Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

maryanna
1. kvě 2010

rainee, kúp nemliečnu kašu trebárz od nutrilonu a rozrob ju s nutrilonom HA, .......my tiež pijeme nutrilon HA, lebo taká HA mliečna kaša zrejme nie je tak kúp nemliečnu a tá sa rozrába s mliečkom ktoré pijete....

petka035
1. kvě 2010

Myslíte si,že môže z jogurtu bolieť dieťa bruško? malá mala na desiatu hollandiu a teraz je celá nesvoja, plače,zúri, vypína chrbátik, je červená v tvári,robí mostíky 😕 ale papala ho pekne aj dosť zjedla,pred včerom mala prvý krát jogurt activiu bielu a tiež sa mi zdala nesvoja ,včera nemala a dnes mala teda tú hollandiu. a sme na nutrilone,čiže na laktozu by nemala byť alergická či?

ewana73
1. kvě 2010

ahojte,dakujem za rady dievcence 🙂 . mate niekto skusenosti s knizkou od Dagmar von Cramm, Varime pre dojcata ? mne ju dala svokra ale jake tam su divne veci,no neviem ale su tam prve prikrmy pre dojcata od 5 - 9 mesiacov a teda davat takemu dietatu do stravy salatovu uhorku, smotanu alebo pomarancovu stavu , feniklovu hluzu,proso ... 😲 .. no a vraj maslo alebo nestuzeny margarin 😲 😲 no neviem ale mne sa to totalne nezda.

maryanna
1. kvě 2010

na laktózu môže byť aj napriek tomu alergická ale ja si skôr myslím že len jej nejako nesadla (príliš studené, narýchlo zjedené alebo také čosi) by som jogurt vynechala na chívľku a potom skúsila znovu ale nejaký iný znova trebárz Zvolenský (sú nanho dobré referencie) a medzitým napríklad skús dať normálne biele acidko.....namiesto jogurtu, a uvidíš čo bude....ak by to bolo dlšie z tých jogurtov také tak ich vynechaj na dlhšiu dobu...

maryanna
1. kvě 2010

ewana, ja mám jednu knižku takú podobnú ako píšeš a tiež tam nesúhlasím s veľa vecami tak snáď len použijem nejaké recepty a to spôsobom že keď bude malý mať 8 mesiacov tak použijem nejaký pre 4 mesačné deeti, lebo v mnohých tam je smotana, mlieko, škorica a nevem čo všetko.....mám rôzne také publikácie a preto treba riešiť veci zdravým rozumom, aj keď je tam napísané že pre 4 mesačné polievka s mliekom tak proste to nedám lebo je to nesprávne......čiže asi toľko, treba všetko zvážiť, sú matky ktoré natrepú deti hocičím aj v troch mesiacoch ja taká niesom takže aj keď je niekde tak napísané nebudem to tak robiť

petka035
1. kvě 2010

maryanna neviem lebo alergia na laktozu by sa skor prejavila na UM ako na zakysaný mliečny výrobok, tie sú predsa lepšie znášané ale fakt neviem a papala pomaly a studený bol,ale tak zohrievať sa nemôže a z chladničky som ho predtým asi pol hodinu vytiahla

maryanna
1. kvě 2010

hm peti ja viem s tou laktózou ale počula som rôzne prípady tak treba byť ostražitý.....hm tak keď mal izbovú teplotu tak nevem, možno skús jej doňho primiešať ovocie, alebo vločky ak máte zavedený lepok, alebo niečo také, možno jej nebude ťažko na žalúdku keď sa to obalí aj niečím iným....

petka035
1. kvě 2010

mary prvý krát som jej tam primiešala aj ovocie aby jej to chutilo a poznala tu chuť na kt.je zvyknutá,dnes som dala bez ovocia a ona papala pekne,len potom mi pripadala akoby ju bolelo bruško(ale vetry jej odchádzali v pohode a kakať kakala)no a teraz som si všimla že má také drobné vyrážky pod pusou a hore na líčku.ale pod pusou to mala ešte pred obedom, tak z obedu to nebude a okrem toho jogurtu mala len svoje UM-tak zvláštne, no skúsim dať jogurt pozajtra a uvidím 😅 ide o to,že mi nevypije denne ani toho pol litra mlieka alebo len tak tak,tak som čakala na 8m aby som jej dávala občas mliečnu desiatu

maryanna
1. kvě 2010

hm peti, tak skús dať neskôr a ak nie tak vymyslieť niečo iné kde je vápnik, napríklad nejakú kašu kde bude aj mlieko, ja by som skúsila dať iný jogurt taký čo ste ešte nemali, možno sa problém vyrieši alebo dať acidko, alebo nič a len čakať poprípade zájsť za dr...

petka035
1. kvě 2010

no ja skúsim dať pozajtra zvolenský aby som vedela či to je z toho,lebo u takých drobcov si človek nemôže byť istý 😔 dakujem za názory 😉

maryanna
1. kvě 2010

jasné, človek nikdy neve čo z čoho je ..tak držím palce, keď tak napíš ako ste pochodili 😉

petka035
1. kvě 2010

jasné dám vedieť 😉

beruska24.9.
1. kvě 2010

rainee - UM nás nezacpává, kaše zacpala ☹ Takže u nás to je kaší!

latvia
1. kvě 2010

petka, ani tvoja nechce mlieko? 🙂 mame to rovnake, tiez maleho pcham jogurtami.... co sa tyka hollandie, tak ta obsahuje vela probiotickych bakterii, casto preto brusku nesadne, ale alergicka na nu urcite nieje, skus bud ten zvolensky, alebo ja dava este znacku sabi, velmi dobre tiez 😉 a inac kupujem aj od nestle jogurtove presnidavky , tie miluje, tiez su dobre, tak mozes ja to vyskusat, alebo klasicku kyslu smotanu zamiesaj do zeleninovomasoveho prikrmu

petka035
2. kvě 2010

latvia,ona ho chce ale vypije málo, ráno dáku 100kunajviac 120 a potom má desiatu,obed a potom je hladná až pred spaním.kebyže jej dám na desiatu mlieko tak ho vypije ale tak potom nebude mať príkrm.a ešte v noci má raz mlieko. tak tretí prikrm budem musieť dať mliečnu kašu a dakujem za tipy.Ten sabi asi u nás nemajú.kupila som zvolenský tak zajtra vyskúšam a pozriem aj tie nestle 😉

alexandrah
2. kvě 2010

holky, kedy ste zacali s kasami pri nekojenych detoch? risko sa mi uz budi rano, ze ma hlad, predtym vydrzal aj dlhsie, zacala som prikrmy, asi par dni, ale rozmyslam nad kasou ... tiez som pocula od kamosky, ze jej syna z nej bolelo brucho ... tak neviem ...mozno ako z ktorej??

moravanka
2. kvě 2010

mame stejny problem, mala mleko chce, ale kdyz ji ho dam tak uz nezvladne prikrm. takze kdyz dostane behem 24 hodin doporucovanych 500 ml mleka, tak sni 50-100 ml obeda a uz zadne jine jidlo, neni velky jedlik. a v roce nemuze byt porad na mleku. stale si lamu hlavu, jak to resit. zkousim jogurty a kase, ale ona ji dost malo. jogurtu sni rano tak 50 ml, mlecne kase vecer 50 ml a jinak brzo rano a pred spanim 120-150 ml um. takze ma jen jedno nemlecne jidlo a to je masozeleninovy obed (ca. 100ml). takze denne nema doporucovanou davku mleka, ovoce, zeleniny, masa, zkratka niceho, ale s tim nic nenadelam, ona vic jist nechce.

petka035
2. kvě 2010

moravanka no jedine,že sa to časom upraví 😖 ja som niekde čitala,žeby mali vypiť ráno a večer 250ml mlieka(plná dávka)tak to by bolo hned pol litra-ale našu malú by aj roztrhlo 😅 ale mliečko má rada,len pije po troške a na obed ked zje aj 300ml prikrmu, tak papá až o siedmej večer a medzitým do nej nedostanem ani vodu 🤐

moravanka
2. kvě 2010

250 ml u nas nehrozi, nevim, kam by to nase mala dala. vzdyt to je plny hrnek, to snad nemuze mit ani tak velky zaludek.

latvia
2. kvě 2010

alex, ja som zacala po ukoncenom 4.mesiaci, nam nerobila zle ziadna kasa, ak ti pije mliecko z flase, tak ja som to obcas robievala tak, ze som jednu alebo 2 odmerky mlieka zamenila za kasu, takze to bolo v podstate hustejsie mliecko

saska.t
2. kvě 2010

moravanka - po roku uz nie je urcena davka mlieka ktoru ma dieta vypit takze si nerob starosti mlieko vynechaj a zarad viac mliecnych vyrobkov
moja mala pila v tomto veku iba v noci 1 davku mlieka 240 ml.... v roku by ste mali mat viac nemliecnej stravy ako mliecnej 😉
kase hlavne vobec instantne, nie su dolezite pre zdravy vyvoj dietata, radsej to nahrad nemliecnym prikrmom 😉

saska.t
2. kvě 2010

inak, dieta medzi 9-12 mes. maju vypit okolo 500 ml mlieka, ale poznam deticky ktore uplne odmietali v tomto veku mliecko vypit, staci zaradit jogurt a syry, samozrejme plnotucne...

moravanka
2. kvě 2010

saska, tak to jsi mi fakt udelala radost. tak ji dam napit brzo rano jak vstane a pak pred spanim. kolik vypije, tolik vypije. ja fakt pocitala porad mnozstvi mleka a uz jsem z toho fakt blazen. ona pije mleko rada, ale pak je zasycena na dlouhou dobu a to jsem zas premyslela, ze je to na ukor normalni stravy a zas malo papa neceho normalniho.

lynn77
2. kvě 2010

fiha, to koukam, ze kase nejsou dulezite pro spravny vyvoj 😕 tak nejak mam furt zafixovane, ze obiloviny maji tovrit u dospeleho cca 40-60% denniho prijmu potravy, tak myslim, ze deti se musi ty obiloviny naucit jist taky, no 😉 nerikam, ze jich maji mit stejny pomer, ale nedavat obiloviny (tedy kase) mi prijde minimalne divne, protoze obiloviny jsou sacharidy a sacharidy jak znamo je treba proto, aby meli deti energii 😉 ale kazdy at si dela co uzna za vhodne 🙂

mandula
3. kvě 2010

ahojte dievcata, mohli by ste mi prosim poradit?
moj maly papa zatial iba zeleninku na obed, inak je plne kojeny. Ale uz na nom vidim, ze by chcel viac, tak som sa rozhodla, ze dam dnes uz aj vyzivu - jablckovu. Dam mu ju na desiatu - ale po nej mu mam dat hned mliecko? Tak ako na obed po zeleninke? Alebo mu mam dat po jablcku cajik? Kolko vlastne toho jablcka ma zjest? Ked on je velky hlados a pochybujem, ze mu jedno jablko bude stacit 😀
dakujem za radu

mandula
3. kvě 2010

jeej a este jedna vec - maly na obed spapa 200 az 250ml zeleniny. Potom este mlieko a doooost mlieka MM. Myslite ze mu mozem tolko dat? Ked on by zjedol hadam aj za 2 deti. Ja mu nechcem odopierat, ked je hladny nech je, ale ci je to vobec zdrave. Nieze mu tym ublizim 😲

beruska24.9.
3. kvě 2010

mandula - hodně (zkušenějších) maminek tu psalo, že dítko má sníst tolik, kolik chce.
A zeleninou a ovocem nic nezkazíš. Horší to je, když se děti cpou sladkostmi.
Jinak zavádění ovoce je stejné, jako zavádění zeleniny. Zase zkoušet tak 3 dny jeden druh, pak další. Pokud bude chtít mlíčko, tak mu ho dej. Já sice malé dávala UM tak půl h. po papání, aby si nezvykla, že když nesní jídlo, dostane mlíčko 😉 Ale každá maminka to dělá jinak, tak to udělej, jak jseš zvyklá ze zavádění zeleniny.

datkova
3. kvě 2010

baby moje malá, nekojená, prikrmovaná od uk. 4. mesiaca sa tak nejako sama ,,odstavila od flašky,, a mlieko cez den nechce ani cítit. ráno vypije 200, večer 250 a skoro ráno, ked sa prvýx zobudí, tiež okolo 200. cez den papá vyživu, na obed zel. mäsový príkrm a na olovrant kašu... toto je jej celý jedálniček, zo všetkého denneho ,, menu,, 😀 zje tak okolo 100ml, ako kedy má naladu.. váži 7,5 kg, doktorka povedala, že 500ml mlieka denne im stačí, ale to je spodná hranica, idelany by bol ten litrík.. u nás nehrozí... mlieko ako keby sa jej sprotivilo, ked spoznala iné mnamky 🙂))

ewana73
3. kvě 2010

ahojte. sa chcem opytat,ze ked teraz zacinam so zeleninkou a kupim napr.jdnu brokolicu ze ako ju mam spracovat tak aby som si mohla ju napr. naporcovat na viac krat. teda, rozporcovat a uvarit a potom to mozem nadelit na obedne porcie a zamrazit? ze vlastne napr.vyberiem porciu,rozmrazim a ohrejem na obedik,moze sa to takto?a ako to davat do sacikov na mrazenie alebo do flasticiek?

latvia
3. kvě 2010

tak tak 🙂 a je jedno ci sacok alebo flas2ka, c2o mas poruke