Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

gabika7706
9. srp 2010

@juliakocka no pride mi to take divne, ze ryza az neskor, prip. zemiak, co lekar to iny nazor.
Myslim, ze maloktora mamicka bude davat 4 tyzdne len cistu zeleninu, bez zemiaku, prip. ryze, tak ako @maryanna pise, vsak z toho sa dieta nenaje a to by tej zeleniny teda muselo zjest....Pre mna nepredstavitelne.

sussanah
9. srp 2010

@juliakocka asi bych taky prilohy davala driv, ne ve velkem mnozstvi ale dala bych. Muzes treba jeste zkusit obiloviny (pohankove, jahlove vlocky) nebo casem ovesne (s lepkem). U nas moc brambory nefrcely, to az ted a jedine s maslem, jinak ani ranu.
@maryanna jakoze souhlasim, ze klidne ryzi i brambor driv, ale vermi ze i ze zeleniny se mimco naji 😉

latvia
9. srp 2010

obcas mam dojem, ze uz je to s tym mesacnym delenim jednotlivych surovin uz prehnane....ziadne odborne tabulky taketo delenia nemaju, priblizzne zaradenie ano, ale take ze co prve co dalsie a co preco kedy ako len stresuje mamicky...
sacharidy su velmi podstatne ako zdroj energie, takze ryza a zemiak maju svoje miesto hned od zaciatku (mozog a cervene krvinky "jedia" len glukozu 😉 )

sussanah
9. srp 2010

@latvia ale no tak, nevim jak ty, ale ja to ze zacatku taky hrozne resila a ted po 4mesicich na prikrmech se uz spis orientuju tak nejak priblizne. Jakoze uz mam svoje, co vim, zde proste nechci minimalne do roka davat (mm je alergik) ale vetsinu uz moc neresim. Clovek k tomu proste musi casem dospet sam 😉

tygrous
9. srp 2010

Tak ja bych rekla, ze nic se nema prehanet v zadnem smeru...😉 Ja jsem tak nejak zacala davat soucasne ryzi i brambory (jako prvni mel mrkev, pak brokolici a pak uz brambor nebo ryzi k tomu) a stridam to, protoze si myslim, ze skrob z brambor neni zrovna nejak extra dobre stravitelny, tak to nechci davat kazdy den... Na pohanku taky pozor, s tou bych pockala minimalne do roka (v makrobiotice se pohanka doporucuje az od roka a pul), jahly zas muzou alergizovat... jinak od mrkve jako prvniho prikrmu se pry uz taky upousti kvuli caste alergicek reakci... (to amm z jine diskuze😉 Je to tezke, ale vseho s mirou a zdravym rozumem😉

sussanah
9. srp 2010

@tygrous tyjo tak o pohance to slysim prvne 😕 No nic, ale prezili jsme to a u nas doma je to hit No1 😎

latvia
9. srp 2010

@tygrous ta pohanka by aj mna zaujimala preco od roka az 🙂 kvoli alergii?

tygrous
9. srp 2010

@sussanah No ja to cetla v knizkach Radost ze zdravých dětí od Strnadelové a ještě jedné (ted nevim presny nazev), obě jsou teda o makrobiotice...a k ni jsem se dopracovala diky nasi ABKM a ekzemu...😉

tygrous
9. srp 2010

@latvia Nevim, proc...je to proste z hlediska makrobiotiky...navic by se pohanka mela jist spise vic v zime (ma zahrivaci energii...), ale to tady nechci rozebirat😉

sussanah
9. srp 2010

@tygrous hmm to jsou veci. No fakt je to, ze se na spoustu veci da nahlizet z ruznych stran a jak psala Latvia, obecne pravidla platne pro vsechny proste neexistuji. Ja zase treba nesouhlasim s podavanim masa vic jak 2tydne a taky zijeme 🙂 Ale diky za rozsireni obzoru 😉

tygrous
9. srp 2010

@sussanah Nemas zac😉 Ja si udelala postupne takovy svuj "zdravy jidelnicek" - od vseho neco😉 Jenze dnes se na tebe chrli info ze vsech stran a dost blbe se v tom orientuje, co je dobre a co spatne 😒

beruska24.9.
9. srp 2010

Tak to koukám............ Pohanku a jáhly malá jí už celkem dlouho. Pohankové křupky vedou. Pohankové vločky do papání sní, ale nemusí být často. Jáhly v papání byly mňam. Chutnaly i mně v polévce.
Malá zase nejí rýži. Z počátku jsem chvíli kojila a musela jsem jí vyřadit. Malá po ní hrozně blila. Takže jsem jí zatím ještě ani do papání nezkoušela.

sussanah
9. srp 2010

@tygrous jj clovek se proste musi dopracovat ke svemu stylu a stat si za tim, jinak te potom rozhodi kdekdo 😀 Ja ale za sebe musim rict, ze i ja jsem zacala jist "zdraveji", kdyz uz tak varim malemu. Takze to ma nejaka pozitiva 😎

gabika7706
9. srp 2010

@tygrous na margo pohanky a inych jedal, makrobiotiky atd, svagrina je vitarianka, tak keby som sa mala riadit tym, co je podla nej (a nijak inak 😀 ) zdrave ....

gabika7706
9. srp 2010

@sussanah my sme zacali ovela menej solit a korenit, ked uz Katka jedla s nami, takze uz toto je plus pre nas, vsimam si ako si u nas navstevy dosoluju jedlo, ale neriesim to, pretoze nam to vyhovuje tak ako je a uz ani neviem "normalne" solit.

latvia
9. srp 2010

hmmmm....tak mne tieto makrobioticke veci nevonaju,ja som neuvedomela neorganicka 😉 pohanka je bohata na mineraly,vitaminy,vlakninu,a jedna z najlepsich veci na pecen....takze, vsetkeho s mierou, aj pohanku 😉

cicimon
9. srp 2010

@gabika7706 , @latvia - vy ste si pred podavanim prikrmov nastudovali, co ano a co nie? posobite dost profesionalne 🙂

gabika7706
9. srp 2010

@cicimon heh, vdaka 🙂 My sme alergici, takze co-to mam nastudovane, vydiskutovane s pediatrickou, alergologickou, plus bezny zivot, plus mam uz jedno dieta, takze...

latvia
9. srp 2010

@cicimon 😀 to len tak posobime 😀 😉 gabika je uz ostrielana matka, ja sa ucim za pochodu 😉 vela sme o tom vsetkom uz diskutovali a overovali si info z roznych zdrojov.samozrejme kazdy ma iny nazor na vec 🙂

gabika7706
9. srp 2010

@cicimon este snad dodam, ze u Katky, ked mala rok bolo podozrenie na cysticku fibrozu, takze mam precitane veru kadeco.

cicimon
9. srp 2010

🙂
@gabika7706 a na co mate alergiu ak sa smiem spytat?
no rozhodne sa tu clovek daco priuci, ked vas tu citam 🙂

gabika7706
9. srp 2010

@cicimon jaj no asi na vsetko, plus manzel je astmatik, ale to sa tyka nas rodicov. Katka nesmie (alebo len velmi obmedezene) niektore veci kvoli ekzemu (mlieko, arasidy, paradajky, orechy, cokolada, farebne veci, gumove medvediky, zeler, kiwi, pomaranc...) , ale aj kvoli traveniu (mlieko) a kvoli refluxu (cervenu papriku, zelenu papriku, cesnak, cokoladu, korenie, mak, vyprazane jedla), u Martina zatial este neviem, v prikrmoch som opatrna. Dufam, ze mu nic nebude.

cicimon
9. srp 2010

@gabika7706 no ked to citam, tak to skoro nic nemoze jest :( a potom ze zdrava strava (skoro ako vyziva kojacej matky kde je dlhsi zoznam zakazanych veci ako opacne 🙂)

sussanah
9. srp 2010

@gabika7706 kvuli refluxu mate omezeni v jidle? Ona ma reflux mezi zaludkem a jicnem nebo ten dolni? My mame taky reflux, ale jen ten blinkaci, o omezenich v jidlech slysim prvne 😕

gabika7706
9. srp 2010

@sussanah Katke zistili reflux, ked mala 2 roky, ked bola babetko, nevrackala ani nic podobne, len pokasliavala. Dr mi nevravela aky reflux, len reflux, v papieroch ma len gastroezofagealny reflux. Mali sme antirefluxny rezim, dost prisny, teraz uz staci, ked dam pozor, aby nejedla jej oblubenu zelenu papriku na veceru napr...rezance s makom su u nas tabu ale inak sa da, uz mam odsledovane co kedy ako. Zje aj rezen, ale uz k nemu nesmie salat, len varene zemiacky...

@cicimon ale moze, to len tak vyzera 😉 a to som kopu veci zabudla napisat, pisala som tu dnes kdesi o aramatizovanom ovocnom caji - nevhodny pre deti, tak ten nesmieme tiez 🙂 ale to nas netrapi, pijeme aj tak iny. Za vsetko pre nas nevhodne sa da najst nahrada, len to chce trosku viac rozhladenosti a hlavne, byt nad vecou, inak by sa clovek zblaznil asi.Ved je v podstate zdrava a to je najdolezitejsie.

sussanah
9. srp 2010

@gabika7706 to mame taky, od mala blil jak sileny, spravilo se to docela az po prikrmech, ted uz jen tak jednou denne +-. Jakoze po tech vecech jak pises ti zvraci? Me totiz ani nenapadlo spojovat to jeho obcasne bliti s jidlem 😕 To spis, kdyz se chlapec precpe a pak to zapije vodou, tak to nekdy leti ven 😅

gabika7706
9. srp 2010

@sussanah nie, ona nezvracala, raz po makovych rezancoch, inak nie, ona zacne kaslat strasne, pretoze jej sa to vracia len trosku a drazdi jej to tam. No a boli ju brusko potom, lebo ako kasle, drazdi ju to a je to taky kolobeh.
Ale Tvoj syn ma len 10 mesiacov, to sa mu este urcite upravi, navyse, nepredpokladam, zeby uz jedol take potraviny, po ktorych by mohol mat taketo problemy 😉 Kamoskin maly zvracal od narodenia, pri jedle potom tiez obcas, ale casom to ustalo a chlapec je v pohode. A vy mate potvrdeny reflux z gastra? Aj sa maly liecil nejako?

sussanah
9. srp 2010

@gabika7706 na vysetreni jsme nakonec nebyli, nebyl to ten spodni reflux, u ktereho se nepribira, ale ten vrchni-blinkaci a to nebylo nutne potvrzovat, blil proste porad a porad. Cestovani pro me prvni 3 mesice bylo za trest a kojeni mimo domov nepripadalo v uvahu ☹ Snad se to upravi, ale spis pocitam s tim, ze trosku mu to zustane, mame to v rodine, muj otec to ma jeste porad.

gabika7706
9. srp 2010

@sussanah toto ja nastastie nepoznam z vlastnej skusenosti, len kamoska ked mi rozpravala a ked boli na cely den u nas, tak som to mala v priamom prenose 😒 Ale prejde to, aspon do istej miery, ak teda to mate v rodine.

hathor1231
9. srp 2010

ahojte 😉
my sme mali reflux,ale tichy. takze malokedy to vyslo az von,vacsinou ju len palila zaha... do 7m to bola hruza,mali sme aj gaviscon-stuzovac na MM,ten pomohol ale nechcela som jej ho davat vela... inak prevencia u nas bola neplakat. ked plakala,tak nahltala vzduch, dostala koliky,z koliky este viacej a zase vzduch isiel hore alebo dole 😒 ale od 7m je to super,ani koliky ani reflux 😉