Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
17. pro 2010

@miska1981 ahojky 🙂 my měli minule žloutek, normálně jsem uvařila vejce, pořádně, a oddělila žloutek, rozmačkala a měl to v kombinaci brambor, mrkev, květák + ten žloutek.

kasa
17. pro 2010

Ahojki chtěla jsem se zeptat Vojtinek má příští týden 20.12 půl roku tak už jsem chtěla začít s příkrmy,zatím jsme tento týden zavedli akorát na noc rýžovou kašičku a jinak přes den zatím akorát kojíme a na noc jsem dávala nutrilon.S čím jste začínali a v jakém množství.Jestli nemáte nějaké ověřené dětské receptíky.Děkuji

miska1981
17. pro 2010

@cicimon diky tak dobre som myslela 😉

andelka
17. pro 2010

@kasa Já začínala s mrkví, 50g, pak brambor s mrkví, normálně uvařit a rozmixovat + trošku oleje olivového. Gramy jsem pak zvyšovala teď sní kombinovaného jídla asi 160g. Ale vím, že někdo nezačíná s menším množstvím (pro začátek třeba 3 lžičky a další dny přidávat) a rovnou mu děcko sní třeba 125g skleničku. A dává se jedna nová potravina 2-3dny, kdyby něco nesedlo.

kasa
17. pro 2010

@andelka jé děkuji za rady.

apollo11
17. pro 2010

Ahojte, prosím kdy se zavádí lepek u kojených dětí a jakými potravinami? Čtu z různých zdrojů různé informace.. po 7. měsíci je to prý pozdě, ale pokud budu teď dávat jen zeleninu + další měsíc maso a ovoce, tak to je stále bezlepkové.. takže jak?

sussanah
17. pro 2010

@apollo11 vetsinou se zavadi kolem 7, ale jak sama pises, je to slozite, kazda literatura rika neco jinaho. Je to jen pred par lety, kdy se lepek nedaval alespon do roka 😉 Co se tyce cim, muzes zacit napriklad ovesnymi vlockami, tam je lepek udajne "mene agresivni", potom muzes zkusit treba kuskus, oboje jako priloha k zelenine. Stejne ze zacatku das takovou prilohu tak 1x tydne, dalsi tyden 2x, pokud bude vse ok, tak kolem toho 8m uz zkus dat treba testoviny (bezvajecne) a mas "zalepkovano" 🙂 Samozrejme muzes dat i kousek chleba na zvykani, ale pochopila jsem z dotazu, ze s novymi ruznymi potravinami nechces spechat, proto uvadim i jinou alternativu krome klasickeho rohlik/chleba/kase 😉

sussanah
17. pro 2010

@kasa podivej se tady http://www.kojeni.net/prikrmy.php je to tak moc hezky popsano, vcetne vhodnosti potravin 🙂

apollo11
17. pro 2010

@sussanah ahoj 😉 dík 🙂 O těch vločkách jsem taky slyšela, že jsou dobrý i na vykakání, akorát jsem nevěděla, kdy už se můžou dát. Ok, zkusíme za ty tři týdny k zelenině nebo jako kašičku.. Jinak když vidím, jak děti často žmoulají rohlík, tak nevim, nezdá se mi moc zdravej 😝 chleba je asi lepší.

sussanah
17. pro 2010

@apollo11 jj chleba je asi o fous lepsi, ale taky zalezi, jak casto ten rohlik dostane. nas ho mival pravidelne na nakupech v obchodaku (tj 1xtydne), jinak jsem nebyla schona ho udrzet ve voziku, ale to uz mel 8-9m 🙂 Pecivo kazdy den na veceri ma asi od 10m. Ovesna kase je super na upravu stolice, ale zatim bych urco nedavala kazdy den (precejen at te vlakniny neni moc). My uz ted davame kazde rano, obcas prostridam s jinou snidanovou kasi a konecne maly kaka pravidelne 🙂
Pokud ma treba mala citlivejsi zazivani, tak nejprve dej jen trochu vlocek a vice vody povarit, bude to spis odvar z vlocek a jen trochu tech pevnych casti. Postupne muzes dat vic vlocek a mene vody.

lucinka02
17. pro 2010

No s tym lepkom je to take diskutabilne. Povodne, ako baby spominaju sa malo cakat az do roka, ale to zas nie je uplne spravne kvoli alergiam atd. Najnovsie je to vraj uz od 6 mesiaca....najcastejsie sa davaju cmulat prave rozky, chlieb ci piskotky...dokonca som videla uz aj vyzivy v obchode s pridanim piskotov a su doporucovane tusim po 6. mesiaci....ma ich napriklad ovko a to som bola zvedava, lebo viem, ze uvadzaju,ze receprtury vznikaju v spolupraci s lekarmi....

andzi
17. pro 2010

Ahojte kočky, potrebujem poradiť. Mám 3 a pol mesačnú dcérku, kojím ju, ale všimla som si, že sa jej rapídne zvýšila potreba materského mlieka, predtým pila cca 90-100ml a teraz vypije aj 130-140ml. Problém je, že mne sa toľko mliečka už netvorí a keď je večer veľmi zle, dávam fľašku Nutrilonu HA. Mamina mi vravela, že od ukončeného 4. mesiaca môžem začať s prvými príkrmami, no mne sa to zdá skoro, keď je malá plne kojená. Čo bude teda lepšie? Začať prikrmovať alebo malú nechať len na mojom mlieku s tým, že večer dám fľašku umelého mlieka? Bojím sa, aby som jej nepokazila žalúdok. A kedy môžem začať prikrmovať? ďakujem

lublana1
17. pro 2010

...ahojte baby, mam na vas otazocku, ked ste babu zacali davat do prikrmov masko, ako casto ste ho davali do tyzdna v prikrme? viem, ze raz do tyzdna sa vymeni masko za vareny zltok, ale potom masko davat v prikrme kazdy den, alebo nie? dakujem...

lublana1
17. pro 2010

@andzi ...ak kojis, tak urcite zacinat s prikrmami az od ukonceneho 6-teho mesiaca...

andzi
17. pro 2010

@lublana1 ďakujem a nevadí, že nekojím úplne ale dokrmujem umelým?

sussanah
17. pro 2010

@andzi to ze zvysila objem vypiteho mleka je v tomto "veku" uplne normalni, prochazite druhym rustovym sprutem 😉 Radeji bych volila dokrmit UM (pokud kojeni vic nabudit uz nejde) a s prikrmy bych pockala. Kdyz uz ne uplne do ukonceneho 6, tak alespon do toho ukonc 5m. Sice se v literature i dr rikaji, ze od 4m se muze prikrmovat, ale uz i who se priklani k ukoncenemu 6m bez rozdilu kojene/nekojene deti

bubelko
17. pro 2010

@andzi obaja moji synovia boli kojeni a prikrmovala som od ukonceneho 4.mesiaca starsieho a 4,5 mladsieho. nehovorim, ze musis alebo urcite az od ukonceneho 6. to vsetko su odporucania a kazde dieta je ine. takze musis zvazit podla seba, podla malej - ako sa sprava. 😉

andzi
17. pro 2010

@sussanah ďakujem, aj ja tak uvažujem, hoci moja mamina ma stále nabáda k začatiu prikrmovania a ja nechcem nič pokaziť. Aké príkrmy dávate? Doma robené alebo aj hotové kúpené?

kasa
17. pro 2010

@sussanah děkuji za hezký odkaz.

sussanah
17. pro 2010

@andzi jak pise bubelko, zvas podle male. Pokud ty citis, ze ches pockat, mala je v pohode a primerene pribira, tak v klidu pockej. na prikrmy se koukni, kousek nahore jsem davala jeden dobry link. Ja jsem teda varici typ, kupovane jen v krizi, kdyz nestiham nebo kdyz cestujeme 🙂

sussanah
17. pro 2010

jezis, to je ale hrubka 😖 Samozrejme @andzi "Zvaz podle male" 😀

sussanah
17. pro 2010

@kasa 🙂

andzi
17. pro 2010

@bubelko malá priberá a rastie, dokonca má o 2cm viac ako je priemer tak si myslím, že radšej počkám.
@sussanah aj ja sa prikláňam k vareniu, len neviem, či nájdem čas každý deň variť, mixovať a pod. lebo aj pracujem. Viem, že sú aj konzervy, ale tie asi len ak skutočne nebude čas. Ty varíš každý deň nový príkrm alebo aj dávaš do mrazničky?

bubelko
17. pro 2010

@andzi pockanim urcite nic nepokazis 🙂

lublana1
17. pro 2010

@andzi ...ak ti mala pekne pribera, tak urcite este pockaj, ak nie do siesteho, tak aspon do ukonceneho piateho... ja malemu tiez radsej uvarim zeleninku z nasej zahrady, ale myslim si, ze sa nic nestane, ak jej das niekedy aj poharik z obchodu... niekedy navarim toho viac, ale maximalne na dva dni a dam do chladnicky, potom radsej uvarim cerstve...

sussanah
17. pro 2010

@andzi kdyz jsme zacinali, tak jsem mela navareno predem, rozmixovano a namrazeno ve formickach na led. Jedl ze zacatku fakt par lzicek, takze to byly tak 2-3kostky. Potom (asi po 3 tydnech) jsem zacala varit pravidelne, vetsinou obden, udelala jsem 2 porce, mel vzdycky v lednicce na dalsi den. Obcas se podarilo, ze jsem mela porci vic (treba kdyz jsem delala maso nebo mela rozdelanou celou dyni), tak jsem potom zamrazila porci celou a kdyz prisel den, kdy jsem nestihala, tak dostal z mrazaku. Delam to tak v podstate doted (dneska mel mrazene kure se zeleninou a ryzi 🙂 ), ale vetsinou ted uz ji s nami, takze varim kazdy den - maly je jedlik, takze na dalsi den uz vetsinou nic nezbyde 😀

andzi
17. pro 2010

@sussanah to je dobrý nápad začať s tými formičkami na ľad, ďakujem za tip.

andelka
17. pro 2010

@apollo11 já teď taky špekuluju co s lepkem, asi zvolím zlatou střední a dám ho tak za měsíc, za dva. Asi začnu tím, že přidám trochu povařených rozmixovaných ovesných vloček do odpoledního ovocného pyré, nebo trochu kuskusu do polední zeleninky, taky pak dám lepkovou kaši, až začneme s kašema.
@andzi já bych taky na maminku nedala (moje se zas divila, proč nedávám šťávičky z citrusů 😅 ) a počkala určitě do 5. měsíce. Jinak Dany toho sní už docela dost (160g na oběd, 140g na svačinku), kombinuju vařené a skleničky, třeba uvařím brambor a k tomu dám brokolici ze sklinky. Namraženou mám bio mrkev, domácí patizon a cuketu. Když vyloženě nestíhám, tak mu dám celou skleničku. Na svačinku pyré dělám jak kdy, když mám čas, tak povařím jabko a mixnu, když chci změnu a zrovna nemám z čeho vařit, tak dám přesnídávku. Zatím dávám jabko, hrušku a banán.

@lublana1 my jsme začali nedávno s masem a žloutkem a dávám ho 2x týdně a 1x týdně žloutek. Každý den ho nebudu dávat ani později, já ho taky nejím každý den a železo apod. je i v jiném jídle

apollo11
18. pro 2010

@andelka a není to právě pozdě? četla jsem, že se zavedením po 7m zase zvyšuje riziko celiakie.. jako asi je to jedno, zda 7 nebo 8m 😕 ale aspoň by se ty poznatky nemusely každý rok měnit nebo být v rozporu, aby to člověk nemusel pořád tak vážně řešit 😉

sussanah
18. pro 2010

@apollo11 ja bych to videla fakt tak nejak primerene, pred 6m bych lepek nedala a do 12m bych asi taky necekala. Proste takovou nejakou stredni cestu a pak uz hodne zalezi na rodine a jejich stravovacich navycich. Protoze mohu te ubezpecit, ze na vznik celiakalie ma vliv obrovske mnozstvi faktoru a zavedeni lepku je jen jednim z nich 😉