Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

misutovo
26. čer 2009

Shaula ja uz som z toho jelen. Mrkvou sme zacinali a prve dva dni kakala este v pohode a to jedla len mrkvu. Je sice pravda ze zjedla len malinko ale kakanie bolo take mrkvove cize traviacim traktom to preslo.
Ale dobre skusim tu mrkvu uplne vynechat.
Ozaj da sa kupit aj brokolica alebo tekvica BIO? Ja som doteraz nasla BIO len zemiaky a mrkvu.
Este som sa tu docitala ze sa moze davat (jahly) to je po slovensky pseno? 😅
Dakujem.

saska.t
26. čer 2009

agalia odpovedala som ti v prvych prikrmoch

misutovo- urcite dostat aj ostatnu zeleninu bio a ano jahly su pseno 🙂

misutovo
26. čer 2009

Saska a vies poradit kde by sa ta Bio zelenina a do buducna masko dali kupit?
Nasla som len v Tescu ze organic produkty ale to neviem ci je 100% Bio. Od kedy sa moze pseno prip. pohanka do stravy zaradit?
Dakujem.

saska.t
26. čer 2009

misutovo- ja nezijem na SK ale kocky co ano ti urcite poradia alebo v receptoch je tema bio zelenina 😉
pohanku a pseno som zaradila okolo 8 mes. 😉 teda po skonc. 7 mes. pomaly a opatrne 😉

shaula
26. čer 2009

Pohanka a jáhly se může hned mezi prvními potravinami. Je to dobrá alternativa právě ovsa, pšenice a dalších potravin s lepkem (např. těstovin).

surynka44
28. čer 2009

Ahojky všem, mám dotaz: Může moje malá (bude nám 7 měsíců) kedlubnu s bramborem?? Děkuji za radu 😉

tin007
28. čer 2009

ahojte, mam takuto dilemu: v pondelok sme zacali so zeleninovymi prikrmami (teda s uvarenym zemiacikom). maly spapal asi 3 lyzicky, potom uz nechcel a tak som dokojila, to iste bolo aj nasledujuce dni. v piatok som k zemiaciku pridala mrkvu, tak spapal asi tiez take 3 lyzicky a zacal plakat (myslela som, ze mu nechuti, resp. uz nechce, tak som ho dokojila). no, ale po vcerajsku neviem, co si mam mysliet: urobila som rovnako mrkvu so zemiakom a maly zacal papat ako divy, zjedol asi 80 g (co som mala pripravene, lebo som necakala, ze tak vela bude chciet) a ked uz nebolo, zacal poriadne plakat, takze som znovu dokojila. vychadza mi to teda tak, ze mu prikrmy velmi chutia a jedol by aj viac ako to, co pripravim. takze sa chcem poradit (kedze papa tuhu stravu iba tyzden), ci mu mam urobit tu plnu, odporucanu davku 150 - 200 g prikrmu, alebo mu dat iba cca polovicu a hoci bude plakat, tak dokojit. inak, mam taky pocit (este to neviem naisto), ze ho asi trosku ten prikrm s mrkvou zo vcerajska zapiekol, lebo mi dnes este nekakal (co je hned prva vec rano, po prebudeni). a mal velmi nekludny vecer, aj noc, stale sa budil, plackal, krutil sa, poprdkaval... skuste poradit, ci ste sa uz stretli s takou to reakciou, vdaka

saska.t
28. čer 2009

surynka ano moze 😉 kedlubna zvykne zduvat ale ak s tym nemate problemy tak kludne 😉

tin mozes mu dat kludne aj viac ako 3 lyzicky tych 150 je uz ok jasne mrkva zapeka ale v zasade to nemusi mat nic s nekludnou nocou a samozrejme moze treba to poriadne odsledovat 😉 v dalsom prikrme kludne mrkvu vynechaj a daj novu zeleninku so zemiakom 🙂

shaula
28. čer 2009

Surynka, podle www.kojeni.net kedlubny od ukončeného 8. měsíce. Tak uvidíš, jestli z toho nebude mít třeba zažívací problémy.

Tin, klidně dej víc. Jak píše Saska, mrkev trochu zapéká, mohlo by to být tím, ale taky nemusí. Taky záleží na tom, jak hustý mu ten příkrm děláš? Nicméně po zavedení příkrmů nastane vždycky změna stolice - stane se hustší, tvarovanější a taky "voňavější" 😀

petka28
28. čer 2009

Ahoj chtěla bych se zeptat? Malý mi nechce jíst podušené ovoce, to se tváří že je to strááááášně kyselé ale skleničkové sní v pohodě... myslíte že mu to mám přisladit? nechce se mi každý den kupovat sklenička:(

mikulka
28. čer 2009

petko, zrovna jsem šla napsat stejný dotaz, co ty 🙂
Mně malý nesní žádné čerstvé ovoce, ani syrové, ani podušené,a ni když ho přisladím glotapurem.

Co s tím??? Co vašim děckám chutná? A myslíte, že i v těch skleničkách jsou vitamínky?

shaula
28. čer 2009

Petka, já osobně bych mu ještě nesladila. Ono je něco jiného, když mu dáš občas něco ochutnat, nebo když mu budeš každý den dávat slazené...

petka28
28. čer 2009

no do slazení se mi vůbec nechce, zrovna dusim jablko soupla jsem tam merunku a promichám mu do toho trochu přesnídavky 😀 uvidíme

petka28
28. čer 2009

tak jsem podusila jablko, merunku rozmixovala, přidala do toho lžičku nestlé rýžové krupičky, jednu lžičku přesnídávky a světe divse PAPAL. Ne sice tak horlivě ale jsem ráda že vůbec🙂

gartneroval
29. čer 2009

Ahoj, mám skoro šestiměsíční holčičku, chtěla jsem se zeptat odkdy jste začali dávat polévku i druhé, mamka mi říká, že jí mám vařit i polévky, ale to mi pak nesní to druhé, kolik té polívečky udělat. Jak to máte vy? Nebo dáváte masozeleninový příkrm a polévku jen někdy? 😒

muminek
29. čer 2009

Já dávám taky jen jedno když polévku tak hustčí. A to nám je už rok. 🙂

shaula
29. čer 2009

Já dávám jen příkrm, polévky zatím ne.

gartneroval
29. čer 2009

Díky holky, jsem klidnější, mamka pořád, jestli jí už vařím polévky, ale taky si myslím, že bud udělat hustší, aby jí to zasytilo, nebo jen příkrm, taky si myslím, že stačí až později oba dva chody.

zuzik_p
29. čer 2009

Petko, tak mu zkus podavat ovoce cerstve. Ja jsem take prvnich par dnu dusila a mala sena to take moc netvarila. Pak jsem zacala podavat cerstve a to ji moc chutna.

tin007
29. čer 2009

ahojte, pre tych, kto ma zaujem, napisem ako sme dopadli: maly sa poobede dost vykakal (ale bolo vidno, ze sa musi snazit, dost fucal, vzdychal, bol uplne cerveny... 🙂 ) a kakal hodne huste (konzistencia skoro ako u dospeleho). tak som mu do obedneho prikrmu pridala pol kavovej lyzicky extra panenskeho olivoveho oleja a asi to pomohlo, lebo kakal este 2x podvecer (stale hodne huste). vcera papal rovnako vela ako v sobotu, a dnes rano sa vykadil tak, ze sa az prekakal na oboch nozickach (co sa mu uz pekne dlho nestalo) a myslim si, ze to sposobil ten olivovy olej. co bolo super, v noci spal velmi kludne a aj dlhe useky (nie ako ked sa budieva po hodine, ci pol hodine) a rano mu kako nerobilo problem. tak dufam, ze to bude s tym olejom ok

kacka.va
29. čer 2009

já dávám většinou buď polévku a nebo druhé jídlo, obojí najednou má jen výjimečně.
gartneroval: řiď se sama sebou, mně to přijde na polévky u vás ještě brzo, ale nevím, kdy jste začínali s příkrmy.
mikulka, petka: naše malá miluje nektarinky, ale minule jsem koupila a byly kyselejší a sice je zblazla, ale ne tak, jako kdyby byly slaďoučké. Jinak já ovoce nikdy nedusila, rovnou jsem dávala čerstvé. Chce to najít to, co jim bude chutnat. 😉

petka28
29. čer 2009

zuzik malý má ekzém a alergie takže chci ještě s čerstvým počkat

misutovo
29. čer 2009

Ahojte, my sme zacali s prikrmamy pred cca 2 tyzdnami a chvalabohu papa krasne (klop, klop, klop), rada by som sa vsak spytala kedy sa moze zacat s maskom a kedy sa ma pokrm viac zahustovat. Davam zatial take riedke, zmixovane zeleninky so zemiakmi alebo s ryzou- ako taka kremova polievka.Kedy to mam zacat viac zhustovat?
Dakujem.

mikulka
29. čer 2009

musutovo, já zahušťovala vlastně hned, aby to bylo takové jako pyré. U jen tím, že jsem vylila vodu a rozmixovala to spíš bez vody. Ale můžeš začít dávat třeba jáhly, ty jsou bezlepkové, nebo rýži, bezvaječné, bezlepkové těstoviny (ve zdravé výživě).
Maso se dává od 7. měs. cca jedna polévková lžíce.

kacka: já mám smůlu na kyselé nektarinky. 😒

holly1
29. čer 2009

zuzik, čerstvé ovoce jde taky mixovat? Jak to děláš? Moje malá má teď období, kdy jí to ovoce nějak nejede ☹

berenika39
29. čer 2009

holly, pročpak by nešlo?

saska.t
30. čer 2009

mikulka ja len upresnim mäsko sa zavadza 3-4 tyz.od zavedenia prikrmov nedodrziava sa striktne od 7 mes. deti´
na UM urcite skor kedze zacinaju aj s prikrmamy skor 😉

smardik
30. čer 2009

holky koupila jsem malému červenou čočku, prý už ji může ale nevím jak mu ji připravit nebo s čím, jak ji dětem děáte? sobě vím ale malému fakt ne

moda08
30. čer 2009

Ahoj, zhruba před měsícem jsme začali s příkrmy-zeleninka. Přijde mi,že to je strašně jednotvárné.Už jsme papkali mrkev,brambor,cuketu,brokolice (nedělala mu moc dobře), rýži (zazdila ho),špenát. Poraďte,co třeba dál. Zkoušela jsem na noc kaši,ale malej neumí pít z lahve (zatím pouze kojen),na netu jsem našla láhev se lžičkou.Nemáte s tím někdo zkušenosti?

saska.t
30. čer 2009

moda - treba pridat dalsiu zeleninku karfiol/kvetak, kalerab, vzdy treba kombinovat jedlo tak aby cast bola brzda a cast prehanadlo ak ma ryzu (zapekadlo) treba k tomu pridat napr. cuketu al. spenat co je prehandla aby bola stolica regulovana, kedze uz mes. prikrmujes mozes zacat s mäskom 20 g na porciu cca asi kocka o velkosti 2x2cm, pomaly mozes pridat pohanku ako prilohu, bezvajecne a bezlepkove cestovinky (kukuricne, ryzove) alebo nakukni na stale zminovanu stranku www.kojeni.net 😉

smardik - sosovicu mozes urobit ako privarok tj. preplachnut, namocit, uvarit do mäkka nechat trosku vyvaru a mixnut vyvarom rozriedit na pozadovanu hustotu alebo rozriedit namiesto vyvaru mlieckom ktore papate, dorobit zemiacky a napr. zltok, alebo to jednoducho cast sosovice pridat normalne k zeleninke a mäsku 😉