Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jita2
28. led 2007

andik,
dávám sice domácí, ale nemusím každý den vařit, udělám ve velkým králíčka, mrkev, brambor (rýži) a zamrazím to do skleniček nebo kelímků, teď jsem přišla na to, že je super to zavařit do skleniček, je to jako kupovaný, akorát z domácího....a mnohem levnější, nemám nic kupovaného, myslím jako suroviny, jen domácí vypěstované, i masíčko, tak je to vše zdravé...

ijetka
28. led 2007

jita2
kdy jsi dala rýži a jak upravenou (rozvařenou)? Taky bych ji zkusila 🙂

jita2
28. led 2007

ijetka,
Klasicky jsem uvařila rýži v sáčku, ale déle, než normálně, asi 30 minut, no a pak my to meleme přes masový strojek, všechno dohromady...malá to miluje daleko víc než brambory, ta rýže je tam taková kluzká, není to vysušené, je to prostě moc dobré....snad vám bude chutnat...ale můžeš ji i rozmixovat, záleží, jak jsi zvyklá... 😉

dashak
28. led 2007

Jita2, já jsem to dělala podobně jako ty, akorát, že mám věčně narvaný mražák a ve finále, mně to vyjde časově nastejno, protože ta sklenička se taky tak 15 min. odmražovala a tak dlouho mi trvá i to propařování čerstvé zeleniny, akorát, že člověk si nemusí dělat každý den binec v kuchyni. Máš to super, že máš všechno svoje. Já dávám taky rajčata-ty už jsou jenom v obchodě, hrášek, brokolici. Zítra budu asi dělat rizotko s krůtím masem a to normálně trošku na másle osmahnu mrkvičku, pak přidám hrášek a kukuřici a nakonec masko a pak do toho hvízdnu povařenou rýži. Uvidím jak budu úspěšná, protože malá moc rýži nemusí, má radši brambor stejně jako mamka 🙂

Ijetka, zítra můžu napsat nějaké recepty, co mám v té knížce, ale já z toho moc nevařím, jsou to vesměs polívky a já to stejně dělám na páře a tu zeleninu tam přidávám jak mě napadne 🙂 Vyberu nějaké normální z klasických potravin. Jsou tam i recepty na obilné kaše a přesnídávky a domácí čajíčky.

macejka
28. led 2007

ahojky

tak nám pupínky stále přetrvávají,jsem zvědavá jak se to vyvrbí.
Poslední dobou mám pocit,že by malej častěji papal.Krmim ho po třech hodinách,ale většinou ke konci ,před papáním pláče někdy i dřív tak nevim jestli to um.mlíko můžu dát i třeba po dvou hodinách,abych ho nepřekrmila.Mohl by jíst pořád.Nevim jestli nemá ten růstový spur(píše se to tak nějak,že?) Ale měla jsem za to,že je až kolem šestého měsíce nebo později.

dashak
28. led 2007

Macejko, tak to je nepříjemné. A zkusilas to něčím namazat? Třeba to jsou jen potničky. Možná jste byli venku a byl hodně navlečený, tak se spotil. Nám na potničky vždycky pomůže Ondřejovka.
S jídlem mám zas opačný problém, malá to teď nějak bojkotuje.

jita2
29. led 2007

dashak,
už se mě zbíhají sliny, to bude ale dobrůtka...zeleninku vařit na páře je dobrý nápad, neztrácí tím vitamíny, jako když se vaří...

macejka,
naše malá je taky takový žroutík, já jsem to řešila tak, že jsem jí to mlíčko dala klidně i po 2 hodinách, když plakala hlady, ale snažila jsem se, aby nám to vyšlo na 6 porcí denně, takže jsem to zase tak nějak posunula, aby předposlední dávka vycházela na dobu, kdy jde spát, pak jí ještě šestou nad ránem.Malá jí zhruba po 2,5 hod., ani ty 3 hodiny skoro nevydrží...jak kdy..
....malá má teď taky pupínky, na obličeji tak podél ucha ke krku a pod bradičkou, takovou krupičku, tak nevím, jestli to není na něco alergie...

andik
29. led 2007

jita2

tak náš malej zase rýži nemá vůbec rád,miluje brambory a mrkev,toho by se ujedl 😀

Ze začátku nechtěl ani ovocné příkrmy,šklebil se u toho a bylo to na něj asi kyselejší,ale ted nám jí všechno kromě té rýže.

Odkolika měsíců dítě papá už i větší kousky? 🙂

ijetka
29. led 2007

dashak
budu ráda za jakoukoliv změnu, tak nějaký receptíky napiš, díky 😉

macejka
ty pupence mě mrzí, uvidíš třeba to přejde. Co se týče toho růstu, máme to asi taky uvidíme ☹

jita2
díky za typ, prubnu to 😉

dashak
29. led 2007

Holky, byla jsem s malou u doktorky, má hroznou rýmu a v noci se úplně dávila kašlem.
Jinak jsem na doktorce vyzvěděla, že miminka jí méně, když se jim prořezávají zuby, trpí nechutenstvím. Takže víc preferují čaj, protože je osvěží, ale nemá být moc sladký, aby si na něho nezvykly a neměly to "místo bonbonu". Já jsem ji říkala, že kupuju granulované větš. fenyklové čaje a ona mi řekla, že lepší jsou sáčkové LEROS, protože v těch granulátech jsou sacharidy.

Na bolest při přořezávání zubů je nejlepší CAL GEL, mám ho doma, ale dávám ji ho jenom na noc a nebo homeopatikum Chamumila (jestli se to píše takhle.) Takže jestli se vám zdá, že už mimi má nateklé ty dásně, tak je dobré to tím cal gelem potřít - je to anestetikum. Já jsem to chutnala, připomíná mi to med a příjemně to chladí.

Recepty napíšu asi později, ale nebudu je psát tady, ale do tématu RECEPTY, aby to bylo přehlednější a dalo se to snadněji dohledat i pro holky, které si s náma nepíšou 🙂

Tak zatím čabásek, jdu vařit.

andik
29. led 2007

dashak já dávám malému taky homeopatické globulky.To chamomila se to myslím jmenuje,včera měl poprvé horečku a pak mu to odpadlo.

Taky na něm pozoruji,že nemá moc chut k jídlu 😒 ach jo,ty zoubky!

Ten gel jsem si chtěla v lékárně koupit,ale paní lékárnice říkala,že jsou to zbytečně vyhozené peníze,prý to moc nepomáhá,tak jsem se docela zarazila co mi řekla 😲

Čajíky kupuji taky dětské granulové fenyklové a ovocné,říkáš že nejsou tak ok?Leros značku znám,mají i čajíky pro děti?Nebo můžu malému dát i pro dospělé???

Děkuji 🙂

dashak
29. led 2007

Andik, to my s tím cal gelem ani neříkej. Je to pidi mastička a stojí kolem 80 korun! Ale zatím mi potom vždycky usla, dávám to jenom na noc i když tam píšou, že to můžu potírat i 6xza den, ale to bychom měli asi za týden po mastičce. Jinak Ivanka hned pak začne chrochtat, fakt to dobře chutná a začne to studit, dávala jsem si to taky na dásně 🙂
Tak mám koupit i tu chamomilu? Udělám cokoliv, jen ať tolik neječí ☹ Kolik ta sranda stojí? Předpokládám, že je to bez receptu.

Leros čaj jsem šla hned koupit, zkusím už zítra uvařit. Je to dětský bylinkový od ukončeného 4. měsíce. Ale asi se to prodraží, stál kolem 40 a píšou, že sáček je na 2 deci, tak jak normálně. Ale budu to asi dělat na litr a dám to do termosky.

patricek
29. led 2007

ahojky holky,tak ten moj maly huncut spapa vsetko fakt neni nic co by nechtel.som rada ze si nevybera 🙂

dashak
29. led 2007

Holky recepty z knížky jsem vypsala, jsou v tématu RECEPTY - CO VAŘIT MIMISKOVI. Ale berte to s rezervou, já jsem ještě nic z toho nezkoušela 🙂
Jak už jsem psala, zeleninu dělám na páře, protože když už ten sterilizátor má i tuhle funkci, tak proč toho nevyužít.

Základ mám vždycky mrkev, 3 menší kousky masa ( jednou týdně dávám místo masa žloutek) a brambor (obměňuju s rýží) a pak každý den obměňuju k tomu základu další druhy, už jen po trošce, aby to moc neovlivnilo chuť - hrášek, rajče, brokolice, pórek, petržel. Až se to propaří tak přiliju převařenou vodu,aby to bylo řidší a přidám trošku másla - na špičku nože. Nebojte se, že je z kravského mléka - je prý nejlépe stravitelné.
Na té páře to má úplně jinou chuť než vařené a neztratí to tolik vitamínů.

Nezapomeňte, že můžete novou zeleninu přidat až po 3 dnech! Ať do mimísku hned nevpálíte sedm druhů zeleniny najednou, to by vám asi poděkovali 😀

andik
29. led 2007

dashak já se taky divila,proč mi to takle hanobí ten gel,měla prostě názor,že je to zbytečné,že to nepomůže!

CHamomilla vulgaris č.9 stojí to jen 55 kč a stačí si to jen objednat v lékárně.Je to proti horečkám a bolestem když dětem rostou zoubky.

Ten čajík zkusím koupit 🙂

ijetka
29. led 2007

Tak ten máš malej prďola, dneska nechce skoro vůbec jíst. Pořád se snažím mu něco cpát, ale nic nemá úspěch. Dokonce ani jablíčko, což je divný.
Možná fakt ty zoubky, uvidíme... 😉

ijetka
29. led 2007

A musím se pochlubit....malej se dneska poprvé vykandil do nočníku, huráááá

Začal tlačit jako divej, honem jsem hnala pro nočník a po chvilce 3šíši 😅

dashak
29. led 2007

Ijetka, tý brďo, to gratuluju. A to si dneska zkoušela poprvé nebo už trénujete dýl?
Malá si až teď tak nějak začíná sedat, jinak furt lezla nebo klečela. Zítra to možná zkusím taky, akorát nevím, jestli ji tam udržím 😀

A dívala ses na téma "bezplenková metoda"? Já mám z toho takové smíšené pocity.

ijetka
29. led 2007

No dnes to bylo porvé 😀 mám z toho velikou radost, normálně vydrží sedět jenom pár vteřinek ale na nočníku, byl celej vypolstrovanej tak to bylo oki 😉

Ještě se musím mrknout na ty recepty jenom mi ještě řekni, vlastně napiš 🙂 , kolik mám dát masíčka třeba na bramboru (v nějakým poměru)

Co se týká tý zázračný metody, mě to fakt nebere 😖 moc jsem to neštudovala zdá se mi to jako pitomost, ale když to chtějí holky dělat tak ať doufám, že jsem se nikoho nedotkla. To bych nerada. Ani si to nedovedu předtavit. Jak to vidíš ty? 😉

helik
autor
29. led 2007

Ahoj holky,

tak dneska malej zbaštil tak 4 lžičenky přesnídávky jablíčko-meruňkové od Hamé. To je pro nás výkon, protože mlíko pořád jasně vede. Měl toho víc na pusině než v bříšku a vypadal strašně legračně, musím udělat foto 🙂

ijetka
29. led 2007

Davídek je šikula, určitě si prťata zvyknou 🙂
Kubík má nejradši jablíčkovou a hruškovou, doufám, že jsem to nezakřikla, protože ho tu pochválím a on mi den na to ukáže...

dashak
29. led 2007

Ijetka,
mě ta metoda taky přijde ujetá, tak jsem ráda, že v tom nejsem sama 🙂
Ale jak jsem to tam četla (jenom pár příspěvků) tak gedren na to nalákala další maminy, resp. ty holky tam psaly, že až budou mít mimi tak to zkusí. Já teda nevím, co je účelem té metody, jestli aby se dítě naučilo brzo na nočník nebo prostě nevím. Ale myslím, že ty holky, i když to nejspíš myslí dobře jsou úplní otroci a jenom hlídají, kdy se chce mimi čůrat nebo kakat. Já mám tolik jiných starostí okolo přípravy mlíka a cvičení a ještě se zatěžovat s tím. Snad každé děcko bude jednou chodit na záchod samo ne? Ještě jsem neviděla nikoho ve dvaceti s plínkou 😀 (myslím zdravého člověka samozřejmě)

Co se týče zeleniny na páře:
1 střední mrkev, 1-2 střední brambory a 3-4 kousky masa cca 2x2cm
Střední je prostě ani malá ani obří, prostě nějaká "normální" velikost

Helik, malá je taky od toho vždycky až za ušima. Naši první mrkev máme taky v albu 🙂

ijetka
29. led 2007

I já jsem ráda, že v tom nejsem sama. A toho jak jsou natěšený jiný maminy i nemaminy, jsem si taky všimla, tak ať to holkám vydrží...
Něco jsem tam četla o odpadu, a myslím, že jsou horší věci než odpad nemoci, totální chudoba atd...nebudu filozofovat. 😉
Díky za masovou radu 😀

jita2
29. led 2007

Dashak,
to s těmi granulovanými čaji je pravda, ze začátku jsem to malé dávala, bůh ví jak je to zdravé jsem si myslela, ale přečetla jsem si, že to obsahuje obrovské množství sacharidů, tak jsem ji teď přeučila na bylinkové čaje ze sáčků...
a o těch gelech na zoubky jsem hodně slyšela, že jsou nevhodné, protože obsahují chemické látky, musím přijít na něco, až malou chytnou zuby, jestli není něco šetrnějšího, co by pomáhalo...

ijetka,
Kubík už sedí, že už chodí na nočník? No jste teda moc šikovní, že to zvládl...

ijetka
29. led 2007

jita2
huráááá máš fotku 😀

Kubík sedí sám jenom chvilinku, ale na nočníku byl vypolstrovanej tak to bylo v pohodě a hlavně jsem vychytala kdy tlačil. Napadlo mě že na nočníku bude mít prdinku roztaženou, tak mu to líp půjde 😀

Maruška taky ještě nemá zoubek? A taky to tak horlivě sleduješ jako já 🙂

jita2
29. led 2007

ijetka,
ona už má dva spodní vylezly jí naráz, ale zatím jsme o tom nevěděli, nic na to neříkala, tak spíš jsem mluvila o tom, že ta bolest a plakání příjde při dalších zubech...už se těším 😠

no tak to já taky asi budu pomalu zkoušet s tím nočníkem, vůbec to není špatný....

to je fakt s tou roztaženou prdýlkou 😀 , aspoň to nemusí tlačit do té upnuté plínky...už se těším, až to taky vyzkouším..

carodkaa
29. led 2007

Ahoj holky,
ja vam zavidim ze mate uz zoubky 😉 tyy jo mi nic

Ijetka:to koukam teda s tim nocnikem,to ste fakt sikovny!Tada jeste vubec nesedi ani chvilinku,jen leze.

macejka
29. led 2007

ahojky

tak nevím nevím s tím nechutenstvím při růstu zoubků.Já dneska našla druhej zoubek a malej jí jak divej,naštěstí.Ale je možný,že si to vychutnáme při dalších zubech.Já doufám,že ne.Takhle by mi to vyhovovalo,bez pláče a horeček 🙂

Jinak jsme dneska papali brokolici a zítra dám druhou dávku.Nejdřív se pěkně mračil,když jsem mu dala první lžičku do pusy,ale pak baštil tak snad mu zachutnala 😉

jita2
30. led 2007

macejka,
my taky měli při prvních dvou zubech klid...tak teď čekám, kdy se objeví horní a kdy začne kravál, protože většina známých měla problémy až při dalších zubech...tak se toho hrozím ☹
...nám taky moc chutnala brokolice, dala jsem ji s bramborem a žloutkem, co má mít jednou týdně, a byla to super lahoda...teda pro ni...mě to nejelo 🙂

dashak
30. led 2007

Ahoj holky,
Jita2 gratuluju k novému pasu 🙂
Já jsem včera místo zamýšleného rizota udělala malé koprovku. Ta měla boule až za ušima.

Andik,
zapomněla jsem ti napsat jak dopadl můj experiment - večer kaše nebo řidší mlíko???
Tak první noc co jsem ji dala řidší mlíko se vzbudila víceméně ve stejnou dobu (okolo 2 ráno) stejně jako když dostane kaši. A dnešní noc, krom toho "zubního" buzení, kdy ji stačí dát pár hltů čaje se krmila až v 5 ráno.
Takže místo kaše večer budu asi dělat to mlíčko a kaši kdyžtak dostane dopoledne.
Leros čaj jsme pili nakonec už včera, malé chutnal, takže v poho. Na krabičce uvádějí že mají ještě: ovocný od 9m, kašel a průdušky 6m, klidné sny 6m,

Jinak Cal gel nám zatím docela funguje, malá se hned uklidní a za chvilku vytuhne. Dneska nám začíná vykukovat 6.zub (není vidět, ale když tam zajedu prstem, tak je pěkně ostrý), tak je to v poslední době nějaké rychlé. Největší trápení bylo, než vylezly ty jedničky nahoře.