Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

elana
23. bře 2012

@vodni to je blbý, mně to malej taky občas udělá, prostě zatím to neumí (ale bříško ho nebolí, povede se mu to jen semtam)...já vždycky říkám, že udělal žabičku, mi přijde, jak když žába lape mouchu 😅 fakt si myslím spíš, že to prostě ještě nedovede uřídit. Možná bych zkusila vyměnit lžičku, trošku menší a mělčí, abych mu ji jen vsunula mezi rtíky, ale nevím jestli to pomůže. Jinak asi jen čas, nic jinýho mě nenapadá 😒

millka11
23. bře 2012

@beruska24.9. Dik za odpoved. Je pravda, ze mu idu 2 horne predne zubky, ktore uz trosilinka vidno. Tak asi fakt to bude tym. Takze pokusim sa na to ist s kludom Anglicana, aj ked ma obcas ide roztrhat. 😎

beruska24.9.
23. bře 2012

@milllka11 - tak mu vadí ta lžička v puse. mně malá včera také odmítla oběd, dnes přesnídávky na sváču snědla půl toho maličkého kelímku a mléko od včera nedopíjí a pořád se pouští flašky. také to připisuji zubům.
ještě mě napadá, můžeš zkusit krmit třeba jablečnou slupkou 😀 (pokud už dítko ochutnalo jablko).....abys nekrmila tvrdou lžičkou.
jinak vydržet, většinou se to po proklubání zoubků vrátí do normálu. sice jen na chvíli, než začnou růst další, ale vrátí 😉

vodni
23. bře 2012

@elana právě už má malinkou a placatou... no nevím, chce to asi zkoušet a být trpělivý, ale nějak nevím, co bych ještě mohla udělat, aby se to naučil

elana
23. bře 2012

@vodni hm, tak to mě nic nenapadá...asi prostě na to bude muset jen přijít 😒 Tak snad to nebude trvat dlouho, aby ho bříško moc netrápilo.

maki73
23. bře 2012

já mám přesně opačný problém, malé je 7 měsíců a už nechce mlíčko, jen ze lžičky...nevím co s tím, od dvou měsíců je na Nutrilonu a od 4 dokrmovaná, nemá někdo tip, jak ji popostrčit, aby pila alespoň 2x denně dobrovolně? Nezkoušeli jste někdo mlíčko dochucovat?

beruska24.9.
23. bře 2012

@maki73 - jsou děti, které se v tomto věku odstaví, takže určitě nejste jediní. můžeš zkusit ochucené um, nahradit mléko mléčnou kaší a pokud ani to nezabere, tak jedině asi začít dávat jogurt a mléčné výrobky.
tuším, že maminka @latvia měla u malého něco podobného, také ji přestal dost brzy pít mléko. snad jsem nepopletla login a ozve se, aby poradila.

katka.stran
23. bře 2012

@beruska24.9. Ještě nesní, spapká tak čtvrtku tý malý skleničky, max. půlku, pak dostane záchvat a chce mlíčko 😀

katka.stran
23. bře 2012

@beruska24.9. Jinak papká ze lžičky normálně hezky, teď už si jí chce brát do ručičky, takže je pak pěkně upatlaná 🙂

beruska24.9.
23. bře 2012

@katka.stran - tak ji zatím nech jeden příkrm, aby měla čas si zvyknout. jinak já u obou holek dělala, že příkrm dostaly než byly uplně hladové a mlíčko nejdříve půl hodiny po jídle.

latvia
23. bře 2012

@beruska24.9. skoro trefa 😉 😀

@maki73 moj prestal pit UM v 9.mesiaci, takze som mu nedavala, len som obcas pridavala do prikrmov a jogurty som davala a viac veci kde je vapnik. velku hlavu si z toho nerob, skus dat este UM inou formou nez je zvyknuty, u nas sa osvedcila slamka (brcko)

katka.stran
23. bře 2012

@beruska24.9. Tak jo, dneska jsem nakoupila dýni, vím, že jí chutná, dala jsem jí zamrazit, tak jí to budu dávat s bramborou. díky za rady

beruska24.9.
23. bře 2012

@latvia - hlavně, že jsem trefila správnou osobu 😀 si na tebe vždycky vzpomenu jen když něco potřebuji, že 😔 😀

beruska24.9.
23. bře 2012

@katka.stran - u nás takto fungují batáty (sladké brambory) 😉 ty když přidám do jídla, tak baští, jako by týden nejedla 😀

kachen
25. bře 2012

Holky, zase jdu pro radu. Dostali jsem od tchana kytu z divocaka. Tak vam nevim, jestli uz je to pro malou vhodny (9mesicu) nebo mam jeste pockat. Maso proslo veterinarni kontrolou. Zas na druhou stranu mne pripada to maso mnohem kvalitnejsi nez treba kus hoveziho z obchodaku.

jajka81
26. bře 2012

@kachen Ja by som pokojne dala, kvalitnejšie mäso než divinu nenajdes.... Takmer žiadny tuk a veľa železa. A keď prešlo veterinou, ani svalovec nehrozí...

maki73
26. bře 2012

@kachen já bych jí to klidně dala, naše malá papá všechno a to jí je teprve zítra 7 měsíců, už jsem se smířila s tím, že s flaškou již není kamarád a normálně baští to co já, dokonce jí i z vidličky, všechno na malé kousky, už ani nemixuju nebo mačkám, pít už nechce, jen večer, tak si říkám, že když chce sama maso, proč by ho nemohla dostat, pokud to prošlo kontrolou a dobře to uvaříš, myslím, že by to nemělo být závadné, když to nebude kořeněné tak je to podle mě ok, pokud to nestráví, tak to vykaká no

sarunatko
26. bře 2012

Nevíte někdo, kde bych zjistila, jaké koření v jakém věku můžou děti? Jde mi třeba o bylinky - kopr, pažitka, zelená petrželka, saturejka, muškátový květ atd.

katka.stran
26. bře 2012

Maminky a co dáváte na noc? koupila jsem na zkoušku rýžovou krupičku od Nestlé, tak uvidíme, jak nám to bude chutnat. Niki se sice v noci nebudí, ale chci jí dávat něco, co jí pořádně zasytí.

maki73
26. bře 2012
maki73
26. bře 2012

@sarunatko nic lepšího jsme nenašla, žádný přehled nebo tak, takže kdybys náhodou natrefila na nějaké rozsáhlejší tak prosím odkaz 🙂

elana
26. bře 2012

@sarunatko s muškátem bych nespěchala...ve velkých množstvích je halucinogenní, tak jasněže dítě tím nenacpeš, ale prostě ten myristicin tam je a zrovna muškát není nezbytný. Jinak já se cca. řídím tím, co je ve skleničkách, v těch od 6+, od 8+ už určitě, bývá běžně petrželka, oregano, bazalka, tymián...když se toho dá jen maličko, aby to vonělo, tak si neumím představit, proč a jak by to mělo škodit 😉
@katka.stran já dávám nemléčné kaše Nestlé, přidám 2-3 odměrky do flašky s UM a pije dudlíkem.

beruska24.9.
26. bře 2012

@katka.stran - malá téměř 7m. na noc jen um.
starší měla také hodně dlouho na noc jen um, už si nepamatuji, kdy jsem ji začala dávat ´´klasickou´´ večeři. asi až když začala jíst pomalu všechno. a um má večer stále a to je ji 2,5 roku 🙂

falca1
26. bře 2012

@katka.stran já taky začínám s příkrmama a v podstatě se zeleninou jsem začala i s kaší - zatím protože v tom mám pořád maglajs, tak jsem koupila v lékárně 😀 že mi nejlépe poradí - Hami první kaši(nevím jestli dobře poradily🙂 ). Protože jsem nebyla ve městě tak jsem Hami kaší nepohrdla, ale příště chci koupit Hipp a rovnou nakoupím do zásoby 😀

Holky kdy se zařazuje lepek?? a kdy žloutek ?

beruska24.9.
26. bře 2012

@falca1 - žloutek můžeš od půl roku, pořádně uvařit vajíčko a dát max. půlku žloutku (také se na něj chystám, ale zatím jsem se k němu nedostala).
lepek jsem začala u obou od půl roku rohlík do ruky. podle nových studií se může snad už mezi 4-6m., takže kdo ví, jak to vlastně je 😕

falca1
26. bře 2012

@beruska24.9. díky moc

hlasil
26. bře 2012

@katyxq Dík za doplnění. Tušila jsem, že to bude širší paleta možných komplikací, ale nechtěla jsem strašit, když jsem si nebyla jistá 🙂
U nás právě pozoruju delší dobu zhoršený spánek, tak jsem zkusila vysadit brambory a pastiňák... pár dní to pomohlo, ale dneska už měl zase hodně neklidnou noc, takže tou zeleninou to asi nebylo. Tak možná zuby nebo nevím :(

hlasil
26. bře 2012

Jak rychle je vhodné zařadit druhý příkrm? Malý má už přes měsíc zeleninu k večeři, teď ji chci dát i k obědu. Když vezmu druhy, které už jsou vyzkoušené, mohu mu zkusit dát rovnou plnou porci, nebo mám i tak nahrazovat mléko postupně a jak rychle potom?

lyongirl
26. bře 2012

@hlasil môžeš mu už zaradiť rovno celý príkrm k obedu 🙂
Vám mudr. nehovorila, ako sa prikrmuje?
Začína sa zeleninou/na obed, alebo večeru, ako teda chceš/, po 3 týždňoch od zavedenia príkrmu sa k zelenine pridá masko/kuracie, morčacie, teľacie/, po mesiaci od začiatku príkrmov sa začne podávať ovocie na desiatu.

millka11
27. bře 2012

Kocky, moj takmer rocny syn mi zrazu z nicoho nic zacal odmietat vareny obed, zje 2 lyzicky a koniec. Doteraz 5 mesiacov papal uplne ukazkovo a vsetko, co som navarila. Snazim sa byt trpezliva, ponukat mu, nenutit ho, no je to velmi tazke. Minule mi mamicky radili, ze to bude asi zo zubkov. No vidim, ze chlapec je hladny. Zoparkrat som to uz nevydrzala a kedze nechcel jest obed, dala som mu aspon chlieb pomasteny maslom a zjedol to rychlostou blesku. Alebo minule som mu dala aspon detsku vyzivu s piskotami a tiez to hned zjedol ... no ten obed nechcel ani za svet. Myslite ze robim dobre, ze mu dam jest aspon nieco ine, ked uz nechce ten vareny obed????? Ci ho radsej nechat hladneho a len mu ponuknut tekutiny (vodu, caj, mlieko)? Prosim poradte, zacinam byt dost zufala, neviem, ako na to. Nechcem urobit chybu vo vyzive. Vopred Vdaka. 🙂