Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

petardice
4. únor 2010

Holky, nepřidáváte někdo na dochucení do kaší nebo polívek pro míma klíčky (vojtěška, ředkvička...)? Pokud jo, dáváte to tam čerstvé až úplně na závěr před rozmixováním nebo to necháte chvíli povařit? A jaké dáváte?
A ještě dva dotazy - od kdy jste začaly dávat maso a jak často dáváte brambory? K tomu masu - nám bylo více doktory řečeno, že už máme začít dávat (přikrmujeme už měsíc), ale zase jsme z několika stran slyšeli, že je to moc brzo, že maso až tak na roce a jen sem tam. To se mi nezdá, spíš bych začala teď tak 1x týdně a třeba na roce bych zvýšila intenzitu, ale nedávat vůbec? A o bramborách jsem četla, že by se měly dávat taky 1x týdně, ale nikde jsem nenašla důvod...

sandra81
4. únor 2010

To je dobry ze davate decku chleba od 9.mesice, tady v NL uz v pul roce...blazni....a dr. tu radi normalne chleba mazat pastikou a tavenym syrem....soda ne? nastesti mam trochu vic rozumu nez oni tady takze takhle to nepraktikuju. Musim rict ze v CR se tou vyzivou zabyvaj vsichni mnohem vice a lepe nez tady a jsem rada ze vim co je pro me deti zdravejsi davat a co ne tak moc. Treba o eckach tu nikdo nic nevi ani nevi co to je....

A ted k prikrmum, tak jsem dnes zkusila mrkve z jablickem ale ani to male nejede, v patek bude mit 7 mesicu a prikrmy fakt nechce tak nevim zda nemam pockat par dni a pak znovu od zacatku??? Mysim ze dat ji banan co je sladsi ze taky nepochodim, nebo dnes ta mrkev s jabkem byla moc dobre (jsem do dojedla....). Je to narocny ty prikrmy nemyslite??? Zlate kojeni....

lamarika
4. únor 2010

sandra: a ta mrkev s jabkem byla kupovaná a nebo dělaná? Ten můj malej prďola když jsem mu udělala doma mrkev s jabkem (bez kousků), tak mi to taky nechtěl. Šla jsem do obchodu, koupila ve skleničce a jen se po tom zaprášilo. . . Z ovoce mi jí pouze banán a hrušku, jinak všechno ostatní jenom kupovaný. . . 😒 😠

shaula
4. únor 2010

Petardice - na maso jsou různé názory - jeden říká maso 6x týdně a 1x týdně žloutek cca od 7 měsíců, další říká maso až po roce 😉 Na mě je to příliš extrémní, já dávala cca od těch 7 měsíců. Brambory jsem střídala s rýží, jáhlami, pohankou, později těstovinami, takže je mívali tak 3-4x týdně. Ale jak teď přemýšlím, tak v poslední době jsou převážně na bramborách 😀 Ještě jsem neslyšela, že by se měly dávat jen 1x, to bude nějaký nesmysl 😕 Spíš bude problém v tom, že brambory jsou v téhle době už nekvalitní a pro malá miminka, která s příkrmy teprve začínají, by se neměly používat vůbec, jen skleničkové. My jsme začali loni taky přikrmovat v téhle době a dávala jsem brambory jen ze skleničky (v Rossmannu jsem kupovala brambor + mrkev a vždycky jsem si do toho něco přimíchala), kluci dostali až nové brambory. Takže vlastně úplně na začátku je měli méně často, fakt tak 1x - 2x týdně, později, až byly brambory nové, jsem dávala častěji.

moravanka
4. únor 2010

co se tyce masa, mala ma denne. papa malo, takze aby snedla za tyden tolik masa jako jine deti, tak ho musi mit denne.
brambory davame casto, ale vzdy se divam, aby nebyly naklicene, zmrzle, zelene nebo nejake plesnive.

tymothy
4. únor 2010

Petardice, k těm klíčkům...vyloženě klíčky nedávám - ochucuju petrželovou natí a trochou kmínu. Nevím jestli zrovna vojtěška nebo ředkvička jsou vhodné, ale dobré jsou pro děti prý pšeničné klíčky.

hanka.knizkova
4. únor 2010

Tak já začla přikrmovat od ukončeného šestého měsíce a zatim teda bez jakéhokoliv úspěchu,pusinku skoro neotvírá,vždy tak max.na tři lžičky pak ani tuk..maso jí nechutná vůbec,ovoce taky ne..jediný co papá je brambor+mrkev+cuketa a to tak 30-40 ml tot vše,jogurt nebo něco ovocného jí nechutná vůbec,kaši sní tak 40ml ☹ Jinak krmim bebou a tu pije normálně..
Myslíte že se to někdy zlepší a přijde tomu na chut,nebo budeme neustále s jídlem bojovat? ☹

rimmel
4. únor 2010

hanka mozno neni hladna, skusala si napr doobeda dat iba rannu flasu, potom trosku vody od smadu a k obedu papat??

hanka.knizkova
4. únor 2010

Rimmel krmim jí po 3h a hladová určitě je,protože když jí potom dám flašku,tak vymlaskne 120ml..ona celkově od narození jí málo a přibírá taky po troškách-za měsíc max.300g..mě už spíš pořád nebaví jí něco vařit nebo kupovat,když u toho pak brečí,vzteká se a nedostanu do ní nic,pořád jen vše vyhazuji nebo to dožírá pes..
Jak já závidim holkám co mají doma jedlíky..

tymothy
4. únor 2010

hanko, nic si z toho nedělej, mimčo máš ještě vcelku malé a určitě si zvykne. 🙂 My bojovali podobně, M. se trochu rozjedla až po 8. měsíci a stále musí mít v jídlu základ mrkev+brambor a nebo banán. Když chci experimentovat a zkusit něco jiného, můžu si být jistá, že to poletí...A ještě před 3 týdny jsem ji musela po jídle dokojovat, jinak by se nenajedla. Ale pro tvou útěchu, většině dětí postačuje plné kojení až do ukončených 8 měsíců. 😉 A nad tím jogurtem nezoufej, na ten má ještě času dost.

petardice
4. únor 2010

Tymothy: někde jsem načetla, že ředkvička se může dávat, takže z toho usuzuju, že by klíčky neměly být problém a klíčky vojtěšky jsem taky někde viděla, že se může dávat. Myslím, že kdybych koupila bio semena a doma si to vypěstovala, mělo by to být nezávadný a podle mě v tom bude dost vitamínů, ale jistá si tím teda nejsem, proto zkouším hledat rady jinde 🙂)

Sahula: díky za info. Já prakticky doteď dávala bramborovo-mrkvovej základ a do toho zkoušela různý druhy zeleniny. Dnes jsme nakoupili všemožný bezlepkový zrní, takže udělám změnu a jsem zvědavá, jestli mě s tím nepošle do kopru :D Ale s těma bramborama mě to celkem překvapilo. Máme je od známých, brambory jsou nehnojený a dobře uskladňovaný, takže jsou krásně čistý, tvrdý, neplesnivý - ty se nebojím malé dávat.

Moravanka: víš zhruba, jaké množsvtí masa ti za ten týden zbaští?

A ještě - od kdy dáváte jogurt? Ukončený sedmý měsíc? A jaký? Předpokládám, že se nemůže koupit lecos...

shaula
4. únor 2010

Petardice - tak jestli máš spolehlivý zdroj kvalitních brambor, tak to bych se taky nebála. Ono jde spíš o ty kupované - napohled jsou hezké, ale jak je člověk oškrábe, najde šedivé stopy plísní 😝 😝 😝

shaula
4. únor 2010

A ty jogurty - ve zkratce, protože se to tu v několika tématech rozebírá pořád dokola: od 8 měsíců, bílé, ne nízkotučné, s krátkou dobou spotřeby, složením jen mléko a jogurtové kultury, bez zahušťovadel a podobných věcí. Já jsem dávala např. Selský Hollandia, Olma Bio, Olma Klasik, Choceňský smetanový.

mili84
4. únor 2010

Ahoj holky, nemám sílu dočítat 355 stránek diskuze, ale mám dotaz - jaký máte názor - skleničky/vařit doma ?? S příkrmy začínáme..ale když jsem koukala na obsah skleniček-Hipp i Hami, píšou tam, že obsahují jedlou sůl 😕 Solit by s enemělo do roka...? A jak je to s ohříváním - můžu v mikrovlnce??

tymothy
4. únor 2010

Tak ty ředkvičky mě překvapily. 🙂
Z těch jogurtů, nejlepší je prý Hollandia a Jihočeský ve skleničce. Koukala jsem, že hodně holek tady dává activii - konkrétně před tou mě teda ale naše doktorka varovala, že s ní často bývají problémy. A dáváme také až od 8 měsíců.

tymothy
4. únor 2010

Mili, proti skleničkám (některým) nic nemám, jen je třeba vybírat, aby tam třeba nebyla právě ta sůl. Můj názor na ně je takový, že jsou asi pravděpodobně vyráběny z kvalitnější zeleniny než je běžně k mání, ale to zpracování pak pokulhává - třeba málo zeleniny + hodně vody, jen ať je to co nejlevnější - když to zahustíme škrobem, tak to stejně nikdo nepozná...Neříkám, že je to tak u všech, ale když si člověk přečte složení, tak třeba Hami je na to expert... 😠

mili84
4. únor 2010

tymothy a s jakou zančkou máš dobré zkušenosti?

tymothy
4. únor 2010

Já většinou kupuju Alnaturu (v DM) - ale skleničky kupuju fakt spíš příležitostně, většinou vařím.

mili84
4. únor 2010

tymothy a kupuješ BIO potraviny nebo normální? a začínala jsi taky domácím?

tymothy
4. únor 2010

Začínala jsem domácím, ale zezačátku Majdě jelo spíš kupované. Máme zahrádku, takže kombinuju domácí s kupovaným - pokud kupuju a mám možnost koupit bio za rozumnější cenu, tak koupím raději to bio, ale nějak se toho fanaticky nedržím - když je tak je, když není, není. 🙂

mili84
4. únor 2010

jasně díky 😉 a co mixování?? jak dlouho mám mixovat? nebo stačí mačkat vidličkou? zatím dáváme skleničky ale zítra budu ke skleničkové brokolici přidávat bramboru doma dělanou 😅 tak nevím, jak to "upravit" 😉

tymothy
4. únor 2010

Já mixuju ještě teď 😔 I když se to snažím omezovat - třeba dnes už bych tu bramboru rozmačkala vidličkou, ale vy jste ještě malí. Já měla vždy pocit, že se mi M. udáví, když polykala nějaký ten kousíček. Ale můžeš to zkusit - třeba ti to vezme, když to rozmačkáš dohladka. Mixérem to pak můžeš prohnat vždycky.

mili84
4. únor 2010

a co říkáš na ohřívání skleniček v mikrovlnce??

tymothy
4. únor 2010

Nemám to ráda, a stejně to občas udělám.... 😔 😔 😔

mili84
4. únor 2010

a myslíš že je to nějaký škodlivý??

tymothy
4. únor 2010

Doufám, že ne...ale to nikdo neví. Snažím se tomu vyhnout, když to jde, raději ji ohřeju v kastrůlku. Ale když pak někde s mimčem jsi a nebo chvátáš, protože ti řve hlady, tak si myslím, že je lepší tu přesnídávku dát na chviličku do mikrovlnky, než ji dávat malému studenou.

moravanka
4. únor 2010

petardice,
ja koupim teleci, kruti a kralika. pak si to nakrajim na kousky velike asi jak pul vajicka. kazdy kousek dam extra do mraziciho sacku, do mrazaku a pak kazdy den asi 2 hodiny pred varenim jeden kousek vytahnu. varim to nakrajene spolecne se zeleninou, nekdy pridam testoviny. a pak to mixnu spolecne s vyvarem. mam tam vzdy jen tolik vody, aby to vse bylo pod vodou, kdyz je malo, tak neco prileju. potom to papa pulku na obed a pulku vecer o 6. a vyhodim z celeho vareni tak polovinu. takze z te velikosti poloviny stredniho vajicka sni asi polovinu. pocitano v syrovem stavu, kdyz se to uvari je tohho jeste min.
i kdyz asi tak 3 dny ji na nase pomery docela dobre. zas ji to jidlo nechci cpat, bylo by to na ukor mleka, uz by mi nepila asi vubec zadne.

paulla
4. únor 2010

My přikrmujeme teď druhý týden a taky to střídám - skleničky a doma vařené, ale skleničky asi dávám častěji. Snažím se kupovat bio - alnatura nebo hipp. Chci se zeptat (asi Shaula to bude vědět 🙂 ). Já si vždy čtu složení na skleničkách a dnes jsme měli od Alnatury bio cuketu s bramborem a složení je: bio cuketa, brambor, pitná voda. Proč tam není olej, když se doporučuje do příkrmů dávat pár kapek oleje????Mám tam teda přidat trochu oleje, i když už je to jakoby hotový kupovaný pokrm? Všimla jsem si na všech skleničkách co máme doma, není napsán olej nebo jiný tuk.

moravanka
4. únor 2010

v nekterych hippkach je repkovy olej, divala jsem se na to v obchode.

achina
4. únor 2010

Jezisi, brambory 1x tydne? 😲 Ja je davam skoro kazdy den (domaci), mam to jako zaklad a do toho stridam druhy zeleniny.

Prosim vas, jak doma delate mrkev s jablkem? Povarit, nastrouhat..? Nebo syrove?
Ja myslim, ze po mesici zeleniny uz pomalu muzeme nejake "ovocíčko", ze ? 😅