Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
6. únor 2012

@llluckaaa - jojo, někdy (pomalu každý den) z ní jsem na mrtvici 😀 😀 😀 každou chvíli vymyslí nějakou lumpárnu 😎
od malička chce všechno dělat sama.....už při papání příkrmů se chtěla ´´krmit´´ sama. jsem držela konec lžičky, nabírala a jen pomáhala trefit se do pusinky 😉 😕 od roka se chtěla krmit naprosto samostatně (prostě mě nedovolila krmit), tak jsem ji nechala. a dělám to tak doteď a u všeho - kde může sama, tak ať se snaží 😉
pro mě to je teď u druhého dítka i částečně výhoda, jindy zátěž - např. když pak vidím tu spoušť, kterou musím uklidit 😝 nejlépe když chce malá pomáhat - nebudu ji přece odhánět, ale kolikrát to má spíš opačný efekt - větší spoušť než uklizeno 😀 😝

tereza123123
6. únor 2012

Mamicky poradte.Zavadzame lepok.Keksiky a sladke kase maly odmieta papa 8Zrnnu kasu od nestle dajte nejake typy ako zakombinovat lepok do obednajseho prikrmu?

luthien.k
7. únor 2012

@tereza123123 lžíci ovesných (ječných, žitných, pšeničných) uvařených a rozmixovaných vloček přidat do masozeleninového příkrmu 😉

catharin
7. únor 2012

@luthien.k : To jsem taky občas zkoušela.. 😀 a šmakuje jim i šťáva z těch vloček, tu taky občas dám..
@beruska24.9. : na jednu stranu je to šikula!! Člověk může být i rád. 😉

euka210
7. únor 2012

@tereza123123 ved daj mu normalnu krupicovu kasu, alebo zahustit krupicou ci mukou.

catharin
8. únor 2012

Ahoj, holky.
Můžu se zeptat.....
Jak jste Vy řešily zoubky?? Jak dlouho se klubou, než vykouknou? Sakriš, proč tak bolí.. 😒

salsiccia
8. únor 2012

ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jestli můžu dávat na večeři dlouhodobě (třeba měsíc v kuse) jáhlovou kaši s jablkem nebo hruškou. včera jsem vyzkoušela pohankovou, ale naprosto nebyla oceněna a tak jsem nedala nic, jen kojení. tatínek chtěl vařit oblíbenou jáhlovou (cca dva týdny ji teď jí), ale myslím, že to není dobré. mně bylo drobka líto, jak se na to těšil, ale nechtěla jsem, aby si myslel, že když se nejí tohle, tak bude stejně to, co má rád. dneska rozhodně udělám jáhlovou, jen nechci, aby se třeba "předávkoval" nebo tak a hlavně nějaké nové druhy jsme zavést chtěla.

@catharin na zuby číhám každý den, ale pořád nic. v noci naštěstí nebrečí, tak se asi ještě neklubou.. kolik je tvému dítěti? M. má šest a půl měsíce, už je načase

catharin
8. únor 2012

@salsiccia : já mám dvojčátka skoro půlroční 🙂 A zoubky rostou různě, známé vyrstly ve 4 měsíci a druhá kamarádka u malého, 9- měsíců, a ještě nemá ani jeden zoubek. Ale tohle snad, co bylo dnešní noc, tak nevím, nevím, ale i před den mi ta mladší kňurká, asi ji to opravdu bolí.. ☹ Jinak s jáhlovou kaší nemám zkušenosti 🙂

beruska24.9.
8. únor 2012

@salsiccia - každé dítě zvládá zuby jinak, můžou vylézt ani nebudeš vědět jak nebo mohou dítko potrápit. maličká už má 2 zoubky, jedíné příznaky byly asi 2m. příšerného slintání a chvílemi protivnost.

zkus do oblíbené kaše mixnout trochu té, co nechce a když to přijme, tak postupně měnit podíl kaší 😉

beruska24.9.
8. únor 2012

@catharin - zoubky neřeším, viz. výš.
jinak pokud to jsou opravdu zoubky, tak můžeš použít nějaký gel na zoubky (v lékárně poradí nebo tu byly i diskuze/otázky).

beruska24.9.
8. únor 2012

jo a zapomněla jsem na okusování tyček u postýlky 😀 hraček a mámina prstu

sova33
8. únor 2012

@salsiccia Ahoj, myslím, že dlouhodobé "užívání" jáhlové kaše škodit nemůže 🙂 Prcek ji má taky rád. Ale jak píše
@beruska24.9. , zkus je smíchat. U nás to docela fungovalo.

salsiccia
8. únor 2012

@beruska24.9. @sova33 vida, to mě nenapadlo, smíchat... jsem ještě málo poučená 🙂 díky. mně jako nijak zvlášť na té pohankové nezáleží, jen mi přišla první pod ruku z toho, co máme doma. zkusila jsem teda rozvařit oves, ale nemám vločky, ale zrní, tak jsem si pak nebyla zcela jistá, jestli to můžu použít. ale nějakou variantu jsem chtěla udělat, aby to pořád nebylo na jedno brdo, ale jako nějak mega důležitý to nejni, šlo mi hlavně o to "předávkování" 🙂

a slintat slintá a protivnej je taky občas celej den a kouše do všeho, co mu přijde pod ruku, tak právě proto číhám 😅

zajímal by mě taky názor @luthien.k pochopila jsem, že jsi odborník

luthien.k
8. únor 2012

@salsiccia 🙂 No mám jisté zkušenosti, hlavně s alergiemi a ekzémy, ale odborník ve smyslu zdravotník nejsem 🙂 Každopádně - je dobré učit děti už od začátku na rozmanité chutě, beruska radí dobře, zkus to míchat, pochopila jsem, že nejsi příznivcem instatních kaší, což je fajn, tak zkus kukuřičnou polentu, výborná je i mléčná rýže (dá se koupit v DMku, nemá s mlékem nic společného, čili neobsahuje ho, ale chuťově je moc dobrá po uvaření) nebo rýžové vločky. Aby byla nějaká obměna 😉 Jinak ublížit mu to nemůže, jen čím víc si zvykne na jednu chuť, tím větší bude problém ho naučit na jinou.

salsiccia
8. únor 2012

@luthien.k no, právě, toho se trochu bojím. on jí oběd a večeři, na oběd sní cca 120 - 140 gramů (to teda musí být fakt nějaká mňamka), ale možná je to jen tím, že pořád nedokážu nastavit režim, jak dlouho před obědem naposledy kojit (ráno se budí pořád různě a dneska třeba měl hlad v půl jedenácté, tak jsem nakojila a pak oběd v 1150, což mi přijde brzy...), ale zatím to množství tak moc nehrotím. na večeři sní té jáhlové s jablíčem nebo hruškou i 200 gramů a dal by si někdy ještě, večer jsem dvakrát dala rozmixovanou vařenou rýži, ale měl bolení, pak jáhly a ty chutnaly moc. v DM toho bohužel moc nekoupím, nežijeme v ČR 🙂 ale neva, zkusím buď míchat nebo ještě mám normální krupičku (ta je možná?), případně polentu a v obchodě jsem koukala aj na amarant, četla jsem o něm samá pozitiva 🙂 co to ovesné zrní, nevadí, že to nejsou vločky? (nevím, co je na těch vločkách lepšího/vhodnějšího a nevím, jestli je tady bez přídavků mají, asi teda jo). instantní kaše opravdu ne 🙂

luthien.k
8. únor 2012

@salsiccia s krupičkou opatrně, obsahuje lepek, ten se doporučuje cca až do osmého, devátého měsíce dávat jen max. lžíci (platí i pro oves), aby si na něj trávení zvyklo, rozhodně nedoporučuju zatěžovat lepkem - plnou dávkou - hned. Dva tři měsíci lžíci do kaše 😉

Amarant ano, klidně, i quinou třebas 🙂

Vločky jsou snažší na přípravu...

Ono obecně kaše není vhodné jídlo na noc, moc sacharidů, na noc je lepší zelenina s trošinkou bílkoviny... (mám dvě kamarádky výživové poradkyně a na tomto se shodují). Kaše je ideální na snídani.

kkomtesa
8. únor 2012

@tygrous @yellowbanna

PARACETAMOL, IBUPROFEN, KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ - RISIKA A INDIKACE LÉKŮ UŽÍVANÝCH V TĚHOTENSTVÍ, PŘI KOJENÍ A U DĚTÍ A FYZIKÁLNÍ METODY CHLAZENÍ PŘI HOREČCE
Opravuji komentář k článkům: omlouvám se - spletla jsem jména autorů - každý článek je od jiného autora se stejným příjmením. Poprosila jsem také o písemný komentář paní doktorku Křikavovou, naši dětskou alergoložku, který uvádím v plném znění. Jejího názoru si velice vážím, je velmi uznávaná nejen v Českém Krumlově. Budu moc ráda za váš názor na věc.

beruska24.9.
8. únor 2012

@salsiccia - to smíchání mě napadlo na podkladě toho, že starší mi nechtěla masozeleninový příkrm, tak jsem ji do toho míchala nastrouhané sladké jablko a postupně jablko odbourala úplně - to mi kdysi někdo poradil tady

ewisam
8. únor 2012

Tak ten nas drobcek zvladol mrkvu, zemiak, teraz miesame ale viac ako cca 2 lyzicky nespapa ☹ a to som pocula ze sa ma postupne zvysovat davka, co mu to nalejem uskom? 😲 a kasa dnes bola hadam aj tam 😀Zaciname mat problem s vyprazdnovanim, ale dnes sa pochlapil a nalozil po troch dnoch ako sa patri....

euka210
8. únor 2012

@luthien.k no ja som čitala a aj detská mi to potvrdila, ze lepok sa uz ma dat pred 6.M, tak sa skor predide alergiam, ked je zaroven aj kojeny. Ale jasne ze po troche ako vsetko nove 🙂 Moj bol cisto kojeny 5m a teraz pomalicky davam zeleninku.

catharin
8. únor 2012

@beruska24.9. : díky, už jsem pořídila na to gel, tak uvdíme, jak budeme postupovat a jak zoubky porostou rychle 🙂

beruska24.9.
8. únor 2012

@catharin - ale mazej jen pokud máš jistotu, že to jsou zoubky. jinak je to naprosto zbytečné 😉

beruska24.9.
8. únor 2012

@ewisam - nehroť to 😀 to nemyslím ve špatném, já při první také hrotila, že by měla začít zvyšovat dávku, zařadila jsem zeleninu, ovoce, maso... moc rychle za sebou a pak jsem zase měla problém, že ovoce jedla a zeleninu nechtěla.
teď už tomu nechávám volný průběh a říkám si, že když to mimino pilo x měsíců jen mlíčko, tak může trvat x měsíců (snad ne) než začne ´´pořádně´´ jíst ´´normální´´ jídlo 😉

catharin
8. únor 2012

@beruska24.9. : Určitě.. Všechno tomu nasvědčuje 🙂 Tak uvidíme..

lena5
8. únor 2012

S lepkem od 8 měsíce už to dávno neplatí.Je to jak píše Euka.Jinak holky sháním v lékárně kozí kaši.Nemáte některá zkušenost jestli měla u prcků úspěch?

beruska24.9.
8. únor 2012

@lena5 - s kaší neporadím, jen mě tak napadlo po přečtení tvého příspěvku - kdysi mi dr. říkala, že v kozím mléce chybí nějaký, pro dítko důležitý, (snad) vitamín, který se pak musí doplňovat jinou formou. jen nevím, co to bylo 😕

beruska24.9.
8. únor 2012

@luthien.k - nevíš o tom něco (viz. příspěvek výše), že bys upřesnila info??

lena5
8. únor 2012

@beruska24.9. Jj vím o tom a myslím,že je to železo.Já ji chtěla dávat jen občas.takové zpestření.Ale nevím jestli bude chutnat.Mě kozí mlíko strašně smrdí 😀 A určo to nebude levná záležitost.

beruska24.9.
8. únor 2012

@lena5
@luthien.k
tak to jsem zbytečně vyvolala poplach 😀

netuším, já občas (vyjímečně) kozí sýr, dítku jsem nic takového nezkoušela.

ewisam
8. únor 2012

@beruska24.9. 😀 nestras ma, ved ja musim ist do prace niekedy