Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

piacere
6. led 2011

@marrakech tiež si myslím, že kým dieťa neochutná kupované, tak tú domácu stravu nemá s čím porovnať... zase na druhej strane... nikdy nevieme, aké tie deti naozaj sú... čo ak sa ani po t´ýždňoch domácej stravy nepodarilo zaviesť príkrmy, tak sa mama uchýlila ku kupovanej, či náhodou... a tá zachutila? Vtedy by som bola asi rada, že to moje dieťa aspoň tú kupovanú papá.... My našťastie ten problém nemáme.... od začiatku príkrmov mu varím (každý deň 😲 😀 )... kupované neochutnal, ani neochutná (to zloženie je totiž desivé....) a papá teraz už pravidelne min. 180ml na obed 😅

apollo11
6. led 2011

@marrakech Jak jsem výše psala, někdy člověk potřebuje rychlou variantu, když není čas.. Ale tím jsem přeci nechtěla říct, že tak budu malou krmit každý den 😉 právě naopak, docela se zajímám o to, aby jedla kvalitně, proto také čtu to složení. Na druhou stranu, některé jednodruhové skleničky jsou ok - je tam jen čistá zelenina, navíc pečlivě kontrolovaná, narozdíl od zeleniny ze supermarkeů teď v zimě. Určitě nevadí kombinovat je s domácí stravou. Řeč byla hlavně o těch masozel. skleničkách od Hami aj., kde je opravdu leccos a ty dávat zatím určitě nechci 😉

sussanah
6. led 2011

@marrakech ja treba kupovala sklenicky na cesty hlavne v lete. Kdyz jsem cestovala cely den nekde po meste, tak to doma uvarene jidlo v tech 30 stupnich, no nic moc. Ale jinak taky jsem mela doma spis zamrazene a cca 2 sklenicky (vybrane druhy) pro pripad nouze. Ja myslim, ze je fajn, ze je to k dispozici, ale ja osobne to beru jako moznost jak nakrmit dite v neobvykle situaci (cestovani atd). No a pokud nechce dite jist nic jineho, to je taky dalsi aspekt..

sussanah
6. led 2011

@piacere zas tak desive to slozeni sklenicek neni, jen je treba vybirat 😉 Ja teda ale ve vasem veku mela vybrane snad max 3-4druhy, vic fakt neslo 😅

kaja73
6. led 2011

@marrakech ja malemu varim5 krat do tyždna a 2 krat ma kupovane-hlavne kvoli masu-kraličie,hovadzie-to doma fakt nevarim a tak aby to mal pestre.Davam si však obrovske bacha na to čo kupujem.V podstate hlavne Alnaturu a este jednu značku teraz si nespomeniem.Maly je atopik,takže som naozaj pozorna pri čitani etikety.Ešte nemal žiadne korenie,cibulu,paradajku takže tym padom vypada vačšina kupovanych jedal,ale aj tak sa da vybrat.Kupujem zasadne BIO, len so zeleninou , ktoru už jedol.Myslim si, že tie bio,ak davaš pozor na zloženie su OK.ved v obchode kupovana zelenina neprechadza takou prisnou kontrolou ako v tychto BIO flaštičkach .Kuracie napr. z obchodu kupovane,tiež nie je žiadna vyhra,V bio kvalite je snad lepšie,no zožen to....Maly ma preto hlavne morku a bio kraličie a hovadzie maso.

dana3262
6. led 2011

r@marrakech sklenicky nekupuji, ale ted jsem treba resila, co s sebou na hory, kde je jen mikrovlnka..
Domnivam se, ze pro lepsi uchovani vitaminu je lepsi zavareni nez zmrazeni, ale je to asi jedno.. Stejne je v zelenine, co se prodava buh vi co. Premyslela jsem o bedynkach, ale partner zeleninu neji a ze bych musela snist sama ruzne druhy zeleniny, ktere nejen, ze neumim pripravit, ale nektere ani neznam 😀 z ceho pripravujete vy?

jankabr
6. led 2011

No, ja jsem si udelala zasobu mrkvoveho protlaku z vlastni mrkve, akorat jsem to varila v normalni vode, pac tehdy jsem jeste netusila, ze je potreba to varit v kojenecke. Doktorka mi tvrdi, ze to nemozu davat az do jednoho roku ditete, ale vim, ze jine maminy take vari v normalni vode - Brnenska je pry dobra.
A co se tyce sklenicek - ja jsem zadne jednodruhove jeste neobjevila - ze by treba byla mrkev nebo jen brokolice - jaka je to znacka?
A ta Alnatura - to se prodava v DM?

kaja73
6. led 2011

@jankabr Ano v DM a maju aj jednodruhove-mrkva,pastrnak,potom dva druhy mrkva plus kukurica,alebo čisto havadzie s ryžou,malemu chuti tekvica,ryža plus kura-to je jeho jednotka a po tom to hovadzie k tomu vždy prirobim aj domacu zeleninku.

apollo11
6. led 2011

@jankabr jj, alnatura je z DM, je to bio zelenina, hlavně je úplně bez jakýchkoli příměsí.. mrkev, pastiňák, teď si nevzpomenu co ještě 😉 fakt jediný skleničky, u kterých se člověk nemusí obávat (teda co jsem zatím viděla)

kaja73
6. led 2011

@apollo11 Suhlas.To je asi najlepšia značka na našom trhu.To čo je napisane velkymi pismenami to je aj skutočny obsah,plus maximalne ryžova mučka ,voda a olej.Nie ako ine značky,že po preštudovani malych pismen,človeka až zamrazi.

marianas
6. led 2011

@jankabr Je hlúposť, že sa musí variť v dojčenskej vode. Je to len jeden z bludov predajcov tejto vody. Veď každé jedlo varíš niekoľko minút, a teda všetko je to sterilné a neškodné pre bábo. Kľudne používaj to, čo si navarila.

marianas
6. led 2011

A pre viaceré mamičky, čo tu debatujú o kašičkách: Ani my sme ešte kašu nepapali, hoci naša lekárka mi to odporúčala už od ukončeného 4. mesiaca, lebo Filipko aj v noci papá každé 2 hodiny´a ja som už z toho dosť unavená, no kojiť nechcem prestať za žiadnu cenu. Neskúšali ste variť kaše doma? Napr. uvariť ryžu domäka, pridať do nej ovocie. Vraj sú zdravé a aj chutné.

dana3262
6. led 2011

@marianas ja varim jasminovou ryzi, dlouho az je z toho blato. Malemu to chutna.

@jankabr take si myslim, ze ta voda je neskodna. Je dlouho prevarena a navic dobra. Balena voda ma take sve proti 🙂

bury
6. led 2011

@marianas - můj malý kupované kaše nechce, tak někdy vařím doma - rýžovou nebo z ovesných vloček 😉
ale nespoléhej na to, že malý bude spát po kaši dýl... u nás to neplatilo. ale on toho náš malý moc večer nesní. často se děti budí ze zvyku, v noci mají na kojení klid a "užívají" si maminky 🙂

já jsem nekoupila ani jednu lahev kojenecké vody - vše vařím ve vodě z kohoutku 😉

sonkab
6. led 2011

Baby, urcite sa to tu uz spominalo, ale od kedy mozem zacat pridavat masko ? S prikrmami sme zacali cca pred 8 dnami, papame uz mrkvu, zemiak, tekvicu, teraz ideme skusit karfiol. Maly papa len kupovanu stravu (co ma moc netesi, ale moju nechce) a uz mam doma len 2 cisto zeleninove a potom uz len tie s maskom. Mozem mu ich uz dat ?

andelka
7. led 2011

@sonkab od dvou až čtyř týdnů po zavedení příkrmů 😉 2-3x týdně (nebo obden, každý den je podle mě příliš), jednou týdně žloutek.
@jankabr já vařím mrkev normálně ve vodě z kohoutku, akorát ji dávám až když vaří, takže je převařená. Od půl roku už se dětem úplně nutně voda převařovat nemusí, prý případné chorbopl. věci by jim už neublížily. Ale my máme taky dobrou vodu, dívala jsem se na rozbor na stránkách vodáren, a trubky snad taky máme dobré, ale radši převařuju tuhletu. V DM kupuju jejich pastinák, a kombinaci brambor cuketa a brambor dýně.
@marianas já ještě kaše vyloženě na večer nedávám, ale někdy mu přidám do odpoledního ovoce trochu kaše, včera jsem dala pohankovou a ovocné pyré, spí pořád stejně, dokonce se častěji budil, než se mi ho podařilo uspat pořádně. Takže jsme šli spát až po 22h. 😒 Musí si na kaše ještě zvyknout, asi mu nedělají úplně dobře.

andelka
7. led 2011

Tak měl Dany dneska na svačinu bílý jogurt Hollandii, nevážila jsem kolik, ale asi tak 125g. Moc mu to chutnalo od první lžičky, vůbec se nešklebil (jako občas na nějaké ovoce) a snědl všechno co jsem měla v misce. 🙂
Tak uvidíme co to udělá, snad nic. Kdyžtak se vrátíme zase k dopolednímu kojení. Ale on mu poslední dny moc nedal, spíš dělal při tom blbosti. 😒

helulela
7. led 2011

@andelka to je super zpráva 🙂 já si říkala, jak se asi Víťa bude tvářit na jogurt, když se někdy šklíbí i nad asi kyselejším jabkem...

apollo11
7. led 2011

@andelka Andelko, když tě tu vidím 😉 za jak dlouho se ti podařilo nahradit aspoň jedno kojení příkrmem? (teď už teda asi dvě nebo víc?) Moje malá se pořád ještě dožaduje dokojení, ale je fakt, že přikrmujem teprv měsíc, ještě si nezvykla.. navíc ona nepapá v noci, takže to dohání přes den.. prostě to jídlo nechápe jako náhradu za kojení 😅

s772007
7. led 2011

@janulka21 ahoj holky, tak se s vámi jdu podělit o moje zkušenosti s Hami....už nikdy více, teda až do té doby, než mě někdo nepřesvědčí že mojí princezně ještě víc neublíží. Začínám s příkrmy, nějak se v tom ještě neorientuju, ale včera mi doktorka řekla, že už mám začít a na večer jí mám dávat kaše. Koupila jsem Hami rýžovo - mléčná - papala krásně ze lžičky, protože z flašky pít neumí, nechce ani cumlík, takže jsem na tom podobně jako řada z vás tady, ale asi 3 hodinách spánku se začala dusit, zvracela asi 2 hodiny v kuse, s přestávkama, bylo to šílené, chuděrka. Tak jsem si říkala, že to bylo poprvé, tak že to asi byla změna, ale když jsem ji kaši dala znovu, tak opět šíleně zvracela a trápilo ji bříško, tak nevím, neumím si to vysvětlit, chtěla bych zkusit jiné kaše, ale mám strach. Každopádně vaše cenné rady, které jsem si přečetla beru k srdci a hned dnes vyrazím do DM nakoupit nějaké dobrůtky, snad nám nějaká ta kašička sedět bude, i když mi kojení nevadí a taky se budí v noci 3 x někdy 2x ale někdy i 5x...jednou to snad skončí a my se konečně vyspíme.

apollo11
7. led 2011

@s772007 Ahoj, to je mi jí líto, ale proč vám doktorka doporučila začínat mléčnou kaší? 😕 to může být pro začátek dost těžké na trávení a je to spíš pro děti zvyklé na UM.. j lepší začít zeleninou na oběd, na kaše má dost času

helulela
7. led 2011

@s772007 To asi nebude tím, že byla od Hami. Kolik té kaše snědla? Co třeba zkusit na začátek pár lžiček na zvykání a radši někdy přes den, ať ji máš případně pod kontrolou. A nebo klasicky odstartovat zeleninou na oběd.

andelka
7. led 2011

@apollo11 prej když sní víc jak 100g tak dokojit nepotřebuje. Ale já jsem teda nahradila kojení jen odpoledne a teď teda dopoledne. Když jsem začala dávat opvocné pyré, tak jsem začínala na 50g a pak asi za 30 minut kojila. Ale jak jsem zvedal asi do týdne dávku na 120 - 130g, tak už pak u toho dělal blbosti, jen si cucnul, tak jsem mu to přestala nabízet a kojím až kolem 18h nebo až před spaním (záleží jak to vyjde se svačinkou, podle spaní). Po obědě kojím pořád, protože nedávám nic k pití a taky pak u toho usne. Jinak by po obědě asi nespal doma, v kočárku jo, ale někdy se ven nedá a ani se mi každý den nechce.
Jinak na těch 120g, kdy už by teoreticky dokojit nepotřeboval jsme byli u prvních dvou příkrmů asi za týden. Takže nahradit by se to dalo za ten týden.
Po tom jogurtu v 10h už jsem mu mlíko nedala, za chvíli bude obědvat.

andelka
7. led 2011

@s772007 já bych taky začala spíš zeleninkou na oběd, je to na trávení lehčí, a taky začínat po lžičkách, ne hned větší dávku. A je fakt, že ta mléčná kaše je pro ni velká změna, když je kojená. Možná bych zkusila spíš nějakou obyčejnou do vody, v DM mají. a není tam plno blbostí jako třeba cukr. V té Hami náhodou nebyl? Na to naše kojené děcka taky nejsou zvyklé a může to udělat v bříšku paseku.

apollo11
7. led 2011

@andelka no, sní tak 100-120 (odhadem), ale možná míň, protože mám pocit, že většina toho skončí všude okolo 🙂 taky mě napadlo, že může mít už jen žízeň, ale vodu zatím moc nechce. Ráda bych už aspoň jedno kojo zredukovala, tak snad se to brzo podaří. Dík za info

janulka21
7. led 2011

@s772007 Ahojky, to mi je líto, že bylo Lindušce takhle špatně ☹( Chuděrka ☹( Jak píší holky, taky nevím, proč vám doporučila Mudr mléčnou kaši. Já to tady zjištovala a všichni mi říkaly, že mléčné ne, pokud není na UM jen třeba rýžovou, kukuřičnou atd. já to míchám s vodou, protože nemám tolik mlíka. V Hami jsou strašný sajrajty, já třeba koupila než si přečetla vše potřebné Hami první lžička mrkvičky, a je tam rýžová moučka, pak Hami mrkev s bramborem a tam je přidaný porek a nějaký řepíkový olej, nebo co to tam je, můžu se na tu skleničku juknout.
Já dala včera Anet podruhé kaši tu rýžovou, snědla opět asi jen 20ml a dál nechtěla, odvracela se, jakoby to plivala a nechtěla otevřít pusinku tak jsem jí to přestala dávat a dokojila jsem jí takže musím koupit jinou kaši ☹((
Mě kojení taky nevadí, ale v noci bohužel jo, dneska se opět budila po dvou hodinách a k ránu dokonce po hodině a půl takže je to už neúnosný a já už přestávám fungovat ☹((

s772007
7. led 2011

Právě snědla jen pár lžiček, no možná bude lepší to zkusit přes den, ale překvapilo mě to protože sestra má o měsíc mladší holčičku a ta ji baští strašně s chutí, ale každé miminko je jiné. Zeleninu jsem už dávala, ale chtěla jsem zkusit ty kaše na noc tak uvidíme, asi chvíli počkám. A chci se zeptat, když dávám v poledne zeleninu, můžu pak odpoledne dát nějaké ovoce nebo ještě nějaký ten týden počkat???

ellisabet
7. led 2011

Ahojte!

My mame teraz 4 mesiace aj 1 týžden a lekarka nam kazala začat davat jablkovu stavičku a pomaly začať prikrmovať. Chcem vas poprosit o radu či to nie je skoro, a s cim je najlesie zacat. dakujem

andelka
7. led 2011

@s772007 určitě radši přes den, kdyby byla zas podobná reakce 😒
Já jsem dala druhý příkrm ovocné pyré po 4 týdnech po zelenině. ať to není moc rychlé.

apollo11
7. led 2011

@s772007 nevím, kdy jste začaly přikrmovat, ale obecně je to tak, že začneš jedním příkrmem (zeleninou) a další přidáš až zhruba za měsíc (ovoce odpoledne). S tou kaší myslím, že to není v 6m nutnost, když už tak tu nemléčnou.. pokud bys zjistila, že to na spaní nemá vliv (většinou nemá), tak bych kaši vynechala a ještě s ní tak měsíc počkala.. opravdu není kam spěchat, aby toho ze začátku na malou nebylo moc 😉