Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vodni
13. bře 2012

Ahoj, moc prosím o radu. Začali jsme s příkrmy, zatím máme za sebou zeleninu. Malému moc chutná, ale nemůžu do něj dostat čaj nebo vodu ☹ Nemáte nějaký tip jak ho to naučit? Zkoušela jsem flašku, hrníček, lžičku, různé čaje, různou teplotu, trochu mlíka, aby tam měl známou chuť... no kde co a pořád to plive. Do příkrmu míchat vodu nechci, protože syn má masivní reflux, takže pevná strava je naše spása (doufejme). Když jsem zkusila dát jakoukoliv tekutinu do příkrmu, tak ho zvracel jako mlíko (zvrací tak 10x mezi každým kojením, a velkýma obloukama ☹ ), když je to jen zelenina (dost to zahušťuji bramborem), tak je to docela ok...

lupinek82
13. bře 2012

@vodni Zkoušet a vydržet 😉 Nelce trvalo přes měsíc, něz jakékoliv pití vůbec nasála - pak mi ho jednu dobu i plivala, jako že vůbec nebude, teď cca po 2 měsících mi vypije cca 250 ml z lahve se sportovním uzávěrem, z netekoucích hrníčků umí, ale moc tomu nedá, klasickou flašku odmítá. U nás opravdu pomohl jen ten čas a časté nabízení - jak píšeš, různě teplé, různé hrnky, vody, MM, čajíky, zkoušela sem i šťávičky a nebo naředit přesnídávku, naučila se na vodu a čaje teď vypije i o něco víc.

cicimon
13. bře 2012

@vodni chce to len trpezlivost, ja som malej zacala davat vodu - aj teraz pije na 95% len vodu - cca od 8mes, bola ciste kojena, pila z flasky s takym makkym naustkom a po par dnoch sa to naucila... takze ak je kojeny tekutin ma snad dost, a postupne sa nauci

kachen
13. bře 2012

@vodni
@lupinek82
@cicimon Zkousela jsem vse mozne a nemozne, trpeliva jsem byla taky dost. Vodu zkratka nechce, caj jen ve vyjimecnych pripadech, ale na hektolitry zacala pit hodne naredenou stavu. Kupuju od Hipp bez pridavku cukru, jen trochu cvrknu a doredim vodou. Vim, ze to neni znacka ideal, ale ona proste nic jinyho do pusy neda. 😠

germaine
13. bře 2012

@kachen Nic s z toho nedělej, já dávám šťávičky víc jak 5 měsíců, ptž měl problémy s kakáním (třeba den a půl tlačil naprázdno a nic) nasadili jsme šťávu naředěnou s vodou a bylo po problému...když jsem zkoušela vodu, vypil jen malinko, nyní jsme ve stádiu, kdy pije rozředěný roiboos čaj se šťávičkou a vodou...samotnou vodu zkoušíme pomalu ale jistě 😉

elana
14. bře 2012

@kachen já si nemyslím že je to špatně...dělám to taky tak, s vodou jsem ani já nepochodila a i tu ředěnou šťávu (taky hodně ředím, sotva 20ml šťávy a doliju do 125ml flaštičky vodou) kéž by mi pil po hektolitrech, za den do něj natlačím s bídou 60ml 😝 Měl dobrý období, že pil aspoň v noci, to vyžahl tu flaštičku celou, ale bohužel už nechce.

vodni
14. bře 2012

@lupinek82 @cicimon @kachen Ahoj a moc díky, tušila jsem to, že to bude na dlouho 😝
Je kojený (v noci vyžaduje taky stále, tak 2x, asi to souvisí s tím, že prostě přes den hodně blije), ale flašku používat umí (občas dávám kvůli refluxu zahuštěné mléko, i UM), ale jak je ve flašce voda nebo čaj, tak prostě nenasaje. Jen dumlá dudlík v koutku pusy, nebo "kouše" rovnou do flašky 😀 Když už mu něco do pusy nateče, tak to jde zase koutkem ven. Má teď i problémy s tím, že když nezapije, tak ho začalo dost bolet bříško, teda aspoň myslím, že to je tím. Vyprazdňuje se teda dostatečně 😝 ale myslím ho trápí zase prdy, a to i když dávám Espumisan kapky, které nám pomohly dost, když míval koliky v prvních měsících...
Zkusím taky tu šťávu, už jsem o tom taky uvažovala. Jakou dáváte? Já si říkala, že bych zkusila třeba mrkvovou (Hami dělá myslím s jabkem) - mrkev baští dost s chutí, tak jsem si říkala, že kdyby to byla podobná chuť - no a postupně bych ředila víc a víc... Nebo nějakou jablečnou, protože tuhle se mi v nestřeženém okamžiku "zakousl" do jabka (bylo oloupané), a pak se rozčiloval, že mu ho beru 😀
Jo a jaká se vám osvědčuje teplota? Jednu dobu to vypadalo, že bude preferovat spíš pokojovou, ale pak zas nic ☹
@kachen koukám jsi z Brna - kde kupuješ ty šťávy? Já koukala v lékárnách a nikde nic moc výběr...

kachen
14. bře 2012

@vodni Kupuju od Hippu, ted mam treba stavu z plodu cerveneho ovoce. Jeste kupuju jednu, ted si nevzpomenu, ale myslim, ze snad z hroznu. Musi tam byt napsany stava, jak je tam nektar, tak ten ne, protoze je doslazovana. Maji je skoro vsude. Ve vsech hypermarketech, v DM, v lekarnach taky. Mne se nejvic osvedcila lekarna v detske, ale bydlim za rohem 😉

dasulik123
14. bře 2012

ahojte mam 8 a pol mesacne dietatko a chcela by som mu zacat davat Milacika.v zlozeni som sa docitala,ze neobsahuje tvaroh.mozem mu uz dat takyto dezert?dakujem za radu 🙂

beruska24.9.
14. bře 2012

@dasulik123 - pokud tuším správně, tak je to něco jako lipánek, pribináček? tak s tím počkej až po roce a zatím zkus smetanový bílý jogurt (tuším snad 3% tuku). u nás např. holandia, choceňský, na sk netuším název.

beruska24.9.
14. bře 2012

@vodni jestli mohu vlastní zkušenost, radši jsem kupovala hipp šťávu, která opravdu chutnala po ovoci a naředila vodou, Hami mi přišlo jako ochucená voda a chuťově o ničem.

euka210
14. bře 2012

pokial je dojcene, tak do 10m netreba. Ale vsetko zavisi aj tak od maminy 🙂 Do roka len kyslomliecne (jogurt, acidko)...ale ja netusim, ci Milacik je alebo nie je kyslomliecny. A kakaovu verziu by som dala neskor. Ked, tak vanilkovu.

vodni
14. bře 2012

@kachen já právě včera v dětské nekoupila nic.. ale už jsem dneska koupila jinde. Díky!

vodni
14. bře 2012

Ještě bych se zkušenějších ráda zeptala - po zavedení příkrmů máme odpoledne několik řvacích scének, úplně jako byly koliky v prvním měsících ☹ Opravdu strašné ječáky spojené s propínáním a kroucením. Souvisí to s tím, že si na pevnou stravu potřebuje nějaký čas zvyknout??? V noci se taky budí kvůli prdům (mimo jiné 😝). Dávám kapičky i probiotika.

ronyx
14. bře 2012

@vodni Vyzkoušej masáž https://www.modrykonik.cz/fotoblog/collette/cla... vypadá to,že prcek má zaražené větry.Tohle zaručeně pomůže,mám odzkoušené. 😉 S příkrmů může nadýmat,přece jen na to nebyl zvyklý.Neboj chce to jen čas 😉

kachen
14. bře 2012

@vodni Tak asi jim dosly zasoby. Jinak lekarna v detske ma nejlepsi ceny na vsechno, co jsem zatim potrebovala.
@beruska24.9. Taky hlasuju za stavy Hipp. Hami, kdyz jsem naredila vodou, nemela zadnou chut. Vlastne ani neredena.

kachen
14. bře 2012

Mame povolen tvrdy syr. Jaky davate?

ivanka85
15. bře 2012

@kachen Eidam, Krivan, Pastiersky, tie dva posledne preto lebo tam je len sol, mlieko

beruska24.9.
15. bře 2012

@kachen - dávala jsem jen eidam. buď kousek do ručky nebo nastrouhat na chleba/rohlík s máslem (klasická kostka)

elana
15. bře 2012

@vodni šťávy kupuju taky Hipp jak tu psaly holky, Hamánek (jsou bez cukru) a potom výborně vychází Babydream z Rossmanna, je to bio šťáva (mám zkušenost jen teda s jablečnou, ostatní prcek nechce, ale on je dost vybíravej i z těch Hipp pije jen jablečno-hroznovou a Hamánka švestkovýho), je toho asi půl litru (takže zbytek dopíjím já), vydrží to v ledničce dlouho, opět bez cukru, chutná to jako opravdový jablečný mošt, i v hodně ředěném je tam pořád jabko fakt cítit a stojí jen asi 26kč. S Hami naprostý souhlas-už ta šťáva sama je ředěná, takže když se ještě rozředí, je to jen voda bez chuti, malý to nechtěl a ani nechutná.

elana
15. bře 2012

@kachen eidam, čedar, gouda...jen ho strouhnu třeba do těstovinového příkrmu navrch, klasickou "snídani" zatím nedávám.

sookie
15. bře 2012

@kachen obcas, treba na testoviny, dam i parmazan..

kachen
15. bře 2012

@ivanka85
@beruska24.9.
@elana
@sookie Diky. Mame ted doma vybornou goudu, ale rekla bych, ze bude dost vyzrala. Tak zatim zkusim eidam. Asi 45%, ze?

katka.stran
15. bře 2012

@beruska24.9. A kolik je tvýmu špuntíkovi?

katka.stran
15. bře 2012

A jak to děláte s ovocem? když už měsíc papká zeleninu, kdy můžu dát třeba jablíčko nebo banán? a nemám nejdřív to jablíčko podousit? děkuju za info

beruska24.9.
15. bře 2012

@katka.stran - 6,5m.
zkusila jsem přesnídávku a asi za týden přidala strouhané jablíčko nebo jablko + banán. u starší jsem také nedusila. i když to prý zpočátku doporučují.

vodni
15. bře 2012

Tak ovocná šťáva docela zabrala (aspoň dnes) - 60ml na jeden zátah... Všem díky za tipy!
@ronyx No on prdí dost a hodně... 😝 Dnes jsem byla u dr a nejspíš je to kroucení spojený s našim jiným problémem ☹ No uvidíme zítra na vyšetření ve špitále ☹

elana
15. bře 2012

@katka.stran to víš že už má čas na ovoce, já ho nasadila mnohem dřív než za měsíc po zelenině, na popud doktorky 🙂 Jablíčko podusit můžeš i nemusíš...říká se, že líp se tráví podušený, zas se z něj ztratí zbytečně vitamíny, takže já bych asi zkusila rovnou syrový (nastrouhat na co nejjemněji to jde, úplně na kašičku) a kdyby to mimčo nechtělo nebo se Ti zdálo, že mu není dobře, tak příště podusit. Tuhle tu byla Otázka jestli syrový nebo dušený...a vyšlo to tak půl na půl nebo možná trošku víc maminek dávalo rovnou syrový, takže se rozhodni sama, chybu neuděláš. A banán namačkat vidličkou. Může třeba i hrušku-taky nastrouhat najemňounko. Vše samozřejmě bez slupky. Já do toho zamíchám ještě trochu ovocné přesnídávky (ne klasickou, kupuju takové to 100% ovoce, dělá to Hipp, Hami, Sunárek, Hamánek např.), aby to šlo líp do krku, přibyl další druh ovoce (třeba švestka, později jahody či broskev), mám to nadvakrát ten malý kelímek. Co nespotřebuju, schovám v ledničce do druhého dne v Avent kelímku (Sunárek a Hamánek jde znovu zavřít, ty ostatní ne).

iv123
15. bře 2012

Nevíte, jestli se může dát zamrazit uvařený kedluben?

beruska24.9.
15. bře 2012

@iv123 uvařený nevím, ale syrový (čerstvý) můžeš. přidává se do polévkových směsí, takže jsem ho také zamrazila.