Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

papko
3. bře 2011

@andelka ďakujem, tak dávaš každý deň a koľko spapá? Keď nedopapá jogurt čo s ním robíš? To sa asi nedá odložiť na ďalší krát...

andelka
3. bře 2011

@papko no, ono se moc nestane že by nedopapal, ale když jo, tak ho dojím já 😅 Teď je jeho dávka asi 130g. Za 2h má pak oběd a jednou když jsem mu dala víc tak pak trochu blinknul, takže akorát nám přijde kolem těch 130g. Ale to má každý jinak, některé dítě sní ten 200g kelímek celý. Dany si umí říct kdy má dost a taky pak už vidíš že mu to moc nejede že jo.

andelka
3. bře 2011

Tak a dneska mám taky dotaz na zkušenější 🙂
Koupila jsem v Globusu batáty, vím že se pro miminka do příkrmů používají, ale nevím jak je upravit. Normálně oškrábat, nakrájet a uvařit jako brambory? A když oškrábu jeden batát (jsou dost velké) a uvařím, můžu ho pak na druhý den nechat v lednbičce jako to dělám s bramborama, že jo?
Byla jsem včera v tom Globusu, mají tam super věci pro děti bio, i jedno z mála mlék, co jsou pro děti od 18měsíců vhodné (nehomogenizované pasterované), i bio jogurt s tvarohem, sýry pro děti (samo že to je až pro starší) a koupila jsem tam bio mraženou zeleninu a bio mrkev (ve Sparu už ji dlouho neměli) 🙂

bury
3. bře 2011

@andelka - já batáty používám stejně jako brambory 😉 a nedělám ani celý. ukrojím neoloupanou půlku, zpracuju a zbytek nechám v ledničce a vydrží to tam normálně. je to dost sladký, tak s ním počítej, abys tam třeba k tomu nedávala ještě hodně mrkve, pak je to opravdu sladký jídlo 🙂 🙂

bubelko
3. bře 2011

@andelka ja som robila bataty tak ako zemiaky. dodnes ich pridavam obcas k zemiakom, ked varim pre nas a potom robim z toho mixu zemiakovu kasu. mame to vsetci velmi radi. 😉

evlyn
3. bře 2011

@andelka dělám stejně jak jsi psala ty, nechávám i v lednici do druhého dne jako normoš brambory. Zkoušela jsem i pečený ve šlupce, jenom proděravět vidličkou a šupnout do trouby - pekla jsem to zároveň s lilkem - horkovzduch 175st cca 40-45min. Obojí luxusní 🙂

filu
3. bře 2011

@andelka Ty batáty se dají na rozdíl od brambor krásně mrazit, takže já si z nich dělám pyré do zásoby a malé tím "sladím" příkrm 😅. Na 250 g dávám tak t2-3 ty zamrazené kostičky, víc ne, přišlo by mi to už hooodně sladké.

andelka
3. bře 2011

@bury
@bubelko
@evlyn
@filu díky všem 🙂 Takže jsou dost sladké, jo? Já jsem je ještě nikdy nejedla 😅 k mrkvi by to bylo tedy moc sladké - tak k čemu jinému se to hodí? Třeba k mix zelenině (květák, brokolice, hrášek..) Pastiňák by šel? A je teda lepší dát třeba kombinaci brambor - batát - a nějaká zelenina?Kamarádka dělala batát s červenou řepou, ale tu nemám.

evlyn
3. bře 2011

@andelka já je dávám s jinak nepříliš populární zeleninou - u nás třeba cuketa, popř. brokolice nebo květák, taky s červenou čočkou. Batáty má moc rád, takže je ochotnej s nima zkousnout i nepříliš oblíbenou pochutinu. Pastiňák by určitě taky šel, naopak tu řepu si neumím moc představit - ale je fakt, že řepa je u nás no.1 takže tu je ochotnej jíst jenom tak, popř. s kuskusem...

bubelko
3. bře 2011

@andelka ja som ich pouzivala ako prislo. skratka bud spolu so zemiakmi, alebo len ciste. s masom aj so zeleninou. su naozaj sladke, takze som casto pouzivala len polovicku 😉

filu
3. bře 2011

@andelka Jj, sladké jsou dost. Mně to chuťově přijde dost podobné jako třeba hokkaido dýně nebo takový ten meloun, jak je vevnitř oranžový - tuším galia? Já dávám hlavně v kombinaci s brokolicí, nebo cuketou nebo máslovou dýní a přesně jak píše @evlyn tím maskuju to ne tolik oblíbené jídlo, Verča potřebuje, aby to jídlo bylo vždycky trochu sladké. Třeba zrovna dneska bude mít cuketu, batáty, brambor, žloutek. 😎

andelka
3. bře 2011

@evlyn
@evlyn
@filu dík za zkušenosti, asi to zítra vyzkouším - měl by mít žloutek, tak k tomu šoupnu ještě nějakou zeleninu a bude 🙂
Dany mi sní naštěstí všechno bez řečí, ale chtěla jsem mu zpestřit jídleníček něčím novým 🙂

werunka21
3. bře 2011

@andelka Anděl, ty ovesné otruby jak dáváš malému se asi musí taky převařit na kašičku a pak šoupnout do hotového příkrmu? Já to nasypala malému do zeleninky tak jak to bylo 😅 , to je asi blbost co? Nějak mě to trklo až dnes 😀

cicimon
3. bře 2011

@werunka21 kludne to mozes aj do zeleniny, trosku to povar nech to zmakne a moze to aj tak jest

andelka
3. bře 2011

@werunka21 myslíš ovesné vločky, otruby jsou něco jiného, taky se prodávají. No, pro malé děti by se měly trochu povařit, mixovat se nemusí, když už jsou měkké a prckovi nevadí hrudky nebo kousky. Až pro batolata můžou být jen předem namočené.

Jinak musím pochválit Daníka - dneska měl pohankovou kaši se zeleninou a ta byla jen uvařená a rozmačkaná, a kousky baštil bez problémů 🙂

werunka21
3. bře 2011

@andelka Tak já už jsem z toho úplně jelen. Jsem tady četla, že jsi kupovala ovesné otruby s klíčky Alnatura...já říkala, že mi z kašiček a lepku jde hlava kolem ☹

andelka
3. bře 2011

@werunka21 ovesné vločky s klíčky 😉 otruby v DM mají taky, včera jsem si jich všimla, ale byly takové jemné mleté, kdežto ty vločky jsou prostě trošku nasekané klasické ovesné vločky, proto jsou jemné, jsou dřív uvařené.
To máš z toho že takovou zdravou věc nejíte 🙂)

werunka21
3. bře 2011

@andelka A já mám dojem, že když jsem se tam dívala poprvé, tak ty ovesné vločky měli, ale když jsem je šla koupit, tak tam měli jen tohle. Taky se mi to nezdálo, ale říkala jsem si, že to asi bylo ono 😅
Jsi nás prokoukla... 😅

andelka
3. bře 2011

@werunka21 já si právě nejsem jistá, jestli v DM je mají, viděla jsem u nás klasické ovesné vločky a ty otruby, ale taky ne pokaždé. Já ty jemné kupuju ve zdravých výživách tam je mívají.

katuska85
3. bře 2011

Ahoj všem diskutujícím 🙂 Maminky od kdy jste začly dávat žloutek?A vaříte ho zvlášť nebo se zeleninkou?Nějak si to už od starší dcerky nepamatuju 😅

kalerat
3. bře 2011

janocka951 Ahojte sice viem ze moja dcerka je mala este na ovocie a zeleninu ale chcela by som vedieť kedy ste zacali davat vasim detom ovocie a zelenninu
Dnes v 16:11 • 1 dítě • Odpověz • Pošli IP

lencza my začali s příkrmama kolem půl roku....nejdřív zeleninu, spíš jednodruhově a pak jsem přidávala další podle toho, co dceři chutnalo, ovoce jsme dávali později
Dnes v 16:14 • 1 dítě - čeká miminko, termín má v březnu 2011 (38. tt) • Odpověz

marhulinka @janocka951 já začala se zeleninou a ovocem v půl roce,ale banán měl dříve
Dnes v 16:16 • 1 dítě - čeká miminko, termín má v září 2011 (13. tt) • Odpověz

iluss my začly s příkrmy od půl roku. První tři týdny pouze pár druhů zeleniny (a postupně) a pak jsme začaly zkoušet i ovoce.
Dnes v 17:15 • 1 dítě • Odpověz

cicimon
3. bře 2011

@katuska85 zltok mozes cca po 2t od zacatia prikrmov....1x tyzdenne ...v den ked nedavas maso... a rob to tak, ze uvar vajicko natvrdo, vylupni z neho zltok a ten daj do zeleniny (bielok zjedz 🙂)

andelka
3. bře 2011

@katuska85 já jsem ho začala dávat ve stejnou dobu jako maso. A taky uvařím, nehtem objedu bílek, rozpůlím, vyloupnu a žloutek propasíruju, rozmačkat mi nešel. A přidám k zelenině.

cicimon
3. bře 2011

@andelka to pasirovanie... nie je to prilis robota? ja to len poriadne zmiesam so zeleninou a mala to v poho zje

andelka
3. bře 2011

@cicimon mně ten žloutek přijde místy dost tuhý, donedávna by se mi 100% z toho dusil. Robota to není, přes menší cedník je to hned. 🙂

cicimon
3. bře 2011

@andelka aha, ja nic nepasirujem, bud len popucim, nakrajam v krajnom pripade mixnem

andelka
3. bře 2011

@cicimon já menší množství pasíruju, větší mixuju. Dneska jsem zkusila zeleninu jen pomačkat a prošlo to, nedusil se 🙂

ija1
3. bře 2011

@andelka - ahojky, jsem si rikala, ze se te zeptam, mame skoro stejne stare deti, davas uz kousky zeleninky treba?... ja prave zacla s kouskama ovoce - jablicka, banan....... to celkem prochazi, ale ze zeleniny mam docela obavy......... dneska mi ale treba zloutek si normalne rozkousala, dala jsem ho v kouskach............ a nektery teda byly vetsi.......a bez problemu....... tak jsem se chtela poradit ohledne postupu u zeleniny.......

andelka
4. bře 2011

@ija1 no když bude zelenina povařená, měkká, tak by neměl být problém, když už ti jí kousky jiných věcí. Ale pevné, no nevim, to bych si asi netroufla, je to dost tvrdé nepovařené. Na kousky jsem zatím dávala jen banán, jabka mám namražené v pyré a jinak dávám kelímky nebo skleničky a tam kousky nejsou.
Tak mě napadá že budu muset pomalu zkoušet, co bude Dany říkat na syrové jabko - zatím ho měl jen povařené nebo ze sklinky 😅

cicimon
4. bře 2011

@ija1 mozno bude stacit ak jedlo popucis, cize budu tam kusky... alebo mozes davat male ksky chleba alebo rozku, ja davam cestovinu - napr kolienka nakrajam, kusky bananu a co sa tyka zeleniny, tak napr davam varit nakrajanu - mrkvu na male kolieska, zemiaky male kocky a ked je to dost makke v pohode to zje, takto uz je min mesiac... ale surove kusky davam zatial len ten banan