Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ma.ja
6. bře 2012

holky prosím, když chci dát malé (6měsíců) ovocnou přesnídávku, ne kupovanou, můžu dát syrová nastrouhaná jablíčka nebo musí být vařená???

cicimon
6. bře 2012

@ma.ja a este len zacinas s prikrmami? teda jedla uz nejaku zeleninu? ale prve ovocie by sa nemalo davat nastruhane a surove, treba uvarit a popucit prip postruhat a uvarit, surove nie - surovy len banan

beruska24.9.
6. bře 2012

@ma.ja - od začátku jsem dávala ovoce nevařené a v pohodě. jablko, hrušku nastrouhat, banán namačkat.....

luthien.k
6. bře 2012

@ma.ja první setkání s ovocem by mělo být s vařeným, obzvlášť pokud máte v rodině nějaké alergie (jakékoli), astma, atopický ekzém. Je to bezpečnější. I banán se dá tepelně upravit, třeba na páře. Až postupně, podle toho, jak dítě ovoce toleruje, tak zařazovat syrové, a to i kvůli horší stravitelnosti.

Ale obecně, jak píšou děvčata, začít je určitě dobré zeleninou, kvůli sladké chuti ovoce by poté mohla být zelenina odmítána.

beruska24.9.
6. bře 2012

maminky, od jakého věku může dítko takové ty křupky pohankové, jáhlové (nebo jahelné?). vím, že kukuřičné může žužlat od začátku příkrmů, ale u těhle si nejsem jista. děkuji!

mafianka
6. bře 2012

Tyhle by taky neměly obsahovat lepek, takže podle mě je to stejný hako s kukuřičnýma ;)

beruska24.9.
6. bře 2012

@mafianka - pohanka je bezlepková?? 😕 já fakt netuším, vím jen, že rýže a kukuřice jsou bezlepkové......

beruska24.9.
6. bře 2012

jak se dá zjistit reakce na lepek?? já zkoušela u starší od půl roku rohlík, u mladší chci také zkusit tak. ale člověk, kterého se to týká, prý rohlík dát nesmí.....

cicimon
6. bře 2012

@beruska24.9. starsia je alergicka na lepok? tak ale mladsia nemusi byt, urcite skus...
[riznaky kašovité objemné zapáchajúce stolice, ktoré obsahujú nestrávený tuk, sú šedobiele s lesklým povrchom, zvracanie, pocity na zvracanie, zvýšený odchod plynov
veľké meteoristické ( nafúknuté ) bolestivé brucho
vychudnutá postava s atrofickou svalovinou, ktorá má nízky svalový tonus, hlavne na končatinách, zadku a hrudníku, bledá koža a sliznice
zmenená psychika – mrzutosť, podráždenosť, plachosť, úzkosť, nepokoj

cicimon
6. bře 2012

@beruska24.9. pohanka obsahuje lepok

jezibosorka
6. bře 2012

@sarunatko no tu sosovicku skusim, cestoviny strasne lubi tiez, ci uz len so zelenikou, alebo aj s maskom,, jogurt este nepapame,,, Ryzu varim na rano na sladko,,, s jablckom alebo hruskou, a pre zmenu pridam ovsene vlocky, alebo otruby z DM, a aj banan obcas,,, do toho dam a UM po dovareni,,, malemu chuti a ryzu natural som zacala robit,,, No struky mu chutili, ale cele v kuse, ja som mu ich urobila so zemiakovou kasou, ale ja myslim, ze maly uz nic kasovite ani mixovane nechce, cele kusky poje , ale kase mi odmieta, aj tu kasu co rano varim, tak nemixujem, necham tak na hrubo..... hrasok som este nedavala, ale pomalicky prida aj ten, ani petrzlen este nepapal,, vraj je to alergen, a ja ako decko som ho strasne neznasala, a oco ma nutil jest, tak asi preto som ho este nedala 😀 , hoci teraz uz problem nemam, ale aj tak ho nemusim 😀

a cestoviny s porazenou struhankou, troskou cukru a maslom si skusala, nasemu strasne chuti, inac do nicoho mu nepridavam ani cukor ani sol, iba do tej poprazenej struhanky troska cukru dam, hnedeho,,,, no a mam typ na cestovinu so slivkovym lekvarom, len zhanam cisto domaci, v obchodoch maju iba chemicky konzervovane, to nechcem,,,,,

cicimon
6. bře 2012

@jezibosorka kolko ma tvoj maly mes? a ked nechces davat cely petrzlen - tiez ne nejako extra nechuti, tak ho mozes vyvarit v polievke a dat to bez petrzlenu, vyvar staci (podobne neskor so zelerom - az po roku)

jezibosorka
6. bře 2012

@cicimon bude mat 9 za tyzden,,, no moj polievky nechce vobec,, iba ako demikat, redukujem a pridam pred podavanim chlebik,, no a zeleniku na kusocky, tak to zje,, inac mi to len povylieva vsade, a odstrkava lyzicu,,, inac ovocie a zeleninu lubi, ale posledny cas, mi nechce kasovite jest, vsetko chce do rucky chytit a krmit sa sam,,,, no aja len to co mu stihnem na lyzicke podat, ked som rychlejsia ako on 😀 no snad ho to prejde,,,uz sme raz take obdobie mali, ked mu vrchne zubky isli,,,, zajtra mozem polievku skusit, uz som mu s nou dala pokoj dlhsie, tak mozno sa mu tentoraz zapaci,,,

cicimon
6. bře 2012

@jezibosorka no ved to nemusi byt vyslovene riedka polievka, taka hustejsia... a nemusi to byt ako kasa, staci to nahrubo mixnut aby boli kusky - uz nemusi kasovite, 9mes je dost na kusky
a jogurty uz moze - biele huste smotanove

beruska24.9.
6. bře 2012

@cicimon - u starší je lepek v pohodě, mladší budu zkoušet v následujícíh dnech, jednalo se o synovce.

cicimon
6. bře 2012

@beruska24.9. no treba skusit... ja mam kamosky kde jedna zo sestier ma alergiu na lepok a druha nie a rodicia nemaju..

kachen
6. bře 2012

@ma.ja Vsude pisou, ze varena. Ja jsem davala syrova i varena a v pohode. Jenze to bylo na podzim a meli jsme domaci vyborny jablka.

luthien.k
6. bře 2012

@cicimon pohanka neobsahuje lepek, a to na 100%. To, co popisuješ, je celiakie, ne alergie. Zda je celiakie alergií, o tom se gastroenterologové dohadují s alergology 😉 Každopádně imunita tam roli hraje, při celiakii dochází k poškozování střevní sliznice autoprotilátkami, ale nejde o alergii v pravém slova smyslu, kdy jsou zvýšené IgE protilátky.

Alergie na lepek, resp. obilovinu, která lepek obsahuje (pšenici, žito, ječmen...) má stejné příznaky, jako jiné potravinové alergie. Dieta, která se při ní drží, není bezlepková, ale bezpšeničná atd. Bezlepkové směsi na pečení často obsahují například deproteinovaný škrob z pšenice, což celiakům nevadí, ale alergikům na pšenici ano, protože nejen lepek je v pšenici alergenem, je tam mnohem víc potenciálně alergizujících bílkovin a škrob jich vždy zbytkové množství obsahuje.

cicimon
6. bře 2012

@luthien.k pravda,

luthien.k
6. bře 2012

@beruska24.9. obvykle se začíná ovsem (o kterém se také vedou spory, zda celiakům vadí nebo ne) - lžička vařených ovesných vloček (mixovaných) a postupuje se dál ječmenem, žitem, pšenicí... Maximálně lžíci denně, aby si tělo na lepek zvyklo, to je podle nejnovějších výzkumů nejlepší způsob, jak nastolit toleranci lepku a předejít celiakii (začít se může už od uk. 4. měsíce a v tomto malém množství pokračovat až do uk. 8., poté navýšit postupně na plnou dávku, aby se případná celiakie mohla projevit a neprobíhala skrytě, což je ta nejnebezpečnější varianta - bez příznaků, nespecificky, dochází k poškození střeva - tedy může docházet).

beruska24.9.
6. bře 2012

@luthien.k - díky, tak jsem zase o něco chytřejší 😀

kachen
6. bře 2012

@luthien.k Teda, ty jses fakt studnice.

jezibosorka
6. bře 2012

@cicimon nechcem davat jogurt ani nic mliecne do roka, neako sa s mliekom neponahlame, nemyslim,zeby nam tym nieco uslo.... 😉 , maly ma pestru a vyvazenu stravu, vsetko cerstvo varene, niake polotovary, alebo zmrazovane, a take polopolievky robievame, skor som myslela na klasicku polievku, kuraci vyvar, mame domace kurky,, taku riedku s rezancami a zleninkou, na tu som myslela, ze takuto by som do neho nedostala, aj ked zajtra skusim, uz dlhsie som mu ju neponukala,,, dam vediet, ako sme pochodili, pravdepodobne rezance budu vsade, len nie v puse 😀

cicimon
6. bře 2012

@jezibosorka no take male deti riedku polievku este velmi nezjedia, skor nieco hustejsie
a jogurt nie je uplne to iste ako mlieko, smotanove veci su v poho

beruska24.9.
7. bře 2012

@jezibosorka - udělej klasickou polévku, jen o poznání hustší 😉 stejně sní to husté a voda/vývar bude všude....

luthien.k
7. bře 2012

@kachen 😀

adetka
7. bře 2012

dievcata... ja viem, ze je to asi nepodstatna otazka... ale mozem namiesto varenej mrkvicky zacat prikrmy nemliecou kasou namiesto obeda?... pohankovou, ryzovou, ryzovo-mrkvovou... s HA mlieckom, ktore pije... aby si postupne zvykla na nove chute?.... so starsou som zacala rovno mrkvickou na obed - a dlho trvalo, kym jej zachutila... samozrejme po tyzdni prejdem na mrkvicku, zemiacik a inu zeleninu... len prve dni... potom dam kasu na veceru...

beruska24.9.
7. bře 2012

@adetka - teoreticky je jedno, čím začneš. jen je lepší začít méně výraznou chutí zeleniny než něčím sladkým. miminka mají většinou sladké a pak mohou zeleninu odmítat.

elana
7. bře 2012

@adetka jak psala @beruska24.9. , ten algoritmus neni přesně daný, je na každé mamince jak se s příkrmy popasuje, ale u nás se začíná spíš tou zeleninou právě proto, že má jemnou chuť a mrkví, protože je sladká a miminka dobře přijímají sladkou chuť, jelikož jsou na ni zvyklá. Jestli jí mrkev nebude chutnat (nebo ji prostě z různých důvodů nechceš dát), tak zkus něco jinýho, co obvykle děti docela přijímají, např. Pastiňák od Alnatury z DM, na to se chytí hodně prcků. Co se mrkvičky týče, tak hrozně dobrá je pro ty první lžičky od Hipp, je to jen mrkev a voda, ale fakt dobrá, slaďoučká, nemá vůbec tu (pro mě třeba nechutnou) pachuť "dušené" mrkve, co si pamatuju ze školních jídelen.

beruska24.9.
7. bře 2012

@elana
@adetka
naše maličká miluje batáty (sladké brambory) 😉