Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
2. bře 2010

Jenže železo v kapkách má taky nepříjemné vedlejší důsledky - problémy s černou zapáchající stolicí apod. Případně nechutenství, děti to odmítají. Mluvím z vlastní zkušenosti, železo jsme museli dávat po narození pár měsíců (do 4 nebo 5, nevím už přesně). Mě zase jako menší "zlo" připadá maso. Pro mě osobně je bezmasá dieta až do roka nebo ještě déle trošku extrémní názor. V druhém tématu jsi říkala, že se snažíš stravovat podle našich předků - OK, ale když to zase vezmeš v širších souvislostech, tak třeba naši pravěcí předkové jedli téměř výhradně maso (plus pár kořínků a lesních plodů). Člověk je všežravec a tak podle mě potřebuje i to maso. Osobně mám po třech dnech bez masa už absťák 😀

lamarika
2. bře 2010

blka:ajooo, já nevěděla, že to tam je psaný. Když měl malej jenom oběd a ovocnou svačinu, tak jsem taky ještě kaše nedávala. Začala jsem je dávat až před 14-ti dny, tedy když bylo malýmu 9,5 měsíce. Když jsem zavedla večeře, tak jsem mu dávala třeba zeleninku nebo někdy výživu.

mata: jak to vysvětlit. . . já bych řekla, že je to něco mezi rejží a těstovinami. Jsou to takové malé kuličky

shaula
2. bře 2010

Mata - jáhly = pšeno. Ono to zase nesmíš brát tak doslova, konkrétně na lepek je tolik názorů, že prostě stejně to musíš udělat podle toho, s čím ty se nejvíc ztotožňuješ. Osobně jsem začala s lepkem (a tedy i pšenicí, těstovinami a vším, co lepek obsahuje) asi v 8 měsících.

shaula
2. bře 2010

Lamarika - podle tvého popisu "něco mezi rejží a těstovinami" bych si spíš představila kuskus 😀

lamarika
2. bře 2010

shaula děkuju za pomoc 😉

shaula
2. bře 2010

Lamariko, není zač, ono se to vážně blbě popisuje. Možná by Matě stačilo napsat "loupané proso", pokud ovšem se na Slovensku proso řekne proso 😀 To už nevím... 😅

petka035
2. bře 2010

ja mäso tiež moc nemusím,ale tiež si myslím,že tým že sa zavedie až po roku, dieťaťu v ničom nepomôžeme,myslím,že ak to nebude človek prehánať tak mu to veru neuškodí, samozrejme nikomu jeho názor neberiem a je mi v podstate jedno čo kto svojmu dieťatku dá, každá mamina si stojí za svojim 😉

lamarika
2. bře 2010

shaula, ale kuskus by taky mohla 😀

lamarika
2. bře 2010

Jinak já dávám malýmu maso shruba 5x za týden. Někdy i 7x. Mám obdobný názor jako shaula. Jsme všežravci a pokud se dává zprávný druh, tak organizmus dítěte není tolik zatěžovaný

lamarika
2. bře 2010

teda správný

blka
2. bře 2010

Lamariko, Kocicinko, děkuju 🙂

Shaula, já teda bez masa absťák nemám 😀 . Já su takovej bezmasovej typ 😀 . Ale manža, jak ho nemá denně, tak má absťák 😀 😉

Jáhly http://www.zvonimira.cz/Biopotraviny/Obiloviny-...

blka
2. bře 2010

Já maso tolikrát teda nedávám, možná proto, jak jsem psala, že sama ho nemusím 😅 . Jednou vařím s masem, podruhé bez masa a tak to točím (vařím na 2-3 dny, jak to vyjde).

lamarika
2. bře 2010

blka a bereš z té farmy něco?

jmisa
2. bře 2010

Maso - dávala jsem asi po měsíci od zavedení zeleniny, dávám skoro každý den. Ale my jsme doma masožravci.

mata1976
2. bře 2010

dik baby za preklad, uz som si to 'vygooglila' 😵 😵 😵

kocicinka
2. bře 2010

Shaulo, podle mě je zase extrémní názor dávat maso půlročnímu dítěti. Nejvíce železa obsahují stejně jen vnitřnosti, svalovina zas tak moc ne, tam je hlavně bílkovina.
Na kojeni.net píše autorka, že se nemá podávat tvaroh do jednoho roku, protože bílkoviny v něm obsažené zatěžují ledviny. Ale přitom maso doporučuje podávat 6x denně( což je tedy síla), přitom je v něm bílkovin mnohem víc, tudíž ještě víc zatěžuje. Vždyť si protiřečí. Takto hojná konzumace masa vede akorát k tomu, že to ve střevech hnije.
Dříve lidi jedli masa mnohem míň a měli střeva v mnohem lepším stavu, nebylo tolik rakoviny, alergií, atd...
My jsme doma maso skoro nejedli, takže ono jde taky o to, jaké má kdo stravovací návyky z domova.
Jinak v historii vývoje člověka byl jak vegetarián, tak masožravec, tak všežravec.... dle stavu chrupu jsme uzpůsobeni spíše k umírněné konzumaci masa, ale to už by bylo na jinou diskuzi.

shaula
2. bře 2010

Kocicinko - všechno je to věc názoru a zvyků, to máš pravdu. Neříkám, že musí být maso denně, ale být by mělo. Samozřejmě u menších dětí v malém množství 😉
A prosím tě, pouč mě - kde v historii vývoje člověka jako druhu byl člověk vegetarián? To slyším prvně 😕

kocicinka
2. bře 2010

No,myslím, že prvotně se člověk živil sbíráním kořínků a až pak začal lovit, ale nevím, nejsem antropolog.Třeba buddhisté maso vůbec nejedí....
Jako já jsem se fakt nesetkala s názorem, že by dítě do jednoho roku mělo jíst maso. A to ani u pediatrů...Mě by fakt nenapadlo ho Jonáškovi dát.

arietiska
2. bře 2010

No to by mě zajímalo jaký pediatři tohle říkají teda ...

dm1
2. bře 2010

ja som sa zase nestretla s pediatrom ktory neodporuca davat do roka maso 😉

arietiska
2. bře 2010

http://www.kojeni.net/prikrmy.php jestli to tady ještě vůbec někoho zajímá, my se řídili podle těchto rad.
Stejně si každej v dnešní době musí vybrat podle čeho se bude řídit.

xaxa
2. bře 2010

Ahojte kocky.Papame prikrmy uz 3 tyzdne.Chcem uz zaradit aj masko a neviem ktorym je lepsie zacat-kuracim?Kupujete masko normalne v masiarstvach a obchodoch alebo nejake bio?A este-staci podavat masko najprv raz tyzdenne a postupne zvysovat frekvenciu?A kedy uz treba davat zltok?Diky za rady 🙂

kocicinka
2. bře 2010

Arteiska: Dr. Růžička a Dr. Misiačková z Prahy 🙂
Potom výše jmenovaný Fořt a Strnadelové, autoři knížek o jídle pro děti jsou rovněž lékaři

jmisa
3. bře 2010

No tak Fořt je trochu extrémista.
Ikdyž zase záleží na stravovacích zvyklostech v rodině, takže pro mě je extrémista 😀

Moje pediatra taky doporučila maso. 😝

jmisa
3. bře 2010
blka
3. bře 2010

Lamarika, ne. Já jsem jenom hledala odkaz na to, jak ty jáhly vypadají. Já jsem je koupila dneska u nás v obchodě.

macilaci
3. bře 2010

ahoj dievčatá chcem poprosiť o radu. začínam s kašičkami a chcem sa poradiť. mám viac druhov kašičiek - nutrilon, hipp, nestlé. my kŕmime nutrilonom HA1. ako by bolo najlepšie začať s kašami, poznám baby čo do večerného mliečka pridali kašičky, takže normálne papali deti z flašky. ale z týchto sa jedine nestlé rozmiešava s mliekom. vy ste to ako robili?

petka035
3. bře 2010

no tak ja som sa tiež nestretla s názorom,že mäso do roku nie 😕
a to teda mám zdravotné vzdelanie a v zdravotníctve pracujem.Myslím,že to sú už také extremy, a že ludia už nevedia čo vymyslieť, zas o rok sa bude tvrdiť niečo iné 😝 A tvaroh má viac bielkovín ako mäso, nie?No ale každý má svoj rozum a vyberie si 😉

shaula
3. bře 2010

Macilaci - nezáleží až tak na značce kaše, ale na tom, jestli je mléčná nebo nemléčná. Ze začátku je asi nejlepší začít nemléčnou kaší zadělávanou používaným mlékem. Určitě bych dala rýžovou a bez přidaného cukru.

aponchie
3. bře 2010

ja se teda musim zastat kocicinky v tomto ..pac logicky je pravda,ze maso opravdu v zaludkua strevech zahniva..travi se cca 24hodin!!nez z tela odejde..takze do t edoby je dodano dalsi a dalsi takze hnilobny proces neni ukoncen v podstate nikdy..maso je dulezite predevsim pro zdroj zeleza u ditete ,ktere je na kojeni ci UM je potreba bilkovin pokryta z mleka tudiz navic extra porce bilkovin v mase akorat zatezuji travici trakt,ktery se s tim neumi vyporadat,ja osobne jsem spis za hovezi maso co se tyce zeleza..maso ANO ,ale rozhodne ne 6x tydne +zloutek..ja mam dobrej pocit kvuli obsazenym latkam kdyz dam maso 3x tydne zloutek ani nahodou ..pokud by dite nepilo mleko nebo odmitalo mlecne vyrobky tak je na rade maso to ano aby nahradilo bilkovinu ..ale zase je rozdil mezi bilkovinou mlecnou a masovou nicmene tato bilkovina prispiva rustu svalu