Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

li_la
1. srp 2011

@sova33 No asi skúsim ten melón, to mi ani nenapadlo. 🙂 U nás nebolo nič také extra. Bola som rada, že som to do neho natlačila, nikdy sa netváril nadšene. Ale nevypľúval, jedol, tak to bolo fajn. Ale teraz sa otáča, prská, vyplazuje jazyk a potom sa rozplače a teda tým padom sme dojedli. 🙂 Na desiatu mal jablko a išiel sa potrhať. Otváral ústočká ako vtáčik zobáčik a sám si chcel pchať lyžičku do úst... Na obed som mu dala mrkvu a zemiak, overená kombinácia, a dala som mu do toho ryžovú kašičku neochutenú a zjedol, nemala som pocit, že by mu to chutilo, ale zjedol.

stvura
1. srp 2011

@imzadi hej, ako pises, na jednu vacsiu mrkvu davam asi polovicu petrzlenu. Ale je dost mocopudny, takze na noc ak nechces prebalovat by som ho ako prikrm nedavala. Radsej pastrnak, alebo petrzlenovu vnat.
@diddika tak malickym detom nesladit, ak chces, tak im do prikrmu daj kusok jablcka alebo sladkeho hrasku, tekvice na pecenie. Osladia jedlo a bude im chutit. Ak mrkvicku maju radi, tak ju pridavaj. Daj mrkvu so zemiackom, mrkvu s jablckom, potom nabaluj na to ostatne zeleninky. Pripadne skus rozriedit mlieckom, ci im nevadi hustota, lebo prikrmy s mrkvou byvaju redsie.
@kijonkova.k ja davam baklazan, ale pokial viem je kvoli horkosti vhodny az od 8. mesiaca ak nie od roka. Jedine ze by si mala taky malinky, kde nie su vobec semiacka a nezacina "farebniet". Ja ho miesam s cukinou a zemiackom - ale vzdy malej osupem supu.

lucem
1. srp 2011

@li_la ahoj a ti malickeho ete kojis ???? a to ti normalne spapka uz vela normalne celu prciu ci len lyzicku dve??? 😉

kathuska
1. srp 2011

ahoj, prosím kdo kupuje masové příkrmy - Babylove, Hipp.. kuře nebo hovězí.. pouze maso. tak kolik dáváte té skleničky masa na jednu porci? četla jsem že má být cca 20 g masa. a to je tak čtvrtka skleničky.. dávám to do zeleninky co vařím doma. Děkuju 🙂

li_la
1. srp 2011

@lucem Áno, ešte kojím alebo sa o to aspoň snažím. 🙂 Už mám pocit, že to asi dlho nebude, už mám mliečka veľmi málo. Spapá porciu... ako sa to vezme... tých 40 50 60ml tuhej stravy... ako kedy a ako čoho. 🙂 Teraz mu to na obed hustím ryžovou kašou tak dnes zjedol aj hádam viac.

diddika
1. srp 2011

@li_la ved prave, ja viem, ze cukor v ziadnom pripade do roka, a to chcem aj dodrzat. ja som im ani tie granulovane caje nekupovala, vacsinou pijeme len vodicku alebo cajik nesladeny. Skusim im zatial do kazdej zeleninky pridat mrkvu a uvidim. Dnes som skusala samotny zemiak a dala som tam trosku UM a nechceli to, zjedli mi asi 30 ml. Ked som im robila zemiak+mrkva, tak to ako tak spapkali. Ked som im minule ponukala kalerab, tak to bola katastrofa. To dostali len na jazyk a uz vrieskali... 😒

li_la
1. srp 2011

@stvura Ahoj, môžem ťa poprosiť tiež o radu? 🙂 Ako môj malý ochutnal ovocie, začal mi odmietať zeleninu. Do každej zeleniny som dávala mrkvu a potom vytvárala rôzne kombinácie, keďže napr. samotnú cuketu alebo kaleráb mi vôbec nechcel. Myslíš, že môžem s ovocím na desiatu pokračovať a skúsiť zeleninový obed niečím "osladiť"? Napr. tým jablkom alebo tekvičkou.

li_la
1. srp 2011

@diddika No, my zjeme tak cca 50 a som rada. Veľmi viac sa mi do neho nepodarilo napchať. Akurát dnes teda mrkva + cuketa a k tomu tá ryžová kaša, tak toho bolo asi viac, len som to nestihla presne odsledovať... No tak neviem, musím ale asi postupne zvýšiť dávku, lebo moje mlieko už asi mať dlho nebude...

lucem
1. srp 2011

@li_la hmm tak to spapka uz dost do moj krpec ete ked mu davam nieco chutnat tak spapka dokopy asi lyzicku az dve..... a preco si myslis ze mas malo mliecka???? ☹

diddika
1. srp 2011

@erinbrock zacala som mrkvou, potom mrkva+zemiak, zemiak+brokolica, potialto to bolo relativne ok, ale potom som skusila samotnu brokolicu, to uz nechceli, este som skusila kalerab samotny a to len dali na jazyk, hned to vypluvali a revali...zelenina je tak pol na pol domaca a kupovana, varim to doma na pare. Asi este skusim tie kupovane, hotove pohariky ci im to nezachuti. Toto je normalne boj a este k tomu dvojnasobny... 😀 😀 😀

li_la
1. srp 2011

@lucem No, my už takéto príkrmy papáme asi mesiac a pol a na začiatku to tiež nebolo oveľa viac. Ako dlho mu dávaš príkrmy? A čo mu dávaš? Lebo prsia mám ako handry, Samko sa na prse len jeduje, plače, snaží sa sať a nič... neustále striedam, ale pomôže to len na chvíľu... Každú chvíľu pýta jesť a to aj v noci... Ale v sobotu sme sa vrátili s dovolenkou a ja som tam mala mlieka toľko, že mi striekalo. Nechápem to, lebo už asi dva mesiace mám pocit, že je to veľmi nahnuté a keby ten Nutrilon nebol taký drahý, tak by som to už asi dávno vzdala... No ale na tej dovolenke... Bola to plná penzia, tak neviem, čo tam do toho jedla dávali... 🙂 Ani čaj som si nerobila... Alebo to bolo tým pivom či vínom, čo som si večer trošku chlipla... no fakt neviem, lebo oddýchnutá som nejak extra nebola, malý prechladol, takže to boli v noci len samé patálie... Keby som to tak tušila, čím to bolo, hneď to urobím...

li_la
1. srp 2011

@diddika Inak my sme boli na dovolenke a tam som mala samozrejme kupované a mrkva samotná to bola lahoda a ešte aj tú hnusnú brokolicu, čo mne chutila ako keby v nej boli pomleté špaky, hltal jedna radosť... no len potom sme ochutnali jablko... 🙂 Inak takéto dvojnásobné starosti... klobúk dole... 🙂

lucem
1. srp 2011

@li_la no ja len asi 3 tyzdne ale to nie kazdy den to tak ked nas napadne tak si nieco dame .. ja si myslim ze to bolo tym ze si tam pravidelne papala a hlavne ze si tam pila vela tekutin a to pomaha na tvorbu takze skus aj tu pit viac a uvidis poje to a nevzdavaj to a malicky je mozno preto na ditke stale nie koli tomu e by bol stale hladny ale mozno mu idu zubky a ked su babenka na didinke tak sa tak ututkavaju a pomaha im to proti bolesti..a caj si ani nemusis robkat si aspon ja myslim ze ten nepomaha az tak

li_la
1. srp 2011

Baby, mám otázku...

Keď robíte detičkám obed, tak im stále varíte nové? Jedna mamička mi radila, aby som pripravenú, už rozmixovanú zeleninu dala do formy na ľad a dala zmraziť a potom si podľa potreby rozmraziť zopár kociek. Čo si o tom myslíte?

stvura
1. srp 2011

@li_la ja som tiez nerobila samotne zeleninky, ale nabalovala na seba. Ak nemal reakciu, tak mu kludne nabal zeleninky na seba a oslad nejakym ovocim alebo zeleninkou. Nato ze je tvoj maly este drobnucky spapa celkom dost. Preco si zacala tak skoro dokrmovat? Mal nizku vahu? Dojcit neprestavaj, po kazdom jedle dietatku ponukni prsnik, lebo ak budes davat len prikrm tak skutocne uz dojcit dlho nebudes. To ze sa ti zda ze mas uz "prazdnejsie" prsia je preto, ze sa prisposobilo mnozstvo poziadavke, ale mliecka je stale dost (dojcim uz treti rok 😉 ). Neskor zarad veceru a potom desiatu, olovrant. Uvidis ze pomalicky spapa viac, i ked tych 50ml je uplne super, moja dcerka mi zo zaciatku jedla len ako vrabcek (syn pravy opak, ten ladoval hned odzaciatku 150g). Inac velmi dobry sladucky je aj batat, skus aj ten. Ak ho das s mrkvou, tak sa ti maly pojde urcite potrhat...
Ja som zvykla davat detom 2-3 dni to iste...mrazila som si jedine take veci co neboli sezonne (tekvica na pecenie, spenat, stavel a namrazene mam vsetky "koreniny pre deti ako petrzlenova vnat, kopor, zerucha)

diddika
1. srp 2011

@stvura jasne, sladit im to nebudem, viem, ze sa to neodporuca...dakujem za radu, vyskusam to...dnes som im skusila dat samotny zemiak a rozriedila UM a spapali aspon trosku...

li_la
1. srp 2011

@lucem Aj my sme najskôr len tak, keď sa nám podarilo... ale už som zaviedla presný režim. Proste sa napapá okolo tej dvanástej a ide spať. Nuž a ocko s mamičkou do mesta pôjdu buď pred alebo po jedení. 🙂
To mi povedal aj mangel, že to bolo tým pravidelným stravovaním... Ale tak aj doma ráno vstanem, najem sa. Potom si niečo zobnem na desiatu, obed... a večera keď sa zadarí. A piť pijem. 🙂 Aspoň myslím, že dosť. No tak ale beriem si fľašu pri posteľ a idem sa nalievať, snáď to pomôže! 🙂 A zúbky mu idúúú... už aby boli všetky vonku. 🙂

li_la
1. srp 2011

@stvura Ale na tej dovolenke to bolo cítiť, že v tých prsiach proste mlieko bolo. A nemal problém ich vyjesť do prázdna... A teraz keď vidím, že sa proste snaží a nič... a ja už mám vnútri v prsiach takú bolesť, ako keby mi tam nože pichali... A mlieko mu núkam stále a keď nenúkam, tak si pýta sám. 🙂 A aj v noci kojím takých 5x.... Hmm... ešte sa musím opýtať, čo je to batat, lebo vôbec nemám ponatia. A s príkrmami sme začali, lebo nám to doktorka odporučila. Vraj sa teraz už tak skoro začína. 🙂 Mne to vyhovovalo, veľmi som sa tešila na robenie všelijakých gebuziniek, nuž a chutí mu, papá, takže myslím, že je všetko ok. 🙂 A má už vyše 8 kíl, takže nie je drobný. A to nevadí, že bude všetko také sladkasté? Či keď bude starší, tak bude všetko normálne papať... ?

lucem
1. srp 2011

@li_la no vidis tak to nevzdavaj a skus viacej pit a tie zubky to bude tym taskze pit papat kaslat na postavu a kojit a nenervacit oky???🙂))

li_la
1. srp 2011

@lucem No veď ja skúšam... 🙂 A všetko by šlo, len to nerváčenie... :D Ale snažím sa byť kľudná. 🙂

stvura
1. srp 2011

@li_la jejej...no to ma super vahu (moja 10 mesacna ma 7,5kg 😉 ). Neboj, bude jest vsetko...moj starsi mi neje ziadne sladke jedlo, neznasa palacinky, neje pudingy...a to mal vsetko mrkvickove, cukinove a tekvicove ked bol maly...
Batat je sladky juhoamericky zemiak, je taky podlhovasty, sfarbeny do orandzova...maju ho v Tescu a urcite aj inde kupis. Je vyborny, urcite odskusaj, ak ho zmiesas s mrkvou chuti ako tekvica na pecenie.
Ja v noci dojcim aj 8x...ale nie je to mliekom a zrejme ani u vas nie ked je taky zdatny, ale tym ze ta chce mat pri sebe, mozno tie zubky a mozno tiez rastovy spurt.

lucem
1. srp 2011

@li_la tak drzkam palce a ked ta nieco nahnevka tak si povedz klud koli krcovi🙂))

erinbrock
1. srp 2011

@diddika
no ja bych jim samotnou zeleninu nedavala...lepsi je to opravdu v tech kombinacich...vzdy jim klidne dej to co maji radi...at je tam mrkev a k tomu pridej treba ten brambor a brokolici...ty kupovane samotne zeleniny jsou teda nic moc...ja to vzdy pridavala prave treba k varene brambore s mrkvi...zkus cuketu je krasne sladka..treba s mrkvi a kvetakem a bramborem...
@li_la
ja take varila vzdy na dva dny..ale do mrazaku jsem si udelala do kelimku zasobu...mrazila jsem do kelimku od aventu...navarila jsem zeleninove polevky s testovinou pripadne kdyz jsme byli vetsi tak zeleninimasove polevky...kdyz jsme nestihali varit tak to bylo raz dva rozmrazene a chutnalo nam to vic nez kupovane...do ted zamrazuju porci polevek s nudlemi...prave pro pripad ze nas neco zdrzi venku nebo kdyz jedeme na vylet 🙂 nemrazila jsem akorat brambor...jinak ryzi a testoviny v pohode... 🙂 i maso hovezi a kralici par porci do mrazaku a pak jen priloha... 🙂

li_la
1. srp 2011

@stvura Nuž, tak ty máš princeznú a na tom mojom už teraz vidno, že to bude chlap ako hora po tatovi. 🙂 A nám kázala dr. jesť už aj desiatu, olovrant a aj večeru, takže z malého je riadny stravník. 🙂 No, tak to si aj ja myslím, tiež som hovorila manželovi, že to asi tak skoro lepšie nebude... lebo neje dlho, len si copne a zaspí... niekedy len doslova pooblizuje bradavku a hneď zaspí. Ale zase niekedy sa preberia a plače a plače a nie a nie zaspať... Ale to je max. raz za noc a len občas... A to sa môže? Teda že všade sa píše, len aby sa dávali veci, čo sa dajú dopestovať aj u nás...

li_la
1. srp 2011

@lucem Ďakujem 🙂 Koľko ti teraz malý váži?

li_la
1. srp 2011

@erinbrock Ďakujem, No veď aj ja len tak zopár kúskov... lebo aj jedna mrkva je ešte pre nás veľká a to by sa potom len stále všetko vyhadzovalo... a čo napr. s takou veľkou tekvicou alebo cuketou... 🙂 Veď tá mraznička tomu hádam neublíži a tiež radšej takto doma spravené, a prípadne aj dopestované, ako kupované... 🙂

lucem
1. srp 2011

@li_la no cez osem kilo🙂)) a to sme iba kojeny 🙂

li_la
1. srp 2011

@lucem Aj my tak. 🙂 A tá teda tá zelenina k tomu. Lebo inak ak si si všimla, tak skoro všetky deti z februároviek sú väčšie... a nás keď niekto zbadá, tak ide odpadnúť, aký je veľký... tak teda neviem... 🙂

lucem
1. srp 2011

@li_la hmmm tak im chutiii co im mame povedat ze ti nedam🙂 hlavne ze su zdravy

li_la
1. srp 2011

@lucem No veď jasné, ja sa tým nezaťažujem... 🙂 len tak... 🙂