Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
5. únor 2011

@numlock rýžovou krupičku mám od Nestolé, dělá i kukuřičnou, koupila jsem ji ve Schleckerovi ale určitě ji mají různě. A rýžové vločky jsou ve zdravé výživě, i různé instantní kaše tam mají 🙂

lenmy
5. únor 2011

Ahojky, máte nekdo zkusenost s vývarem z ovesných vloček?? Je to k necemu dobre?? Díky za odpovědi

bambulkabambulkova
5. únor 2011

ano mate pravdu pekne pribera 🙂 dakujeeem

prahaxx
7. únor 2011

@lenmy Ovsené vločky sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, zdravých tukov, minerálov a vitamínov. Ak máte nedostatok vitamínov B, vápnika, železa, fosforu či lecitínu. Porciu ovsených vločiek si môžete dopriať každý deň, mimoriadne je vhodná pre tých, čo majú problémy so stolicou, obsahuje totiž veľa vlákniny, ktorá dá tento problém do poriadku.

kasu z ovsenych vlociek, ovsene vlocky s bananom budeme davat miesto maska 2x za tyzden, suseda vravela, ze mala batola bez vlasov, po vlockach rastli ako z vody 🙂

jaruska8
7. únor 2011

Ahojte, ma tak napadlo, môžem dať instantnú kašu - ryžovú na obed???? Ono sa dáva hlavne večer, tak by som chcela poradiť, či to niekto z vás skúšal??? Aby mala nejakú zmenu, lebo stále je to dookola, mrkva, petržlen, zemiak s ryžou, cestovinami, mäskom... Hm???? Alebo napr. sladký obed??? S ovocím???? samozrejme bez cukru. 😉

andelka
7. únor 2011

@jaruska8 Já dávám jednou týdně na oběd - pohanková kaše, brokolice, mrkev. Určitě by šlo třeba rýžová se zeleninou. 🙂 Sladký oběd mě teda ještě nenapad. Ale myslím, že kombinací máte dost, že to nemá pořád jedno a to samé🙂

lumimi
7. únor 2011

zdravim, mám otázku: cestoviny sa tiež majú rozmixovať?

adelka89
7. únor 2011

@lumimi muzes je rozmixovat nebo nakrajet na kousky ja kupuje pismenka a davam je jako zavarku do polevky 🙂 ty sn cela nebo je trosku rozmackam vidlickou

ja.na81
7. únor 2011

Ahoj holky,
za chvilku nas take cekaji prikrmy a momentalne resim, jak se ohrivaji? Dam jidlo do misticky a ohreju v mikrovlnce? Da se tam dat i hotova sklenicka? Nebo je lepsi pouzit takovy ten ohrivac na lahve? (Maly je plne kojeny, z lahvicky nikdy nepil takze nemam zkusenost ani s ohrivanim a pripravou mleka).
Diky za rady a tipy 🙂

sussanah
7. únor 2011

@ja.na81 ja uplne zpocatku ohrivala ve vodni lazni (i rozmazovala), pozdeji asi po mesici jsem presla na mikrovlnku 😅 Sklenicky jdou taky, ale je lepsi ze sklenicky to vyklopit do misky a tak ohrat. Jen bacha, spousta detskych misek do mikrovlnky nesmi!

ja.na81
7. únor 2011

@sussanah diky za odpoved. Ve vodni lazni - to znamena, ze dam do hrnce horkou vodu a do toho teprv tu sklenicku nebo kelimek s jidlem? To zas bude neco, nez do toho prijdu, ja bych nejradej porad jenom kojila, to je jednoduche a bez problemu 😉

sussanah
7. únor 2011

@ja.na81 j presne to to je 🙂 Ja to jeste delala ze zacatku tak (kdyz toho bylo fakt par lzicek), e stacilo uvarit vodu, vlit do vetsi misky a tu mensi do toho jen postavit (clovek u toho nemusel v kuse stat) a ono se to ohralo. Jak uz zacal jist porce, tak to jsem potom dohrivala v mikrovlnce, kdyz to nebylo cerstve uvarene. Ale u me se osvedcilo, aby jidlo melo spis pokojovou teplotu, maly doted nema rad teple jidlo.

simkat
7. únor 2011

Zdravím všechny maminy, potřebovala bych poradit, jak na příkrmy? Čím začít a tak. Malej bude mít za chvilku půl roku a já sem ještě s ničím pořádně nezačala ☹ . Taky mám tak trošku strach se do toho pustit. Jsme sice na UM, ale pořád nám to stačí. Chlapeček dostává denně porce 5x200 ml. Čaj nedostával vůbec, protože ho nechtěl pít. Díky za rady.

andelka
7. únor 2011

@simkat když vám UM stačí, tak klidně od ukonč. 6měsíce, ono nic neuteče.
Začíná se najemno namixovanou sladší zeleninou, většinou mrkví. Napřed 3-5 lžiček, a "dokojit", postupně zvyšovat dávku podle toho jak mu to pojede, po týdnů až 14dnech byste se měli dostat na dávku 150-200ml, kdy už potom mlíčko být nemusí. Po 2-4 týdnech se přidá obden a obdva maso, po měsíci od začátku přikrmování ovocné pyré na svačinku, pak kaše, jogurt, vždycky postupně. tu zeleninu vždycky po 2-3 dnech jeden druh, takže třeba první 3 dny mrkev, pak mrkev brambor, pak třeba k bramboru nebo mrkvi další zeleninku - dýni, cuketu, květák, brokolici, špenát, pastinák...
Super je postup popsaný na kojeni.net, oddíl zavádění příkrmů, jsou tam tabulky na stáhnutí 🙂

simkat
7. únor 2011

@andelka Moc děkuju za info. Kamarádka mi říkala, abych malymu nejdříve začala dávat různě ochucené šťávičky, a pak abych zkusila tu zeleninu. Jsem teď trošku z toho zmatená...

nelis
7. únor 2011

@jaruska8 já myslím, že tím nic nezkazíš, ale třeba moje mudra mi řekla, že dětem je vlastně jedno co papají, že nepotřebují každý den něco jiného. Klidně dva tři dny stejné jídlo. 😉

dasha0007
7. únor 2011

prosím o radu.Mám mesicni dcerku,která trpí na prdíky,dávam sab simplex a infacol,do patku mela stolicku tak 5 za den a ted ji má jen jednou ráno a od 20h do 1h strasne beci a i ráno.Je normalní v mesici jen jednou stolicka za den nebo ma zaspu?muze to byt způsebene kapkama na prdiky?jinak prdiky ji odchazi.Dekuju za odpoved

sussanah
7. únor 2011

@simkat stavicky? a jake treba? Me osobne to prijde zbytecne, normalne bych zacala v tech 6m jak psala andelka mrkvi a normalne zeleninou (klasicky na lzicku). Jenom urcite se snaz spolu s prikrmy nabizet hojne i tekutiny, kdyz nekojis. Zpocatku to bude dost redene vodou (muzes doredit i trochu UM), ale urco nabizet vodu 🙂

simkat
7. únor 2011

@sussanah Tak třeba mrkvová nebo hrušková, jablečno-hroznová a tak... Ale asi je fakt lepší začít tou zeleninou, ta není tak sladká jako ty šťávičky 😒 .
A až začnu tou mrkví, proč bych to měla ředit? Tak mám pocit, že to bude malej zprvu odmítat a nebo blinkat ven... A co začít nahrazovat? Polední porci mléka tou mrkví? Vím, že se ptám jak potroublá, ale chtěla bych prostě vědět "co" a "jak".

cicimon
7. únor 2011

@simkat na obed zacnes davat zeleninu a podla toho kolko zje das este mlieko... a stavy nedavaj, z toho sa nezasyti a ani nie su potrebne

sussanah
7. únor 2011

@simkat no prave ze je to tak sladke, tak bych radeji zacala zeleninou. Sice mrkev je taky sladka, ale jinak 😉
No redi se to proto, ze kdyz to rozmixujes, tak to musis pomixovat s vodou, aby z toho byla pozivatelna kase a ne neco veeelmi hutneho. Ja to delala tak, ze jsem mrkev na kousky povarila v kojo vode, potom cast vody odlila, pomixovala a pak dolila tak, aby vznikla kase/pyre, nabiratelne na lzicku, ale ne uplne tekute. Kdyz to mimco ze zacatku moc nechce, tak se prave muze trochu rozredit s UM (nebo MM kdyz se koji), protoze je to pro mimco znma chut a lepe potom tu zeleninu prijima Vetsinou se zacina poledni proci, ale vyhlidni si cas takovy, ktery ti ude vyhovovat. Nejlepsi je, kdyz to nebude primo pred spankem. Je dobre, aby bylo mimco dobre odpocate, dobre naladene prijimat nove veci. My jsme treba zacinali jidlem kolem 3, pozdeji jsem to presunula na 2, asi az po zarazeni dalsich 2 prikrmu jsem udelala normlani obed kolem 12:30.
Proc mas pocit, ze to bude maly odmitat nebo blinkat, mate reflux? Kazdopadne bylo by dobre zkusit tyhle pocity trochu v sobe prebrat, deti jsou hodne vnimave a pokud ty nebudes mit duveru v to, co mu davas, ze je to pro neho dobre, tak se muze maly fakt prikrmum branit, protoze to z tebe bude citit 😉

andelka
7. únor 2011

@simkat šťávičky se dávaly kdysi za nás a opravdu nechápu proč. Obecně se začíná zeleninou, až pak se dává ovoce, až bez problémů baští různé druhy zeleninky.
Já se přiznám že první mrkvičku jsem dala ze skleničky, bio karotku od Alnatury. Měl to natřikrát. Až se trošku rozjedl, tak jsem začala dělat svoji mrkev, kupuju ve Sparu bio, uvařím jí víc a pomixuju a zamrazím v tvořítkách na led a pak jen vyndávám kolik potřebuju. Brambor nakrájím na kostky a dám do vařící vody, pak propasíruju přes sítko.
Poprvé jsem dala mrkvičku tak nějak kolem 12h, jak vyšlo nějaké kojení, tak předtím a pak jsem dokojila. Ty upravíš množství UM podle toho kolik toho sní.
Nevím bohužel jak je to s tekutinami když se nekojí, ale mám pocit, že se tekutiny jiné (voda, čaj) mají nabízet po troškách už od začátku přikrmování.

simkat
7. únor 2011

@sussanah Reflux nemáme. Jídlo snáší dobře. Malej jí 5x denně. Začínáme v 7.30, normálně mu dávám po 3,5 hodinách. Poslední jídlo má kolem 21.30 hod. Dělám to tak, aby mně to prostě vycházelo.
Teorie je hold jiná než praxe... Třeba vyzkoušet všechno.

cicimon
7. únor 2011

@simkat nie je 3,5hod vela? a posledne jedlo o 21.30 nie je neskoro/ kedy chodi spat?

simkat
7. únor 2011

@cicimon Většinou usíná kolem 22.00 - 22.30 hod. Spí až do rána.

cicimon
7. únor 2011

@simkat no vydrzi dost dlho hore..

simkat
7. únor 2011

@cicimon Vydrží, protože přes den spí taky hodně. 🙂

karolina969
7. únor 2011

Holky, psaly jste tady,že dáváte obilninové kaše ze zdravé výživy. Ale ty se míchají do mléka,že? Já nechci dávat mléčné kaše a hledám ty, které se míchají s vodou. Našla jsem jen 2 druhy zatím. Neporadíte někdo? A ještě jeden dotaz: jaké přílohy dáváte kromě rýže a brambor? Pohanka, jáhly,atd. můžeme od kdy?

cicimon
7. únor 2011

@karolina969 obilninove kase mozes zaliat aj vodou
a okrem ryze a zemiakov napr bezvajecne cestoviny

evak99
7. únor 2011

@karolina969 myslím, že jáhly hned, pohanku trochu později - od cca 10 měsíců. já kupuju kaše od firmy nominal a míchám je do vody. 😉