Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
10. pro 2010

@zuzub každou nemléčnou můžeš udělt i do vody 😉 jen je řidší, takže já jsem dávala trochu méně vody, než píšou, že se má dát mléka. Jinak hnemléčných je dost (odkaz
@gabika7706 ) ale zase jsou s lepkem nebo s příchutí, a to já jsem na začátek nechtěla. Taky se musí číst složení, ty ochucené bývají dost sladké. Sinlac nám doktorka doporučovala, nebo nemléčné Nutrilon, ale je to dost drahé. V podstatě se dá nemléčná udělat jakákoli kaše (já si svoji ovesnou, pohankovou, jáhlovou taky dělám mlíko a vodu půl napůl). a když budu chtít ochucenou, tak tam přidám svoje dělané pyré a vím co v ní mám. 😉

kaja73
10. pro 2010

@gabika7706 No vidiš a mne sa leje,ked ju robim podla navodu a to ju použivam už vyše 5 mesiacov a každe balenie mam take 😒 Stači mi pridat pol lyžičky ryžovej kaše a je dobre.Teraz ju napr chystam s menšim množstvom vody a pridam tam ovocnu vyživu.Malemu to aj viac chuti aj je to hustejšie.Tie kaše čo su na foto použivam aj ja a ešte plus Alnatura pseno a tiež ovos.fakt su fajn.Netreba do ani jednej mlieko.Ja ich davam do zeleniny alebo do ovocia.Ta Alnatura pšenova je bez lepku aj pridaneho cukru-ta je vhodna už pre male mimi.

apollo11
10. pro 2010

@andelka díky za objasnění 🙂

gabika7706
10. pro 2010

@andelka ano, nemliecnych je dost, ale s vynimkou napr. tej Humany, ktoru som dala ako priklad su tie Babylove prip. Alnatura "ciste" bez prichuti a inych zbytocnosti...my sme s lepkom zacinali az v 8,5 mes takze dovtedy sme kasu bezlepkovu nemliecnu a aj teraz mu davam nemliecnu. Pridavam mu do nej cerstve ovocie, vacsinou to mame na ranajky.

kaja73
10. pro 2010

@gabika7706 Aj my to ranajkujeme 🙂

andelka
10. pro 2010

@gabika7706
@kaja73 jo? a co večeříte? Já bych právě časem chtěla zase zařadit kaši jako další příkrm, ale na večeři moc ne, spíš právě ráno /dopoledne.
Jo jo, Alnaturu a Babylove používám taky (jiné věci, zatím ne kaše), jsuo fajn. Až budu dávat lepek tak do nich asi taky půjdu, tipuju tak od 10 měsíce (zlatej střed 😅 ).

gabika7706
10. pro 2010

@andelka my uz sme starsi, tak my chlebik alebo pecivo s maslom alebo lucinou, palacinky, zeleninovy mix, zemiakovu kasu, co pride 🙂 My sme s prikrmami zacali az v 6,5 mes, takze ako 7 mesacny jedol len obed, zvysok kojenie.

andelka
10. pro 2010

@gabika7706 no jo, to mi nedošlo. My máme zatím oběd a odpolední svačinu. Tak budu přidávat postupně, až pak bude na svačinku kaše a na večeři jak píšeš, to už bude moct různé věci. 🙂

skritkova
10. pro 2010

Ahoj holky, můžu se k Vám přidat? Potřebovala bych radu... Příkrmy baštíme něco přes 14 dní, malé moc chutná 😉 Akorát teda na cuketu se moc netvářila 😀 Teď jsem jí koupila červenou řepu, ale protože ani já ani manžel to nemusíme, nikdy jsem to nedělala. Takže nevím, jak to udělat... Mám to jen okrájet, nakrájet na kostičky a uvařit ve vodě?
A teď ještě - kdy můžu začít dávat rýži nebo těstoviny? A těstoviny je jedno jaké? Mně přijde, že třeba rýžové nudle by mohly být ok, ale fakt si nejsem jistá 😕
Může mi prosím někdo poradit? Předem moc děkuju 😉

kramlinka88
10. pro 2010

@skritkova ahoj, červená řepa je dobrá 🙂 ale lepší je ji okrájet a nastrouhat, když se vaří na kostičky tak je tvrdá a dlouho to trvá 🙂 jo a abys nebyla překvapená, ona ta řepa hodně barví, jak ruce když s ní dělám, tak potom může mít mimi v plíně hovino zbarvené dočervena, tak ať se nelekáš 🙂
jinak rýži můžete bez problémů, je bezlepková, takže klidně jo a nejlepší je taková ta klasická bílá 🙂 no a těstoviny, záleží kdy chceš začít zavádět do stravy lepek, jsou totiž pšeničné, a jedině bezvaječné kupovat do roka. A pokud chceš bezlepkové tak ty se dají taky koupit ve zdravé výživě 🙂 takže ty už byste taky klidně mlohli 🙂
Jo a rýžové nudle, pokud budou bezvaječné a nebudou obsahovat nic jiného než rýži tak klidně jo🙂

skritkova
10. pro 2010

@kramlinka88 Jůůů, díky za super informace🙂 Tak to mě až překvapuje, co všechno už malá může (zítra má 6 měsíců), to je fajn. Hrozně mě pro ni baví vymýšlet jídlo 😀 A teď když vím, že může další věci, tak se zase nabízí víc a víc kombinací a to je super 😉
A ještě se zeptám - ovoce se má asi dávat až po masu, že? Maso plánuju tak měsíc od zavedení zeleninky, což vychází zhruba na Štědrý den 😵 Tak bude mít malá hezkou premiéru 😉

kaja73
10. pro 2010

@skritkova ja varim repu spolu so zemiakmi.Trva to cca rovnko dlho a potom to aj spolu vymixujem a pridam mlieko- ryžove z DM ka.Maly nemože kravske.Velmu mu to chuti.Je to akesi pyre a k tomu robim masko so zeleninou.

skritkova
10. pro 2010

@kaja73 Díky za tip 😉 Určitě vyzkouším. Zítra se právě chystám tu řepu zkusit, tak to malé mixnu s bramborem a uvidíme, jak jí to pojede... Třeba řepa nakonec zachutná i nám, ale oba s manželem to máme zhnusené ještě ze školy 😝

andelka
10. pro 2010

@skritkova já řepu miluju, v těhu jsem ji jedla furt 🙂 záleží jak si ji ochutíš - já teda jedla zavařenou, nastrouhaná najemno, trošku ostřejší, mňam. Během těhu jsem vyjedla všechny zásoby a ještě chodila ke tchýni 😀 Tak jsme museli teď zavařit novou várku.
My přikrmujem dneska 5 týdnů a měli jsme brambory, mrkev, brokolici, špenát, květák, cuketu, pastinák, dýni, patizon. Zítra přidám k zelenině maso. A teda ovoce už jsem dala dřív, před týdnem, zatím měl jabko a hrušku.

skritkova
10. pro 2010

@andelka Taky už jsem koukala po pastiňáku a patizonu, ale nikde jsem to u nás neviděla ☹
Teda jo, takhle si pochutnávat na červený řepě... Já si na ni jen vzpomenu a... 😝 Ale to je tou školní jídelnou a taky tím, že doma jsi ji nedělali, tak prostě nevím, jak by mohla chutnat jinak než v té školní jídelně 🙂

andelka
10. pro 2010

@skritkova tak to já mám řepu od maminky a tchýně, takže mňamka. To říkal manžel, že moje těhotenství zamávalo se zásobami řepy.Že prý příště až začne mizet, tak to bude jasné 🙂) Dřív jsem ji totiž jedla sporadicky. 😀
Patizon jsem měla od tchýně ze zahrádky a pastinák mám se skleničky z DM, viděla jsem ho u nás, ale byl jakýsi povadlý, tak jsem ho nechtěla brát.

skritkova
10. pro 2010

Aha, tak já na to kouknu v DM 🙂
Ta červená řepa je prej strašně zdravá, takže bych ji chtěla dělat i pro nás, ale musím najít nějakej dobrej recept. Nevíš náhodout, jak to maminka nebo tchýně dělají?
😀 Manžel je vtipnej 😀

kramlinka88
10. pro 2010

@skritkova já miluju z červené řepy boršč, ale ten ne každý má rád....ale já ho zbožňuju 🙂 anebo zavařená je taky super 😉
jinak za měsíc po zelenince zavádíš masíčko a zároveň ovoce na dopolední nebo odpolední svačinku 🙂

andelka
10. pro 2010

@skritkova Jo, v tom DM je to od Alnatury 😉 Já to tak různě kombinuju, něco ze sklinky, něco doma vařené.
Na recept se ti zeptám, mamka za chvíli přijde, tak se zeptám kde ten recept má a až bude troška času, tak ti ho pošlu IP, jo? Dělá právě zavařenou, najemno nastouhanou, sladkokyselou. Řepa je zdravá, je tam hodně železa. Mi pak v půlce těhu zjistili nedostatek a brala jsem tabletky. Takže asi tělo ví, co mu chybí 🙂

skritkova
10. pro 2010

@kramlinka88 Aha, tak k masínku může být zároveň ovoce... Já myslela, že tam taky má být nějaký odstup...
No to my právě boršč nemusíme - opět školní jídelna... Takhle mám zhnusené ještě vařené hovězí 😝
@andelka To jo, tělo si vždycky řekne, není hloupý 😉 Já jsem teď dávala špenát ze skleničky, jinak vařím, ale na zimě je blbý to, že ta zelenina v obchodech je taková všelijaká, no 😒 Za receptík předem děkuji 😉

andelka
10. pro 2010

@skritkova no, začít s příkrmy na zimu je dost pech 😅 taky dost kupuju skleničkové.
Dneska bude mít prcek jabko s banánem, třetí ovoce, tak jsem zvědavá, ale zatím mu jede úplně všechno.
Mně ve šklní jídelně nezhnusili asi nic. No možná játra, vnitřnosti prostě nejím za žádných okolnností. Namilost beru jen drobné játrové knedlíčky v domácí polívce 😅

skritkova
10. pro 2010

Je super vidět, jak těm drobečkům chutná, viď? To je fakt radost vařit 😀
No u nás v jídelně to byl děs, vychovatelky hlídaly jak supi a jak někdo něco nedojedl, tak ho hned vrátily a dojíst!!! X-krát jsem takhle plivala hovězí do kapesníku, protože jsem ho prostě nemohla rozžvýkat 😝

kramlinka88
10. pro 2010

@skritkova no ten boršč co vařím já se tomu školnímu nepodobá ani zdaleka :-P 🙂
odstup tam být nemusí, ale klidně si ho tam můžeš udělat 🙂

skritkova
10. pro 2010

@kramlinka88 Tomu věřím, že domácí bořšč bude něco úplně jinýho 🙂 Ten bych se asi ani nebála ochutnat 😀

andelka
10. pro 2010

@skritkova naštěstí naše děti už budou mít jídlo v jídelně normální, aspoň doufám, jak tak sleduju ty trendy. A mamka je učitelka v MŠ, nosí mi často jídlo a je to dobrý 😵 No a jestli se mi povede a dostuduju a budu někdy učit, tak budu v jídelně jíst taky 😀
Domácí boršč bych taky neodmítla 🙂

slavkah
10. pro 2010

jaky mate nazor na to kdy zacit s podavanim prikrmu u kojeneho miminka? vsude se uvadi od ukonceneho 6. mesice, ale nekojene deti uz od 4. Nas maly je plne kojeny, ale posledni dobou mam pocit, ze ma vic hlad , hlasi se casteji, tak jsem si rikala, jestli uz nezacit zkouset zeleninu ......

bubelko
10. pro 2010

@slavkah kojila som a u starsieho som zacala prikrmovat, ked mal ukonceny 4.mesiac, u mladsieho ked mal 4,5 mesiaca. obaja sa na mna pozerali s otvorenou pusou ked som jedla, nechceli mi poriadne pit na prsniku a len sa vrteli. takze som po porade s pediatrom a poradkynou zacala s prikrmami. vobec mi to neprislo skoro. obe deti jedli, nevypluvali. podla mna je to velmi individualne, pretoze kazde dieta je ine. ak mas pocit, ze uz je cas, tak pravdepodobne je 😉 nemyslim si, ze kojene deti maju iny zaludok ako nekojene 😉

dlabinecka
10. pro 2010

Ahoj holky, měla bych takovou otázečku, jestli s tím nemáte někdo nějakou zkušenost. Svojí Elišku přikrmuji 3 týdny, zatím mi jí všechno, co jí dám, mrkev, brokolice, špenát, cokoliv, ale nechce mi otvírat pusinu!!! Když jí do pusinky lžičku nějak "nacpu", tak to ochotně a v pohodě sní, ale pusu má semknutou na klíček - nějaká rada? nějaký tip? Díky!!

miska1981
10. pro 2010

ahojte, zajtra chcem vyskusat dat hrusku, ako ju pripravujete?

elviie
10. pro 2010

@miska1981 ahojky, já ji oloupu, povařím do změknutí a pak rozmačkám vidličkou, my už si zvykáme na kousky 😉 A dělám ji samotnou nebo i s jablíčkem, malé chutná moc obojí 😵