Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
3. únor 2011

@lublana1 ono zalezi, jak moc v rodine ta zatez je, Pokud to mate vy jako rodice, nebo prarodice, tak fakt opatrne, to bych se poradila s nejakym odbornikem, pokud to je ale sestrenice nebo neco podobneho, tak bych zrovna ten jogurt zkusila. U nas v rodine to mame taky, sestrenice ma alergii na bkm a bratranec celiakalii. Dr nam rikala, zavadet v podstate normalne, jen v mensich porcich na zacatku (u lepku radeji zacit ovesnou kasi, to je "mirnejsi" lepek a radne sledovat reakce.

lublana1
3. únor 2011

@sussanah ... tie alergie maju svagrove deti... my, ani nasi rodicia ziadne alergie nemame... takze myslis, ze cca po ukoncenom 8-mom mesiaci by som mohla dat jogurt a rozok, alebo chlebik?

bubelko
3. únor 2011

@lublana1 ja s takouto kombinaciou v rodine skusenosti nemam, takze ti fakt inak neporadim. ale pockaj, mozno ti napisu mamicky, ktore skusenosti maju 😉 mrzi ma, ze som neporadila. jedine, co ma este napada, zeby si mohla zopakovat ovocie na olovrant - tym nic podla mna pokazit nemozes 😉

sussanah
3. únor 2011

@lublana1 zacla bych urcite jen jednim. Osobne bych preferovala zacit jogurtem, nic jineho noveho nezarazovat alespon tyden, abys mela jistotu, ze uvidis reakce. U lepku fakt radeji zacni ovesnym lepkem, je fakt trochu jemnejsi. Ja jogurt davala od toho 8m a lepek od 7m v kasich (psenicnych a ovesnych), ale ja jsem kojila. U te alergie na BKM je relativne lepsi to, ze reakci vidis vetsinou hnedka, celiakalie se muze rozvinout az casem ☹ Zkus se jeste poradit s nekym ohledne toho lepku.

andelka
3. únor 2011

@lublana1 my máme v rodině (asi - nikdo to nemá přímo diagnostikované) ty problémy s mlíkem a sice ne přímo celiakii, ale problémy s trávicí soustavou, Crohnovu nemoc a tak - úplně přesně to nevím, protože se jedná o tchýni, tchána, švagrovou a švagra, u nás v mojí rodině není nic, jen zvýšený výskyt kožních problémů, to mám i já (ale AE nediagnostikován), manžel nemá vůbec nic.
Takže my jsme teď na 3. příkrmech a plánuju na nich ještě nějakou dobu zůstat. Máme ráno kojení, dopoledne jogurt, v poledne /maso/zeleninu+kojení, odpoledne ovocné pyré, večer a v noci kojení. Přikrmovat jsem začala na konci 6.měs., od 7.měs. přidala ovoce, od 8.měs.bílý jogurt, kaši plánuju tak od 10.měs. Lepek dávám taky od 8.měs, dokud ještě dost kojím a dávám ho postupně po troškách. Napřed 2x týdně, teď 3x - většinou mu dám trochu ovesných vloček do pyré nebo rovnou nějakou přesnídávku s lepkem. Jinak myslím, že UM taky obsahuje kravské, i když upravené, takže bych kolem toho 8měs. zkusila ten jogurt, je dobře stravitelný a kdyby byl problém, poznala bys to a další příkrmy zařídila podle toho. Na začátek dáš dvě lžičky a sleduješ.

gumimaci
3. únor 2011

@sussanah
@lublana1 ahojte, celiakia je dedicne ochorenie... takze si ju rozvinut nedokazeme... ja by som tiez skusila ten jogurt na desiatu s par dnovym odstupom... saamozrejme treba kupit bezlepkovy, takych neni na trhu vela, lebo byvaju zahustovane skrobom. Ale je na nich symbol preskrknutej psenice 😉 myslim, ze ta spominana Holandia je taka...

sussanah
3. únor 2011

@gumimaci ano, je dedicna, ale to neznamena, ze se musi projevit. Kamaradka ma teda Crohna a sama mi rikala, ze ji dr rikal, ze to ma v sobe pomerne dost lidi, ale hodne zalezi na zpusobu stravovani a celkovem zivotnim stylu, jestli to onemocneni propukne nebo ne. O celiakalii jsem cetla to same a prijde mi to logicke 😕 Mozna se mylim, ale to je to, co mam o tom nacteno ja 😅

gumimaci
3. únor 2011

@sussanah ano nemusi sa prejavovat... moja dobra kamaratka ma oboch synov celiatikov, jeden ma dokonca intoleranciu laktozy... tak obom rodicom robili testy a zistili ze ona- matka je nositelom tohto ochorenia. myslim, ze to je genove... a u nej sa celiakia nikdy neprejavila, dokonca ani v jej rodine doteraz....

mishad
3. únor 2011

Mamči, prosím o radu 🙂 Nikolka krásně papká 14 dní zeleninku, dnes jsme zkusily poprvé i masíčko a mooc chutná 🙂 ale vždy jí dám asi půl skleničky zeleninky (myslím té menší skleničky, která má 125g, tak dávám asi půlku, tuto skleničku máme na dva dny) a pak dokrmím ještě mlíčkem, vypije ještě asi 120ml mléka....jenže vůbec nevím, jak jí mám ted naučit, že k obídku bude jen zeleninka a už nebudeme dokrmovat flaškou?? je už na místě toto řešit po 14 ti dnech?

lublana1
3. únor 2011

...dakujem Vam baby za vase rady a odpovede... 😉

cicimon
3. únor 2011

@mishad 14 dni nie je vela na to, aby uz nechcela mlieko... ved sa postupne rozje a ked zje cez 150g, tak uz by si mlieko nemusela dat. 60g je malo na zasytenie

gumimaci
3. únor 2011

@mishad skoda ze nemam scaner, mam prirucky ohladne zavadzania prikrmov od mojej doktorky, su sice komercne, ale ked si odmyslim ich znacku tak je to tu super rozpisane. po 2-3 tyzdnoch uz mozes krmit 125g... pisu tu, ze v tomto veku je davka mlieka cca 200ml... a po 3 tyzdnoch by sa malo toto mnozstvo uplne nahradit zeleninkou...
Ale tiez iba zaciname, mne teraz spapa po 2tyzdnoch tak 100ml pomixovanej zeleniny (pripravujem doma)

meo
3. únor 2011

@mishad já jsem dávala zeleninku do té doby, dokud otvírala pusinku. Pak už měla dost, tak jsem jí nabídla mléko a postupně jí stačila jen ta zeleninka.
A jak říká cicimon, tak 60g je málo, tam ještě musíš dát mléko.
Uvidíš, že se ti časem množství mléka bude snižovat a malá ti sní jenom zeleninku. Potom musíš dávat taky něco k pití. Moje Nikča teda moc pít nechce, tak se snažim jí ten příkrm rozředit vodou, aby aspoň trochu tekutin do sebe dostala.

blanka.k
4. únor 2011

@lublana1 ahoj, mě byla v dětsví diagnostikovaná alergie na mléko + lepek. V dospělosti mi genetické testy potvrdily, že mám ten špatný gen, který způsobuje celiakii, takže pokud ho syn zdědí, má stejně jako já 90% šanci, že během svého života celiakie udeří . Pediatr toto všehcno ví, a doporučil mi lepek zavádět hned s prvními příkrmy (v 6m, do té doby byl syn jen kojený), takže jsem u skleniček nesledovala obsah lepku, v 8 měsích jsem zavedla dle jeho ad kaše a dávámmu občas kůrku chleba, a od 8 měsíce mu dávám na snídani jogurt (dnes do sebe nacpal celou 200g Hollandii), zatím to vypadá dobře, ale jak se to psalo, nemusí se to projevit hned. Já byla do cca 13 let bezproblémů, pak jem onemocněla těžkými záněty střev a bum, alergie na lepek a mléko byla tu....v dopělosti jsem se dostala do klidového stádia nemoci a alergie najednou byla pryč 😅 a doufám, ýže už napořád. Držím palce, ař se vám všechny problémy vyhnou 😉

mishad
4. únor 2011

@cicimon
@gumimaci
@meo díky holky, já také doufám, že se postupně bude snižovat mléčko a naopak více zeleninky a že postupně bude k obídku jen zelenika, vůbec si s tím nevím rady, až budeme mít druhé miminko, vše bude jednodušší, nebudu ve všem tolik tápat....samozřejmě že 60 g je málo a určitě musím ještě dávat mlíčko 🙂 , prostě mi pak už najednou lžičku nechce a musím dát mlíčko na dokrmení, ale zajímalo mne, jak dlouho asi toto budeme praktikovat 😀 , tímto mooc děkuji za vaše rady 😉

cicimon
4. únor 2011

@mishad no moja stale nezje 200g, ak ma dobry den tak 150, ale to skor vynimocne tolko..

julienka
4. únor 2011

@gumimaci ahojky, aj my papame presne 2 tyzdne a vcera sme spapali 120 ml pomixovanej zeleninky 😉 ale este trosku mliecka sme za tym dali 😉
kocky, chcem sa spytat, ako casto sa moze davat babu brokolica?

cicimon
4. únor 2011

@julienka no neviem, ale skus si [predstavit ako casto by si ju jedla ty.. ja viac ako 3x do ttyzdna nedam

sussanah
4. únor 2011

@julienka myslim, ze stejne casto jako vsechno ostatni, primerene 😉 tez bych rekla tak 3-4 do tydne, ono na zacatku neni moc te zeleniny na vyber, ale potom pozdeji uz se da udela tpomerne pestry jidelnicek.

julienka
4. únor 2011

@cicimon
@sussanah
baby, ved prave preto, ze zatial sme tej zeleninky vela neochutnali a chcem to trosku "tocit", aby nemala stale to iste 😉 tak preto sa pytam 😉

sussanah
4. únor 2011

@julienka no tak zatim mate tak akorat tipuju brokolici, mrkev a brambor, ne? Takze ti to vychazi tak 3x do tydne a pak uz zas pridas neco dalsiho. I kdyz ten vyber ted stoji opravdu za to 😒

adelaine
4. únor 2011

dobre ranko,
chcela som sa opytat, maly ma ukonceny 6 mes. a chcela som mu zaviest na veceru nejaku kasu...
s lepkom, ale bezmliecnu, lebo musim pridavat bezlaktozove mlieko.
viete mi nejaku doporucit?
a nevadi, ze deti tie kase papaju kazdy vecer? nebudu potom velmi tucne?
trosku sa bojim, lebo moj krasulik ma uz 9,2 kg 🙂
ake mnozstvo kase moze spapat naraz?

dakujem.

julienka
4. únor 2011

@sussanah tip spravny, len uz mame za sebou aj karfiolik 😉 a dnes chcem dat mäsko - prvykrat. A uvazujem, s cim to skombinujem 😵

cicimon
4. únor 2011

@julienka zemiak, mrkva, maso... alebo zemiak, brokolica, maso.. radsej nejake jednoduche kombinacie
alebo s ryzou

andelka
4. únor 2011

@adelaine Já se chystám zavést večení kaši až od 10měs., až se bude malej víc hýbat, zatím je spokojený s večerním kojením. A budu dávat nemléčné - zatím mám koupenou od Nestlé vícezrnnou a od Babylove 3zrnnou. Já si dost vybírám, nechci aby v tom byl cukr nebo modifikované škroby a pod. Sníst bych mu nechala napřed trochu, ať si zvykne a pak ještě mlíčko, ale když by byla reakce dobrá, tak bych udělala kolik je napsané na obalu a co by chtěl bych mu dala, až bude mít dost tak jíst nebude. 😉

julienka
4. únor 2011

@cicimon hm.. no ryzu sme este neskusali 😉)) to ju uvarim vo vode, scedim a rozmixujem?

cicimon
4. únor 2011

@julienka hej, klasika... prip uvar vsetko spolu s ryzou a mixni

julienka
4. únor 2011

@cicimon oki, supis, dikes 😉

sussanah
4. únor 2011

@julienka jenom bacha., kdyz rozmixujes ryzi, tak ma opravdu hodne skrobu,t akze by ti to mohlo hooodne zahustit, takze napoprve dej ryze radeji mene, pak uz budes vedet odhad 😉 Ja napoprve mixovala a pak uz jen dolevala vodu porad dokola, protoze to bylo jak puding 😅

julienka
4. únor 2011

@sussanah Dakujem za rady! Si zlata 😵