Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

llucka
14. dub 2008

jojo, říkala jsem si, že zítra ho dávat nebudu. S tím prstem je to dobrý nápad, díky. Zkusím to.

kalo
15. dub 2008

My začaly dávat pití od 8 měsíce...ALE! Když jí dám napít vody, tak se mi do hodiny zákonitě poblinkoší!!! I nesladký čajík jsem zkusila...ale toho vypije tak max 20 ml za den. Tak nevím...nějak si na tu vodu nemůže zvyknout... ☹ ☹

gandy
15. dub 2008

Ahojky holky, taky už jsme začaly s příkrama.. Zatím dávám ze sleničky ale časem taky budu vařit... Už dáváme 4 den a je to čím dál lepší..zatím dávám jen mrkvičku.. Pak bych chtěla brokolici, květák.. Ale pořád nevím kdy pak začít dávat ovoce a kaše.. Kámoška říkala že asi tak po 10 dnech co začala dávat příkrm, tak dala na noc kaši, když si zvykla na kaši, tak ovocný příkrm... Děláte to taky tak někdo? KDyž jsem koukala na to www.kojení... tak tam je že 6-7 měsíc jen zel příkr a nic víc.. Ale co čtu i u vás, tak už dáváte i mladším ovoce a kaše.... Jinak čajík se nám osvědčil od Larosu bylinkový od ukončeného 4.měsíce... Máme ten účící hrnek od Aventu.. Dřív malá chtěla jen teplí čajík, teď už vypije i vlažný.... Jo a ještě se chci zeptat, jak myjete pro děti mističky a lžičky.. Je jasné že lahve sterilizuji, ale tohe?? Někdo mi říkal že se to nemá mýt v jaru, tak nevím....
Děkuji za odpovědi.... 😎

lenkazdenek
15. dub 2008

Holky tak mě poslední dva dny vypije okolo 150ml čaje!!!!
Jo chtěla jsem se zeptat,už uvažuju že bych odpoledne dávala ovoce,ale občas dám večer kaši,mám strach aby to na malou nebylo moc 😕
jo a ještě dotaz jak je to se zaváděním masa? Mám z toho celkem respekt,bez masí malý moc chutnaj a od tý doby co vařím sama tak nestačím nabírt z misky 😅 ,vím že na kojení net bych něco našla,ale dám radši na osobní zkušenosti,díky 🙂

lendy1
15. dub 2008

gandy, tak nádobí myji normálně buď v myčce nebo jarem a opláchnu vodou. Mám jen mističku z Ikei nebo normální nádobí -hlavně mističky, co běžne používám i já.
to ovoce, je lepší tak ten měsíc počkat, jelikož to, že přidáš ovoce je jako další příkrm a to není moc dobré zavádět nějak extra rychle, jelikož tím nahrazuješ vlastně mlíčkovou dávku, kterou ještě ve vašem věku potřebujete. Ale kaši můžeš dávat, tam mlíčko je. My když začínali s příkrmy, tak jsem dávala nejdřív zeleninku, pak k tomu přidala kaši (ale ne každý den-tak ob den) a pak jsme přidali až to ovoce.

lenkazdenek, dávej fakt jen tu zeleninku nebo přidej kaši, vy jste ještě hodně malý na přidání ovocného příkrmu 😉 To mlíčko by ji mohlo chybět.
Z masa jsem měla taky respekt 😀 a docela jsem se toho bála, jak to dopadne, takže jsem ho dávala až po 1,5měsíce od začátku příkrmů. Vařím doma jen kuřecí nebo hovězí, jinak dávám skleničkový, co v obchodě čerstvé neseženu.

bramburka
15. dub 2008

já si teda myslela, že mi to malá nejí a má to všude jen ne v puse a druhej den po mrkvi jsem našla v plínce total oranžový hovínko 😵

zevina
15. dub 2008

gandy, určitě je pro mimi lepší, když s ovocem měsíc počkáš, až se trochu seznámí se zeleninkou (případně masozeleninou) jednak už bude umět trochu líp pracovat se lžičkou a bude na chuť zeleniny zvyklé, jinak by se mohlo stát, že ti místo toho bude preferovat sladké ovoce a hlavně, už budeš mít vytipované a odzkoušené ty základní druhy zeleniny jestli na ně nemáte alergii... protože kdyby se ti malá osypala a tys zaváděla nově ovoce i zeleninu souběžně, těžko bys pak pátrala, která že potravina je ta nevhodná 😉
a kaši, my osobně jsme ji k večeři zavedli až v 8m, kojila jsem a malý mi v noci spal pěkně, tak nebyl důvod to uspěchat 🙂

lenkazdenek
16. dub 2008

Lendy,no my přikrmujem už od začátku 5 měsíce,teď ovíkendu začneme 6,ale i spápá k objedu 150g zeleniny a zapije čajem tak hodinku na to si dává ještě mlíko jinak bych do ní těch 6 dávek denně nedostala 😒

megee
16. dub 2008

mám dotaz holky, začali jsme s příkrmama a chtěla bych se zeptat kolik by toho měl sníst abych mu nahradila to polední mlíčko, toho vypije 100 ml...

iwca
16. dub 2008

megee: mimča by (maso)zeleninového příkrmu měli sníst 150-200g. Když jsme začínali s příkrmama my (v 6měsících) malá snědla nejvíc 100g a stačilo jí to. 150-200g spapá až teď v 10měsících. Ze začátku jsem Elišce dala příkrm a když už nechtěla a měla ještě hlad(což jsem usoudila z toho že je nevrlá a ubrečená)tak jsem ji dokojila. Když už příkrm nechtěla a byla klidná tak jsem jí mlíčko už nedala. Tak snad ti to nějak pomůže 😉

marinka
16. dub 2008

meege, iwca to napsala moc pěkně 😉 U nás jsme začínaly asi tak dvěma, třema lžičkama příkrmu, v týdnu jedla půl skleničky a od 14 dnů sní skleničku skoro celou, to je těch 125 g, někdy je toho trochu víc, když třeba ke skleničce brokolice přidám ještě maso nebo brambor. A mlíčko už nechce, na zapití jí dávám vodu nebo čajík.. Myslím, že každé dítko to má ale jinak, ale určitě poznáš, kdy má ještě hlad. Kdyby sis nebyla jistá, dej jí mlíčko a pokud bude plná, tak prostě pít nebude, nebo jenom trošičku..

dendisa
16. dub 2008

holky, já začala dávat dopoledne ovoce a z "oběda" mi sní minimum. Tak nevím, jestli přestat to ovoce, nebo co. I kaše sní méně, než když měla jenom ten "oběd".
Prostě má tu svoji denní dávku a více nechce.
Nejvíce mi snědla zeleniny, když jsem přivařila i kousek jablka.
Maso... slyšela jsem tolik kontroverzních názorů, že teda počkám do 9. - 10. měsíce. Až se budu cítit, protože nemám přístup k domácímu a hormony nacpané z obchodu se příčí i mi. Leč, masíčko papám a docela dost, takže Linda bude taky. Začnu shánět teda aspoň bio.
Do té doby budu vařit jenom žloutek.

iwca
16. dub 2008

marinka, děkuju 🙂
dendisa, my jsme to měli s ovocem podobné. když jsem jí dala v 10ráno ovoce a 13odpo zeleninku snědla jí míň tak jsem jí začala ovoce dávat odpoledne. Asi to bylo tím jak je to ovoce sladké tak se jí do té zeleniny tolik nechtělo. Je pěkně zmlsaná 😀

megee
16. dub 2008

holky díky za odpovědi my to skoušíme teprve týden a dnes mi snědl 6 lžiček květáku a asi 80 ml mlíka tak uvidíme...

jandalinka
16. dub 2008

Já jsem začala před 6dny s mrkví,pak po 3dnech jsem přidala brambor a dnes brambor a brokolici,ale nevím,kdy začít přidat kuřecí maso rozemleté.Nějak mě to zmátlo,když se tu uvádí a i jinde píše,že počkat s masem až do toho 7.-8.měsíce! 😕 Vždyť se prodávají zeleninové příkrmy ve skleničkách,které jsou s krůtím masem a jsou uvádí od 4.měsíců,tak to nechápu??!Může někdo poradit!! 😒 A kdy můžu dát třeba kuřecí vývar??,samozřejmě jen vodu či rozkvedlanou zeleninku k tomu a samozřejmě bez bujónu. 😖

lendy1
16. dub 2008

jandalinka, maso se dává až cca po měsící a déle od zavádění příkrmů. To, že se někdy uvádí od 7.měsíce je většinou pro kojené děti, které začínají s příkrmy až od 6.měsíce 😉 U nekojených nebo pro ty, co začali s příkrmy dřív se i to maso může o něco málo dřív.

jandalinka
16. dub 2008

lendy1:No,my sice jsme plně kojeny(no týden už dávám na noc nutrilon,ale zhltne tak 60ml po kojení),ale malá už vyloženě slintala,když jsem jedli u stolu a dost často jsme začali kojit(co 1,5-2hod),tak mi mudr.už doporučila začít klidně s příkrmy.Malá vyloženě už potřebovala 😝 .Hned na poprvé zhltla 100g mrkvičky a další den znovu 😉 .Tak já tedy počkám s tím masem a zůstanem tedy zatím jen na zelenince,díky .

zusma
18. dub 2008

Holky nepoužíváte některá na příkrmy Via pohárky od Aventu? Všude píší, že by měly být jen na 4 použití, což je dle mého blbost ne? Mám doma jeden reklamni z porodnice a ten teda vydrží uplně normálně jako jinej umělohmotnej kelímek a možná ještě víc 🙂
A kolik jich tak potřebujete v případě, že třeba příkrmy vaříte a mrazíte?

lenkakr
18. dub 2008

já dávám do mražáku skleničky od přesnídávek. vyčetla jsem to v knížce. kelímek od aventu máme taky, ale do mražáku jsem ho nedávala, používám ho když někam jedu.

zusma
18. dub 2008

Jo jo o sklenkách od přesnídávek vím a mám v nich doma zamražené mlíko. ty avent pohárky bych právě chtěla použít, když někam jedem apod. Jsou lehčí a to víčko lépe drží než u některých přesnídávek. 🙂

lenkazdenek
18. dub 2008

Ono sefkt můž zmžovat i ve skleničkách? 😕 já kupvala talkový malí mističky,mám jich 6 a všechny v mrazáku 😀 😀

lendy1
18. dub 2008

zusma, já jsem si koupila na MMB takové kelímky podobné těm od Aventu (4ks za 99,-Kč) buď zamrazuji v tom anebo úplně nejlepší varianta je zamrazovat ve tvořítkách na led. Tak si pak může mixovat různé chutě a množství a lépe se mi to i odhaduje, kolik toho mám dát rozmrazit.
Ty Avent pohárky: mám jich taky pár doma a ptala jsem se na to v obchodě, proč to tak je, ale odpověď nic moc, prý se klidně můžou použít víckrát 😉

bramburka
18. dub 2008

holky a jak rozmrazujete ty kostky?

lendy1
18. dub 2008

bramburka, já to rozmrazuju normálně při pokoj. teplotě. Tím, že to jsou malé kostky to stačí vyndat z mrazáku hodinku před jídlem, ono to za tu hod. rozmrzne a pak to jen ohřeji.

niega
18. dub 2008

Bram, já ty zmrazený kostičky naházím do velkýho hrníčku a ten vložím do hrnce s vodou, kterou přivedu téměř k varu. Pak nechám pod pokličkou asi hodinku, asi to netrvá tak dlouho, ale já si to vždy chystám s dostetečným předstihem, páč nikdy nevím, jak dlouho bude chtít prcek chrounět v kočárku. Stejně si můj manžel rozmrazuje MM, když "má službu" a já nejsem doma 😉 .

bramburka
20. dub 2008

to už mi přijde, že budu mít dřív uvařenou bramburku a do toho zamíchám něco.... holky nevim jestli to už tu bylo ale dobrej odkaz http://www.varime-detem.cz/recepty?ctg=24&evt=c...

nissanek
24. dub 2008

tak jsme začali s příkmama klasicky po ukončeném 6. měsíci a
za 5 týdnů se mi podařilo nahradit oběd jenom příkrmem. to nám
vydrželo asi týden a teď už 3x za sebou snědla pár lžiček, brekot...
no a nakojila jsem. mám pocit, že jsme se vrálili o krok zpátky.
Jak to děláte, když mimčo příkrm nechce (a normálně ho ještě
před týdnem baštila)? mám pořád dokojovat kdykoliv si to vybrečí?
Máme atop. ekzém a na doporučení mudry s příkrmama moc nepospíchám,
a co nejvíc kojim, ale ten oběd bych chtěla nějak zvládnout...

niega
24. dub 2008

Nissanku, nám se toto stalo taky, myslím, že jsem to tu taky řešila. U nás to způsobil růst zoubků - jakmile Edík uviděl lžičku, rozplakal se. Takže nás to hodilo hooodně zpátky a pár dnů trvalo, než se to aspoň trošku zlepšilo. Můj názor je, že když prcek sní málo blafíku (pokud vůbec), tak by měl dostat mlíčko, přece není možný to miminko týrat hlady! Možná jsem naivní, ale nemyslím, že by se takto malá miminka snažila něco si systematicky vynucovat. Prostě něco Kristýnku trápí, tak nechce papat lžičkou blafík a radši si dá osvědčený prvotřídní mlíčko 😀 .

bramburka
24. dub 2008

no my teda bojujem děsně, taky, no, máme ještě čas, ale nechápu to, jeden den to sní sice s kecama, ale sní, druhej den to nechce ani videt, asi ji to davam v blbej čas, bud ještě nemá hlad nebo už má moc velkej hlad, tak chce rychle mliko a ne se šmrdolit s mrkví

niega
24. dub 2008

Bramburko, já donedávna pochybovala o tom, jestli Edík vůbec ví, že snězením čehokoli pomocí lžičky zažene hlad. Měla jsem pocit, že to bere jako nevydařenou zábavu a že na hlad je přece jedině a pouze kojení. Takže jak říkáš, když byl moc hladovej, bylo to blbý, a když hlad neměl, tak snědl zase jen maličko.