Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

stipa
23. črc 2010

vy nekupujete ovocné příkrmy? Někdo tady psal, že jsou velmi dobré od Hipp nebo Hamé a že nejsou tak drahé, tak nevím 😕 My bude dávat ovocné co nevidět

maryanna
23. črc 2010

@stipa no od hipp, hami, sú drahé keď si vezmeš že malá sklenka (asi 125 ml) stojí vyše eura ( cca 36 kc).....tak je to dosť.ja keď musím že niekam ideme tak kupujem Ovko, hamánek a podobne za polovičnú cenu 190 ml a sú fakt dobré, kupujem tie bez cukru a konzervantov...ale inak dávam domáce ovocie

lenocka23
23. črc 2010

@luciferova skus na ten melon taku sietku na ovocie, dostat to v detskych obchodoch.. ja davam malemu do toho a on ho cely "vysaje" ze ostane len take cervene suche cosi... 😀 este totiz nemame ani jeden zubok, ale aj keby, asi by to velmi jest nevedel inak..

jasminet
23. črc 2010

@stipa ja malej kupujem hami 4x100g 100% ovocie alebo frutapura 100% ovocie, to lubi a nie je to nijak velmi sladke. minule som jej dala sunarek ovocie a to nejedla, som to ochutnala a ani sa necudujem, tak presladene, az ma striasalo - neverim, ze v tom nebol pridany cukor. od hipp kupujem tiez, sem tam, jablka s cucoriedkami a broskyne a taketo veci.

hamanka mi mala nezje, z toho sa mi v nemocnici povracala, tam to dostala na desiatu a odvtedy ee.

imiska24
23. črc 2010

holky,malá má 38?0 po odečtu.Včera jsem dala ovocný příkrm,byl do teď v lednici,tak je studenej,můžu ho dát?Zapomněla jsem napsat že mám angínu a tak když má malá teplotu,tak mám strach jestli ji taky nedostala,a kdyby jo,tak by bylo lepší ji vohřát zeleninovej příkrm,než to studený ovocný?Díky

jasminet
23. črc 2010

@imiska24 studeny prikrm (je jedno ci zelenin. alebo ovocny), prave vytiahnuty z chladnickyby som nedala ani ked babo nema teplotu a uz vobec ked ju ma.

morgan
23. črc 2010

To je asi jedno, kterej dáš ne? Ale jestli chceš ten ovocnej, tak bych ho dala na chvíli do teplé lázně a je to 🙂

maryanna
23. črc 2010

@imiska24 veď ho ohrej trošku, studený v žiadnoom prípade, jednak je to nezdravé a jednak dieťa zo stuedeného chladného jedla nemá nič lebo sa nevstrebávajú vitamíny a látky..rposte dieťa maličké má mať minimálne vlažné jedlo...
nehovoriac o tom jak to studené pôjde dolu krkom že ešte chytí aj krk

zuzanka.j
23. črc 2010

ahojte. asi polozim blbu otazku, ale este som nestudovala nic o prikrmoch - takze - ten uplne prvy treba uvarit doma, alebo sa moze dat z obchodu vyziva v pohari od ukonceneho 4 mes? ja dojcim a prikrmovat budem az o niekolko tyzdnov tak som zvedava. viem ze sa zacina po lyzickach, tak sa mi zda nemotorne varit taku malinku porciu. alebo sa to moze skladovat v chladnicke aj 3 dni?

sunea
23. črc 2010

@zuzanka.j tak si navar na viac dni a zamraz, potom ohrej vo vodnom kupeli. Inak mne to prislo jednoduchsie varit take mini porcie cerstve - napr. polku postruhanej mrkvy ci polovicu zemiaka, je to rychlo. Ked sa rozjedol, a bol schopny naraz zjest tych 100 g, tak som si navarila dopredu a zamrazila.

maryanna
23. črc 2010

@zuzanka.j no dopredu nikdy nevieš koľko zje na prvýkrát, niektoré deti zjedia plnú dýávku a niekto len dve lyžičky....nemusíš vôbec dávať po lyžičkách daj toľko koľko zje......a keď si navaríš tak môžeš na dva dni, ak chceš na viac tak lepšie zamraziť...ale taká malá porcia sa dobre varí je to rýchlo....ale zas nevieš ja som od začiatku varila pre 200 ml, čo je už plný malý hrniec.....

tygrous
23. črc 2010

Tak Honzik asi nechce jist hodne rozmixovane jidlo... z nouze jsem dnes sahla pro sklenicku prvni brokolice od Hippu (protoze mam pocit, ze se predevcirem a vcera osypal po mrkvi z Billy, jinak by mel mrkev s ryzi nebo tak neco). no a ono mu to nechutnalo, i kdyz doma varenou brokoldu mi uz jedl v pohode. Ale ja mu to pasiruju pres cednik, takze to je takova hrubsi kase... No jsem zvedava, co bude o vikendu, mam sbalene tri sklenicky a jestli to nebude chtit takove mixovane, tak to dostane k obedu tatka😀
Jo a taky mu chutna jen jeden druh jablek - tri dny jsem zkousela jonagold a furt se osklibal, vcera jsem dala zelene a to mu jelo, no a dnes zas ten jonagold nechtel, ale vyzrala jsem na nej, vmichala jsem ho do trosky ryzove kase a uz pusu otviral, ze jsem nestihala nabirat😀 Ale mne teda prisly ty jablka chutove dost podobne, i sladke byly stejne😅

luciferova
23. črc 2010

ja osbne nechapem mamicky, ktore ficia len na sklenkach z obchodu...ved je ovela jednoduchsie uvarit si doma, pripadne nastruhat jablcko, popucit broskynu, banan... to im je tak za tazko alebo co? navyse clovek vie, co do toho dava...

maryanna
23. črc 2010

@luciferova ani ja to nechápem

latvia
23. črc 2010

tak ja osobne to chapem 😀 nieje jednoduchsie uvarit si doma, jednoduchsie je nakupit niekolko skleniciek, pred jedlom ich ohriat a hned jest....varene musis ocistit, nakrajat, uvarit, umyt riad, rozpucit, a musi to mat aj nejaku tu chut 😉 takze fakt to nieje jednoduchsie....to len na margo toho... 🙂

maryanna
23. črc 2010

@latvia hm tak je to pravda že možno to dá práce ale ja som si tak zvykla mám svoj systém takže mi to tak neprijde.....a zas aj keby prišlo tak nebude dieťa trpieť kvôli mojej pohodlnosti...

latvia
23. črc 2010

nemyslim ze deti trpia ked jedia sklenicky 🙂

bubelko
23. črc 2010

ja miesam hotove a varene, podla toho, ci mam cas navarit alebo nie. a nemam pocit, zeby moj syn nejako trpel 😉 chuti mu aj to aj to. hlavne rano, ked nestiham cistit a struhat ovocie, tak su tie pohare super 🙂

luppita
23. črc 2010

@imiska24 ja osobne ohrievam vsetko, vsetko ci uz jablka, babany.... skladujem v chladnicke, dlhsie vydrzia a ked idem dat malemu supnem to poharika a dam do tepleho kupela na chvilku, alebo na par sekund do mikrovlnky... Moj maly nezje nic studene, obed musi mat horuci inak ho nechce.... a je lepsie aby to bolo teple (vlazne) koli hrdielku....

Ohladom varenim, ci kupovanym jedlam, ja som za varene a aj moj maly, raz za cas som si chcela ulahcit zivot a kupila som jedlo v pohariku a nechcel to, este som to vyskusala zopar krat a stale to nchcel. Takze mu varim, vzdy na dva dni, a ak mi vyde aj na tri ,tak tu tretiu davku dam do mrazaka....

maryanna
23. črc 2010

@latvia ja som nemyslela že trpí akože nemá dostatok vitamínov alebo čo ale že trpí akože keď môže mať varené a nemá lenkvôli mojej pohodlnosti

latvia
23. črc 2010

😀
@maryanna ved aj sklenicky su varene 😀 ako dieta trpi ked nemoze mat varene? ak nemyslis vitaminy a latky potrebne na vyvoj ? 😅

maryanna
23. črc 2010

tak lebo do skleniek pridávajú všeliajký sarjajt ako ryžová múčka, paradajkový pretlak, koreniny, a kadečo a dieťa potom nepozná pravúchuť zeleniny..preto večšina detí čo jedia len sklenky tak im nechutí ani varené potom......česť výnimkám napr alnatura je vviac menej čistá zelenina, ovocie, ale inak.....akože ja nám nekupujem polotovary čo sa len zohrejú v mikovlnke tak prečo by som mala svojmu dieťaťu?

maryanna
23. črc 2010

@latvia joj len ja sa tu nechcem s nikým hádať že čo a ako, každý nech dáva čo jemu vyhovuje...

petronelas
23. črc 2010

Když děláte jablíčka rozmixované,tak dáváte do toho cukr když je to moc kyselé?
A co mirabelky v 7 měsících už taky může jíst?

maryanna
23. črc 2010

@petronelas určite cukor nie, je ho dosť v samotnom jablku, môjmu chutí aj kyslé, teda prvýkrát druhýkrát sa krútil ale na tretíkrát papal, ale keď tak to oslaď banánom...........cukru by som sa vyhla zbytočne.....
mirabelky sa môžu hneď , ako prvé ovocie sú vhodné v pohode

petronelas
23. črc 2010

ale musím to ještě převařit,nebo ne? mně doktorka říkala,že to mám ještě převařovat,nebo spařit,ale ne v sirovém stavu.
To s tím banánem je dobrý nápad.....já sem to právě nechtěla cukrovat,přišlo mi to divné,ale tyto jablka su kyselé dost.

maryanna
23. črc 2010

@petronelas mne vravela dr že na začiaku treba každé ovocie variť a potom sa môže aj surové..mne to príde že varit také divné keďže niesme alergici ani nič takže ja všetko surové, varené ovocie ešte nemal...napr keď som dávala marhule tak prvý deň jednu s bannánom, druhý deň tri s jablkom a tak že postupne tie tri dni po troške , a teraz už papáme normálne....ja by som nevarila ale dala na začiatok kým je to ovocie nové pre neho trošku s niečím čo už jedol a tak robila tri dni a uvidíš reakciu........
alebo uvar ako chceš🙂

petronelas
23. črc 2010

@maryanna já ještě nemám odvahu mu to dát surové...nevím proč.
Taky nejsme alergici,ale prý to v tom dítěti můžeš vybudovat a nemusíš to pozorovat hned. 😝

maryanna
23. črc 2010

@petronelas hm neviem zas niekde som čítala že ovocie sa nevarí kvôli alergiam ale čomusi inému....veď uvar a neskôr dáš aj surové....🙂

stipa
23. črc 2010

chtěla jsem se zeptat, zda již někdo dával nemléčnou kaši s lepkem. Dnes jsem malému trochu nemléčné udělala, je totiž ekzematik (je mu 8. měsíců) a kolem pusy se mu udělaly červené flíčky, protože měl kaši všude. Teď už se mu to pomalu strácí. Myslíte, že ba měl alergii na lepek? ☹