Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

romcovaklarka
28. led 2012

@erinbrock Tak moje dítě je zatím poměrně šťastné kojené 😉 tak hádím až mu to přestane stačit, tak začne jíst... nabízím, nenutím - co s ním jiného. Abych mu kvůli tomu dávala solené nebo slazené apod. jen aby to jedl, to zas ne 🙂

kachen
28. led 2012

@beruska24.9. Jo, uz jako prvni prikrm. Maji podobnou chut jako mrkev a jsou jemnejsi nez normalni brambory. Maji hromadu vitaminu a jsou skvely na zazivani.Nejlepsi je je upect. Umyjes je, propichas vidlickou, zabalis do alobalu a peces. Potom je rozpulis a vydlabes vnitrek. Ale samozrejme je muzes i uvarit ve vode nebo v pare.

beruska24.9.
28. led 2012

@kachen - díky, zkusím je někde sehnat.

erinbrock
28. led 2012

@romcovaklarka to jsem ani nepsala a ani tak nemyslela 😀 😉 a myslim ze to delas velmi dobre!! ja jsem u prvniho byla strasne pecliva na jidlo na noseni na plenky 🙂 ...vsichni rikali pockej s druhym 🙂 a meli pravdu...ted spoustu veci tak moc neresim protoze na ne neni cas...tim ale nerikam ze pro nej nedelam to nejlepsi...snazim se jak to jde 🙂 🙂

jajka81
29. led 2012

@marcet Kvoli vitaminom? Myslíš kvôli vitaminom obsiahnutym v tom oleji, alebo kvôli tomu, aby sa vitamíny A, E, D (rozpustne v tukoch) vedeli vstrebat do organizmu? A to platí aj ak je stále kojeny? Ja som myslela, že v materskom mlieku je toľko vitaminov a tukov, že akýkoľvek olej nie je potrebný....

marcet
29. led 2012

@jajka81 myslela jsem aby se mohli vstřebat vitaminy rozpustné v tucích.Ano,i kdyz je kojený tak by se troška oleje měla přidat,pokud vaříš doma,ve skleničkách tuším už je přidaný.

jajka81
29. led 2012

@marcet Dakujem. Doteraz som vždy varila, kupovane jedlo som mu ešte neskusala dávať. Tak teda skúsim asi pridať pár kvapiek.

kamulino1
30. led 2012

Potřebovala bych poradit. Dosud jsem žila v Itálii a byla jsem zvyklá, že jsem synovi (11měsíců) dávala těstoviny speciálně určené pro děti do tří let. Ostatně jsou na to evropské normy a tyto potraviny mají snížené nebo žádné množství kontaminační látek. No když jsme přijeli do Čech hledala jsem takové v obchodech a velmi mne překvapilo, že takové nemají a doporučili mi koupit těstoviny pro dospělé ☹ . I když jsou malé tak přece vůbec nevyhovují ☹ . Mimochodem teď před vánoci byla taková kauza v Itálii, kdy porovnával jeden výrobce dětského jídla (Plasmon) svoje těstoviny s malými těstovinami Barilla. A světe div se Barilla nevyhověla na navíc z celého sporu odešla tak, že musí na všechny krabice umístit, že těstoviny nejsou vhodné pro děti do tří let.

A můj dotaz můžu někde v čechách sehnat speciální těstoviny pro malé děti?

Děkuji za pomoc

ja.na81
30. led 2012

@kamulino1 ahoj, vim, ze v CR existuje toto http://www.detskavyziva.cz/produkty/kase-susenk... ale vlastni zkusenost s nimi nemam...
Ja kdyz jsem malemu zacala davat testoviny (tak kolem asi 9. - 10. mes), tak jsem kupovala nejvic zn. Alnatura (v CR prodava drogerie DM), ale to jsou tedy uz "normalni" testoviny.... ale me zas ani nenapadlo, ze by meli byt nejake special pro male deti...

kamulino1
30. led 2012

Díky za info. Podívám se na odkaz...

blondoska
30. led 2012

Dobry blog o priprave potravy pre deticky je babybulletblog
Inak, tento produkt je konecne dostupny aj na Slovensku!

salsiccia
30. led 2012

@kamulino1 vedly jsme s jinýma maminkama, co žijí v Itálii o Plasmonu a Mellinu diskuzi a nevyšli z toho nijak zvlášť dobře... těstoviny tedy nevím, ale na jiných produktech se stačí podívat na obal a je každému jasné, cukr, sůl a další. ono je to asi problém dětských výživ obecně, ale nebrala bych Plasmon za jediný správný výrobek. to neber jako kritiku tebe, jen jako příspěvek do diskuze 🙂

si tady právě sepisuju seznam, co chci dnes koupit, tak si píšu, jak se co řekne, jáhly a tak 🙂

a taky mám dotaz (jinak děkuji všem holkám, co mi tu minule odpověděly), dáváte/dávaly jste od šestého sedmého měsíce luštěniny? doporučení zde je: čočka, hrášek, cizrna, fazole, soja - zavádět v tomto pořadí. jak se na to dívají české zkušené matky? a co parmezán? já už jen kvůli tomu, že obsahuje sůl, dávat nechci, ale to se tady taky doporučuje. nechápu, co to má mít za přínos pro to dítě.

llluckaaa
30. led 2012

@salsiccia Hrášek (zelený) nebo zelené fazolky jsem zkoušela dávat tak od 9 měsíců, ostatní luštěniny od roka. Jako první čočka se může třeba červená, která nenadýmá, fazele adzuki by taky neměly moc nadýmat. A taky jsem zkoušela dávat jen tak k zobání naklíčené mungo. Ale u nás tedy luštěniny úspěch neměly, ve většině jídel je Matýsek poznal a odmítal ☹ Proč zrovna parmazán? Fakt je slaný... To už mi přijde lepší mozarela.

salsiccia
30. led 2012

@llluckaaa teď jsem si našla, že je to dobré pro střevní flóru a tedy správný vývoj střev dítěte, ale píšou to na stránkách výrobce 😉 něco na tom být může, ale sůl a mléko..a doporučují zralost minimálně 18 měsíců (ale opět, ten je dražší, takže tak..)

llluckaaa
30. led 2012

@salsiccia Aha, možná kvůli takovým těm mléčným bakteriím, ne? Tak to bych dítěti dávala raději jogurt 😉

beruska24.9.
30. led 2012

@salsiccia - zelený hrášek (mražený) jsem dávala někdy od 6 nebo 7m. (přikrmovala jsem od 5m.), čočku (klasickou, suchou) jsem dala asi v 9m. a tu si malá zamilovala, zblajzla celý talíř, pak řádila po bytě a nic ji nebylo. hrách, fazole....moc nechtěla. fazolové lusky také dřív, asi jako zelený hrášek.

salsiccia
30. led 2012

@beruska24.9. díky 🙂 dneska jsem nakoupila jáhly, červenou čočku, pohanku a ječmen, což asi v ČR je něco jiného, stejně máme za sebou teprve týden, ale brambory moc napoprvé nešmakovaly, tak jsem se aspoň vybavila alternativami. jinak mám doma cous-cous, rýže chutnala moc, a pak těstoviny, takže kombinovat je s čím 🙂 a hrášek v mrazáku máme též 🙂 mě to strašně baví dávat mu to jídlo. je na něm vidět, že by si klidně dal i večer, ale chci chvíli počkat, na oběd mi toho sní tak 90-130 gramů, včera poprvé se nechtěl dokojit, až za dvě hodiny. ale dostal trochu vody na požbrndání se, tak si asi svlažil jazyk, dneska popůl hodině padal pnavou, ale nemohl zabrat, až se napil mlíka.

beruska24.9.
30. led 2012

@salsiccia - já dnes začala mrkvičkou (dcerka má 5m.), otvírala pusinku, jen zatím netuší, co má dělat, takže toho bylo víc okolo, netuším, zda vůbec něco maličko zkončilo v bříšku. zatím mám v plánu zkusit dávat zeleninu.
s červenou čočkou nemám u starší dcerky zkušenosti, nikdy jsem ji nedávala ani nedělala, klasickou si zamilovala.
jáhly (a tuším, že někdo psal i pohanku, teď nevím přesně) před vařením nutno spařit horkou vodou, ´´vyžene´´ to tu nahořklou/specifickou chut. u jáhel jsem to dělala tak, že jsem trochu nasypala na čajové sítko položeném na hrnku a prolila tak 2x horkou vodou. pak je dala vařit. jo a pozor, dost nabydou, z počátku se těžko odhaduje množství.
ječmen také netuším. zkoušela jsem pšeničné vločky, ale nechtěla je.
rýži má ráda doteď (je ji přes 2 roky).
těstoviny jsem dávala (snad) do roka nevaječné, po roce už všechny. jo a miluje je také, dokáže mi sníst samotné těstoviny a maso nechat.
nikdy jsem nevážila, nechávala jsem sníst kolik chtěla.
tak to je malý šikulka, když už zvládá jen papání bez kojení.

salsiccia
30. led 2012

@beruska24.9. to byla náhoda, zatím to taky moc nechápe (jakože tohle je to jídlo a že mlíko teda už nebude), ale na jídlo se vrhá, na svoje jako a na nás kouká celkem závistivě 🙂 dneska večer dostal kousek chleba, tak byl celkem nadšený. a děkuju za ten tip se spařením, to jsem nevěděla.

beruska24.9.
31. led 2012

@salsiccia - jo, starší když dostala v půl roce rohlík, tak se na něj vrhla, jako by týden nejedla 😀
nemáš zač, mě to spaření tenkrát někdo poradil také tady (možná dokonce v této diskusi), takže jen předávám dál 😉

marcah
31. led 2012

@monika6e a kde konkretne ta znama pracuje? v Gmundene?
ja som prave pocula uz aj taky nazor ze niekedy tie lahvicky nie su az take spatne... hlavne ked clovek nema moznost vypestovat si zeleninu sam a nakupuje v supermarketoch, tam ta kvalita zeleniny - hlavne u nas - je dost uboha, niekedy to ma od ozajstnej zeleniny dost daleko, zatial co ked je lahvicka z BIO zeleniny urcena pre miminka tak tam zevraj byvaju dost prisne kontroly na to z coho a ako sa to vyraba ....
neviem - ja sa snazim varit, ale nevyhybam sa ani flastickam.... ale ani jedno ani druhe zatial nijako zvlast nechuti 🙂

snufi
1. únor 2012

Hurá, hurá po měsíci trošku jíme a nezavíráme pusinku jen vidíme lžičku. Ale teda musela jsem začít banánem. Mrkev, brambor atd. prostě ne!!!!! Myslítě, že to moc vadí, že měla první banán, hrušku, jablko????

marttule
1. únor 2012

my jsme s příkrmy začali před měsícem. Ze začátku toho moc nesnědla, snědla pár lžiček z kupovaného příkrmu. Když jsem udělala domácí mrkvičku tak jí nechtěla vůbec. Takže se snažím jí to kombinovat někdy kupované někdy domácí případně jí domácí dám do kupovaného. Po měsíci se jakž takž naučila jíst zeleninu, na ovoce přejdeme asi příští týden.
Na večer jsme začali dávat kaši, tak ta jí jede a ani nepřemýšlí jestli je to dobrý nebo ne, prostě rovnou otvírá pusu 🙂

marcah
1. únor 2012

@snufi ked sa nauci casom aj zeleninku tak to nevadi - odporuca sa zacat zeleninkou hlavne kvoli chuti, ovocie je sladsie a rychlo si nanho miminka zvyknu a tazko sa im potom zvyka na zeleninku....... my sme na tom podobne, moje pokusy s mrkvou a podobne zlyhali 🙂... ale banan, jablcko, hruska s piskotkou - to mu ide.... ale verim ze aj na zeleninku si zvykne... dnes sme mali uspesny pokus s baklazanom (namiesany s jablckom mu az tak nevadil)

beruska24.9.
2. únor 2012

@marcah - něco podobného jsem měla u starší. ovoce jo, zeleninu moc nechtěla. tak jsem do zeleninového/masozeleninového příkrmu strouhala nejdříve půl sladkého jablka 😝 😀 později jsem postupně dávála míň a míň jablka, až jedla na oběd jen klasický zeleninový/masozeleninový přikrm

beruska24.9.
2. únor 2012
kachen
2. únor 2012

@snufi Nevadi. Jde spis o sladkou chut. Ze to deti maji radeji a pak muzou odmitat zeleninu. My taky zacali ovocem. Jenze ja jsem nejak vypozorovala uz pred tim, ze ji je uplne jedno, co ji. Normalni popelnice. Takze jsem se moc nebala, ze nebude zeleninu chtit. Naopak bych rekla, ze zeleninu ma radeji. Ale ja pres to ovoce taky moc nejsem 😉

lupinek82
2. únor 2012

Děláte kaši podle návodu? Dneska sem dávala poprvé a myslela sem, že mi naše žravá holčička utrhne ruce, ale podle návodu to bylo dost řídké, dávám lžičkou, takže měla víc pod bradou než v sobě:((

llluckaaa
2. únor 2012

@lupinek82 Naše řídká není. Dávám instantní rýžovou krupičku od Nestlé a přidávám UM.

lupinek82
2. únor 2012

@llluckaaa Já měla první kaši od Hami - mléčnou. Tak nevím, jestli tam můžu nasypat víc, abych ji nezabetonovala...