Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kometka5
10. dub 2008

Ahojky,
potřebovala bych poradit. My dáváme příkrmy asi už měsíc a půl a nijak jsme se nepohli z místa. Malá sní zeleniny tak 70-80g a víc už nechce. přestane otvírat pusu...zkoušela jsem různé druhy, hustější jako kaše, řidčí jako polévky, prostě nic nezabralo. Zkoušela jsem jí to i ohřívat, jestli to nechce náhodou jen teplý, zkoušela kupovaný nebo vařený, nic. A pak mi za 1-1,5h řve, že má hlad. tak jí dám nutroš. odpoledne jsme najeli na ovoce, tak toho sní podstatně víc dá i 150g.
Mudr. mi řekla, že má jíst tak 150-200g, abych nahradila jídlo. Že kdyby jedla jen příkrmy, tak mi hubne. Ale když to nechce, tak to do ní nebudu rvát násilím... 😒 Nevíte nějaké fígle?
Díky 😉

iwca
10. dub 2008

kometka5: Já myslim že ví kdy má dost. Důležitý je aby ti ty zeleninové příkrmy jedla a to jak píšeš jí. Mě Eliška taky ze začátku jedla ani né 100g. 150g mi jí až teď když je větší a má víc pohybu. Prostě je možný že malá neni takovej jedlík. Ovoce Elda sní víc než zeleniny - sladký jí jede 🙂 . Taky jsem se ze začátku plašila, ale asi se není čeho bát 😉

lenkazdenek
10. dub 2008

jo holky kdy se dává to ovoce? dopoledne nebo odpoledne?

makelka
10. dub 2008

lenkazdeněk to si záleží na tobě, ale většinou se začíná ovocem místo odpoledního mlíčka 😉 jako svačinka 😉

makelka
10. dub 2008

kometka5 - já bych si s tím takovou hlavu nedělala, hlavně že papká, jak říká Iwca, to je nejdůležitější, ona si sama řekne, kdy bude chtít víc 😉 😉 😉 tak vydrž a pevný nervy 😉

petraluk
10. dub 2008

Já spíš teda myslim že, ovoce dopoledne a odpoledne jogurt 😉 Tak mi to řikala moje mudr a v okolí to tak taky dělaj. Ale myslim, že to jedno 🙂

lenkazdenek
10. dub 2008

hm,ale my jogurtíky ještě nesmíme 😒 za týden budem začínat 6 měsíc. já zas myslela dopoledne kaši odpoledne ovoce 😅

lendy1
10. dub 2008

lenkazdenek, je to úplně jedno jestli to je odpo nebo dopo. My to třeba střídáme. Kaši máme jen jako večeři, jako sváču ji nedávám.
Tady máš přehled jídelníčku, jak by měl v jakém měsíci vypadat:
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_tabulky.xls

petraluk
11. dub 2008

Lendy tady jsou samí kojenci, ne batolata 😀

pomfrita
11. dub 2008

tak jsem koukala na tu tabulku a zdá se, že malýho překrmuju 😅
teď to máme zajetý takto: ráno(8hod):mlíko, 10hodin ovoce-asi 100g+trochu mlíka, 12hodin- mlíko, 13:30hod zelenina (125g)+čajík, 15hod mlíko, 16:30 ovoce (80g)+trochu mlíka, 18:30 mlíko, 20:00 kaše, 21:00 mlíko..a spí celou noc až do osmi a zase nanovo
pozn. trochu mlíka znamená asi 50-70ml a jinak mlíka vypije 140ml na 1dávku

lendy1
11. dub 2008

petraluk, vždyť jo, my jsme taky kojenci 😉 Ty tabulky ta jsou 3 (dole na liště): jídelníček, vhodnost potravin a množství.

petraluk
11. dub 2008

Tak to pardon, jsem slepá, mateřská demence 😀

lendy1
11. dub 2008

petrulak, to znám 😀 😉

jandalinka
11. dub 2008

Tak dnes jsme začali s "první lžičkou" 😝 .Ale nevím,kolik toho má mimi ze začátku sníst?! 😕 .Uvařila jsem mrkvičku a na doporučení jen rozkvedlala vidličkou a nemixovala,ať si malá zvyká na kousky a Eli mi snědla,tak 3lžičenky,tak pak už se začala kroutit a prskat.Tak nevím,zda to pro začátek stačí?? 😕

lendy1
11. dub 2008

jandalinka, ze začátku rozhodně mixovat na kaši a nemixovanou stravu až později. Ale zase, když ti ti sní... 😉

3lžičky na poprvé jsou akorát, postupně přidávej, zítra zase zkus o nějakou tu lžičku víc a uvidíš...

jandalinka
11. dub 2008

lendy1:díky.no já dostala od mudr.doporučeno vyloženě,že ne rozmixovat,ale hodně rozkvedlat na kaši jakoby.Poněvaž by mi prý později nechtěla jíst s kousky,tak ať si prý zvyká na malinkaté kousíčky ze začátku, 😕 Tak jsem ráda,že snědla aspoň ty 3lžičenky a stačilo.díky

nissanek
11. dub 2008

holky, chci se zeptat na dokojování. Dneska mi malá sbaštila už 190 g příkrm a já jí vždycky automaticky nabídku dokojení, i když je v klidu. Dneskia jsem si myslela, že se třeba jen napije a dost ale 10 min sála jako blázen a měla břicho jak meloun...mám jí spíš po tak velkém příkrmu dát na žízeň čaj? Nebo se pořád řídit tím, že si vezme kolik potřebuje...Už jí budu dávat ty věrší príkrmy aby to bylo těch 150-200g jak píšou no ale nevim jak s tím kojením pak...

med
11. dub 2008

Ahojky, já teda nekojím, ale když mi zbaští k obědu 200 g zeleniny, tak už jí dám jen čajík na zapití a pak další jídlo až za 3 hodiny. Podvýživená rozhodně není, takže nemám strach, že by trpěla hlady 🙂

niega
11. dub 2008

Nissanku, přidám svoji zkušenost. Edík baští málo, takže jsem donedávna po každým jídle dokojovala. A taky pije málo, myslím jiné než MM. Jenomže moje pečlivost měla 2 nežádoucí efekty - jednak Edík furt blil různobarevný eklhafty, no a za druhý neměl potřebu naučit se pít jiné než MM. Takže od té doby, co obědvá o něco víc, nekojím po obědě okamžitě, nýbrž až za 2-3 hodiny, tj. před odpolední vycházkou. Edíka to, zdá se, zas až tak netrápí, mě netrápí poblitej koberec a kupodivu se Edík začal snažit i o jakýstakýs pitný režim (tím myslím, že pije kojeneckou vodu, né nějaký sladký čaje nebo šťávy). Toto není rozhodně učebnicový přístup, ber to jenom jako mou osobní zkušenost 😉 .

terrezka
11. dub 2008

achojky holky, mám dotázek když jí budu zítra dávat poprvé první lžičku mrkvičku. tak počítám samo s tím, že mi sní tak max. 4 lžičky.... ale vy se tady bavíte o gramech 😕
jak to teda mám odhadovat? jako vím kolik je v tý skleničce ale ve lžičce?? nebo to znamená jako že až mi bude jíst celou tu sklenku??? 😕
sem z toho asi víc vykulená než malá 😅 no ona taky ani neví co jí zítra čeká.... 😀

lendy1
11. dub 2008

terrezka,
poprvé fakt stačí 3-4lžičky, další den přidáš víc a tak postupně. Jestli budeš dávat ze začátku jen skleničky, máš vyhráno. Jestli domácí, tak to odhadneš podle lžiček, nebo si kup jednu malou a velkou skleničku jídla a porovnej ten obsah s domácím jídlem. Za pár dnů budeš mít odhad, kolik to tak je, neboj.
Jinak 1 polévková lžíce je myslím 20g 😉

nissanek
12. dub 2008

niega - tak ani čajík po příkrmu? no já jí teda to prso cpát nebudu, když bude v klidu...a možná si taky ušetřím barevné ublinky na různých místech (od včerejška máme novou pohovku, to by mě fakt dojalo... 😅 )

niega
12. dub 2008

Nissanku, pardon, já na pití zapomněla. Při obědě, ale i svačině Edíkovi po několika lžičkách pevný stravy (nebo potahání z flašky v případě masozeleninových blafíků, který ze lžičky nedá ani omylem) vždycky nabízím vodu v lahvičce. Prostě bumbá mezi sousty - zajímavé je, že takovéto pití nemá nežádoucí efekt v podobě blitků po koberci, aspoň teda v našem případě 😉 .

nissanek
12. dub 2008

niega, z lahve pít neumí (ani MM natož něco jinýho) a vodu plive (když jsem jí dávala stříkačkou v ní rozpuštěné prášky) Takže asi zkusím opět magický hrneček od Avonu s dětským čajem (naposledy jsem v něm zkooušela dávat čaj tak před dvěma měsíci a vůbec nepochipila, že z toho má sát) a uvidíme. Někdo doporučoval sundat ten gumovej kroužek, oak to teče pořád a nemusí sát...no zkusim.

ješt jsem se chtěla zeptat, dneska jsem ohřála asi 180g brokolice (1 a půl skleničky první lžička od Hami), vždycky jí brokolice chutnala, ale dneska snědla tak půlku a pak brečela a všechno vyprskala...no samo že jsem jí zase dala nakojit protože brečela a MM zas do sebe futrovala...tak já teď nevím jak to dělat, když se mi takhle rozbrečí při jídle...je to asi tím, že ještě není uplně zvyklá na ty příkrmy? nebo dát jenom brokolici jako oběd je blbost? tak to mám dát třeba s kuřetem?...no já nevím, furt v tom nějak tápu... 😅

niega
12. dub 2008

Nissanku, s tím pitím to u nás šlo pozvolna, ba dokonce veeeelmi pozvolna. Avent lahvičku Edík umí, páč já jezdím na služebky, takže krmí manžel MM z lahvičky; nicméně on hned poznal, že nepije mlíko, a pití jsem do něho nedostala. Nakonec se to výrazně zlepšilo použitím obyč hrníčku s pítkem (máme Ikea zelená žabka), kterej není netekoucí - Edík se tím s oblibou polejval a děsně ho to bavilo, semtam něco vypil (takže i toto je důvod, proč pil vodu, nikoli sladké čaje či šťávy). To mi dost vadilo, takže jsem pak přešla na Avent lahvičku s bílým měkkým pítkem (což je to samý jako Avent Magic hrnek) - techniku už měl vlastně nacvičenou z toho obyč tekoucího hrnku, no a s vodou se už taky seznámil. Ale nevypije toho moc, nicméně mezi jednotlivými sousty si leckdy rád dá 😅 .

juliexs
12. dub 2008

Nase mala pije strasne malo. Kolikrat za den jeste kojite, kdyz prikrmujete?

niega
12. dub 2008

Juliexs: Jedu podle rad na www.kojeni.net - kojím 4x denně a myslím, že toho vyžahne dost na jeden zátah. Kojím ráno, před dopo procházkou, před odpo procházkou, večer před spaním.

bramburka
13. dub 2008

holky s tím pitím, já jsem zjistila, ež mi prostě nepije studený nápoj, musí mít teplotu 37 stupnu - prostě jako mliko, takež teplá voda mi prijde divná, koupila jsem normálně bylinkový čaj v sáčku. Pro děti. Zkuste to. No v nejhorším ty granulovaný děti pijou, páč je to sladký. Ale pokud nekojíte, tak po každým jídle zkoušet napít, aby si zvykly, že jídlo se zapíjí. Ze začátku přikrmování prý musíme dokojit (nebo dokrmit UM), dokud nesní tak těch 150-200g příkrmu. pak zapíjet. Snad nejsem zmatená... 😉

llucka
14. dub 2008

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jak naučit dítě na lžičku? Začaly jsme s příkrmy a Verče to vůbec nejde jíst. Neotvírá pusu, když jí tam něco "nacpu", tak to plive a nepolkne. zkoušela jsem jí dát lžickou kaši, kterou jí dávám flaškou a ani to nešlo:-/

lenkazdenek
14. dub 2008

luci tak ji zkus pár dnů příkrm nedávat a pak začít znova,jinak zkus vzít trošku zelkeninky na prst a dát ji ten prst se zeleninku do pusinky