Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

stvura
15. črc 2011

@kiaora preco by sa nemalo davat? nieco si pocula? ja davam /syn bude mat v auguste tri/, klasicky od masiara. Skor sa mi zda horsie stravitelne hovadzie, lebo je take slachovitejsie. Ja som pocula ze kvoli stravitelnosti je bravcove az na konci, no ktovie...prave som pozrela ake mas malicke dietatko...aspon do roka sa touto otazkou nemusis zaoberat 😎

zuzanockamt
15. črc 2011

@kiaora ja mam 10-mesacneho fesaka a ochutnal uz aj chude bravcove aj chude hovädzie ... ale to mu davam len obcas ... ked ma mäso, tak kuracinu ... ale nevidim problem, pokial dieta ma bezproblemove travenie dat neskor aj bravcovinu

kiaora
16. črc 2011

@stvura vdaka za odpoved....tymto problemom sa zaoberam nakolko dcera (7 mesacna) ma malo Fe a maso (samozrejme aj listova zelena zelenina) je najlepsie a najbohatsie na prisun zeleza...zatial som jej dala len kuracie no zvazujem aj ine druhy ako morcacie, telacie a jemna bravcova panenka.

kiaora
16. črc 2011

@zuzanockamt suhlasim, najcastejsie papat kuracie vzhladom na jeho lahku stravitelnost (najdietnejsie a najchudsie maso) no sem tam skusit aj ine druhy pokial dieta nema gastro problemy.

gumimaci
16. črc 2011

@kiaora ahoj, ak mas moznost, tak mozes kupit telacie.

gumimaci
16. črc 2011

@kiaora lenze ani ta kuracina nieje uplne tak dobra, ked sa ma jest stale.. SI zober, ze pokial nemas z bio chovu, alebo domace kurca, tak si mozes byt ista, ze je plne rastovych hormonov... ja uz si na kuracinu "davam " pozor, nemecke boli s dioxínom, polske so salmonelou a slovenske s velkym obsahom hormonov 😖 pred casom som v bille kupila smradlave kurca a od vtedy ich nekupujem v retazcoch... a tento tyzden to bolo v spravach, ze kuracie v obchodnych retazcoch je pokazene 😠

stvura
16. črc 2011

@kiaora jaj tak...tak nie je nad cim uvazovat, daj masko aby mala mala viac zeleza, pripadne davaj vela "zelenych" veci ako soska, zerucha a strukovin. Moji drobci jedia kazdy den maso, mozno raz za dva tyzdne zltko...som byvaly vegetarian {14 rokov} a kedze viem co mi to "prinieslo" by som so svojim dietatom neexperimentovala, maso musi byt, nech sa rozhodne ako 18 rocne. To telacie je fajn, velmi dobre stravitelne, plus mozno ak budu vysledky stale pod normu osobne by som dala kusok kuracej pecienky alebo zajacej pecienky {z domaceho chovu}, pripadne bazata.

florentina
16. črc 2011

@smecka jo to rozhodování je těžké a to se netýká jen příkrmů, první šok pro mne byl, když mi doktorka řekla, zda chceme dobrovolné očkování /pneumokok a rotavir/ a když jsem se ptala co si o tom myslí, řekla mi, že názorů je na to víc a že si o tom mám co nejvíc zjistit, nějaké info mi i dala a pak se rozhodnout. Já předtím nikdy nerozhodná nebyla, naopak v práci jsem často řešila složité situace, ale to jsem rozhodovala o něčem, v čem jsem byla vzdělaná a na co jsem x let studovala. A přitom rozhodnutí o tom, co je dobré pro vlastní dítě je to nejdůležitější a člověk to dělá na základě spousty protichůdných názorů...ale už si zvykám 😀

K tomu lepku, když už jsem se rozhodla kdy, tak jsem taky řešila jakou formou lepek podat. Taky jsem piškoty a rohlíky zavrhla, kvůli cukru a soli. Nakonec jsem se rozhodla, že chci stejně brzo zavést kaše na večer, tak jsem se rozhodla pro kaše s obsahem lepku.

Jinak jsem včera byla koupit nějaké první příkrmy a ty kaše a strávila jsem v DM drogerce asi hodinu, než jsem pročetla různé složení a naprosto mě dostalo, že ve spoustě příkrmů, inzerovaných jako čistá jednodruhová zelenina je mimo to i nějaký škrob, rýže, často i jiná zelenina a nejvíc mě dostala v brokolici a špenátu, tuším od Hami, jablečná šťáva....nakonec jsem našla mrkev, kde byla jen mrkev a voda....to bylo radosti. A s těmi kašemi jsem byla ještě víc zaskočená...vše už pro děti od 4m s cukrem a kdejakými příchutěmi...nakonec jsem našla jen dva druhy kaší bez cukru.

No a jinak máme za sebou dnes první zkoušení mrkvičky. Myslím, že to byl spíš boj s lžičkou. Asi po pěti olíznutích se malá začala tak křenit....no tak jsem zvědavá jak to půjde dál....k tomu bych se ráda zeptala již zkušenějších maminek: doktorka mi řekla, že mám zkoušet třeba 4 dny mrkev, pak přidat brambor atd...to chápu, kvůli případné alergii. Ale berou se za zkoušení i tyto první pokusy, nebo až to, když malá sní třeba půlku skleničky....jde mi o to, že si myslím, že to bude nějakou dobu trvat než něco opravdu sní a tak nevím, zda už jí to po pár dnech něčím doplňovat, či zkoušet třeba 14 dní jen mrkev, doku z ní opravdu něco nesní...

svatule
18. črc 2011

nevíte teda holky některá, jak je to s tím medem v kaších? zda je možné dávat...
@florentina já začala vždy po těch 4 dnech s novým druhem zeleniny, i když třeba snědla jen pár lžiček. Je fakt, že my máme doma žravce, teď už většinou sní celou skleničku, víceméně vařím, jen na výlety a chalupu beru kupované. Jediné z čeho měla reakci byla brokolice, tak tu už raději nedávám, jinak naštěstí vše snáší v pohodě

florentina
18. črc 2011

@svatule děkuji za odpověď a ještě mi prosím řekni, jak ta reakce na brokolici vypadala? Já dávala zatím 2x mrkvičku a oba dny měla ráno trošku červené pupínky na obličeji. Jenže to ona mívá i když jsou velká vedra /asi potničky/ a to bylo i teď, tak nevím...jdu ve středu k mudr, tak se zeptám, nejsem si jistá, že je to nutně reakce na tu mrkev, ale zajímalo by mě, jaké to může mít projevy.

florentina
18. črc 2011

@svatule jo a k tomu medu v kaších...já si myslím, že vzhledem k tomu, že je to poměrně dost kontrolované, tak v tom bude asi nějaké malé množství, prostě podle mne to bude odpovídat tomu věku pro který je to určený a bude to nezávadné, ale já osobně to také nechápu, proč do toho hned cpou kde co. Dokud si to mimčo na ty sladké chutě nezvykne, nechybí mu a pokud med je alergení a nedoporučován do 1 roku, proč ho někam cpát. Já osobně byla z složení všech těch dětských kaší určených už pro takhle malé mimi (4m a 6m) dost zklamaná a našla jsem jen dvě bez přídavku všech možných dochucovadel a pokud to malé nepojede, tak budu přimíchávat čisté ovocné pyré, což je podle mne nejlepší alternativa dochucení. Nakonec mateřské mléko i Nutrilon, kterým částečně dokrmujeme od narození je také bez chuti a jí to jede, takže myslím, že je opravdu zbytečné hned zatěžovat mimi všemi přísadami...

svatule
18. črc 2011

@florentina no měla celý obličej posetý pupínky-malé červené-taky jsem myslela první, že to jsou potničky, ale pak jak nedostala brokolici tak to za dva dny samo zmizelo, tak jsem si myslela, že to je právě z ní a dr mi to pak potvrdila, že se to tak může projevovat ta alergie. Z mrkve netuším, jestli to může být i alergie, možná je to jen podráždění kůže, jak ještě neumí moc dobře polykat...nevím, zeptej se každopádně i dr

svatule
18. črc 2011

@florentina no já jediné co kupuju ze zeleniny je babylove a alnatura, tam je to většinou jen zelenina, voda, maso a pod. Ale třeba hami je děs, i rajský protlak tam dávají... s tím medem radši počkám, at je malá ok, zatím jí dávám rýžově, kukuřičné, nebo multicereální kaše...

florentina
18. črc 2011

@svatule taky jsme koupila babylove a alnaturu, protože mi to taky přišlo složením jako jediné přijatelné. A jaké značky dáváš ty kaše?

svatule
19. črc 2011

@florentina dávám tekuté, protože jiné zatím nechce a nejvíc jí chutná od Sunarky na dobrou noc multicereální, už ale měla i hami mlíčko s kaší a nestle. Rozpustné kaše jsem taky nějaké koupila, ale s těma počkám až jak bude malá větší a bude jíst v sedě, zatím jí vyhovuje večer pít kaši z flašky 🙂

ajkuska
19. črc 2011

@florentina mne tiež lekárka povedala že mám 14 dní dávať mrkvu - nakoniec som to skrátila na 7 dní, to študovanie zloženia veľmi dobre poznám - pravidelne len ja tam strávim kopec času 😎 - v jednej kaši je cukor, v inej škorica, v ďalšej med a pod. 😒

ajkuska
19. črc 2011

@kiaora dobre je aj králičie

lubinka26
19. črc 2011

ahojte. krpata ma o 4 dni 5 mesiacov a ja mam dilemu, ci uz zacat prikromvat alebo nie. vsade citam, ze podla novych studii sa maju aj plne kojene deti prikrmovat od ukonceneho 4 mesiaca. mam dost mlieka, mala nehladuje, niekedy je dokonca malinko, hlavne ked je moooc teplo. je velka, ked mala 4 mesiace mala 7500g. kedy mam zacat? jaaaaj a ked nieco jem, tak si ide oci vyocit. kuka s otvorenymi ustami 😀

evlyn
19. črc 2011

@lubinka26 co kompromis? 🙂 kojit plne dal - do toho puvodne doporucovaneho sesteho mesice a k tomu ji davat jenom ochutnat - oliznout veci, ktere se davaji na prikrmy...Kdyz na tobe bude pochtivat jidlo, spis jen tak pro zpestreni a na seznameni s chutemi a texturou.

kiaora
19. črc 2011

@ajkuska ano viem, len kde zozeniem domaceho?? 😅

lubinka26
19. črc 2011

@evlyn dakujem pekne. minule som jej dala kvpku z cerveneho melona na ustocka 🙂 co by som jej tak mohla davat ochutnat? este nemam tuto temu nastudovanu.

evlyn
19. črc 2011

@lubinka26 ja malemu dala treba ozuzlat kousek jablka - drzela jsem oloupanou pulku v ruce a on si z ni "vysal" ochucenou slinu, spis nez ze by si uzmoulal. Treba hrusku, nektarinku - ze zeleniny moc veci nevarenych nejde - leda treba dat uvarit kousicek mrkve, propasirovat a dat ji oliznout lzicku. A pomalu nastudovat co, kdy a jak

florentina
19. črc 2011

Holky od kdy dáváte dětem jogurt a jaký? Myslím i značku? Děkuji za odpovědi

sova33
19. črc 2011

@lubinka26 Malému je 6 měsíců a plně jsem kojila, byl úplně v pohodě, hlady rozhodně netrpěl, tak si myslím, že to pro něj bylo asi nejlepší. A pro mě taky 🙂 Bylo to pohodlné a já jsem věděla, že má to nejlepší. Můj názor je, že je zbytečné někam spěchat.

pancake
19. črc 2011

@lubinka26 ja prikrmujem druhy tyzden, a malá tiez závidi vsetko čo papame my... 😀
dokonca mame 6mesiacov a 7kg, ale stále sme v norme a malá je krásna. ja som chcela počkat s príkrmami este mesiac ale dr, povedala ze uz som mala začat davno...ale riadim sa svojou intuiciou.... 😝

pancake
19. črc 2011

@svatule med vôbec v ,,pohárikoch,, nevadí, pretoze ten najviac alergizujúci je domáci. kupovaný kludne deti môzu, tak sa nemusíš báť. 🙂

svatule
19. črc 2011

@pancake děkuji za odpověď, počkám na uk. 8. měsíc, zatím malá baští s chutí ty rýžové a multicereální a pak vyzkouším 🙂

pancake
19. črc 2011

@svatule ja som tiez chcela počkat s príkrmami, lebo syna som krmila ,,tabulkovo,, presne a bola som taká prísna ze lepok som zacala dávat az od roka, namiesto toho sme mali quinoa, pšeno, pohánka....
a teraz je lepok od ukončeného 4.mesiaca 😲 atd...takze musis sa riadit podla vlastného rozumu...
aj ked si myslim ze tú múku ku šťastiu veru nepotrebuje....tak dnes som malej dala žuť rožok a veru baštila by ho...ale nechala som ju len olízat ho a hned som jej ho brala, lebo som sa bála aby sa jej nedostal kusok do krku aby sa nezadusila. 😝

svatule
20. črc 2011

@pancake přesně, člověk se musí řídit svým selským rozumem, na jednu stranu by dneska děti nesměly jíst nic...já jsem zastánce hesla všeho s mírou, pokud dítě není alergik, či jinak nemocné. za cca 3 týdny jdeme na poradnu, tak uvidíme, co nám dr řekne

vierkasteffi
20. črc 2011

maminky ako pripravujete prikrmy teda ako ich mixujete maly ma skoro 6 mesiacov, ked mu to pomixujem ponornym mixerom je to ako lepidlo a ked mu to len popučim vydličkou tak su tam take hrudky ze ho napína, nakoniec to vacsinou vzdám a dam mu prikrm z obchodu uz som z toho zufala ☹