Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

henyka182
18. zář 2010

@suzi81 Ahoj, zeleninu som nijako neochucovala a sol sme zacali po troskach na odporucanie pediatricky davat az po skoncenom 12-tom mesiaci. Do zeleniny som nepridavala ziadnu vodu, len som prepasirovala alebo popucila vidlickou. Kasu by som jej cez cumel nedavala, ak jej chuti, aspon si zvykne na lyzicku. Ale aj tak by som to skusala radsej so zeleninou. Skus jej dat do mrkvy pri vareni kusok jablcka, mozno jej zachuti takto... Nie vsetky deti hned vsetko popapaju s radostou, my sme mali to stastie, ze nasa mala spapala hned vsetko a zeleninku miluje po masku asi najviac 🙂. Len vela trpezlivosti...

henyka182
18. zář 2010

@cicimon Ahoj, vodicku by si mohla davat aj na lyzicku.... Ja som nemala to stastie, aby som mohla kojit, mala sa narodila v marci, takze s prichodom letnych dni sme zacali davat aj prevarenu lucku najprv na lyzicku, neskor z flase a tak z hrnceka. Hrncekov je na trhu obrovsky vyber, maju rozne naustky a my ich tiez stale striedame podla toho, co uz mala dokaze a co potrebuje. Samozrejme sa jej najviac paci pit z obycajneho hrnceka, sama sa ale pooblieva, tak jej davame len trosicka na spodok, ma pritom aspon zabavu 🙂.

zuzkat1
18. zář 2010

@jijitka moja spala celu noc ked mala 2-3 mesiace (ale vtedy cez den ani nahodou nezaspala) potom sa zacalo oteplovat prisla jar a koniec... najprv sa budila raz a potom aj 2x a tak dalej..a vtedy zacala cez den spat pekne, sama zaspala ked som ju polozila,ale cim bolo teplejsie tym horsie spala..a nakoniec som ju aj cez den musela pracne uspavat na rukach...a tak uspavam doteraz.... ale neva.. ved este budem spominat na tieto casy ked sa mi ako pubertacka bude chciet po vonku flakat🙂

ssarka
18. zář 2010

@zuzkat1 A kolik máte měsíců??

zuzkat1
18. zář 2010

@ssarka vcera mala 8mesiacov🙂

marky27
18. zář 2010

potřebovala bych poradit - jak uchovat zbylé masové pyré z kupované skleničky? Dnes jsem dávala poprvé masíčko, snědla jen asi 1 lžíci, no a další masko budem dávat až zas za týden. A teď nevím, co s tím zbytkem. Abych pokaždé otvírala novou skleničku, Eliška si ďobla, a já zbytek snědla, to se mi při ceně té sklínky moc nechce. Můžu to zamrazit? U zeleniny bych se tak nebála, ale to maso je takové ošemetné.

gabika7706
18. zář 2010

@marky27 preco budes davat dalsie maso az za tyzden? Ja by som ten zbytok vyhodila, ak sa do 24-48 hod nespotrebuje, urcite by som to nemrazila.
@zuzkat1 ja si tiez tak hovorim, ze nam este aj luto bude za tym uspavanim a (v mojom pripade) aj spolocnym spanim 🙂

marky27
18. zář 2010

@gabika7706 no četla jsem, že když se s masíčkem začíná, tak nejdřív 1x týdně, pak 2x týdně....až nakonec 6x týdně + žloutek. Nebo jí ho mám hned dát třeba i zítra?

vivien6
18. zář 2010

tak my sme skusili uz jogurt..teda ten sojovy jogurt...malej chutil veelmi..len skoda ze v nemecku som take nieco nevidela..mohla by som skusit uz biely jogurt?

gabika7706
18. zář 2010

@marky27 no ak nemas uvarene cerstve, ale kupovane, tak daj kludne zajtra, ved (ako pises) zje 1 lyzicu...Neviem, ktory kupovany prikrm mas, ale vo vacsine je toho masa tak 8 - 10% ...

ssarka
19. zář 2010

@zuzkat1 to už se teda asi pěkně pronese malej bude mít 4 měsíce a má 7 kg a taky ho uspávám na rukach takže Zza pár měsíců ho snad už ani neunesu.

zuzkat1
19. zář 2010

@ssarka moja ma 8 mesiacov a 7,5kg😀 uspavam na prsniku pri kojeni po sediacky🙂

zuzkat1
19. zář 2010

@gabika7706 presne nechcem sa o to pripravit nejakym kontrolovanym spankom ci vynechavanim nocneho kojenia🙂 moja s nami nespi,lebo to je hore potom uz skoro stale a len cuca🙂

blumka
19. zář 2010

ojooj, baby, este sa nanosime 😀 moja juli ma uz viac ako 9 kg, a uspvam ju na rukach od zaciatku 😉 starsiu som na rukach uspavala do roka, to mala okolo 10kg 😉

marky27
19. zář 2010

@gabika7706 no když já mám právě skleničku pouze bio hovězí pyré. Tak si zbytek asi namažu ke sváče na chleba jako paštiku 🙂

gabika7706
19. zář 2010

@marky27 aha, no take som u nas ani nevidela 😕 vsak jej to daj dnes so zemiacikom 😉

soniam
19. zář 2010

Ahojte,som tu nova,ale sem tam si vas precitam koli inspiracii.Chcela by som sa spytat,ci uz mozem dat mojej 8 a pol mesacnej Karolinke papat cervenu sosovicu?Vobec si nepamatam kedy som starsej Kristinke prvy krat zaviedla cervenu sosovicu.Dakujem

lucikatn
20. zář 2010

Prosim, vedeli by ste mi poradit? Minuly tyzden som zacala s prikrmami lebo uz mu nestacilo UM (presli sme aj na 2 UM) a uz ma 9,5kg. Prve dva dni papal pekne - mrkvicku. Akonahle som mu tam primiesala zemiak tak koniec... Uz len place a nechce spapat ani jednu lyzicku - nicoho. Ani ked mu tam primiesam UM. Skusala som aj ovocie - tak isto nie! Ani cez flasku nie.
Citala som nejake clanky o ryzi ale vacsinou sa rozchadzaju nazory... Moze uz takmer 6 mes. dieta ryzu? Chcela by som mu ju zmixovat s UM a postupne do toho mu pridavat zeleninu.
Alebo nejaky iny napad ako ho zasytit?

kramlinka88
20. zář 2010

@lucikatn já jsem začínala s příkrmy asi v 5,5 měsících a rýži jsme začali dávat asi jako 4.potravinu 😉 Nejdříve jsem teda koupila rýžovou nemléčnou kaši (obsahuje asi z 99% rýžovou mouku) to jsem přimíchala do zeleninky a když po třech dnech žádná reakce, tak jsem do zeleniny dala vařit lžíci normální bílé rýže a vše ok. Rýže je bezlepková, takže nevidím problém 😉
A vaříš mu doma nebo máš skleničky ??? můžeš vynechat brambor a zkusit přidat jinou zeleninu, brokolici, cuketu nebo dýni třeba. Nebo zkus zase čistou mrkev a pokud bude papat můžeš mu tam přidat jablíčko 😉 anebo pokud nechce fakt nic, tak zkus pár dní vydržet a začít znovu třeba za týden....u nás byl takový problém s ovocem, prostě úplně jiná chuť po měsíci než zelenina, tak to asi týden vůbec nechtěl a teď už papká krásně i ovoce 😉

kramlinka88
20. zář 2010

@lucikatn jo a ještě se zeptám, jak víš že mu už nestačí UM, nepřibývá 😕 Jako váha 9,5 kg na 5,5 měsíce si myslím, že je víc než dobrá 😅 My máme 6,5 měsíce a váha 8,5kg 🙂

zuzkat1
20. zář 2010

@lucikatn presne ako vies ze mu nestaci UM? inak ryzu moze je bezlepkova,ale zacala by som zeleninou... moja ma 8 mesiacov a ma 7,5 kg

lucikatn
20. zář 2010

@kramlinka88 @zuzkat1
Uz som mu skusala davat opat cistu mrkvu ale odmieta to. Znama mi poradila aby som kupila tiez tu ryzovu-mliecnu kasu a ked mu to bude chutit tak postupne tam pridavat zeleninu.
A co sa tyka tej otazky ze ako viem ze mu nestaci? Kojila som iba 6 tyzdnov pretoze bol velmi velky jedak... Byval nervozny a placlivy - nevedeli sme co s nim a tak sme presli na UM a bolo vsetkemu koniec. A teraz zacal robit presne to iste! Ked spapal nemliecnu stravu tak bol kludny - bolo vidiet ze je zasyteny. Sice vahu ma na svoj vek super ale on je stale v pohybe (dr. nam viacery povedali ze na svoj vek je velmi zivy) tak potrebuje aj viac papat...
Vdaka za rady! Uvidime co sa bude dat robit... a hlavne mat po ruke nejaku tu dobrotu pre maminine nervicky 😀 😀 😀

lucikatn
20. zář 2010

a co sa tyka tej ryze tak mam obavy lebo z kazdej strany pocut nieco ine - jedny povedia ze obsahuje stopy lepku tak preto nie a druhi to zasa vyvracaju...

stefi76
20. zář 2010

Mám 5 mesačného syna, zaujímalo by ma kedy ste začali dávať deťom kašičky? Malý je veľký hladoš , v noci sa budí a je hladný. Čítala som že najprv sa majú dávať kašičky ryžové a kukuričné lebo sú bez lepku, lenže neviem kedy s nimi začať.

zuzkat1
20. zář 2010

@lucikatn deti si v 6tom tyzdni aj 6tom mesiaci prechadzaju rastovym spurtom...vtedy sa zda ze je malo mlieka ..ale to je fuk ved uz ma vek na papanie 🙂...moja uz skoro chodi...teda chodi pri nabytku ked sa drzi..tiez je velmi aktivna,dr. nam povedala ze preskocila tri mesiace vo vyvoji... ale malo papa,ja kojim🙂

zuzkat1
20. zář 2010

@stefi76 ked kojis tak mas furu casu... moja este stale nepapa kasicky a este dlho nebude a v noci sa budi 5-6x... ako som pocula detom na nocne budenie tie kasicky moc aj tak nepomozu

zelvatko
20. zář 2010

dneska jsem naší Baruš uvařila červenou čočku.. no, moc velký úspěch jsem teda neměla, vzala si 3lžičky a hotovo, tak jsem otevřela mrkvičku a tu samotnou nechtěla, nechtěla ji ani když jsem jí smíchala s trochou čočky, tak jsem nakonec udělala mléčnou kaši a tu jsem dojedla sama.. Dnes měla vyloženě vydatný oběd.. no, na sváču ji chci udělat jablíčko s mrkvičkou,t ak jsem zvědavá jestli mi bude plivat i toto.. 😀

stefi76
20. zář 2010

a ja som to čítala s tými kašičkami, že nie sú všeliekom na nočné budenie, a že sa z nich aj priberá čo nám už vôbec nechýba.
To nočné vstávanie musíme jednoducho vydržať, nič iné nám neostáva, a môžem sa zuzkat1 opýtať prečo svojej malej nedávaš ešte kašičky, veď už je dosť veľká?

zuzkat1
20. zář 2010

@stefi76 ja ju kojim a nepocitujem potrebu ju prepchavat🙂 ona papa este len obedy a olovrant🙂 zelkenina maso a ovocie🙂 obcas daky keksik pre deti... a ona papa hrozne malinko... a u kojenych sa davaju kasicky az na zaver pokial viem niekde po 10tom mesiaci

ketkous
20. zář 2010

Caute baby,ja sa len pridavam k nazoru,ze kase na noc nepomahaju,dala som malej asi 3 krat a bolo to v noci to iste 😀 😝