Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

p69majka
17. lis 2010

@miska1981 ahoj. ja som ako tretiu pridala cuketu, potom petržlen, brokolicu. Zeleninu mám domácu. Brokolicu kupujem mrazenú. Zelenina je lepšia asi mrazená. Ja varím všetko spolu aj mäsko, ale keď dávam teľacie, tak trošku skôr ho dám variť. Môžeš potom aj raz do týždňa žĺtko varené pridať do zeleninky miesto mäsa. Pridať môžeš do hotového petržl. vňať a pár kvapiek oliv. oleja. Ja som začala s mäskom od pol roka. My už dávame aj olovrant asi mesiac, cez desiatu spinká. Dávam ovocie alebo výživu, prípadne nemliečnu ryžovú kašu s ovocím. 🙂 Do zeleniny môžeš pridávať aj ryžu, bezvaječné cestoviny alebo ovs. vločky. 😉

p69majka
17. lis 2010

@andelka to sa mi zdá veľmi neskoro, hlavne kvôli železu. Mne lekárka kázala od pol roka, no my sme na UM. Tak neviem, ale aj tak skôr teda kojené od 7.mes.

jitulisek
17. lis 2010

@sussanah No, zkoušela jsem jí dávat jablíčko a banán,ale ani to nechtěla. Zkusím ho smíchat s hruškou. Samotnou jí nechtěla,tak uvidím. Ještě zkusím švestky, máme domácí namražené. Ovoce jí vždy povařím v trošce vody a rozmixuju. Jak jinak ho upravit. Nějak na páře? Zkusím ještě nějaké kombinace. Třeba to smíchat všechno a uvidím. 🙂

jitulisek
17. lis 2010

@p69majka Právě že nechce. ☹ Naše kočička je totiž pěkně mlsná. 😀 Zkusím to vše nějak smíchat a uvidím.

cicimon
17. lis 2010

@jitulisek mozes dat aj surove, ja som dala napr hruska+jablko surove nastruhane a chutilo

cicimon
17. lis 2010

@andelka 9-10mes na maso je fakt neskoro, nam kazali po2t, ja som dala po 3..

sussanah
17. lis 2010

@p69majka maso neni az tak stezejni potravina pro dostatecny prisun zeleza, je spousta zeleniny a jinych potravin, ktere obsahuji zeleza stejne nebo dokonce vice. I kdyz napriklad v hovezim mase je vice zeleza nez treba v repe nebo brokolici, v konecnem dusledku muzeme ze zeleniny vytezit vice zeleza, protoze dite sni spis 100g brokolice nez 100g masa 😉
@andelka ja jsem davala maso asi od 8m (uz si to fakt nejak nepamatuju 😅 zhruba 2x tydne, obcas vic obcas mene. Je ale stejne dulezite, aby mel dostatecne pestrou ostatni stravu. Dokonce jsem cetla nazor, ze maso u deti neni nutne asi do roka a pak je dulezite kvuli bilkovinam a jinym zivinam, ne az tak kvuli zelezu 🙂 Takze pokud to navic mate zkonzultovane s dr, tak v pohode. Potraviny, ktere obsahuji zelezo jsou lusteniny (zeleny hracek, cervena cocka, zelene fazolky), cervena repa, pohanka, brokolice a i ten spenat 🙂

sussanah
17. lis 2010

@jitulisek zkus to nijak tepelne neupravovat, jen nastrouhat nebo pomixovat na jemno. Muj maly nemel vubec rad povarene jablicko, delala jsem to tak ze zacatku, ale kdyz jsem mu ho dala syrove nastrouhane, tak se jen zaprasilo. A vybirat samozrejme sladke druhy, ted na podzim je super vyber 🙂

rozik
17. lis 2010

Sussanah, varene jablcko som este neskusala teda, takisto ani nemixovala...vzdy som ho postruhala.mne totiz mala toho vela nezje, preto asi malo aj experimentujem...vacsinou sa spolieham na klasiku ovko. Chuti jej viac ako cokolvek ine odo mna.... 😲

boruuvka
17. lis 2010

Holky, já nemám kuchyňskou váhu, nikdy jsem jí nepotřebovala, ale teď když jsem jedný známý řekla, že moje malá sní ke svačince celý rozmačkaný banán, tak se zhrozila, že jí překrmuju. Nevíte kolik tak váží průměrně velký banán? Vím, že by se mělo snís ke svačině tak 200g.

olienka12
17. lis 2010

@boruuvka neries znamu daj malej kolko jej chuti,nebude ti dieta hladovat kvoli babskym reciam 😉

boruuvka
17. lis 2010

@olienka12 já jsem si taky říkala, že jí dám kolik chce, ale ona je opravdu baculka 😀 už máme přes 8 kg, tak jestli to opravdu nepřeháním 😉 Ale ona kolikrát sní ten celý banán, jindy celé jablko, hrušku a úplně v pohodě.

sussanah
17. lis 2010

@boruuvka vuuubec neres, muj maly jedl po sestem mesici na svacinu/veceri jeden stredni banan s jednim strednim jablkem dohromady a 1,5h na to muselo byt uz zase mliko 😀 Pokud ji chutna, tak ji dej, jen bych obmenila banan s jablkem nebo necim jinym. Holt ma asi nejaky rustovy sprut a ma proste hlad 🙂

sussanah
17. lis 2010

@boruuvka z toho v klidu vyroste, nas mel v 6m 8,3kg a ted v 13m 11kg, po tom pulroce uz se tak nepribira 😉

boruuvka
17. lis 2010

@sussanah 😀

andelka
17. lis 2010

@sussanah no, doktorka říkala, že už 2-3x týdně můžu maso a žloutek, to o 9-10měs mi říkala kamarádka co má vystudovanou "zdravou výživu" (nepamatuju si přesně obor). Tak teď řeším kde sehnat solidní maso a kamarádka mi poradila, kde mají bio kuřecí a krůtí a snad i ten králík se sežene. Naporcuju si to a zamrazím. Jinak nevím, luštěniny se asi budu bát dávat, i když malý snáší dobře, když sním třeba květák, zelený hrášek nebo zelí - fazole, čočku a hrách jsem ještě nezkoušela.

kablika
17. lis 2010

@boruuvka mne zjedia dvaja 1 banán a 1 hrušku, alebo jablko, takže určite ju neprekrmuješ (váži okolo 150g)

Dievčatá, ako ste vlastne pridávali žĺtok k jedlu? Nechce sa mi to hľadať.....či povariť samé a zamiešať do zeleninky, alebo ako?
Ďakujem

😉

boruuvka
17. lis 2010

@kablika dík za info 🙂 já žloutek uvařím na tvrdo a pak rozmixuju s ostatním papáním.

sussanah
17. lis 2010

@andelka cervene cocky bych se vubec nebala, ta nenadyma, od toho 7m bych v pohode davala. Zeleny hrasek (propasirovany bez slupek) jsem davala mezi prvnimi prikrmy a taky v pohode. Vyzkousej a uvidis, co malemu sedne 😉 Jinak ja jsem taky zastance zdrzenlivejsiho pristupu k masu. A maly, jak jsem psala, mel maso fakt tak 2x tydne a zelezo ma naprosto v norme (pred 14 dny mel krevni testy)

sussanah
17. lis 2010

@kablika jj varit na tvrdo (dr mi doporucila varim vejce dele, alespon 10min ze zacatku) a pak oddelit

dana3262
17. lis 2010

Ahoj! Tak my jsme konecne zacli davat prikrmy.
1.Kdy myslite, ze mohu dat trosku napr.te cervene cocky?
Hrasek davam kdyz ho jim sama a sloupnu vzdycky tu slupicku. Jinak nemixuju vubec a nechavam maleho jist rukama. O mase zatim neuvazuji.
2.Davam zatim 2 jidla. V poledne a vecer. Kolikrat bych mela jeste kojit? Asi je lepsi kojit pred jidlem, aby se neodstavoval, ne? V noci papa ted po tech prikrmech tak 4x.
3.Jak pripravujete spenat? Listovy sparit a rozmixovat?

dana3262
17. lis 2010

O cervene cocce se traduje, ze nenadyma. A co cizrna? O te jsem to take slysela. Musim priznat, ze me se toto tvrzeni faku netyka! ..asi jsem nejaka vyjimka.. 😅

sussanah
17. lis 2010

@dana3262 tebe nadyma cervena cocka? Fakt? Tak to teda ziram, protoze ja na tyhle veci fakt docela trpim, proto jsem ani cocku uz dlouuuuho nedelala a zacala jsem delat az cervenou, protoze po te jsem v pohode a i maly 😕 Ale holt nic neni univerzalni a neplati na vsechny 😅 Kazdopadne malemu ji muzes zkusit dat a proste uvidis no.
kKdyz jste ted zacali davat a jste na dvou porcich, tak bych kojila proste podle potreby 😅 ja jsem mivala asi tak 4-5 kojo navic k dvema prikrmum, vetsinou bylo jedno kojo rano, pak dopo, pak obed, kojo, kojo, vecere a kojo pred noci + 2-3 v noci. Ale tohle je hodne individualni.
Vetsinou se doporucuje neprve dat prikrm a pak dokojit dle potreby. U nas tohle nefungovalo, prikrm nechtel, kdyz mel hlad, takze ja nejprve nakojila a pak dala prikrm. Po 1-2tydnech jsem zacala prodluzovat dobu mezi nakojenim a prikrmem, pak jsem kojila nejpozdeji 1,5h pred prikrmem, aby mi toho snedl dost a po prikrmu uz nekojila, az za dalsi cca 2h. Odstaveni se bat nemusis, proste nektera kojeni se jidlem nahradi, ale vzhledem k tomu, ze doted byl jen kojeny, tak si myslim, ze se toho jen tak nevzda 😀
Spenat kupuju ted mrazeny, rozmazim, podusim na oliv oleji a pomixuju

andelka
17. lis 2010

@dana3262 na červenou čočku odpovídala sussanah mně o kousek výše 😉
Co dáváš jako jídlo na večer? Taky o něm uvažuju předběžně. svačinky bych chtěla zavést až potom. Jinak kojím po jídle. A většinou 5-6x přes den a 4x v noci, dost se mi budí. špenát by se prý do roka měl dávat jen ze skleničky.

@sussanah já to maso též nechci přehánět, 6x týdně se mi zdá hodně, to nejím ani já. Čočku mám, dávám ji většinou nám do polévky zeleninové, tak zkusím. Hrášek bez slupky se dělá jak, nebo jaký to je? Klasický mražený? My jsme ho pěstovali na zahrádce, ale mám pocit, že letos nějak nebyl, ale nějaký ještě asi mám namražený. Ten se povaří a propasíruje? To by se měly slupky oddělit pokud tam budou, ne? Já fakt nevím, dávám ho jen do polívky nebo k mrkvi 😅

p69majka
17. lis 2010

@boruuvka ahoj. Sárka spapá na olovrant celý banán roztlačený s polovicou jablčka a to mám tak cez 7 kilov. 🙂

p69majka
17. lis 2010

@kablika ahoj zlatko. Ja varím vajíčko na tvrdo, potom vyberiem žĺtko a dám k zelenine s mäskom a všetko spolu pomixujem. Bielko spapá Filipko. 🙂

p69majka
17. lis 2010

@sussanah aj ja tak dávam mäsko 2-3 krát týždenne. No ja som mäsová a aj malej chutí veľmi. 🙂

sussanah
17. lis 2010

@andelka hrasek mam bud nas ze zahradky nebo klasicky mrazeny. Povarim ve vode, vezmu ridky cednik (proste s vetsima dirkama) a propasiruju. Slupky prave ze zustanou v cedniku, skrz jde jen prostredek. Je to teda piplacka, ale jiny zpusob me nenapadl a maleho to nenadymalo. Kdyz to teda srovnam ted, kdyz uz ji hrasek cely, to pak prdi cely vecer 😀

dana3262
17. lis 2010

@sussanah me prave nadyma snad vsechno. Uz to ani neresim. Udelam si cervenou cocku a dam malemu trosku. Jen povarit ve vode asi, ze? A to je normal cocka, ale loupana? Nebo uplne jiny druh. Mam ji doma, ale nevim. A hrasek muzu normal zmrazeny? Nebo je nejaky specialni, treba bio? Nejaka znacka lepsi x horsi?
@andelka proc spenat jen ze sklenicky?

p69majka
17. lis 2010

@dana3262 ahoj. prečo si začala až teraz s príkrmami? 🙂