Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vendullka
18. led 2012

@snufi Pokud jste začínali s příkrmy v pěti měsících, tak vůbec neřeš, že je ještě nechce. Každé mimčo to má nastartované jinak a začne třeba až za další měsíc. Pokud jí to tak vyhovuje, nenut ji.
A dáváš jí domácí nebo kupované příkrmy?

llluckaaa
18. led 2012

@snufi Já bych jí to taky moc nenutila. Třeba to zkus udělat trošku tekutější, dobře rozmixované (naše malá nesnášela, když jsem tam nechala hrudky nebo malé kousíčky a nebyla to vyloženě jemná kaše), přimíchej mléko a pomalu zkoušej... Bude jí jen 6 měsíců, tak nemusíš tolik spěchat.

kiara36
18. led 2012

Ahojky. také mám 6ti a týden měsíční holčičku a za boha do ní nedostanu ovocné příkrmy. Zeleninové (kupované) mi dobře začala jíst až tento týden. Sní to pouze pokud to je teplé, jak mile se to trocho ochladí, zavře pusinku a nemám šanci to do ní dostat 🙂 . Takže třeba i 2x papání ohříváme. Zkus dávat půlku zeleniny a půl dokrm normálně mlékem. Postupně přidáváme zeleninu a ubíráme mléko. Milujeme různé kašičky, od čokoládové po vanikovou atd. Zkusím jí do kaše přimíchat postupně ovoce. Snad to moc nepozná.

victoriad
19. led 2012

@kiara36 ahoj, my mame to iste 🙂 zeleninove mi spapa len kupovane a musim to mat v teplom vodnom kupeli, aby to nechladlo...ovocie do nej nedostnem surove, ani dusene, ani s kasickou, ani s mliekom 🙂 tak ju nenutim a skusime neskor...

kkomtesa
19. led 2012

@victoriad @snufi Mně nechtěl ze začátku jíst domácí zeleninu, jen kupované skleničky (mrkev s rýží první lžička), doktorka mi poradila to osladit (od nikoho jiného bych si to asi poradit nedala, protože vím, že se to nemá..), tak jsem dala do jídla lžičku rýžového sirupu (do zeleniny i do kaše), a vydrželo nám to asi deset dnů, snědl všechno, a pak už to sladit nebylo potřeba. Ale jak donutit vůbec jíst, tak to nevím:-- Já jsem první zeleninu chtěla dát jen namačkanou vidličkou, aby si nezvykl na mixované či pasírované, což mi někdo poradil (že prý zpočátku se trochu u toho poblinkají a tak, ale pak že je to v pohodě), ale to nešlo, musím to rozjemnit, při pasírování se toho moc upatlá, tak ted radši mixuju (mám dobrý mixér, který vezme i ořechy - Moulinex s výměnnými nástavci, doporučuju, ořechy mixuju na nástavci pro maso, protože Etácký mixér jsem přehřála a zničila na cizrně).

ciernavila
19. led 2012

mne chcel tiez len kupvane, ale pred svoma dnami som mu namixovala 50/50 s domacim a vcera len domace a zjedol. Ale musi to byt nasladle, napr. viac mrkvy, dat aj cibulu a tak. Nic som nedosladzovala a bolo to aj tak sladke. Dala som okrem normalnej aj babykarotku.

sarunatko
19. led 2012

@kkomtesa Já od začátku taky jen mačkám vidličkou a žádný reklamace nikdy nebyly 🙂 Dneska jsem se musela smát, dostala na svačinku švestku s jablíčkem a tvářila se u toho, jak kdybych ji mučila a zapatlaná byla úplně všude 😀 Ale snědla to, zítra to dostane zase, aby si zvykala 😝

kkomtesa
19. led 2012

@sarunatko Tak to máte skvělé, my po třech měsících pořád mixujeme, jen dýni Hokkaido rozmačkám, ale moc se mu to nelíbí, jsou v tom kousky kůry a trochu to plive, ale nic jiného v kouskované podobě do něj nedostanu.

jankadudova
19. led 2012

@kkomtesa To chce cas, moc nenutit, efekt by byl opacny🙂

nunacek
19. led 2012

Ahoj 🙂
Kolik mlíka a ostatních tekutin (voda, šťáva, čaj) vypijí za 24h vaše děti, když už jí plné dávky příkrmů 3x denně (svačina, oběd, večeře)?

sarunatko
19. led 2012

@nunacek Cca 200 ml vody nebo čaje + tři kojení (to nedokážu odhadnout).

iv123
20. led 2012

AHoj, malá má 7 měsíců a chci zařadit do jídelníčku rýži. Jaká je nejlepší pro miminka? Nevím, jakou koupit. A nevíte, jak často jí můžu rýži dávat?

jankadudova
20. led 2012

@iv123 Ahoj. Ryzi treba BAsmati a muze ji casto🙂 je totiz skoro v kazde kasi apod. Je bez lepku, takze se vubec neboj.

iv123
20. led 2012

@jankadudova Děkuji.

victoriad
20. led 2012

mamicky, dcerka mi odmieta akukolvek tekutinu okrem mliecka, co je dost zle, kedze uz mame 2y denne prikrm...skusali sme rozne druhy cajiku, no bez uspechu.Mozem jej skusit dat nejake stavicky? Nie je to velka zataz pre organizmus?

iv123
20. led 2012

@victoriad Máme stejný problém, již měsíc má příkrmy, ale pije jen mateř.mléko. Z čaje zvracela.

victoriad
20. led 2012

@iv123 ja som sa dnes na to pytala doktorky, tak vravela ze to je problem, lebo to potom prenasa babatko do dalsieho veku, ze nechce pit :( kazala davat na lyzicku alebo striekackou, ale tiez mi to vygrcka, ked si odgrgne, vsetko to z nej vyjde von :(

iv123
20. led 2012

@victoriad Tak to je špatné. Já jsem se uklidňovala tím, že když pije mateřské mléko, tak zatím nevadí, že nepije nic jiného... :(

victoriad
20. led 2012

@iv123 kolko prikrmov mate denne? My davame obed a olovrant, to znamena ze je bez mlieka od 9:00hod do 18:00hod, co je vela bez tekutin :( doktorka mi kazala davat po prikrme este trosku mlieka od smadu

iv123
20. led 2012

@victoriad Dávám oběd + odpolední ovoce. A několikrát denně kojím.

lucifer84
20. led 2012

Holky chci se zeptat, zítra začínáme s příkrmy, dosud plně kojím. Za jak dlouho sní dítě takovou porci, že už nemusím dokojovat? Chápu, že je to individuální, ale asi zhruba? A když budu stále kojit mám mu začít dávat už i vodu nebo čaj na zapití příkrmu nebo vodu a čaj nabízet i v průběhu celého dne? díky moc 😉

ciernavila
20. led 2012

@lucifer84 nam to trvalo aspon dva mesiace aj nieco kym sme dospeli k plnej davke. Na kojeni net odporucaju tri krat denne kojit do roka, po roku dva krat denne. Aj ked uz budes prikrmovat ja by som po kazdom prikrme ponukala aj inu tekutinu. My sme to tak robili. Teraz tri krat denne kojim, pcas dna nukam vodu. Prve tyzdne vypil 10-20 ml, teraz vypije 150-200ml. Trocha som sa bala ze je to malo ale davam doma latkove plienky a cika aj kazdu hodinu tak mu tekutiny snad nechybaju. Kamoskina 11 mesacna totiz vypije pol litra az liter ale ta zase nie je kojena. Ono to je takze odhadnut ked neviem kolko ml vycucal z prsa. Inak tym ze som podavala vodu stale v priebehu dna sa krasne naucil rychlo pit z hrnceka Avent, skusala som aj pohar obycajny a aj to pojde bez problemov.

llluckaaa
20. led 2012

@lucifer84 U nás trvalo asi 14 dní, než snědla 100g zeleniny. Příkrm nech zapít MM a vodu nabízej v průběhu celého dne, ať si na ní pomalu zvyká.

ciernavila
20. led 2012

@victoriad ja som po kazdom prikrme davala mlieko na zaciatku, az ked sa rozjedol troska tak aj vodu cistu. Ale kojila som 4-5 krat denne. Teraz mame len okolo siestej rano kojenie, o 10 len prikrm /ovocie ci jogurt/, na obed masovo-zeleninove /za tym voda, ak zje menej tak aj dokojim/, poobede ovocie, ci jogurt, vecer o siedmej mliecna kasa a po nej voda a pred spanim kojenie. Tekutiny davam pocas dna. Ale pokial je casto kojene pocas dna tak staci tych tekutin len troska nech si zvyka.

ciernavila
20. led 2012

@victoriad nam skolena poradkyna v oblasti kojenia v materskom centre vravela ze pokial je babatko stalo kojene pocas dna a aj ked ma tie dva prikrmy tak do osmeho mesiaca to nevadi ze ma len mlieko. Pridavat postupne tie tekutiny, po troske. Mozno lyzickou skus. Ja som tiez myslela ze maly mi nic nezje, vsetky deti uz jedli a on zacal normalne jest az na konci osmeho mesiaca. Niektorym detom to trva dlhsie, moze to aj s pitim byt tak.

marcet
20. led 2012

@ciernavila když má tu kaši kolem té sedmé a pak ještě před spaním kojíš,tak to chodí spinkat v kolik?

U nás zatím voda bez úspěchu,ale je pravda,že zatím má masozeleninový příkrm,ovoce začneme dávat za pár dnu🙂

ciernavila
20. led 2012

@marcet tu kasu zje tak 150 ml o pol osmej okupem, dam do pyzama a kojime sa o osmej tesne pred spanim v posteli v spalni, to skor mame taky ritual vecerny, to zas nevypije nejak extra vela, skorej si doplni tu vecernu davku...Ogrgneme, zhasneme sviecku , ulozime do postielky a spinka.

marcet
20. led 2012

@ciernavila super,dík 🙂

okcelok
22. led 2012

Ahojky,můžu se prosím zeptat,jak mám malé upravit hrozny?? Jako jen oloupat,vypeckovat a povařit? 😲 Díky

beruska24.9.
22. led 2012

@okcelok - žádné ovoce jsem nevařila. hrozny jen oloupala, vybrala jadýrka a nakrájela/natrhala na malé kousky.