Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
18. čer 2009

Zuzik, asi proto, že tím kysáním je to mléko upravené a tím pádem stravitelnější a snesitelnější. Aspoň tak si to vysvětluju já, proč všechny kysané mléčné výrobky se mohou dříve a to mléko samotné až od roka.

meleri
18. čer 2009

já už sem z toho taky paf...takže bych ho do roku neměla dávat?
a co to umělé mlíko, to je přece taky kravské mlíko...

agalia
18. čer 2009

Ahojte,
Asi to uz tu bolo viackrat, ale bola by som rada ak by ste mi mohli poradit, mam synceka bude mat 8mesiacov, do 6mesiacov bol plne dojceny a aj stale ho dojcim. Poradite mi prosim:
1. Maso – kolkokrat za tyzden ho davat? 1tyzden – 1x, 2tyzden – 2x … takto postupujeme, a kolkokrat to ma byt celkovo? Ma byt masko každý den?
2. Obed – davam zeleninu, maso, zemiak - mozem zemiak nahradit aj ryzou? Mozem ju uvarit spolu so zeleninou a mixnut?
3. Vecera – mali by sme zacat uz davat kasu? Nechcem davat instantnu – mozem davat kukuricnu, spaldovu a este aku? To dostanem kupit ako polotovar? Ako sa to pripravuje – prevarit dojcensku vodu, do toho kasu a aj to varit – ci len zamiesat? A mam aj namrazene MM – mozem to tam pridat – ale mam 150ml balicky– nebude to vela k tomu?
4. Co nasleduje jako další 4.prikrm? Olovrant – co by to asi malo byt? Jogurt? Aky?
5. Lepok – s cim najlepsie zacat při zavadzani? Co je také najmenej „agresivne“? A od kedy? Pridat to so 4.prikmom?
6. Skladovanie obeda – mozem to uvarit rano – dat to do prenosnej chladnicky a ist na vylet – s tym, ze niekde v mikrovlnke to ohrejem (aby som sa vyhla sklicku)? Ci je lepsie sklicko?
7. Voda – chcem davat len cistu vodu, kolko by mal vypit denne? Je stále dojceny – ale ak bude velmi teplo. Davate aj zapijat pocas jedla? Kolko tak naraz moze vypit? A ako to robit, aby to bolo hygienicky v poriadku – sterilizovat poharik (preliat ho vriacou vodou) a do neho naliat prevarenu dojcensku vodu?

Kupili sme parny hrniec a dnes som mu tam robila zeleninku – bola super, ale ked som to mixla bolo to velmi také tuhe, suche – a tazko sa mu to aj papalo. Ako to robite vy, aby to babu chutilo? Zelenina z neho je super, len som to ledva rozmixovala a aj to velmi nahrubo

Dakujem za pomoc a vase rady

shaula
18. čer 2009

Meleri - co myslíš, že bys neměla dávat? Jogurt? Ten můžeš od ukončeného 8. měsíce, stejně tak kysané mléčné výrobky. Ale třeba tvaroh nejdříve od roka a klasické neupravené kravské mléko do pokrmů od roka, k přímému pití od dvou. Mrkni na http://www.kojeni.net/prikrmy.php , je to tam hezky vysvětleno. Umělé mléko se sice vyrábí z kravského, ale je upravené (naštěpené).

Agalia - taky doporučuji prostudovat http://www.kojeni.net/prikrmy.php
1. maso 6x týdně, 1x týdně žloutek
2. můžeš - brambory, rýže, pohanka, jáhly, těstoviny (pokud dáváš lepek, tak jakékoli bezvaječné, pokud ne, tak rýžové). Ty jsi zatím dávala jen brambory?! 😕 Já vařím rýži a ostatní přílohy (kromě brambor) zvlášť, ale spíš ze zvyku než proto, že by to nešlo 😉
3. můžeš, nemusíš. Kaše se zavádí obvykle jako třetí příkrm po zelenině a ovoci. Kaše se připravují podle návodu na krabici - tj. některé musíš vařit, některé ne. Klasické kojenecké kaše jsou všechny instantní, ty se jen zamíchají do vody nebo mléka (podle toho, jestli je mléčná nebo nemléčná). MM můžeš dávat, uvidíš, kolik toho sní, některé děti sní klidně i kaši ze 150 ml (naši cca 125). Špaldová kaše taky obsahuje lepek, takže jen pokud ho už dáváš.
4. cokoliv - jogurt, ovoce, fantazii se meze nekladou 😉 Jogurt bílý, se živými kulturami, bez barviv, éček, konzervantů. Já dávám nejvíc Choceňský smetanový, Olma Bio, dobrý je i Selský Hollandia
5. ve formě obilninové kaše, můžeš dávat i žužlat kousek rohlíku (pozor, hlídat, naši se poprvé málem udusili🙂
6. myslím, že můžeš. Já na výlety budu brát hotové skleničky, zatím jsme ale jeli vždycky jen na odpolední výlet po obědě 🙂
7. myslím, že optimum bude zatím do 200 ml. Pití dávám až po jídle, podle některých názorů (které ovšem já nezastávám) se má dávat až půl hodiny po jídle, aby se neředily žaludeční šťávy. Nevím jak ty, ale já už od 3 měsíců vodu nepřevařuju🙂 A sterilizovat hrneček mi taky přijde zbytečné, vždyť ti určitě už v tomhle věku dávno do pusy strká všechno možné, takže ty bacilky má i takhle 😉

Příkrm rozřeď, já ho ředím vodou, ve které jsem vařila zeleninu, ty budeš muset použít čistou vodu.

shaula
18. čer 2009

Meleri - oprava, ty kysané mléčné výrobky od 9. měsíce. Stejně tak Lučina (pozor, solená), žervé (pozor na značku, většina se vyrábí z tvarohu - ve fotogalerii mám obrázek jednoho, které je jen z mléka, syřidla, ještě čehosi, ale bez tvarohu a soli. Ovšem mně moc nechutná 😝

zuzik_p
18. čer 2009

shaula, tou zminkou o tve fotogalerii jsi me navnadila, abych se podivala na tva dvojcatka a vykoukl tam na me akorat zerve syr 😀

agalia
18. čer 2009

shaula - dakujem za rady

smardik
19. čer 2009

holky asi tady to jídlo našich dětí moc řešíme, kamarádka dává dceři ( v pondělí bude mít 8měsíců) jogurt od 5měsíců - jakýkoliv bílý, kupuje v kaufu ty nejlevnější, jahody taky dávala někdy v 5měsících, čaje a vodu nedává jen štávičky od hami nebo hippu apod.

garfie
19. čer 2009

Snardík: jenomže dětský organismus prostě ještě není připravený na všechno. To že dítě nemá žádný problém hned ještě neznamená, že ho nebude mít později....
Možná to fakt řešíme až moc, ale mě to baví 😀

smardik
19. čer 2009

garfie já ji to taky říkám že na to ještě brzo ale nedá si říct, prý ji to chutná a nevadí. a to mají v rodině ekzém, alergie - oba dva

já hlídám co malý bude jíst i když pořád svádím boj s rodiči, ti mi pořád říkají at už mu vařím normální jídlo co nám a to fakt nehrozí

smajlik
19. čer 2009

smardik: i my bojujeme s rodiči, jak s mými, kteří mi vyhlásili "jídelní válku" už jen proto, že jsem nekupovala Sunar ale Bebu (dokonce i demonstrativně mlíčko ochutnávali , aby mi řekli jaký je to hnus, že Sunárek je sladký a bla bla bla ) a momentálně řešíme to, proč tomu ubohému dítěti dávám občas napít vody místo slazeného čaje a vůbec, proč jí nedám pribiňáka?! To já v jejím věku už žmoulala párek a rohlík ... znáš to :D. Ze strany tchánovců zatím moc bojů není, jsou na druhé straně republiky :D, ale až tam pojedeme tak si taky užiju, jelikož Simonka je už páté vnouče, takže se pořád porovnává a chtějí aby měla to co měly ostatní děti ... co ti budu vyprávět :D

shaula: taky jsem se chtěla pokochat tvými chlapáky, a tam je žervé sýr :D

tin007
19. čer 2009

Ahojte, ja bojujem iba so svokrou, ktora ma dost casto hlasky typu: "...vsak mu daj oliznut, ked sa na teba tak diva". Napr. som jedla pikantne morcacie sote (s ciernym korenim, chilli a pod.) a takto do mna hustila asi 5x a kazde moje nie odignorovala (hoci som vysvetlovala, ze este ma cas, ze zacneme zemiacikom a mrkvou, ze male deti koreniny nemozu a pod.). Prestala, az ked som zavrcala NIE! Teraz zaciname (v nedelu, po zajtrajsej grilovacke), tak som veeelmi zvedava ako bude. 😉

smardik
19. čer 2009

smajlik jojo tak jak s tvými rodiči je to u nás, taky pije vodu nebo neslazený čaj, cukr neochutna a ještě nějakou dobu neochutná. Mi říkají dávej mu to co vám, ty jsi měla v půl roce zelnačku

shaula
19. čer 2009

Zuzik a Smajlik, no jo, když já nestíhám dávat někam nějaké fotky 😀 Založila jsem si album na Rajčeti, ale klukům už bude za chvíli rok a nahrála jsem tam zatím jejich první měsíc 😀 😀 😀 Ale třeba sem časem aspoň pár fotek dám🙂

Holky, to Vám nezávidím, jsem přímo alergická na argumenty typu "ty jsi to taky jedla". GRRRRR 😠 😠 😠 My už prarodiče nemáme, což je na pytel, ovšem aspoň nemusím toto poslouchat🙂 Občas to slyším jen od sestry (ta je z taťkova prvního manželství a je spíš ve věku mé matky🙂 Ovšem tu obvykle usadím. Minule mě taky namíchla, když jsem kluky krmila bílým jogurtem a ona prohlásila "Kluci, fuj, to Vám maminka dává takové hnusy? Proč jim do toho nedáš marmeládu?" No nezabili byste ji? Tak jsem ji požádala, aby jim neznechucovala jídla, no uvidíme, na jak dlouho to zabere🙂

smajlik
19. čer 2009

smardik: hluboce s tebou soucítím :D, zelňačka je myslím ještě lepší než párek :D

shaula: jojo rozumím ti, při té větě mám srdeční infarkty :D. U nás je "humus" kojenecká voda, jak pravila moje máti - inu, neví že to je normální neperlivá voda z obchodu, jen trochu lepší

meleri
19. čer 2009

Shaulo,

dík za radu. jinak já ty stránky viděla už dřív, ale prostě jsem takový nevěřící tomáš... 🙂 že hned tak na netu všemu nevěřím, i kdyby ta paní měla x titulů a diplomů... ale dík!

garfie
19. čer 2009

Přesně-taky mám po pobytu u rodičů pocit, že své dítě skoro tyranizuju...🙂 Kupodivu skoro nejhorší je moje ségra-o šest let starší. Všechno jídlo komentuje "fuj, to jsou blafy, vid ty moje chudinko..." a tak 😖

eliotka
19. čer 2009

Holky, nadýmá hruška, nebo mohu dát?

Co teď dáváte za čerstvé ovoce? Já přemýšlela o melounu... Mně nic nechce, jen přesnídávky.

shaula
19. čer 2009

Garfie, tak to by sis měla se sestrou promluvit, protože takhle znechutí malé každé jídlo☹ Znám to od sebe (tedy z vyprávění 🙂 ), když přede mnou někdo prohlásil, že něco nejím, tak jsem to začala odmítat...

Eliotka, hruška se může dávat jako jedno z prvních ovocí, takže klidně dej. Nevím, že by nadýmala, spíš možná působí trošku projímavě🙂 Aspoň u mě a když jí sním více 😀

m1rti
19. čer 2009

Ahojte, po čase jsem zase tady ....
Shaula: ... koukám, že jsi opravdu poradce 1.třídy, máš tohle všechno za sebou, tak my, co máme mladší děti, chodíme holt na rady, tak tě zaměstnáváme 😀 máš pravdu, vzhledem k tomu, že mám třetí dítě po hodně letech od těch starších, tak logicky, jsem postupovala s příkrmama s těma staršíma uplně jinak, než teď s Markétkou. Navíc starší jsem kojila jen 2 měsíce, zatímco teď kojím pořád ještě. ... ráda si poslechnu, jak se co má, protože přece jen po těch letech je všechno jinak .... dětem jsem začala v 5.měsíci dělat řídné zeleninové polévky a dál si to moc nepamatuju, když jsem vařila, tak jim jsem neochucovala a v podstatě brzy jedly to co my, jen samozřejmě opatrně s cukrem solí atd. ...jen si pamatuju, že jsem jim nic nemixovala, jen jsem rozvařenou zeleninu pomačkala vidličkou a dobrý. Ale Markétka se mi kouskama dáví, tak mixuju, zatím spapá půlku skleničky zeleniny, nejvíc chutná "zahradní zelenina" "mrkev+brambor" a "špenát s bramborem". S květákem jsem neuspěla, brokolice taky neéééé, ale zkoušíme to. Teď když si k malé sednu s hrníčkem a lžičkou, tak už čeká co bude dobrýho 😀
Tak jsem ráda, že už vím, že maso až v ukonč.7.měsíci (koupila jsem si už něco, ale nejelo to, tak to necháme na později), ovoce jsem zkusila 2x (mrkev s jablkem) ale snědla jen trochu, tak to necháme na pozděj, jak čtu, tak je taky čas ... ale kaše slaví úspěch, navíc opravdu pomáhá, že Markétka spinká v noci líp. Poslední týdny se budila i 4x za noc, to nebylo normální, normálně se budí fakt jen na jídlo, teď po kaši jí mezi 2-3 a pak až kolem 6 hodiny. Což je ok.

levik82
19. čer 2009

ahojte baby,
inak mna tiet stale mätie ze jogurty uz mozme ale napr. smotanu nie. ale smotanove jogurty ano. no budis...
ale chcem sa opytat. ako to je po roku potom? mam znamu co sla teraz s rocnym babom na dovovlenku a ona mu uz vari normalne to co jedia oni akurat ostatni dosalaju na tanieri. ale napr. franc.zemiaky a pod. pravidelne. ale s tou dovolenkou co som chcela - ze maju tam polpenziu a maly bude jest to iste. to sa vazne od roka uz tak moze??? 😕
este by som sa chcela opytat k lepku. s cim je najlepsie zacat? kase nechcem davat. tak vlocky do jogurtu? alebo rozok? a najlepsie bily tusim. nie? a korku chcela. hm... a kedy asi mozem pridat ten cottage a pod.? a este sa opytam. zatial papame iba desiatu (vyzivku, cerstve ovocie alebo jogurt) a obed (klasika mäso, zeleninka a ryza). kedy zaradit tretie jedlo ze olovrant???

berenika39
19. čer 2009

Melouna jsme dneska zkusili a úžasný! Tenký plátky, žužlal to, sosal tu šťávu, úspěch. Zkusím to tři dny po sobě, k tomu nic jiného nového a když dobrý, příjde mi to na mlsání v létě "mezi jídly" lepší než křupky nebo rohlík.

Ale chci se zeptat: co kopr? Ještě jsem nikdy nedala pétovi klasickou omáčku a knedlík. Ale koprovku bych zkusila. S bramborem třeba. Je na kopru něco špatného? Dáváte ?

mikulka
19. čer 2009

Tak já mám na víkend taky koupený meloun. Ale ještě mi nejí kousky, tak mu ho radši rozmačkám a dám lžičkou???

Jo a ještě něco, můj malý chce vše teplé, i přesnídávku. To mu mám trochu ohřát i ten meloun? Podusit asi ne, co? 😅

berenika, tak kopr nevím, ale nenapadá mne, proč by se nemohl dát, leda pozor, aby mu nezaskočil, aby byl hodně povařený. 😉

berenika39
19. čer 2009

Teda mikulka, jak by mohla koprovka zaskočit 😀 😀 😀 ? (jen sranda, neber to zle). Udělám z másla a mouky světlou jíšku, jen takovou řídkou, zaleju studenou vodou, rozmíchám, povařím, přidám UM - kašičku z trošky vody a trošky mléka - přidám najemnoučko nasekaný kopr a je to. To je jemnoučký, to nezaskočí. Dělám takhle i špenát.

berenika39
19. čer 2009

A meloun, když byl z lednice, tak se petas oklepal, jak kdyby kousnul do citronu. nechala jsem mu to venku, při pokojové teplotě a dobrý...a rozmačkat vidličkou to jde, i prohnat tyčovým mixérem.

shaula
19. čer 2009

Berenika - mně se zdá kopr akorát dost aromatický, ale za zkoušku to stojí.

Levik - v podstatě se dá říct, že roční dítě může jíst už dospěláckou stravu, akorát míň solenou a kořeněnou. ALE: pokud je do té doby zvyklé jen na určité druhy, mixované, apod., tak nemůžeš čekat, že se to změní ze dne na den, prostě to záleží na tom, jak jste celou dobu k zavádění příkrmů přistupovali. Naši kluci budou mít rok za chvíli a určitě v té době nebudou jíst jen suché brambory a pečené kuře (příklad🙂 , protože prostě doteď jedí zeleninové kaše. Strašně záleží i na tom, jestli má zuby apod. A samozřejmě hodně opatrně s některými potravinami typu houby, dary moře, játra (i když na ty jsou různé názory), exotické koření, ořechy, apod.
Ad lepek - nejlepší mi přijde právě obilninová kaše, ale pokud nechceš, tak opravdu vločky, rohlík, chleba apod. Nic jiného mě nenapadá, možná někdo přidá jiný tip.
Jogurt - bílý - viz můj příspěvek výše na této stránce, opakovala bych se🙂
Cottage - je solený, takže zatím ne. Od 9 měsíců se dává Lučina (taky solená, takže taky opatrně), nebo žervé (pozor na druh, většina je z tvarohu a solená, ale existuje i nesolený bez tvarohu)
Třetí příkrm už můžeš.

berenika39
19. čer 2009

shaula - jenže peta je popelnice 😀 😀 😀 . Pochybuju už o tom, že má chutové buňky. Jí vždy a vše. Takže voňavá koprajda ho snad nezaskočí. Zkusím to.

Houby - dneska jsem slyšela v tv, že houby snad až do šesti let netřeba....

A pokud by někdo chtěl - na dochucení dětských jídel, po roce, je dobrá Solčanka, mořská sůl, bylinky, mix, bez glutamanu. Vypadá to jako Podravka. Už jsem ji koupila, ale zatím nepoužívám pro prcka, je dobrá i pro nás.

Tak dvakrát týdně ted dělám puding, uvařím ve vodě, přidám kašičku z vody a UM. Bez cukru. Má úspěch.

shaula
20. čer 2009

Berenika - ještě mě včera napadlo, ale už jsem měla vypnutý počítač - k té koprovce - určitě ji děláš z mléka, ne? Tak to bych asi ještě počkala...
Houby výživově nic nedávají a navíc jsou těžko stravitelné, takže jsem četla, že nejdřív po 3 letech, ovšem podle mě není problém dávat klidně až po těch šesti, jak jsi slyšela ty... V jakém pořadu to bylo?

levik82
20. čer 2009

dakujem baby 😉 kasicky sa velmi enchystam davat. pride mi to zbytocne zatial teda. na mliecku (MM) mi prespi celu noc a v 8. mesiacoch ma 11kil 😅 takze nemam dovod kasickovat 😉

zuzik_p
20. čer 2009

ahoj, mam dotaz zda banan pusobi jako projimadlo ci prave opace. Hledala jsem a v drivejsich prispevcich psala 1 diskutujici ze projimave. Nase mala ho ji 3 dny, prvni den kadila jen 1x denne a vcera uz vubec (normalne 2x denne). Manzel mi tvrdi, ze banan zpusobuje zacpu.