Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

misha_
10. zář 2010

@pe3cka, @maryanna dekuju za rychlou odpoved. Tak nejak jsem si to i myslela. Ale proc se ty kase vsude porad doporucuji. No, je vlastne spousta veci pro deti, ktere tak uplne pro deti nejsou ... I kdyz by mozna nebylo uplne spatne, kdyby trochu min kadila. 5x denne u ni neni problem. 😀
Takze krome zeleniny ji zatim nemam davat nic? Teda plus kojeni 🙂

maryanna
10. zář 2010

@misha_ kaše sa papajú na 8my mesiac ako tretí príkrm a tie kaše čo sú po 4tom sú určené pre tých komu na noc spia deti po nich alebo pre tých ktorí začínajú prikrmovať nie zeleninou ale kašou, t.j že mesiac im dieťa papá kaše.......
no a odkedy prikrmuješ?

misha_
10. zář 2010

@maryanna Zkousime asi 14 dnu, ale jenom sem tam lzicku. Pravidlene az od zitrka. Chtela jsem, aby si Beatka pomalinku zvykala na polykani. Mela postupne mrkev, banan a bramboru - vsechno s rozestupy, abych videla, jestli nebude nejak alergicka a vypada to, ze bude v poho. Tak to zacnu nejak kombinovat a prave nevim, co jeste pridat na stridani. Pry je dobry spenat, ale jenom ten ze sklenicky, protoze ostatni maji moc dusicnanu.

maryanna
10. zář 2010

@misha_ ja by som začala len zeleninou najprv, nie striedaním, aby v tom bol systém a aby sa ti malá nenaučila na sladké a bude zeleninu odmietať.
Zeleninka vhodná na začiatok: mrkva, zemiak, ryža, karfiol, brokolica, cuketa, tekvica, patizón, kaleráb, kel, špenát, petržlen, fenikel, paštrnák (české ekvivalenty ak niečo nevieš tak musíš pohľadať niekde na nete)
špenát buď v sklenke alebo mrazený ale nie pretlak ale normálne špenátové listy v takých klbkách sú zmrazené, nájdeš v tescu , kauflande hocikde mdzi mrazenými vecami.....a potom len vytiahneš koľko kúskov budeš chcieť a máš to v mrazáku.....podobne mrazenú môžeš mimo sezóny kúpiť od mrkvy cez kel až po brokolicu......
po mesiaci papania zeleniny pridáš na desiatu alebo olovrant ovocie
ovocie vhodné na začiatok: jablká, hrušky, banán, melón, broskyňa, marhuľa, čučoriedky, slivky..... okrem jahôd sú veľký alergén pozor.....najlepšie je to čo je v sezóne, cez zimu je iné ovocie ako v lete.....

pavlici
10. zář 2010

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, od kdy se má dávat strava s malými kousky? Malýmu se prořezal první zoubek a dávám mu občas cucat kousky ovoce a zeleniny. Jídlo zatím mixuju, akorát tam má kousky masíčka a to mu moc chutná.

zuzkat1
10. zář 2010

@pavlici ja od zaciatku len vidlickou roztlacam

maryanna
10. zář 2010

@pavlici od polroka vie dieťa jesť len popučené , ak budeš dlho mixovať tak nebude kúsky chcieť takže pokojne len puč a potom sama uvidíš kedy bude stačiť len krájať.....my papáme pučené od polroka a teraz máme 8 mes a už papá krájané...aj keď dieťa nemá zuby, my máme až teraz necelé dva tak ďasná sú silné vedia rozhrýzť, niektoré deti do roka nemajú zuby a jedia kúsky v pohode...

luciferova
10. zář 2010

Ahojte
Kojim, ale ked nemam co dat, tak raz za tt ma maly na olovrant biely tucny jogurt s ovocim. Zjedol by aj cely. Len potom vzdy o chvilku vygrcka dost vela. Poradte, co to moze byt a co s tym?

briketa
10. zář 2010

@luciferova prestan mu davat jogurt z kravskeho mlieka. ocividne mu nerobi dobre.
skus mu kupit sladky zemiak (topinambur, alebo yam), alebo upiect oranzovu tekvicu. vybrat striedku a rozpucit vidlickou, ako prvy prikrm.

gabika7706
10. zář 2010

@luciferova jogurty a ani mliecne vyrobky by sa vseobecne uz popoludni jest nemali, organizmus to velmi zatazuje.

luciferova
11. zář 2010

@briketa my uz mame skoro10 mesiacov 🙂 sladky zemiak aj tekvicu papame samozrejme 🙂

@gabika7706 to som nevedela, moj maly chodi spavat dost neskoro (22:00) tak radsej doobeda ci vobec?

gabika7706
11. zář 2010

@luciferova ak je dojceny, do roka aj vobec 😉

briketa
11. zář 2010

@luciferova prepac, ja som si to nepozrela 😅 . ja som brala automaticky nazov temy prvy prikrm.
skus jogurt z kozieho, a ovcieho mlieka, uvidis reakciu.

luciferova
11. zář 2010

@briketa jasne, som nasla tuto temu tak som napisala 😀 iny jogurt ako z kravskeho mlieka som teda u nas este nevidela 😕

henyka182
11. zář 2010

@misha_ Ahoj, suhlasim s maryannou, my sme tiez zacinali so zeleninou, az neskor ovocie a uz vobec by som hned na zaciatku nedavala banan, je velmi sladky a na to sa navyka velmi rychlo. My sme davali mrkvu, tak zemiak a hned kuracie masko, vsetko v tyzdnovych intervaloch, ako nam poradila pediatricka. Musim povedat, ze vo vsetkom som pocuvala jej rady, postupne sme pomaly zaradovali nove chute a som rada, ze sme ju pocuvali, lebo mam 18 mesacnu dcerku, ktora papa vsetko zaradom, miluje vsetky druhy zeleniny, kysle ovocie, kyslu kapustu a podobne, masko, cestoviny a sledke nepapa skoro vobec, lebo jej nechuti. Cokoladu na stole si vobec nevsima, zo sladkeho papa piskoty alebo celozrne BBkeksy. Ak chce ochutnat nejaku sladkost, ktoru vidi u mna, dam jej, hned mi ju ale vrati a radsej si vezme rozok 🙂. Aj po vlastnej skusenosti si myslim, ze deti papaju to, co ich naucime a hlavne to, co vidia u nas. Mala bola od narodenia na umelom mlieku (Nutrilon), ktore pije este stale, takze prikrmovat sme zacali po ukoncenom stvrtom mesiaci. PS: Co sa tyka spenatu, viem, ze sa moze podavat az po ukoncenom osmom mesiaci dietatka a ak dietatko odmieta napriklad mrkvu, mozno mu len vadi jej konzistencia. Niektore deti nechcu mixovanu, chuti im prepasirovana alebo naopak.

henyka182
11. zář 2010

@luciferova Ahoj, obycajny biely jogurt sme zaradili po skoncenom siedmom mesiaci a mala ho papa takmer kazdy den na desiatu (teraz 18 mesiacov). Obcas jej don davam ovocie. Aj ja by som zacinala so zeleninou, mozno Tvojmu dietatku ten jogurt naozaj nerobi dobre, alebo je to mnozstvo prenho privela...

luciferova
11. zář 2010

@henyka182 my sme s jogurtom zacali po skoncenom 8 mesiaci. Asi mu teda nerobi dobre...

cicimon
11. zář 2010

baby a ako ste chystali maso?mozem udusit viac kuracieho a potom to dat v malych porciach zmrazit?

maryanna
11. zář 2010

@cicimon áno môžeš, môžeš zamraziť varené v jednotlivých porciách alebo aj surové, ja mrazím varené potom len tesne pred dovarením zeleninky dám do hrnca dôjsť......

egyptanka
11. zář 2010

@cicimon ja som to tak robila, hodila masko do takej nadoby kde sa vyraba lad, zaliala troska vyvarom v ktorom sa varilo-dusilo a potom som len vyberala kocku do jedla a hodila do zeleninky. Ale jasne daj zamrazit, usetri cas 🙂

suzi81
11. zář 2010

Ahojte, potrebujem poradit. Mam v tych prikrmoch dost chaos, my sme od narodenia aj na kojeni, aj na UM, teraz momentalne 2x denne UM cca 120 ml, ostatne kojim. S prikrmami som zacala cca v 5 mes., ale tak nepravidelne. Mala som predsavzatie zacat pekne zeleninou - mrkva, zemiak...k tomu masko, ale dcerka mi vsetko odmieta.(zeleninu som pasirovala cez sitko a zriedila vodou, v ktorej som ju varila a skusala som kvapnut aj MM) Maximum, co mi zjedla bolo asi 5 minilyziciek cistej mrkvy, ked som k nej pridala hocico, po druhej lyzicke sa mi rozplakala a uz bolo po papani. Doktor mi povedal, ze asi este nie je pripravena, ze mam chvilku pockat a ze potom mam skusit zeleninku aj trochu ochutit, ze stipka soli jej neuskodi. Teraz ma 6 mes., tak som skusila dat presninavku bez cukru, aby som zistila ci aspon nieco okrem mlieka jej zachuti a na prekvapenie, chutilo (dala som jej len trosku, aby jej to nahodou na zaciatok neuskodilo). Tiez som jej dala na veceru kasu (ryzovo . kukuricnu bez prichute), ale taku riedku, aby to pila z flase a aj to jej velmi chuti. No ale neviem, co s tou zeleninou a maskom. A dnes som si precitala aj o tom, ze kasu na noc nie, tak ja teraz neviem, nemam ju davat aj ked jej chuti a nema s nou problemy? (inak na nocne kojenie sa budi rovnako ako ked som kasu ani nedavala).
Ochucujete nejak tu zeleninku? Ako pripravujete k tej zeleninke masko, ked ono sa pasirovat neda? Len ho uvarene najemno pokrajate, ci ako? Mate tiez niekto skusenosti, ze vam dietatko nechcelo zeleninku? Dakujem za odpovede, budem velmi povdacna.

luciferova
11. zář 2010

@suzi81 urcite by som nesolila. A skus jej spravit napr masko zemiak a podusene jablcko, bude to mat ako s kompotom 😉 ak zje, postupne znizuj davku jablcka. Alebo jej podus bio mrkvu, je ovela sladsia ako obycajna. Mozno zachuti. Nenechavaj jej velke kusky, mozno jej vadia. Zisti co lubi a postupne pokombinuj. Neboj, rozpapa sa. Ku kasi sa neviem vyjadrit, s tou sme zacali az v 9mesiaci. Vela stastia 🙂

misha_
11. zář 2010

dik moc za rady, s ovocem teda pockame. Kamaradka zacinala prave s bananem, jeji tchyne taky a hrozne si to chvalily. Tatka uz se hlasil, ze sni ovocne presnidavky - stejne jsem je kupovala hlavne kvuli nemu. Beatka ted bude nejakou dobu jist brambory s mrkvi. Docela ji to jede a i mne to prijde docela jedle. Hlavne jsem toho uvarila pomerne hodne, takze mam porcicky v mrazaku 🙂
Musim rict, ze tahle diskuze hodne zlepsila moji slovenstinu 😉

luciferova
11. zář 2010

@misha_ mrazeny brambor nie je nic moc, lepsie je urobit cerstvu davku 😉

janyka
12. zář 2010

@suzi81 mne malý odmieta akúkoľvek zeleninu! Aj mäso, zo všetkého ho napína, ale na večeru mi zje akúkoľvek nesladenú kašu a na desiatu ovocie. Ešte netuším, ako to budem riešiť, ale zatiaľ si z toho až takú hlavu nerobím. V ovocí sú tiež vitamíny a zeleninku asi skúsim neskôr, možno mu zachutí. 😅

janyka
12. zář 2010

@luciferova presne tak, zemiaky sa zmrazovať ani nemajú 😉

martinaho1
12. zář 2010

@janyka presne, ja jsem jednou brambory zmrazila a bylo z nich hnusne blato 🙂

katherine27
12. zář 2010

Ahojte maminy 🙂
tak my v utorok už budeme mesiac na príkrmoch, malý je na UM.
Zatiaľ sme vyskúšali zeleninku: mrkva, zemiak, karfiol, brokolica, kel, zelená fazuľka + niekedy ryžova kaša / ak nestíham uvariť/ zatiaľ mu všetko chutí.
Od budúceho týždňa chcem vyskúšať ovocie a mäsko a potrebovala by som poradiť:
1. teraz už budú 2 príkrmy, ano? napr. desiata a obed
2.viem, že ovocie mám podusiť, po koľkých dňoch resp. kedy už môže surové?
3. ako často dávate mäsko, viem že sa má raz nahradiť žĺtkom
4.koľko to mäska by malo spapať
5. nejaké vychytávky, vylepšováky ako ušetriť čas- ja varievam viac a jeme to niekoľko dní, takže variť pre malého každý deň a ešte to mäsko, my tak max 2x za týždeň..niečo som dala do mraziaku, ale ešte som mu to nedávala, ale asi to bude o ničom..
@ egyptanka tvoju radu využijem aj ja, takže podusím mäska viac a potom dám do formy na ľad a zalejem

gabika7706
12. zář 2010

@katherine27 z mojho pohladu: 😉
1. ano
2. my sme jedli od zaciatku surove
3. malo by sa 5 dni, 1 zltok, 1 cisto zeleninovy den, niekto vravi 6 dni maso, 1 den zltok, my jeme 3-4 x maso, 1 x zltok
4. norma je pisana 30 - 35 g, to je ale na zaciatok urcite vela, skusila by som jednu polievkovu lyzicu nasekaneho maska
5. ja varim kazdy den (aj nam, nielen malemu), v tomto neporadim 😉

katherine27
12. zář 2010

gabika7706 ďakujem za radu a s tým ovocím skúsime aj my, hneď surové 😉
a keď sa je ten žĺtok, tak len to a žiadna zeleninka?