Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

grenadinka
2. črc 2010

@sussanah no neviem bola to kasicka hipp, na obale bolo ze od 4 mesiacov a pridavala sa prevarena voda. no a ten jogurt. ja sa len bojim aby mi nebola mala alergicka na mlieko alebo nieco podobne. 😖

latvia
2. črc 2010

@grenadinka zvracala klasicky ze vyvratila cely obsah zaludka? alebo si len ublinkla?

grenadinka
2. črc 2010

@latvia no vyvratila uplne vsetko, az ked vygrcla aj trochu takej zltkastej tekutiny, tak zaspala a ked sa zobudila tak sa spokojne najedla a uz potom bola v poriadku.

luciferova
2. črc 2010

ahojte 🙂

odkedy sa moze skorica? Babka prihodila do domacej jablkovej vyzivy... A odkedy pstruh? Tatinko je rybar a rad by dal drobcovi ochutnat 🙂

dikes 🙂

latvia
3. črc 2010

@grenadinka tak by som mliecne vyrobky nedavala

@luciferova ryby som zacala davat od 9.mesiaca, su vyborne na mozgove zavity 😉
skorica teoreticky by nemala skodit, ale je to korenina, nikdy nevies....tiez by asom s nou zacala najskor po 9.mesiaci..ale presne udaje nemam

exupery
3. črc 2010

@luciferova myslim,ze ryby az od roka,alebo az neskor...

luciferova
3. črc 2010

dik 🙂

rainee
3. črc 2010

dievcata aky mate jedalnicek u 8 mes. babatka? doobeda vyzivka, na obed mäsovo/zel.prikrm a vecer kasicka moze byt? plus cez den mliecko a cajik na pitie? davate uz aj mucne veci? lebo ja si neviem predstavit nasu ako je piskotiky, ledva mi ten prikrm spapa....

rainee
3. črc 2010

este sa chcem spytat co robit ked mi nechce v tychto horucavach pit moc cajik ani vodu, len mlieko a to zas moc nechcem davat tak casto lebo je dost buclata. uz to riedim tak ze na 180 ml.vody davam len 4 davky mlieka, aj kasicku riedime - davam len 3 lyzice aby to bolo redsie a pila z flasky 😒

maryanna
3. črc 2010

@rainee hm ja jedálniček neviem ale vidí sa mi že tri príkrmy je akurát....
a s tými tekutinami no tak skús dať viac ovocia (napr melón teraz - má veľa vody) resp jej rob ovocné šťavy riedené, či už kupované alebo doma robené.......

beruska24.9.
3. črc 2010

rainee - zkus suchý rohlík do ruky - u nás vede na plné čáře 😀
Jinak ještě dávám kukuřičné a pohankové křupky, ale ty jí tak moc nešmakují. I když, ty pohankové malé chutnají víc.

latvia
3. črc 2010

rainee, zacni s lepkom, ako pisala beruska, rohlik alebo chleba do ruky nech zuzle 🙂

este k rybam, celkovo sa odporucaju az po roku, niektore az po 2-3 rokoch, ale zaroven sa uvadza, ze podavanie ryb raz mesacne uz pred prvym rokom je ok, lebo prave ryby obsahuju tie spravne tuky pre vyvin mozgu...

lin18
3. črc 2010

No holky nechci teda do toho kecat...ale zrovna rohlík se mi moc nezdá. Jednak jsou v něm kvasnice....takže pokud někdo trpí na prdíky tak asi nic moc a hlavně je tam mlíko a to by se myslím mělo až po roce, ne? Nevím je to jen můj názor....Já dávám Kubíkovi rýžové keksíky....složení je jen rýže a voda...vydrží to žužlat celkem dlouho a spokojenost

erikasadek
3. črc 2010

@latvia zalezi kde si , ak si pri primorskych statoch tak naprikla dtu sa davaju ako prve , po 6 mesiaci bez problemov , j erozdiel mrazena, a cerstva; 😉

vsade je to inak.. 😉

latvia
3. črc 2010

v tomto veku uz deti na prdiky trpia zriedkavo, ale mas pravdu, treba vyskusat ci nenaduva, a hlavne nedavat cerstve telpe.mlieko ako pridavok v jedle navadi. ryzove keksiky su super, ale po 7. mesiaci sa ma uz zacat s lepkom, podla najnovsich vyskumov oneskorene podanie lepku zvysuje riziko vznik celiakie

latvia
3. črc 2010

@erikasadek ved ja vravim ze ryby uz pred rokom ano 😉 a viem ze vsade je to inak, v amerike maso az od 2 rokov 😉 ale radim slovenkam 😉 samozrejme nikto sa toho drzat nemusi, ja len davam do povedomia odporucania europskej gastro pedo spolocnosti 😉 kazda matka urobi inac, a je mi v podstate jedno ktora da co, jej to jej dieta 😉

lin18
3. črc 2010

@latvia
no lepek je i v jiných věcech než v rohlíku, ne? Dají se kupovat kaše, nebo takové ty dětské oplatky...máme tuším od Nestlé...víceméně jako piškot. Ale to je fakt jen můj názor...já sama jsem ze své stravy rohlíky vypustila...přijde mi to jako prázdná energie a nehorázně jsem po nich přibírala....to si radši dám ovesné vločky třeba s ovocem...v tom je aspoň vláknina.

lin18
3. črc 2010

@latvia
Maso jako veškerý až od dvou let? Tak to je pěkná blbost, ne? Vždyť na růst potřebuje hlavně proteiny.....
Ale z ryb bych měla taky strach....jednak kvůli vzniku alergií, jednak nemoci a hlavně vím, že kvůli znečištěným vodám obsahují ryby vyšší množství těžkých kovů.....

latvia
3. črc 2010

@lin18 jaska, kazdy nazor platny, o tom je predsa diskusia 😉
moj nazor - ovsene vlocky ako lepkova strava moc nieje, ovos sa uz zacina povazovat za bezlepkovy (ako lepkovy je kvoli tomu, ze sa spracuva v tovarnach kde aj psenica)...okrem toho, vlaknina podporuje vyprazdnovanie a tak casto z potravy niesu vstrebane vsetky latky ktore dieta potrebuje ( preto maju deti jest viac bieleho peciva ako tmaveho, celozrneho)....je rozdiel male dieta a dospely, tam su uz ine poziadavky na stravovanie.diet apotrebuje aj prazdnu energiu, nie len samy vitamin....ale zase, moj nazor 😉

latvia
3. črc 2010

@lin18 nuz, vela ludi ti povie, ze proteiny obsiahnute v mase sa v pohode daju plnohodnotne nahradit proteinmi zo zeleniny a inych nemasitych veci, tak neviem....kto nechce, nech nedava...
ryby preferujem domace sladkovodne, z rybnika kde sa chovaju, mas to tam viac kontrolovane

lin18
3. črc 2010

@latvia
souhlas....ve vločkách lepek není...to jsem psala o sobě ne o malém. Ale malému dávám ty jakoby piškoty....a vím, že je to dělané pro malé děti. Jasan, že děti mají všechno jinak...plnotučné mlíko i jogurty...bílé pečivo (později) apod. Já jen, že mně prostě ten rohlík nesedí kvůli tomu mlíku a droždí....vím jak se malej kroutí po blbé švestkové přesnídávce....

latvia
3. črc 2010

@lin18 jasne, ked rohlik alebo ina potravina robi zle na brusko, treba pockat, nasilu nieco davat nema zmysel. a mlieko v rohliku sa mne nezda ako prekazka, je ho tam jednak malo a jednak ak dieta nieje alergicke na BKM tak nieje dovod nedat. ako pridavok do jedla sa moze

lin18
3. črc 2010

@latvia
No s těmi proteiny bych tomu tak úplně nevěřila. To jsou věci hlásané vegetariány....Ale člověk je prostě všežravec...stačí se podívat jak máme uzpůsobený chrub...špičáky a řezáky na trhání masa a stoličky na mělnění zeleniny.... Třeba v luštěninách je samozřejmě kvalitní bílkovina...ovšem aby pokryla denní spotřebu musel by člověk jíst kilo čočky denně a to je myslím nereálné. Já netvrdím, že maso musí být x denně jak je doporučováno u nás...ale aspoň jednou týdně by být mělo.
A z chovů je to o něčem jiném...tam by měla být kvalita přeci jen víc kontrolovaná.
A ještě se zeptám...od kdy vaječný žloutek?

latvia
3. črc 2010

ja som zltok davala od 6.mesiaca, raz tyzdenne som primiesala k zelenine....
ono vegetariani maju v niecom pravdu, ale do hlbky som sa neinformovala, lebo vegetarian niesom a ani nemienim byt 😅

lin18
3. črc 2010

@latvia
no tak pravdu mají v tom, že je třeba jíst víc zeleniny a ovoce...a ne maso. Dřív se maso jedlo dvakrát týdně a bylo to určitě lepší pro zažívání. Ale jako každej extrém i tohle je škodlivý pokud se přehání. Navíc jsou vegetariáni a vegetariáni....jde taky o to jak mají tu stravu pestrou. Znám pár lidí, kteří jí fakt zdravě a pokud nejsou vegani a dostanou do sebe třeba aspoň ty vajíčka nebo mlíka tak pro dospělýho asi na tom není nic špatnýho. Ale znám i vegetariány co jedí stejná jídla jako my akorát bez masa...místo masa soju. A hlavně spoustu jídel nahrazují sladkostmi. Ale u dětí je to úplně o něčem jiném....proteiny jsou nutné pro tvorbu nervových buněk a hlavně svalů....a v růstu daleko víc než v dospělosti....Ale to je asi do jiné debaty 😉
Žloutek teda zkusím taky....uvidím jak se bude tvářit....

latvia
3. črc 2010

@lin18 niektore baby vraveli ze zltok je tazky na zaludok,tak nesadne furt kazdemu babatku..treba skusit a uvidis 🙂

lin18
3. črc 2010

@latvia
no tak těžký na žaludek by mu vadit nemělo...on by nejradši jedl celý den. Včera snědl večer půl banánu, velkou skleničku výživy a ještě otvíral pusu 😀 . Tak třeba ho ten žloutek trochu zasytí....

latvia
3. črc 2010

😀 papkac velky...my akurat dovolenkujeme v tatrach a na veceru mal to co ja 😝 pojedol toho dost, jahnacie so zemiakmi, rukolovu polievku, na izbe este dotlacil 2 broskyne 😅

grenadinka
3. črc 2010

@latvia a melon by som mohla davat aj mladsej?

latvia
3. črc 2010

@grenadinka coby nie, melon nepatri k tym silne alergizujucim potravinam, skusit mozes