Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

piacere
10. čer 2011

ahojte, môžem otázočky?

1. po akej dobe od prvého zavedenia lepku ste začali dávať deťom každý deň niečo lepkové?
2. a ak každý deň lepok, tak len jedenkrát alebo môže aj viackrát.... Myslím napr. na raňajky rožok a poobede ešte lepková kaša... alebo ak má už na raňajky lepok, tak poobede už nedávate...?

Ďakujem 🙂

andelka
10. čer 2011

@piacere ahojky, já jsem to zpočátku dost hlídala, teď už ne, i když i tak když má na snídani pečivo, na oběd těstoviny a na svačinu též něco s lepkem, tak už radši na večeři dávám bezlepkovou kaši.
Každý den měl lepek až od 11měsíců, když začaly snídaně. Předtím tak obden, někdy k obědu někdy k večeři. Právě aby toho hned nebylo hodně.

piacere
10. čer 2011

@andelka dakujem za odpoved 😵 takže ked mu dám napr. na raňajky pečivo, tak mu môžem poobede ešte spokojne dať lepkovú kašu... 🙂

andelka
10. čer 2011

@piacere v tomhle věku už určitě jo. 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
andelka
10. čer 2011

@em_ka jo, každý den ho má. A nepozorovala. Kakal jako miminko hodně, pak jak začaly příkrmy tak obden a jak se to ustálilo tak 1-3x denně a tak to má pořád. Slivky a hrušky jsou u nás 100% proháněč 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
katkabb1
10. čer 2011

@em_ka môžem sa ťa opýtať kde má vyrážky a ako vyzerajú? my sme s jogurtami nemali problém, ale začala som do varenia používať mlieko (máme 14 mesiacov) a tiež sa jej vyhodili také vyrážky na krku zozadu a prešlo jej to aj pod bradu a neviem, či to má z mlieka,alebo sú to potničky. Niekde sú také červené malé bodky, ale sú aj také bodky vo farbe koži, tak neviem.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
andelka
10. čer 2011

@em_ka aha, tak to vypadá podivně. Zkus ho vysadit a uvidíš.
Dany se mi trochu osypal před nedávnem, když měl poprvé jahodu. Ale bylo i horko, tak jsem si nebyla jistá jestli to je reakce na to. Tak jak to zmizelo zkusila jsem zase a žádná reakce už nebyla. Od té doby měl už jahody několikrát (v malém množství) a v pořádku. Tak to asi byly potničky spíš. Klasické mléko jsem ještě nedávala, jen po roce tvaroh a trošku smetany.

katkabb1
10. čer 2011

@em_ka no podľa mňa to môže súvisieť, lebo všetko sú to príznaky alergie na mlieko, alebo laktózy (je to veľmi podobné), ja by som asi skúsila vynechať tie jogurty a uvidíš, či jej to prejde a za pár dní by som jej skúsila dať znova a ak sa to zopakuje, tak by to bolo jasné.
My sme nemali problém s jogurtami (jedla každý deň), jedla tiež pribináka, syry - eidam neúdený, cottage cheese, mozzarelu, lučinu - len teraz po tom mlieku - spočiatku som si myslela že potničky, ale keď to neprechádza tak neviem, vysadila som teraz všetko mliečne a uvime

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
katkabb1
10. čer 2011

@em_ka ja som dosť brúsila netom kvôli tým vyrážkam a zistila som napr. že pri alergii na bielkovinu kravského mlieka môžu výsledky vyjsť negatívne a alergia aj tak môže byť, že vôbec nie sú 100%-né :( a alergia sa môže prejaviť aj po určitom čase. My napr. sme alergický na vajce, resp. má asi intoleranciu na vajce - testy nám zatiaľ nerobili a tiež sa nám to prejavilo až na šiestykrát čo jedla vajce - zvracala z neho a predtým ho jedla úplne v pohode. takže teraz vajce až do dvoch rokov nemáme dávať a potom sa uvidí a preto dúfam,že sa nám k tomu nepridá ešte aj to mlieko :(

marianas
11. čer 2011

Ahojte. Moze rocne dieta dostat vo varenom mlieko z mliecneho automatu?
A mozem jeho veci na papanie umyvat v umyvacke riadu? Nie je to prilis agresivne?

piacere
11. čer 2011

ahojte, ja sem chodím len ako slepé kura po zrno 😀

Odkedy môže dieťa maslo, syr... ak môže syr, tak aký?
A hydinovú šunku?

Malý bude mať o týždeň rok, tak začínam uvažovať, ako by mal teraz vyzerať jeho jedálníček....??? 😖 som z toho jeleň.... 😔

piacere
11. čer 2011

@katkabb1 ja len k tej alergii na BKM... sesternica má 20 rokov a až teraz sa u nej táto alergia prejavila 😖

andelka
11. čer 2011

@piacere v roce už rozhodně může, určitě i dřív, většinou k snídani se to dává a to někdo má už kolem 9měsíce. Já jsem dala máslo v 11měs. když začaly snídaně a sýr teď od roka, rozpustit do oběda. dávám eidam nebo ementál tvrdé.
šunku může od roka taky, ale nemusí - musí se vybrat s co největším podílem masa, žádné kraviny v tom a málo soli - takže u nás ještě šunka na jídelníčku není.

@marianas mlíko nevím, ale převařené podle mně jo. Na vaření už se mléko používat může a o tom automatovém se říkají pozitiva i negativa, tak asi záleží na každém. Myčku nemám, ale malému myju normálně Jarem.

zuzkat1
11. čer 2011

@piacere uz pokojne aj syr aj maslo aj detsku sunku.... moja take jedavala od 8meho mesiaca🙂 syr tvrdy ale na chlieb som jej po roku dala uz aj taveny...

zuzkat1
11. čer 2011

@marianas umyvacku nemam neviem🙂 ale ja mlieko davam ale ja davam to krabicove... to z automatu nepijeme ani my... ja neviem mne to pripada prilis "neciste" 😅

zuzkat1
11. čer 2011

@piacere ja som lepok dala prvykrat ked mala 7 mesiacov a nepamatam sa ze by som to nejak kontrolovala...proste som jej davala v pohode aj kazdy den a do mesiaca aj niekolkokrat denne....

piacere
11. čer 2011

@zuzkat1 ja som na radu moje pediatričky (teraz už viem, že to nebol dobrý krok, ale čas nevrátim) čakala s lepkom do 10,5 mesiaca.... (jej rada znela: do roka).... tak preto až teraz riešim lepok... 😖

zuzkat1
11. čer 2011

@piacere podla mna uz aj tak moze aj 2x denne ved uz mesiac ho papa...mne pediatricka povedala ze alergia na hocico sa prejavi aj pri jednom oliznuti.... ja jej verim lebo ona je celkom scitana a beha po samych skoleniach a este doteraz kazda jej rada mala zmysel... no a inak sa dost cudujem ze 10,5 mesiaca, ved prave teraz sa odporuca skorej 😕

piacere
11. čer 2011

@zuzkat1 tvrdila mi, že máme čakať až do roka (to bolo na poradni, keď mal malý cca 8 mesiacov...) nevydržala som to a na 10,5 mesiaca som začala... teraz ma to mrzí, ale toto rozhodnutie ma stálo veľa síl a fakt som nevedela čo robiť... na jednej strane som sa bála, že ak zavediem pred prvým rokom a niečo sa vyskytne, že si to budem vyčítať a naopak....
Ona mi tvrdila, že mám čakať kvôli tomu, že ja aj manžel sme silní alergici a malý mal podozrenie, že je atopik.... ale čo má lepok s atopickým ekzémom? 😕 🙄 ech... už to nezmením....

zuzkat1
11. čer 2011

@piacere no v tomto sa ja nevyznam...ja mam alergiu - udajne ale od detstva sa nijak neprejavuje (v detstve som mala problemy s krvacanim z nosa, ale to preslo), manzel tiez alergik ten mava casto nadchu kvoli tomu...ale mala klop klop klop zatial nic... dufam ze to tak aj ostane... tak ak na to mala takyto dovod tak mozno hej 😅 tieto veci okolo alergie mi nic nehovoria...ale tak ked ten lepok prijal v pohode tak uz to bude snad OK... ale aj tak ma to trochu prekvapuje lebo prave sa hovori ze cim neskor tym horsie a ze by sa to malo este pocas kojenia (teda neviem ci kojis) kedze je predpoklad ze aspon tak do toho cca pol roka plus nejake mesiace su deti kojene... no ale ako vravim v alergiach sa nevyznam a mozno teda mala na to dobry dovod....

pettinka
12. čer 2011

Doktorka na alergologii, imunologii me rikala, ze dite by melo mezi 4 a 7 mesicem prijit do kontaktu s lepkem. V tomto obdobi je na to imunita nachystana. Pokud se ceka dele, je vetsi pravdepodobnost, ze na nej zareaguje. A mleko pak davat prevarene (z automatu), rozhodne ne krabicove, protoze to mleko ani neni.

sandra1005
12. čer 2011

Maminky, potrebujem radu. Moj syn ma onedlho desat mesiacov a velmi sa trapime s ovocim. Nema alebo nemala niektora z Vas tento problem? Zeleninovo - masovy prikrm papa ukazkovo, ale co sa tyka ovocia nula bodov. Na vsetko sa zatvari kyslo a po par sustach alebo zacne vypluvat alebo zavrie pusu a dost. Uz som skusala hocico - s piskotkami, s ovsenymi vlockami, pomiesane so zemiakom atd. Ale on to proste nechce jest. Neviem ako na neho, uz musi papat viac a rozmanitejsiu stravu ako len zeleninu. Skuste mi prosim nieco poradit. Dakujem.

katkabb1
12. čer 2011

@piacere No to je pravda, že niekedy sa to prejaví aj v dospelosti a človek s tým žijem dlhú dobu a ani o tom nevie

mirabelluska
12. čer 2011

@sandra1005 ahoj, skus do mrkvicky pridat za lyzicku jablkovej presnidavky, to nezisti, alebo kusok melona pocuckat, ten nie je kysely a banan, ja som davala nastruhany na velkom struhadle, lebo z popuceneho ho napinalo, melon je super cerveny aj zlty

alex1983
12. čer 2011

@piacere ahoj, ak sa mozem zapojit do debaty... ja som celiaticka a mala ma 8.mesiacov a kojim. Bolo mi povedane podla najnovsich studii zaviest lepok medzi 4.az 7.mesiacom, najneskor vsak do ukonceneho 7.mesiaca. Tak som malej zaviedla lepok hned po skonceni 6.mesiaca, kedze je kojena.

sandra1005
12. čer 2011

@mirabelluska Dakujem, urcite vyskusam... No hej, banan spapka, ale jediny ten a ten mu nemozem davat kazdy den, lebo po nom sa mu tazko kaka. Aj som ho chcela prekabatit a primiesala som do neho jablcko( hrusticku, broskynu). No prekukol ma rychlo a bolo po banane ☹ Ale dakujem za tipy, hned zajtra poutekam kupit melon, snad mu zachuti.