Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

florentina
23. črc 2011

@sova33 soouhlas, vysoká škola mi taky přišla lehčí, protože tam šlo jen o známky, tady jde o dítě, no 😀 A s těmi protichůdnými názory je to boj od začátku, jak se má člověk co nejlépe rozhodnout o něčem, v čem není odborník a odborníci mu přitom radí každý něco jiného. Už jsem to tu někde na koníkovi psala. V práci jsem dělala vážná rozhodnutí každý den, ale tam jsem na to měla školu a praxi a nikdy jsem nebyla nerozhodná. Teď už se to s mimi taky lepší, už jsem nad věcí, ale začátek byl pro mne krušný 😀

sova33
23. črc 2011

Přesně tak, někdy mě to dost štve. Nedávno tu někde psala holka, že jí rehabilitační řekla, že může na chvíli dávat dítě do chodítka!, že když sedí rovně, posiluje si páteř a nohy. Mně to přišlo jako naprostá hloupost, jelikož mi den před tím, známá rehabilitační (opravdu dobrá známá) říkala, že chodítko v žádném případě. Tak si říkám. jak to teda je? Své známé věřím (slyšela jsem to už z různých zdrojů a četla o tom nějaký čánek), ale pak by to znamenao, že někde pracuje ženská, která svým klientům radí špatně.

anieanne
23. črc 2011

@florentina Tak zuby máme čtyři, ale menší měkké kousky oni zvládnou i bez zubů, mají tvrdé dásničky a navíc to v té pusině tak jako rozmatlají...
Ze začátku jsme taky měli skleničky, tak dva tři týdny. Potom jsem začala přes ten cedník - mám kovový s oky cca 3x3mm, takže přes ten. Ale práce to byla strašná, šlo to špatně, takže jsem vcelku brzy začala mačkat vidličkou, tak za měsíc myslím. Takže cca dva měsíce po začátku přikrmování.

anieanne
23. črc 2011

@sova33 @florentina Chodítko jako takové určitě ne ! My máme toto http://www.funkids.cz/cz/menu/392/katalog-hrace... a to je super 🙂 A k rozhodování - řiď se vlastním rozumem, jedině tak si pak nebudeš vyčítat špatné rozhodnutí někoho jiného.

florentina
23. črc 2011

@sova33 no já myslím, že je to přesně jak píšeš. někde sedí ženská, která svým klientům radí špatně...ale to bohužel není jen specifikum dětských oborů, s tím se člověk potýká celý život. I já měla nějaké kolegyně v práci, co sice svou práci dělaly s "přehledem", ale prostě blbě, neb tomu nerozuměly a pak jsme to tam za ně předělávali po nocích. Takže nakonec se člověk musí prostě spolehnout jen na sebe a proto jsem třeba ráda, že je tady koník, když se mi něco nezdá, zeptám se vás co si o tom myslíte a pomůže mi to taky utříbit myšlenky. A kdybych já narazila na takovou rehabilitační, tak bych šla prostě jinam.

florentina
23. črc 2011

@anieanne a jak se malý tvářil na ten přechod z pasírování na mačkání - dělalo mu to problém? Ale zvládli jste to teda super, kamarádky dcera nechce ani v roce jedinej kousek v jídle, proto to tak řeším už teď, ráda bych předešla dávícím scénám v pozdějším věku.

anieanne
23. črc 2011

@florentina Já mám to obrovské štěstí, že malý s kousky nikdy neměl problém. Jinak třeba malého sestřenice ( o měsíc mladší, tzn. devět měsíců ) taky nesnese kousky, ale vůbec žádné, hned se dáví. Nemůže mít ani skleničku s kousky...

sova33
23. črc 2011

@florentina Já bych taky přeša k jiné rehabilitační, ale ta dívčina jí prostě věří, že je to odbornice, která má dobrou pověst.
@anieanne Což o to, já se rozhoduju podle sebe, ale někdy mě mrzí, když někdo dělá něco, co je fakt dost blbé a pro to dítě nebezpečné (třeba vození dítěte bez autosedačky apod.)

anieanne
23. črc 2011

@sova33 Tak koho by to nemrzela, ba přímo nerozčilovalo, na druhou stranu - nenaděláš nic, blbec dál zůstane blbcem, a můžeš se rozčilovat a vysvětlovat sebevíc...

lolelole
24. črc 2011

Ahojky - mám dotaz - ráda bych začala dávat malému lepek a to vo formě kaše. Co si myslíte o kaších od firmy Nominal - pohanková, špaldová, rýžová atd..? Prodávají se v obchodech se zdravou výživou. Nebo mám jít raděj do klasiky od Nutrilonu nebo Hami ?

em_ka
24. črc 2011

@lolelole Kase Nomina a Country Life su vazne dobre, naviac su za lepsiu cenu nez tie kase ktore su od vyrobcov Nutricia, Hero, Nestle... Ja tiez nakupujem v obchode so zdravou vyzivou, maju velky vyber.
Mala poznamka: pohanka a ryza su bezlepkove.

andelka
24. črc 2011

@lolelole taky kupuju ve zdravé výživě, buď Nomina, Coutry life nebo Otesánka, mají různé kombinace (rýžovo pohanková, kukuřično pohanková, kukuřično rýžová, jáhlová, šestizrnná, ovesná....) A ještě kupuju z DM Babylove, jáhlovou, 4zrnnou a 3zrnnou, ty jsou taky super. Klasické Hami, Nutrilon, Sunarka apod. vůbec.
Bezlepkové jsou kukuřičná, jáhlová, rýžová a pohanková.

lolelole
24. črc 2011

@em_ka
@andelka díky holky 🙂 Ja si právě Nominu kupuji pro sebe již dlooouho ale znáte to..reklamní masáž a člověk má pak pocit, že to co není vyrobeno přímo pro dětičky by jim neměl dávat 😠 A míchate jim to s MM nebo to rozpouštíte ve vodě ? Jinak mám v plánu dávat bezlepkovou i s lepkem, bude to střídat. Chci aby měl občas lepek kvůli alergiím, ale nechce se mi cpát mu hned rohlík, tak se mi ty kaše zdají jako vhodná forma..je to ale věda to přikrmování 😀

andelka
24. črc 2011

@lolelole já to měla stejně, rohlík jsem mu dávat nechtěla, tak byly kaše (teda trochu kaše do ovocného pyré). Teď má lepkovou asi 3x týdně, jinak bezlepkové. Ale už normálně snídá několik měsíců pečivo, no ale ty kaše se už zajely, tak to máme furt stejné. Napřed jsem dělala jen z vody, MM jsem neodstříkala dost. Asi po měsíci jsem je začala dělat do UM (Babylove) a od roka to střídám s Reisdrinkem calcium. Ale já jsem s kašema začala dost pozdě, až od 9měsíců, přišlo mi to pro malého na večer ještě těžké na žaludek, takže od 10m už jsem normálně používala UM, do té doby se mi mco nechtělo, dost jsem kojila.

lolelole
24. črc 2011

@andelka ja jsem taky myslela, že začnu s lepkem až pozděj ale dr. mi doporučovala začít už teď kvůli tem alergiím tak nevím ? Můžeš mi ještě prosím poradit kolik ml si ze začátku dávala ? Nás Kvido vypije obvykle 150 ml na jedno jídlo (odstříkavam a dávam mu z flašky + dokrmují Nutrošem) Myslíš že bude stačit dát kaše třeba 120 ml? Asi je to sytější..díky za radu 🙂

sova33
24. črc 2011

@lolelole Asi to budeš muset zkusit, uvidíš, kolik ti sní. A navíc to kojení necháš, ne?
Náš malý sní tak těch 120 m kaše (ale my používáme tu mléčnou od Nutrilonu) a pak se ještě dokojí. To kojení se nesmí vynechat, asi by to nepřežil 😀 Hlavně nic jiného nepije, tak i kvůli tekutinám a tak. Ale odbornice nejsem.

florentina
24. črc 2011

@lolelole no podle nejnovějších studií se má lepek zavádět co nejdříve s prvními příkrmy a navíc optimálně, pokud ještě žena kojí. Ale znáš to, za pár měsíců budou zase jiné nejnovější studie....takže podle vlastního rozumu. Kamarádce řekla dokrorka lepek od 5m, mě moje mudr od 7m. Já začala teď v 6m s zeleninkou a tak za 14 dní se chystám na kašičky. A s tím množstvím, má se se vším začínat s pár lžičkami, taky je otázka, zda ti to bude Kvido jíst, takže když budeš plánovat kaši místo večeře, začneš s pár lžičkami a zbytek dokojíš či dokrmíš tím nutrilonem. A postupně budeš dávku jednoho zvyšovat a druhého snižovat.

andelka
24. črc 2011

@lolelole však udělej víc a uvidíš kolik sní. Já sjem začala s lepkem od 8měsíce, protože přikrmovat jsem začla od 6m a nějak jsem nechtěla mu toho dávat moc naráz, tak až zvládl zeleninku, maso a ovoce, tak přišel na řadu lepek. V 6m mi to přišlo ještě brzo, ale do roka jako kdysi jsem taky čekat nechtěla, tak to byla taková zlatá střední. Ani nevím kolik kaše jsem dělala na začátku, asi 150ml a teď dělám z 200ml, někdy to sní všechno a někdy nechá. Do 13měsíců měl hodinu po kaši ještě kojení, teď už ho nemá, už nekojím a stačí mu to pořád, stejná dávka kaše.
Chceš mu to dávat z flašky? Asi ne, ne? Normálně lžičkou, kolik sní a pak bych pozdějc třeba zkusila dát trochu mlíčka, jestli bude chtít, nevím jak to máte zavedené teď. Však vyzkoušíš a uvidíš.

florentina
24. črc 2011

holky co vaříte příkrmy, vaříte každý den čerstvé? Já dnes dostala sepsuto od své mamky, že nechápe, jak můžu malé jeden den uvařit a ještě druhý jí to dát. Ona mi každý den vařila čerstvé, i když jsem snědla jen 1 lžičku...no já vím, že jednou ohřáté jídlo se ohřívat nemá, ale já to beru tak, že uvařím, dám do lednice a druhý den jí to prostě taky dám. Jako až toho sní víc, tak asi budu vařit denně, ale teď mi přijde na palici stát půl hodiny v kuchyni kvůli dvou lžičkám. Jak to děláte vy? Zase jí nechci samo nijak škodit, no tak nevím, zda to nemám přehodnotit. Ale ty kupované skleničky, si teda iluze taky nedělám, taky to někdo uvaří, dá do skleničky, já to koupím a pak ohřeji,že. A to, že jsem slyšela ze všech stran, že skleničky jsou lepší...já je teda rozhodně nezavrhuji, na cesty a tak, ale i když chápu, že suroviny na ně použité jsou pečlivě hlídané, tak jídlo, které má trvanlivost rok a déle mi také nepřijde pro kojence jako jediná možná správná volba....když si vezmu, že to maj třeba půl roku někde na skladě a prodejně, pere na to světlo a tak....prostě si myslím, že když uvařím a dám to hned po vychladnutí to lednice, tak to můžu další den s klidem použít a ohřát....tak jen do mě, co si myslíte vy?

cicimon
24. črc 2011

@florentina ja varim na 2 dni, moja toho zje malo a nebudem predsa stale vyhadzovat... a zas varenie nepokladaj za zohrievanie... ja navarim, daj jej zjest a odlozim na druhy den a zvysok zohrejem.... chapem varenie kazdy den pre deti, co zjedia fakt vela, ale pre deti co zjedia 3 lyzicky je to skoda casu aj potravin...
takze kludne.... ved my si tiez nevarime kazdy den cerstve, zohrievame a sme tu

florentina
24. črc 2011

@cicimon děkuji za odpověď a hlavně jsem moc ráda, že to děláš také tak. Já už si připadala jak krkavčí matka🙂

anieanne
24. črc 2011

@florentina Uvařím toho víc, rozdělím do misek - většinou mi vyjdou tři porce, jednu sní ten den a pak má na dva dny. V případě potřeby to hodím na mrazák.

sjussi
24. črc 2011

@florentina nas maly toho sni docela dost a taky varim na 2 dny a kdyz nahodou mam vic jak na druhy den tak zamrazuju 🙂

dreamer4
24. črc 2011

Ahojte mamicky,
potrebujem poradit, uz som bezradna a nevyspata.....
Moja mala ma len 4 tyzdne.....papa materske mliecko, a ked pride vecr, zacne sa zvijat, akoby mala krce v brusku...niekedy to trva aj celu noc......Skusila som jej dat viac papat, ci nieje hladna (lebo hladala prsnik) ale len som jej tym viac pokazila brusko. Davam jej aj cajik na prdiky, alebo kvapky sab simplex. Som nevyspata uz stvrtu noc, ale viac ma trapi, ze neviem zistit pricinu tychto dcerkinych potiazi. Viem, ze je to forum o prikrmovani, ale ak mate skusenosti s niecim takym, tak mi prosim napiste. DAKUJEM

em_ka
24. črc 2011

@dreamer4 Je mozne ze ma novorodenecku koliku. Skus probioticke kvapky (aj ty aj mala), s cajikmi opatrne, niekedy maju opacny ucinok a za den maximalne 20ml. Nam Sab simplex nepomahal, jedine co zabralo boli Bio Gaia (probiotika) a Infacol + lezala co najviac na bruchu a nosila som ju v polohe klbocka.

dreamer4
24. črc 2011

@em_ka dakujem za odpoved, aj ja som si myslela, ci to nemoze byt kolika.....a je normalne, ze ku zjavne boli brusko a ona hlada prsnik? lebo ak jej ho dam, a ona sa napapa, tak ju to brusko boli este viac....teda aspon si myslim (podla jej spravania sa).

florentina
24. črc 2011

@dreamer4 v sekci kojenci je hodně témat ohledně kolik, prdíků a tak. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o tříměsíční koliku. Myslím, že dalším kojením se toho moc nespraví. Prso může být i uklidňující prostředek, ale dle naší duly by mělo být mezi kojeními aspoň 1hodinu pauza na vytrávení. Nám pomáhal Baby calm a hlavně časté rozbalování miminka a hýbání nožičkami, polohování na bříško, masáže bříška a chování miminka, nošení v šátku. Nahřívací polštářek nám nikdy moc nepomohl, jiné věci jsem nezkoušela. Každé dítě je jiné a někdy nezabírá nic. Hlavně večer jsou takto malá miminka hodně unavená a vše to snášejí o to hůř. Držím palce, ať je vám co nejdříve co nejlépe. Zatím je ale nutné vydržet. Můžeš se zkusit poradit i s dětskou lékařkou. Vím, že je to těžké, ale bohužel to k tomuto věku patří. Až se mimi začne více hýbat, zlepší se to.

berenika39
24. črc 2011

@dreamer4 ahoj, BioGaia (www.probiotickekapky.cz), prodávají se i na slovensku, zkus, trvá to dva tři dny než zaberou, ale jsou fajn.
ale hlavně - s tak malým kojencem, pokud se ti cokoliv nezdá,je lepší zajít k doktorovi, raději zbytečně, než něco podcenit...pravděpodobně to je kolika, ale může to být cokoliv jiného a prcek ti to nepoví. v prvních týdnech potřebuješ i ty klid a pohodu, ne stres, ovlivnuje to třeba i kojení...tak když si nebudeš jistá, zajdi k pediatrovi, neboj, oni jsou zvyklí, že si mamči nevědí rady, je to úplně normální..at je to brzo ok 😉 😉 😉 😉
Petrovi jsem dávala Baby Calm a BioGaia

lolelole
24. črc 2011

@florentina no právě to mi říkala i pediatrička 🙂 My už právě 14 dní papáme zeleninku tak si myslím, že pomalu mohu začít i s kašičkou. Malý spí v noci pekně, tak mu tu kašu asi budu dávat jako sváču nebo olovrant. Zatím zeleninku téměr vždy spapá všechno, tak si myslím, že i kašičky mu budu chutnat. No zkusíme uvidíme 😵
Jinak ja taky vařím vždy na 2 dny a půlku dám do lednice. Přijde mi to úplně v pohodě - dokonce jsem to tak i četla v jedná knižce o výživě dětiček. Co teď spíš řeším je z čeho vařit 😠 Chtěla jsem mu alespoň ze začátku, kým si na jídlo jenom zvyká dávat kvalitní jídlo takže v BiO kvalitě ale je to problém - sehnala jsem jen mrkev, brambory, dýnu, řepu a jabka..tak řeším zda mu dávat třeba obyč brokolici, hrášek, kukuřici a pod..? Přijde mi že chuťově je bio zelenina někde úplně jinde a to ani nemluvím o složení..to se s rychlokvaškami ze Španelska nedá srovnat 😕

florentina
24. črc 2011

@dreamer4 podle mě je normální, že jí bolí bříško a hledá prso. Prso je pro takto malé mimi největší zdroj uspokojení a navození dobrých pocitů. Já ve 4 týdnech dala malé dudlík právě ze stejného důvodu. Neustálé přikrmování, o které si říkala, mělo za následek větší bolesti. Jako někdo je proti dudlíkům. Já dala na radu své duly, že některé děti mají silný sací reflex a dudání je uklidňuje. Dudlík z počátku nechtěla, trval pár dní, než ho přijala, bylo nutné ho stále nabízet. Brzo ho ale vzala za svůj a opravdu ji uklidňuje. Vím, že odnaučování taky jednou nebude legrace, ale jsem ráda, že je něco, co ji dělá dobře. A co se týká kojení, u nás se dalo poznat krásně, zda má hlad či ne. Když jsem dala dudlík a stále plakala /když už na něj byla naučená/, měla hlad. Když dudlík uspokojil, bylo jasné, že hlad není. Jinak někdo mě možná odsoudí, že ti radím dudlík. Je to na zvážení každého. Je fakt, že může kazit techniku sání, ale já měla kojení tvrdě vybojované a i tak jsem do toho šla, dle duly, pokud není problém s sáním, tak už je ve 4 týdnech ustálené a dudlík ho nerozhodí. Pak akorát v období růstových spurtů je třeba dávat přednost kojení před dudlíkem, aby se zvýšila laktace, ale to u nás problém nebyl, jak jsem psala, když byl hlad, dudlík neuklidňoval.