Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
25. říj 2010

@egyptanka to myslim, ze je vyhoda, pockat se sladkym 🙂 Muj si sice piskoty zamiloval, ale treba sladke piti nesnasi. Jen voda nebo neslazeny caj. Ja teda nastesti pidi porce nevarim asi od maleho 7-8m, kdyz uz sporadal s prehledem 250-300ml takze jsem varila spis mega porce 😀

p69majka
25. říj 2010

@sussanah máš určite pravdu, budem opatrná a piškótky dám spapať Filipkovi a Sárke kúpim tie bezvaječné 🙂 . Nech je zdravšia ako Filipko, s tým sme si teda užili a to som bola teda opatrná mama a všetko som konzultovala s gastroenter., no to je na dlhúúúúúúúúúúú debatu. A Filipko jej teraz papá Nestlé keksíky a moc mu chutia 😉 . A ešte k tomu sladkému, tak Filipko pijával čajík väčšinou s Glukopurom na radu lekárky, lebo inak nechcel nič piť a Sárka pije úplne čistý. No a radšej má zeleninku ako ovocko, tak bude asi po mame, lebo ja som tiež neni moc na sladké.

p69majka
25. říj 2010

@sarazoe už som ti to odklikla a to je tvoje mimi? je krásne!

sarazoe
25. říj 2010

Hej moje, velka vdaka=)

zuzik1983
26. říj 2010

@p69majka a potom rozmrazujes zohrievas normalne v teplej vode ako mliecko,alebo v mikrovlnke?

kramlinka88
26. říj 2010

ahojky, chci se zeptat, jak připravujete fenykl ??? 😕
A koupila jsem amarantové perličky, a teď nějak nevím kam s nima 🙂 nevíte někdo ? A amarant je bezlepkový, že?

piacere
26. říj 2010

ďakujem dievčence za reakcie 😵 Tak včera to už boli necelé štyri lyžičky mrkvičky, aj sa za ňou naťahoval, takže úúúspech 😀 Ukľudnili ste ma a utvrdili v mojom názore.... kašičky až po mäsku a ovocí....

@andelka nemám pocit, že je to skoro 😨 malý má 4 mesiace a týždeň, kojila som necelý mesiac a pol, odvtedy je na Nutrilone, aj lekárka nám vravela, že od ukončeného 4. mesiaca môžeme začať 🙂

kramlinka88
26. říj 2010

@p69majka jenom maličkost, včera jsem koukala zrovna na skleničku Sunárek s telecím masem, tuším od 6m je to a obsahovala bílý pepř 😲 😖 Nechápu ty výrobce proč tam dětem cpou takové věci ☹

p69majka
26. říj 2010

@zuzik1983 ahoj. Vieš čo kľudne aj v mikrovlnke. Lepšie je asi vo vodnom kúpeli, ale akosi v mikrovlnke je to rýchlejšie. Osobne radšej varím na dva dni. To mrazenie a zohrievanie..... Mám radšej čerstvé No keď je menej času je to určite super, keď sú v mrazničke nejaké tie zásoby. 🙂

p69majka
26. říj 2010

@kramlinka88 no vidíš, ja som si to nevšimla. Verím tomu, že keď to predávajú a je tam od 6.mes., tak by to malo byť v poriadku. Tieto detské príkrmy a výživy sú dosť prísne kontrolované, tak by to malo byť ok. Ja radšej varím doma a malej aj moje lepšie chutí. Som rada, lebo väčšinou je to opačne. 🙂

andelka
26. říj 2010

@piacere a jo, tady to počítá trošku pozadu mi přijde. Nekojené děti začínají s příkrmy dřív, no já si to u svého neumím představit, ve 4 měsících, ani kdyby nebyl kojený, přijde mi to jako dost zápřah na střeva. Ale vím, že se to může, od ukončeného 4. Malý ti zatím papá pěkně, to je fajn, někdo hodně bojuje. Jsem zvědavá na mojeho 😅 Já jsem právě nevěděla, že kaše se dávají až nakonec, tak jsem nakoupila, ani jsem moc neštudovala jestli je to mléčné nebo jaké - a pak jsme se bavily s doktorkou (taky by mi posvětila přikrmování od 5měsíce) a zjistily jsme, že vzhledem k alergické zátěži v rodině, radši budem kojit do ukončeného 6.měs a pav ten systém jak jsi psala, ale kaše nemléčné, bezlepkové. Tak jsem ty nakoupené prodala, ať mi tam půl roku nezavazí 😅

p69majka
26. říj 2010

@piacere ahoj, ja som tiež začala trošku neskôr s príkrmami, ale je to na Tebe. Mrvkvičkou iste nič nepokazíš, len nepridávaj rýchlo rôzne chute a druhy zeleniny a s ovockom by som počkala po 5.mes. Sama vidíš, že spapá len pár lyžičiek a zatiaľ mu to určite stačí, musí sa zoznámiť s novými chuťami aj s lyžičkou, tak pekne pomaly a postupne, má ešte času, aby spapal veľké množstvo zeleninky naraz.

zuzik1983
26. říj 2010

@p69majka ma to zaujma hlavne kvoli tomu casu 🙂

piacere
26. říj 2010

tak dnešný príkrm za nami... spapal mi 5 lyžičiek mrkvy, rozriedila som mu to s Nutrilonom a zdá sa mi, že mu chutila oveľa viac.... ešte sa naťahoval za lyžičkou, ale viac mu zatiaľ nedám.... ako je to so zvyšovaním množstva? Koľko na deň môže spapať? Niekde som čítala, že v priebehu mesiaca by sa mal dostať na 150-200ml?

@p69majka no my sme ja aj manžel silní alergici, takže plánujem jednu zeleninku 4-5 dní, až potom ďalšiu.... ovocie až s mäskom, takže až o mesiac 🙂

sussanah
26. říj 2010

@p69majka @kramlinka88 ke kupovanym prikrmum ovecne: v zadnem pripade neverte prodejcum, ze kdyz tam pisou je to od 6m, tak ze je to stopro v pohode. Ono totiz zadna kontrola co se tyce slozeni techto prikrmu neexistuje, to je jen tak trochu fama. Ano, nejsou tak konzervanty a barviva, ale co se tyce alergenu (celer, rajcata, mleko, smetana, paprika, cesnek apod.), koreni (bily pepr byva dost casto 😠 soli a cukru, tak tohle vyrobci vuuubec neresi. Hlavni je pro ne, aby to detem chutnalo a tudiz aby se to lepe prodavalo. Takze pokud se snazite varit doma rozumne a alergney zavadet postupne dle zralosti ditete, tak doporucuju si cist etikety a slozeni.Vzdycky se da najit odpovidajici slozeni 🙂
@piacere Ja bych taky osobne zacala alepson od 5. i kdyz jste byli na UM. Pokud prospiva a nic ji nechybi, tak bych zbytecne nespechala. Ale to je pouze muj osobni nazor 😉

kramlinka88
26. říj 2010

@sussanah s těma skleničkama naprosto souhlasím, já je moc nepoužívám, a když tak fakt čtu. Ale třeba Alnatura má dobré složení, nebo i babylove, ale ta ne všechny.

sussanah
26. říj 2010

@kramlinka88 ja taky spis varim, ale sou chvile, kdy po sklenicce sahnu a vzdycky mam doma alespon 3 do zasoby. Je to super alternativa, kdyz neni cas nebo moznost, o tom zadna. Taky hodne kupuju Alnatura a babylove. Potom uz vylozene vyhledavam, davala jsem snad 3 od Hami a nejake od Sunarku, to uz podle slozeni (taky muj toho snedl fakt hodne a nechtela jsem aby to byly jen mixovane veci). Co mi asi vadilo nejvic, ze v drtive vetsine prikrmu jsou zhruba od 8m rajcata (alespon protlak) a mleko 😖

kramlinka88
26. říj 2010

@sussanah no na to mléko jsem taky hleděla jak puk 😒 Já mám ještě oblíbenou od Hipp telecí s mrkví a rýží, ta je ještě ok, ale jinak mám doma jen alnaturu a babylove. Co máme od Hami tak ty ovocné kelímky, je to super na cesty 😉 Akorát malý se mi nějak rozjedl, takže jemu už je jedna sklenička málo, tak nevím no 😕 Budu muset vařit s takovou i na cesty 🙂
Jinak já zatím pořád mixuju, ale pomaličku už se snažím, aby tam aspoň sem tam byl nějaký kousek ať si pomalu zvyká, ale jak je toho moc nebo nějaký větší tak ho natahuje ☹ Jsem zvědavá kdy se to naučí pořádně polykat, do puberty snad jo 😀
A nevíš náhodou jak na ten fenykl??? Já jsem to v životě nevařila 😅

mirinda10
26. říj 2010

@piacere no ja by som mu dala viac, ak śa natahuje za lyzickou tak mu daj, nasa mala jedla zeleniku asi do tyzdna 150gr a do 14 dni sme jedli 190-200gr.Novu zeleninu mozes pridavat kazde 3 dni nemusis cakat 4-5dni zbytocne dlho. To zistis do 24 hodin ci mu ta zelenika bude pasovat alebo nie ale pouzivaj tie co by nemali byt alergenom ako zemiak, cukinu, tekvicu, patizon, petrzlen neskor brokolicu, karfiol
Preco tak skoro ides na prikrm? Vela vypije mliecka? Moc by som sa ja neponahlala

sussanah
26. říj 2010

@kramlinka88 vzdyt jste jeste mali, pokud uz nema jen hladkou kasi, tak jste na nejlepsi ceste. Kamaradka ma o mesic mladsi holcicku a ta ma taky jeste porad mixovane, proste se ji jinak davi. Nekdy je jen potreba tomu dat cas. Muj se jeste pred mesicem davil z hrasku i ryze a najednou uz neni problem 🙂
Ted je alespon dobre pocasi, ze muzes uvarit i na cesty. Precejen, kdyz bylo venku 30 a ja byla cely den mimo domov, tak jsem fakt radeji sahla po sklenicce 😅
S fenyklem ti neporadim, nikdy jsem nevarila 😔

lenfilka
26. říj 2010

Ahojte. My sme začali s príkrmami, keď mal Filipko 5m a 2 týždne. Ale skôr som ho len zoznamovala s chuťami zeleninky, lebo ho stále kojím. Začali sme mrkvičkou, potom zemiak, brokolica a sladká tekvica. Tú má najradšej. Včera sme začali s mäskom a chvlalabohu, chutí mu. Dám mu aj troška olivového oleja. Na večeru si odsriekam 30 ml mlieka a zmiešam s ryšovou Hami kašou. Ide sa zadrhnúť, tak mu chutí. Potom sa dorazí mliečkom a zaspí. Čo sa týka tých piškótov, tak aj mne doktorka vravela že môžeme začať dávať, ale kúpila som piškóty od Sunarky a tie sú bez vajec. Počkám do budúceho týždňa, keď bude mať malý 6m+2t a začnem mu dávať lepok. A chcela som sa vás spýtať, kedy mám začať dávať aj čajíky, keď ešte kojím, teda či to stačí pokryť mojim mliečkom alebo doplniť tekutiny inak a koľko.

bubelko
26. říj 2010

@kramlinka88 fenikel uvaris normalne spolu s ostatnou zeleninou a ak mixujes, tak pomixujes. akurat ak uz nemixujes, tak ho pokrajaj na male kusky a odstran vrchnu cast, lebo mava vlakna. ja ho este obcas struham do ryze alebo ho pridavam k zemiakom a potom urobim ochutenu zemiakovu kasu. 😉

vivien6
26. říj 2010

@kramlinka88 aj moja musi len mixovane.. len ked jej banan zpucim lyzickou uz sa dusi... ked hovorim mame ze jej stale mixujem sa chyta za hlavu 😀 tak ale nutit ju nebudem... nekedy musi byt zbohom kasicky 😀
@bubelko ahoj.. mam jednu otazku... ty zijes vo svajci... ja v nemecku.. chcem sa opytat aky jogurt pre malu by si mi odporucala. .som tu s toho jelen...
a este ci mozem malej ponuknut frischkäse uz... dakujem

katkabg
26. říj 2010

my papame vsetko od vyyyymislu sveta 😀

bubelko
26. říj 2010

@vivien6 ja kupujem grecky jogurt, ma podobny obsah tuku ako zvolensky smotanovy. alebo ak ho nemaju, tak beriem normalny vollmilch natur s 3,8% tuku. ten grecky v nemecku urcite dostat, odporucila mi ho leelo, ktora tam zije tiez.
a frischkaese podla mojich info mozes dat tiez uz teraz s jogurtom. ale nie nejak vela a pozri, ci neobsahuje vela soli a pod. 😉

maryanna
26. říj 2010

@lenfilka ahoj, ak kojíš tak iné tekutiny netreba🙂 ak tak len vodičku

@kramlinka88 by si sa čudovala čo všetko je v tých sklenkách, zelenina ameso v nich je síce kontrolované ale to čo do nich môžu dať sa neriadi ničím, máš sklenky od 4tého mesiaca kde je paradajkový pretlak, soľ, a nehovoriac ot om že takmer všetky sklenky sú zahusťované rôznymi múčkami....takže ten kto kupuje musí poriadne čítať zloženie....inak by na pultoch nemali čo robiť výživy jahodové od 4tého mesiaca, alebo s tvarohom.....a podbne

p69majka
26. říj 2010

@sussanah ahoj. Preto radšej doma varím a príkrmy v pohárikoch sme mali len dva krát. Ktoré sú najlepšie, vieš poradiť?

p69majka
26. říj 2010

@kramlinka88 my máme tiež tie presnidávky od Hami a malej chutia, len oni sú len 100 g a ona to má málo. Sárka včera zjedla skoro celú 190 g výživku banán-jablko. 🙂

vivien6
26. říj 2010

@bubelko vdaka urcite kuknem 😉 ... a dostat u vas landliebe ?pouzivala si ten tiez?

vivien6
26. říj 2010

inak ja tiez ked kukam oddelenie z vyzivami ide ma porazit co vsetko je tam.... a ake su vseliake od vymyslu sveta..pasta,bolognesa...fuj.to by som urcite nedala svojmu malemu dietatu a ani velkemu..a suhlasim s
@maryanna