Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

usounek25
25. srp 2009

Ahoj, tak mi máme teprve 7 měsíců, ale asi to bude podobný.

po probuzení - 6,30 - 7,00 - mléko cca 180 ml
kolem 9.00 - svačina - ovesná kašička nebo ovocná přesnídávka - střídáme to
kolem 12.00 - oběd - masozeleninový příkrm
kolem 15.00 - ovocná přesnídávka nebo kaše
kolem 18.00 mléko
spát chodíme kolem 19.30 - 20,00 a to si ještě většinou vypije třeba 120 mléka

většinou spí celou noc

usounek25
25. srp 2009

ještě jsem se holky chtěla zeptat, kdy jste začli dávat vaječný žloutek - až po tom co už prcek dostává maso 6x týdně nebo už dřív, když už maso papá třeba 3x týdne. Možná už to tu někde je, tak se omlouvám, ale nechce se mi hledat 🙂 . Díky.

misutovo
25. srp 2009

Usounek, ked tak pekne papate masko, myslim ze zltko uz kludne mozes dat. 🙂

tekvica
25. srp 2009

tak u nas mlieko- moje, rano
doobeda- ryzova alebo kukuricna riedsia kasa s ovocim, bud cerstvym alebo vyzivou, alebo cista vyziva
obed- maso, zelenina, zemiak- ryza
poobede- ovocie cerstve alebo vyziva
o 19.00- kasa
o 20.00 - zas mlieko
v noci- 1-2x mlieko

tekvica
25. srp 2009

a po prikrmoch si este logne mleika, ma 8 mesiacov.

od ekdy ste zacali davat lepok?

saska.t
25. srp 2009

tekvica uz mozes 8 mes. je idealne 😉

tekvica
25. srp 2009

tak ja sa na nho aj chystam, len neviem sa rozhodnut, cim zacat 🙂

kasou, nejakym chlebikom ? len maleho tuhe kusky nejak napinaju.

monika77
25. srp 2009

kašu na dobrú noc dávate tesne pred spaním, alebo ako skoršiu večeru?

petreva
25. srp 2009

Ahoj holky, potřebovala bych poradit...máme dceru, minulý týden jí bylo 5 měsíců, je hodně aktivní...už dlouho se točí na bříško teď se začala stavět na kolínka...a moc toho už nenaspí. Od samého začátku bojujeme s kojením...E.nevydržela sát déle než 4-5 min jedno prso a celkově byla a je stále u koj. neklidná. Osdávám cca5x denně, takže mlíčka mám asi dost...ale k problému...E poslední dny hodně špatně jí ve smyslu množství, sní tak max 600-700ml (váží 7200) Není to na tak staré dítě málo? Při posledním kojení snědla jen 60 a víc do ní za nic na světě nedostanu. To že by se "odstavovala" je asi nemožný, ne? Neměla bych začít dříve s příkrmy? A co tekutiny? Není jich málo?
Zkoušela jsem kojit častěji, ale to si vezme méně a celkové množství se opět pohybuje mezi 600-700ml. Dík za každou radu!!

petreva
25. srp 2009

Ještě podotknu, užívá lactobacil, který rozpustím v mlíčku a dostane ho lžičkou + zapít taky lžičkou...u toho by se strhla a očividně by v jídle pokračovala, lžička se jí moooc líbí...ale z prsa si už nevezme. Takhle si "přidá" většinou cca 20-30ml, jak to vyjde.

evinkaa
25. srp 2009

petreva: Já mám s malou úplně stejný problém, ale přiznám se, že už to neřeším. Myslím, že si prcek vezme mlíčka tolik, kolik on sám potřebuje. My jsme tedy od 4 měsíce na UM a má sníst 6x denně 180 ml. Já do ní dostanu 5x denně maximálně 120 ml, víc jen velice vyjímečně. Pokud jen kojíš, s příkrmy bych nezačínala dříve jak po 6 měsíci. S váhou jste na tom bezvadně, mnohem líp jak my, naše malá má teď s bídou 6 kg a to nevím přesně, na vážení jdu za týden. A to jsme zhruba o 3 týdny starší než vy. Já už tedy přikrmuji zeleninkou, ale to jen proto, že jsme na UM. Doufám, že jsem Ti alespoň trošičku pomohla. 😉

saska.t
25. srp 2009

tekvica najlahsie stravitelna cesta su ovsenne vlocky, zalej vriacou vodou nechaj nabobtnat 15 min pridaj banan alebo ine ovocie 😉

lovula
25. srp 2009

Ahojte maminky,

chcela by som sa opýtať, od kedy môžu detičky slivky? Malý má niekedy problémy zo stolicou. Tlačí, tlačí a vyjde z neho malý bobek. Sesternica dáva zriedenú slivkovú šťavu od Hipp, ale my máme čerstvé slivky.
Lenže ten Hipp môže byť nejako prispôsobený pre detičky, takže neviem čo s tými čerstvými slivkami.

Ďakujem za radu

petreva
25. srp 2009

Evinka, ty naše holky jedny, viď! Říkám si, aby nebyla třeb dehydrovná nebo tak...teď jak měla ty průjmy, tak jsem jí dávala ještě vodu mezi kojení, tak jeslti jsem si to taky nějak nepokazila..nevím. Dneska jí zase hrozně..skoro nespí. Ach jo. Snad bude zase líp. Díky za povzbuzení. A jak ti N. baští? Chutná jí? A dáváš už čajík? Pije?

evinkaa
26. srp 2009

petreva: Pokud jsi dávala kojeneckou a třeba i převařenou vodu, nic jsi tím nepokazila, neboj. 😉 To nám doktorka taky radila. My jsme bojovali s průjmem krátce po 3 měsíci a bylo to hrozný. Malá kakala už jen zelenou vodu třeba 15x denně, tak jsme měli i papír do nemocnice, kdyby se přidalo zvracení nebo kdyby odmítala pít. No hrůza. ☹ Nakonec mi doktorka doporučila po kojení ještě dokrmovat UM a všechno bylo v pořádku. Jen jak malá začala s lahvičkou, tak už časem nechtěla pít ode mě, asi tak po měsíci, takže teď už nekojím vůbec. Při kojení jsem dávala jen pár lžiček dětského fenyklového čaje, ale jen, když malá dlouho nekakala, protože ji ten čaj hodně proháněl. Teď jí dávám také ten samý fenyklový čaj, vypije ho skoro 200 ml za den, ale to asi jen teď, jak jsou ty vedra. Chutná jí jen, když je vlažný, studený ho prostě nevypije, takže ho pořád přihřívám. 😀 UM a zeleninka ji dost zacpává. Nakonec, když o tom přemýšlím, ani nevím, z čeho ten průjem vlastně měla.-- 😖 Dr žádné rozbory totiž nedělala.
lovula: Doufám, že na tom nejsem se slovenštinou ještě tak špatně, četla jsem, že švestky se mohou dávat v 7-8 měsíci. 🙂

rrenatkaa
26. srp 2009

ahojky mamušky 🙂 , chci se zeptat, našemu Dandymu dávám už tři neděle zeleninku a před třemi dny jsem mu dala i s masíčkem, ale malej má potom děsně tvrdý bobky a při kadění příšerně tlačí a je zpocenej až na zádech. Do jídla mu přidávám olivový olej (ten nejlepší) a stejně to nepomáhá. Zdlábne teda už celou malou sklenku od Hami, není to moc? A myslíte, že bych mu mohla dát zkusit trochu activie, nebo je moc brzo. Prosím poraĎte, jak tu stoličku "změkčit". Díky

evinkaa
26. srp 2009

rrenatka: Já taky dávám malé právě 3 týdny zeleninku a sbaští mi 120 g, dnes to zkusím navýšit a až se dostanu alespoň na 150 g, zkusím vynechat po příkrmu mlíčko. Já teda kupovanou stravu nedávám, zkusila jsem to zezačátku, ale malá to nechtěla, takže vařím zeleninku doma. S masem bych ale asi raději ještě počkala, až po šestém měsíci. Jedna maminka tady psala, že by se s masem nemělo spěchat, když přikrmujeme před šestým měsícem. Příspěvek z 20. srpna 9:16 hodin. 🙂 Každopádně s tlačením máme taky hrozný problémy, zeptám se příští týden dr, máme poradnu, kdyžtak sem pak pisnu, co poradila, jo? 🙂

sloto
26. srp 2009

lovula - ja dávam slivky a malá je tak stará ako tvoje bábenko. my sme mali strašnú zápchu a nič nepomáhalo, až keď som jej začala dávať varenú slivku a tiež piť slivkovú šťavu tak to trošku zmaklo. inak ja som si všimla, že malú skôr zapekáva teda po masku. a ozaj nám pomohol nočník 🙂 odkedy kakáme na nočníku, ide to trošku ľahšie

shaula
26. srp 2009

rrenatkaa - jogurty ještě ne, na to je moc brzo, měly by se dávat až tak po 8. měsíci. Zkus mu dávat trochu více tekutin, někomu to prý pomáhá, a dávat potraviny s projímavými účinky - někde jsem tuším četla, že je to např. cuketa, snad ti tu někdo poradí více, já to nesleduju, protože kluci problémy s kakáním nemají. Případně ty švestky nebo něco podobného.

evinkaa
26. srp 2009

Já dávám hooodně cuketu, dost čaje... ale nic moc mi, holky, nepomáhá. Dnes teda něco vytlačila, ale byl to hodinový boj se slzičkama v očích. 😉

lovula
26. srp 2009

sloto, a ako udržíš malú na nočníku. Ten môj je malá jašterička, ledva ho udržím na rukách a keď ho nechá trošku sedieť, tak úplná pohroma. Všetko chce chytiť a hlavne čo je na zemi. Sú nejaké nočníky aj z remeňmi alebo reťazami, ktorými by som ho tam pripútala? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Ale dobre dlhé, budem ho musieť niekoľkokrát obmotať. 😅 😅 😅 😅
Ale dík za radu ohľadom tých sliviek. Hneď zajtra ich má v jedálníčku na desiatu.

glumy
26. srp 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li se dává lžička oleje i do kupovaných příkrmů? A jaký olej je lepší? Někde se píše olivový, jinde zase řepkový. Chystáme se pomalu na příkrmy, tak abych věděla co a jak😀 díky

shaula
26. srp 2009

Glumy - do kupovaných obvykle nemusíš, většina už olej obsahuje (mrkni na složení). Jaký olej, na to jsou různé názory, já dávala panenský olivový, ale je dost aromatický. Někdo říká, že ty panenské se dávat nemají, protože mohou obsahovat nějaké škodliviny, když jsou lisované za studena, že je prý lepší rafinovaný olej (např. ten řepkový)... No a pak si vyber 😀

morgan
26. srp 2009

Ahojky, chci se zeptat, jestli je možné kupované skleničky po otvření zamrazit? Díky 🙂

sloto
26. srp 2009

lovula no tak naša malá je tiež teda riadne živé striebro, ale čuduj sa svete - na nočníku sedí celkom rada. dokonca si už aj zvykla, že keď sa vybúva tak ju tam hneď posadím a ona sa aj vyciká hneď. niekedy sa nám stane, že po spánku má úplne suchú plienku a doslova čaká kedy ju posadím 🙂
inak moja malá už sedí, takže neni problém ani so sedením na nočníku. síce ju ešte pridržavam - pre istotu, ale inak sa tam udrží aj sama. máme taký maličký nočník - akurát na takú malinkú riťulu 😀
inak neviem či moju najviac nezapeká keď jej dám masko. sa mi zdá že vtedy sú najväčšie problémy. uvidím, či sa mi to potvrdí. dnes sme mali na obed totiž masko so zemiačikom, cuketou a troškou kukurice - chutiť jej chutilo, uvidíme ako bude zajtra kadiť...

shaula
26. srp 2009

Morgan - nevidím důvod, proč by to nešlo, jen by to nemělo být před zmražením ohříváno... Prostě otevřít, část dát zamrazit a zbytek ohřát a spotřebovat. Můj osobní názor 😉

morgan
26. srp 2009

shaula - díky 🙂

monika77
26. srp 2009

maminy aj mi tu už niekto odpíše na moju jednu jednoduchú otázku ohľadne kašičky na dobrú noc?

morgan
27. srp 2009

monika77 - já dávám těsně přes spaním, pak už jde rovnou do postýlky. Sice jsem někde četla, že se nemá jíst těsně na noc, ale já to tak dělám. Dřív mi mi u toho totiž občas usnul...ted už sice ne, ale zatím jsme u toho zůstali 🙂

shaula
27. srp 2009

Já taky těsně před spaním, ale od včerejška musím dávat ráno a večer dávat pečivo - večer mi kaši nechtějí jíst, sní pár lžiček a dost☹ Ráno ji baští normálně. Ale naši jsou už starší, tak tohle neberte jako radu, jen jako povzdechnutí 🙂