Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
23. bře 2011

@silvia1124 od 4 měsíce pokud dítě nemá problémy s přibíráním, nebo mu prokazatelně nestačí UM lze začít. Ale je to nejdřívější termín. Jinak se doporučuje, aby se u kojených i nekojených dětí začínalo stejně, po ukonč. 6měsíci, pokud jsou do té doby spokojené. Maximálně se může od 5měsíce. Že to všichni říkají není důvod. Ani že některé maminky začínají. UM do 6měsíce je pro dítě to nejlepší. Nemá ještě pořádně vyzrálý trávicí systém, takže pokud to jde, odlož to ještě aspoň o měsíc. Malému nic neuteče. A jabko se dává až po zelenině. Jako druhý příkrm, tak po měsíci. Opravdu až ti to z nějakého důvodu doporučí doktorka, tak začni. Nám třeba Dr povolila, že můžu zkusit přikrmovat od 5měsíce, protože se mi malej hodně často budil. Ale zas nechala rozhodnutí na mně. A já jsem ho nechtěla ještě zatěžovat jídlem, tak jsem prostě častěji kojila a začali jsme s příkrmy 5 dní před ukončeným 6měsícem, měl zrovna období spurtu.

@julienka já dávám v podstatě samé nemléčné, a neslazené - Alnaturu 4 zrnnou, Babylove jáhlovou a 3zrnnou, Nestlé 8zrnnou (ale tam je hlavně pšenice, tak jsem ji začla dávat až 2měsíce po zavedení lepku) a ze zdravé výživy kukuřično-pohankovou a rýžovopohankovou, a ještě od Nestlé rýžovou a kukuřičnou krupičku. Jo a po 10 minutách mi zřídne každá, ať ji dělám do čehokoliv 😅

dzudka
23. bře 2011

@julienka vola sa Alnatura Hirse-Getreidebrie Obilninova kasa s prosom a je to balenie 2krat 200gr cize mas v krabicke 2krat dva sacky kase po 200gr. a je fajn je taka nasladla obsahuje slad z obilia.
Popripade ked tvoje babo je uz vacsie tak mozes nastruhat jablko do tej kasicky a spravis si z toho jablkovu obilnu kasu my zatial len zaciname kostovat 🙂

karolina969
23. bře 2011

Ahoj. Potřebuju poradit, malý má 9 měsíců, tak bych mu chtěla už trošku zpestřit jídelníček. Jíme pořád dokola zeleninu rozmixovanou nebo rozmačkanou a přílohy jako rýžové vločky, pohanku, těstovinky(teprve začínáme), maso krůtí, králičí, kuřecí, hovězí. Malý mi doma vařené začal bojkotovat a dostanu do něj jen jídlo ze skleničky, ale na ty jsem přísná a obstojí jedině Alnatura nebo Babylove nebo Babydream(ty jen od 4.měsíce). Jenže tyto mají malý výběr a pořád jíme to samé, a navíc je dobré složení jen v těch od 4 měsíců a to je bez kousků. Ty od 6.resp.8.měsíce obsahují už rajčata atd., a to ještě nechci dávat kvůli alergické zátěži v rodině. Poraďte, co vaříte prckům, třeba rizota, omáčky, polévky atd. Používáte nějaké koření jako např. kmín?

sissi
23. bře 2011

@karolina969 ahoj, já myslim, že tvoje strava je ok, ne? Mám taky 9ti měsíční holčičku a jíme jen zeleninu a ovoce, občas maso nebo žloutek. Sice to taky pořád točím dokola, ale když jí to stačí a chutná... když už musím, nestíhám a koupím skleničku, tak taky jak píšeš - od Alnatury a menší měsíce, taky mi vadí, co všechno je v těch starších. Myslím, že omáček a knedlíků se za celý život ještě nají dost a dost. Ale možná s tímto názorem budu sama. Jinak jsem začala dávat jako jediné koření kmín (jen trošku) a malá konečně přestala v noci prdět 😀 No, to jsem ti moc neporadila, viď? 🤐

mona777
23. bře 2011

@andelka ahoj, prosím ta tú ryžovú kašu stačí ak doma uvarím ryžu a rozmačkám - bude to ryžová kaša? či ryžová kaša je niečo iné ako varená kaša? Varím zeleninku s maskom a do toho zemiak, pričom každý 4 den pridávam inú novú zeleninku. No chcela by som namiesto zemiaku dat konečne aj niečo iné, čiže ryžu - tak neviem či musím kúpiť ryžovú kašu alebo možem tú ryžu dať priamo do jedla Dakujem

andelka
23. bře 2011

@karolina969 my máme stejný jídelníček jako vy a nějak neplánuju to zatím moc měnit. Jen začnu s těstovinama. A rajčata teda dávám od 9měsíce, resp. dávám i skleničky kde je rajčatový protlak. N2jaké větší změny budu dělat až po roce, kdy zařadím i snídani - pečivo, lučinu, gervais, trošku smetany a tvarohu sem tam a větší výběr mléčných kysaných výrobků. Zatím máme jen jogurt.

@mona777 já jsem ji doma nikdy nedělala, nechce se mi s tím patlat. Ale co tu holky psaly, tak se rýže uvaří, hodně zředí vodou a rozmixuje. Když už dítě umí kousky, tak se ani mixovat nemusí a stačí ji hodně rozvařit.

mona777
23. bře 2011

@andelka dakujem 🙂

andelka
23. bře 2011

@mona777 není zač. 🙂
My budem mít zítra poprvé kuskus, tak jsem zvědavá 🙂

piacere
23. bře 2011

@karolina969 ahoj, korenie (rascu napr.) zatiaľ nepoužívam a do roka ani neplánujem. Náš má 9 mesiacov a máme jedálniček ako vy... striedam zeleniny/mäso/žĺtok... občas dávam kukuričné cestoviny (nie často, malý ich veľmi neobľubuje) a dnes som napr. 1x skúsila zeleninové rizoto.. síce chutilo, ale nezjedol toľko, ako keď má popučenú zeleninku so zemiakom 🙂
Najnovšie plánujem zemiaky s mäsom a kalerábovú "omáčku" ... a to len uvarím kaleráb a pomixujem....

Ono pri deťoch do roka myslím, že ani nie je veľmi možnosť vymýšľať niečo extra pestré... Aj ja mám pocit, že varím stále to isté, ale tak čo narobíme? 🙂

Paradajky neplánujem kvôli alergii ani ja min. do roka

dzudka
23. bře 2011

podla mna ako RASCA A FENIKEL sa mozu pridavat do jedal lebo ved z toho sa vari caj a podava detom
tak preco by to nemohli mat ochutene jedlo.
je pravda ze to jedlo je potom take nasladle 🙂 😉

piacere
23. bře 2011

@dzudka netvrdím, že sa nesmie, len že ja nebudem 🙂

Mňa osobne fenikel napr. nadúva 😅

Myslím, že od roka sa tých ochutených jedál do konca života naje 😀

Ja som veľmi prísna matka, čo sa môjho drobca do 12-tého mesiaca týka... 😖 😅 🙂

julienka
23. bře 2011

@andelka
@dzudka
dakujem kocky 😉

karolina969
23. bře 2011

@sissi Díky za názor, jsem ráda, že to máte podobné. Mně se jen zdálo, že se " nehneme z místa" a pořád jíme to samé. Navíc teď mi bojkotuje jakoukoli stravu, kromě mléka. Rostou zoubky, a neobešli jsme se bez teplot, tak nemá asi na nic jiného chuť, bobišek můj. Mimochodem znám tě z diskuse "červnovky". Občas jsem k vám nakoukla a taky něco přispěla, ale pak jsem se k vám už nedostala a asi jste mě vyřadili, škoda 😢 Jste tam fajn parta.
@andelka
@piacere Holky vám taky děkuju. Je fakt, že každá si to děláme podle svého uvážení, a já jsem hodně opatrná. Ale vidím, že nejsem sama. Pravdou je, že těch ne zrovna výživných věcí se naši prcci ještě v životě nají hodně, tak proč jim to cpát už teď, že? 😉

karolina969
23. bře 2011

@andelka Ještě jsem se tě chtěla zeptat na reis drink. Psalas, že do něj děláš kašičky. Stačí je jen ohřát nebo převařuheš? Díky

mona777
23. bře 2011

@andelka a co to je ten kus kus? uy som to tu citala ele neviem co to je

mona777
23. bře 2011

@dzudka prosím ta ja som tú kašu Alnatura Hirse-Getreidebrie Obilninova kasa s prosom držala dnes v ruke a nakoniec som kúpila babylove Bio Getreide-brei - prosová obilninová kaša - teraz neviem či táto kaša obsahuje lepok alebo je to kaša ktorú možem dávať ako bezlepkovú - nevies mi poradit? a este v návode je napísané že zvariť 100 ml čerstvého plnotučného mlieka - ale to predsa nemôžem 6 mes. babu dávat kravske mlieko - možem mu dat svoje materské alebo umelé mlieko do toho? díky

andelka
23. bře 2011

@karolina969 jen ohřeju na vhodnou teplotu. Taky jsem se na to tuhle ptala, než jsem s ním začala 🙂

@mona777 taková drobounká těstovina. Už chci s nimi začít a přece jen, tyhle malinké kuličky nabobtnají a změknou a dobře se jí, nevím jak by mi malej vzal klasické těstoviny třeba nakrájené nebo ty dětské od Sunarky.

Jinak fenykel má malej občas ve skleničce Alnatura - brambory, dýně, fenykl tuším že je ta kombinace. A taky dělám bylinkový čaj. A když vařím brambory tak tam dávám kmín. Ale jiné koření nebo bylinky zatím nedávám. Ale třeba jsem si všimla, že v masozeleninových skleničkách Babydream je plno bylinek. Tak ty jsem nekupovala, protože nemám vyzkoušenou zatím ani jednu a jich tam je i pět. 😅

andelka
23. bře 2011

@mona777 tuším že se tu psalo že to vaše proso jsou naše jáhly, a to je bezlepkové. Na mojí krabici je psané Bio getreide-brei Hirse, ohne milch - takže je to jáhlová nemléčná kaše, od 4měsíce je tam psané. Kdyby tam byl lepek tak tam napíšou od 6měsíce, jako na 3zrnné. No a taky jsem se divila, že se to může dělat do polo nebo plnotučného mléka, on je to asi německý překlad a tam to asi mají takto. Já ji dělám do toho Reisdrinku nebo do UM (budeme to mít zrovna dneska) 🙂 Mně to vychází 150ml vody, do toho 5 odměrek Hami2 a 25g kaše.

mona777
23. bře 2011

@andelka áno už sme to tu prekladali že jáhlová je prosová - ale je tam napísané prosová obilninová kaša a to slovo "obilninová" ma zazskočilo. Takže robiť to s UM alebo materským však - tak by si to robila aj ty? ja tam kravské nedám určite

dzudka
23. bře 2011

@mona777 a od ktoreho mes. je ta kasa ak je od 4mes. je bezlepkova a proso je obilnina
a ano bud voda alebo materske mlieko alebo um s tym sa zaraba kasa ja pre zaciatok skusam len s prevarenou vodou
podla mna az neskor ked ma dieta okolo 8-9mes sa moze kasa pouzit ako plne na nahradenie vecere cize sa robi mliecna a potom druha vecera je mlieko bud um alebo materske teda tesne pred spanim
a este da sa robit napoly mliecna napoly s vodou das 1:1 pomer

andelka
23. bře 2011

@mona777 obiloviny jsou i bezlepkové - rýžová, kukuřičná, pohanková, to jsou taky psané jako obilninové. Mně to s MM nejde, neodstříkám ho tolik a když ho přidám do "vodové" tak mi to hned zřídne. Takže dělám z UM. Ale šlo to i z vody, dělala jsem to 3 týdny. Pak mi přišlo že z Reiskdrinku nebo UM to bude lepší a je, přijde mi to sytivější. A taky mi tu zavazely dvě pixly UM 😅
Jak píše
@dzudka tak jsme to měli my. Kaše na večeři až od 9měsíce, do té doby jen jako přídavek třeba k ovocnému pyré na svačinku. A po večeři taky před spaním kojím.

mona777
23. bře 2011

@dzudka @adelka napísané je že od 4 mesiaca.
ja to tiež chcem použiť do jedla ako zahuštovadlo - lenže zistila som že tie kaše ked otvorím, tak ich musím minút do 2 týždnov. Snažila som sa zohnať krupicu - ale neviem ako to mam hladať - ako sa to volá - sú len kaše vaczrnné. Ja by som chcela tak stipku vždy použiť na zahustenie zeleninovej polievočky - tak by som po troške zavádzala lepok. Neviete mi poradit teda nejakú krupicu - ako to mam hladať - lebo tie predavačky v obchodoch nič nevedia a zdá sa, že ani v lekárnach - aspon tu u nas 😉

julianka777
23. bře 2011

@piacere ahoj,prosim ta ako si robila to zeleninove rizoto?napises mi recept?dakujem pekne 🙂

fatima30
23. bře 2011

@mona777
ja mam tiez otvorene asi tri kase a rozhodne ich do dvoch tyzdnov neminiem,podla mna ani ostatne maminky neminu kase do dvoch tyzdnov,ked si kupis aj kase zo zdravej vyzivy tie kukuricno ryzove...tiez tam nemas napisane z espotrebuj to do dvoch tyzdnov.s tym si hlavu nerob a ani ja si nerobim 😀 😀 😀 😀

andelka
23. bře 2011

@mona777 ani ja si nerobím 😉 Do 2 týdnů je spotřebovat nestihnu, poněvadž jich střídám asi 5 😅 Ale sáček mám zavřený pořádně a zajištěný kolíčkem a ještě zavřené v krabici. Krupice - nevím, napadá mě jedině normální pčeničná krupice - tu jsem kupovala sobě - Dětská krupička se to jmenovalo. Já bych klidně to zahušťovala třeba tou 3zrnnou Babylove.
Když je to od 4měsíců tak je to bezlepkové. Aspoň u Alnatury a Babylove určitě.

mona777
23. bře 2011

@fatima30 myslíš? na tych čo som dnes kúpila je napísané že po otvorení spotrebovať do 14 dní - na Sunarke - ryžovej a Nestle ryžovo-kukuričnej je to napísané. Na Babylove som to nenašla zatial

andelka
23. bře 2011

@mona777 já myslím, že se tím výrobci chrání, kdyby to někdo blbě skladoval. Ale když je to pořádně uzavřené, tak co by se tomu mohlo stát? Samozřejmě postupně spotřebovat a nenechat otevřené rok, že.

fatima30
23. bře 2011

@mona777
myslim nestle aj ja mam otvorenu ryzovu a ryzovo kukuricnu a este mam od alnatury prosovu a zo zdravej vyzivy nemliecnu ryzovo kukuricnu 🙂

fatima30
23. bře 2011

maly mal totiz odobie spurtu tak sa mi budil kazde dve az dve a pol hodky tak som zacala prikrmovat a vecer kase,lenze nevsimla som si ze ta nestlacka je mliecna tak som ju otvorila ale malemu nechutila,jedol mi nemliecnu ryzovu od sunarky,samozrejme ze som nakupila aj rozne ine ale jeho to uz preslo a staci mu moje mliecko 🙂 tak teraz cakam aj ja aj kase kedy bude chciet kase alebo zacne byt hladny 😀 😀 😀

mona777
23. bře 2011

@fatima30 co je to obdobie spurtu?