, to už je velký chlapák, co? 🙂

ija1
3. led 2011

@janulka21 - ja davam nestle moje prvni mlecna kase......asi je to to stejny a male chutna, uz mela i od hami prvni kasi a bananovou a vsechny bez problemu..........
akroat teda muj poznatek, nesmi se davat na snidani, my ji davali kolem osme, stejne jako mlicko a pak nam nechtela obed zeleninku po 12......tak jsme to zase vymenili a zeleninku papa krasne, a kasi davame v pul sedme vecer a pak v 22.30 naposledy mlicko a spinka do rana.........budi se kolem sedme........

helulela
3. led 2011

@janulka21 a do čeho dáváš tu nemléčnou?
My začali s kaší v 7M kvůli problémům při večerním kojení, na spaní to vliv nemělo, teď chce obvykle jednou v noci mléko, ale problém s tím zatím nemám. A chlapák to je, zvlášť když se podíváme na nějaké hodně staré video 🙂

janulka21
3. led 2011

@ija1 Dobrý poznatek, díky 🙂 Jo ty jsi ta šťastná mamina, co jí spí Alenka skoro celou noc 🙂 Tiše závidím 🙂
Tak já jí zkusím dát bud teda tu mléčnou od nestlé nebo tu rýžovou, ale bojím se, aby jí to nebetonovalo, myslím, že jí kvůli tomu minule to bříško bolelo, z té rýžové, ale zkusím jí k tomu dát tu švestkovou štávičku s vodou a snad to bude dobrý. Už si fkt nevím rady a chtěla bych se vyspat dýl jak 3 hodky, třeba 5-6 v kuse 🙂

ija1
3. led 2011

@janulka21 - ona to ma asi po mne, ja taky od 3. mesicne chrnela celou noc.......
ja naopak vas vsechny obdivuju, ze dokazete fungovat........... ja se nevyspat, tak jsem uplne mimo........
asi to chce zkouset............ , my s tim spanim treba mame pres den ....... spi max 2x pul hodinky.......... a pak na prochazce kdyz jsme, ale v tech mrazech na dyl jak hodinku nechodim............, ale co jsme zavedli v tom patem mesici pravidelnej rezim, tak uz je celkem zvykla ze proste po jidle v pul 7 se chodi spat a do 20 minut usne...........

janulka21
3. led 2011

@helulela Všechny co jsem psala se připravují z vody. Ted jsem ještě našla tohle co je na fotce.

janulka21
3. led 2011

@ija1 No právě, že mi funkčnost dochází ☹, ale pak se podívám na tu mojí princeznu do postýlky a jjí odpuštěno, že mě nenechá vyspat 🙂
2x půl hodky je strašně málo, ale některým miminkům to prý stačí. Anet naštěstí spí dopolko hodku a půl a odpolko tak hodku a půl až dvě a ještě to zalomí třeba v šest na půl hodky, ale to jí moc nedávám, protožepak nechce jít spát normálně co jí dávám mezi půl osmou a osmou. V kolik Alča pak vstává, když jí dáváš spát takhle brzo? Anet kolem 9 ráno a pak už si chce hrát. S tím usnínám jsme na tom stejně, taky do 20 minut spí, teda jak kdy, většinou jo a ted jsme jí koupili k Vánocům usínáčka Dino a s tím spinká krásně, pustí si ho a usne 🙂)

sonkab
3. led 2011

@janulka21 aj my sa dnes chystame prvy krat na kasu. Maxino je sice o 2 tyzdne mladsi ako tvoja Anetka, ale tiez mame problemy s nocnym kojenim - kojim aj 4 - 5x za noc. Takze tvoje prispevky mi pomohli rozhodnut sa - idem mu kupit ryzovu nemliecnu. A na radu kamosky ju pripravim s vodou. Tak vela stastia a daj vediet ako ste dopadli 🙂

ija1
3. led 2011

mi to taky prijde malo, ale co zmuzu, proste vic nechce, dneska spala 45 minut nadvakrat..........., ted zatim vypada ze nechce, no po seste dostane kasi a pujde na kute.........., takhle spala driv taky, kdyz ji bylo 5-6 mesicu, po tom pulroce se to zmenilo a spi max 1,5 hodky denne............. proste nechce, ale zato vecer pak spi v pohode...........ale taky jsem cetla ze to je normalni...............
davam ji spat v 19h po kasi, a spi do 22.30 kdy dostane mlicko a jde chrnet, a spi do 7-7.30, pak jde jeste na chvilku k nam do postele a kolem osme ranni ma mlicko.......... po nem vydrzi do 12.-12.30 kdy davam zeleninku a 15.30-16.00 presnidavku............
usinacka jsme ji koupili taky, uz pred narozenim, ale nejak ji nezajima, jo zajima v tom ze si k nemu lehne a prepina si pisnicky, v tom ji jede........... jinak jako ze by s nim usnula? to zatim nehrozi..............., to spis funguje moje zpivani.........,se ze me na materske stava profi zpevacka 🙂...... u jidla kdyz zacne blbnout zacnu zizalu Julii, Alca se zklidni a pohoda.......

andelka
3. led 2011

@janulka21 taky jsem na Daník zkoušela kaši, když měl kousek po 6 měsíci, bo se taky furt budil, ale nepomohlo to. Dávala jsem rýžovou a kukuřičnou bezmléčnou, takže do vody. Tak jsem zvědavá co beruška na to. Dany dodnes nespí v noci dýl jak 4hodiny 😅 5 i 6 hodin v noci spával asi 14 dní, když mu byly tak tři měsíce, od té doby ani omylem.Před časem měl období kdy se budil v noci i 5x, teď tak 2-3x. vstáváme po 8h, spát chci aby šel do 20h, ale prostě neusne, chce si povídat, pláče, kope nožkama, tak si ho berem do obýváku a jdem pak po 21h spát spolu, nakojím a usne.
Spí po obědě, 1-2,5h, když méně, tak pak ještě kolem 16h si zdřímne.Moc spavej holt není, měl období mnoha týdnů, kdy nespal přes den vůbec, pokud jsme byli doma.

vivien6
3. led 2011

baby a to avokado mozem dat aj do jogrutu alebo primieast do ineho ovocia ?
a nasla som konecne ten grecky jogurt kde je 9,4 perc.. tuku... je ten idealny ?