Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mapris
12. čer 2007

isacek,
no, mně malá poslední dva dny bojkotuje přesnídávky. Zkoušela jsem jí dát broskvovou, ale nějak jí nechutnala, ale už jí nechutná ani ta jeji oblíbená hruškovo jablečná. Chce mlíko ... Pije po 3 hodinách. Jedině co mi zatím dobře baští (ťuky, ťuk) je zeleninová polévka, ale dávám tam trošku kaše. Je možné, že by to bylo tím? Nebo je to asi tím horkem. Poslední dvě noci se mi vzbudila mezi 2-3 na mlíko ... Pít mi nechce. Nabízím jí vodu - hraje si s flaškou a nic. Tak jí to dávám lžičkama a nebo stříkám z té flašky rovnou do pusy ... Ale nic...

jita2
12. čer 2007

mapris,
já mám pocit, že děti jsou na tom mlíce trochu závislí, většinou to není naopak, že by daly přednost zelenince před mlíkem, ale naopak, malá sice jakž takž jí všechno, ale vím, že mlíko miluje nade vše, a bylo to tak vždycky, na tom není nic zvláštního, tak vydrž, určitě začne papat 🙂

mapris
13. čer 2007

jita2,
a nabízíš jí je pořád? Manžel včera říká, ať jí zkusím dát přesnídávku do misky a nekrmím ze skleničky. Včera jsem o tom četla něco v naší "chytré" knížce a tam píšou, že děti musí mít z jídla potěšení. To z oběda má, ale jak nabízím dopo a odpo ovocný přesnídávky, tak mi zavře pusu a kouká na mně. Kolik vypijete denně mlíčka?

jita2
13. čer 2007

mapris,
já jí je nabízím denně, ale nikdy ve skleničce, ale v misce, protože jí to vždy míchám s jogurtem, ale asi to zkrátka není její jídlo, páč fakt sní jen málo. Mlíčka vypije za den zhruba těch půl litru.

mapris
13. čer 2007

jita2,
no tak to bylo asi tou sklenickou. Dneska jsem ji to dala v misce a dlabala dobre. Snedla toho docela dost. Ted mela k obedu brambory,kvetak,veprovy. Ale jelikoz chtela spat,tak toho snedla malo.Tak az se vyspi,zkusim ji nabidnout a pak yrazime ven. Dneska nastesti neni takovy horko, tak mi i mala pres dopoledne spi lip.

zevina
13. čer 2007

Ahojky 🙂 jsem tu chvíli nebyla, tak mám toho hodně 😉

macejka,
pečivo dávám tak, že rohlík obvykle malý žmoulá v cestou z pekárny (to není na najezení, jen pro zábavu a na drobky v kočáře 😀 ) jinak mu ulamuju malé kousky a to otvírá pusu jak na nejlepší dobrotu na světě a komentuje to "mam,mam" (mňam 😅 ) anebo kousíčky chleba, dávám i tmavý žitný (jinak je na celozrnné výrobky skutečně čas)

mikca,
prckovi vařím, protože oběma babičkám loupím domácí výpěstky ze zahrádky 😅 tak proto 😀 a kupované skleničky máme doma pro strýčka příhodu, třeba na cesty 😉

mapris,
maso dávám od oka, asi tak lžíci do porce 😉
rýže se může určitě od 6.m možná i dřív, těstoviny jsme kvůli lepku začli dávat až od 8.m (někdo začíná s lepkem dřív, my jsme si raděj počkali)

anavka,
ovoce nevařím, protože by to bylo bléé 😅 ale četla jsem, že u alergických dětí se zpočátku doporučuje podusit, a zatím všechno loupeme 😉
jahodovou zkoušku malý obstál bez újmy a chutnají mu, ale dávám mu jen tak 2-3 kousky, přece jen se bojím, aby se z většího množství neosypal. A třešně úplně v poho, ale taky jen malé množství, na ochutnání 🙂

carodkaa,
taky nevidím důvod zkoušet UM, když je kvalitní domácí zdroj 😀

ikuska,
kaší je na trhu spousta i od 4.m 🙂 hlavně rýžové, bezlepkové, UM ve většině z nich už je, takže je děláš jen s kojeneckou vodou (Hami, Nestlé, Sunarka, Babylove...) nám chutnají všechny 😀

raculka
13. čer 2007

ikuska-nevím,jestli rozumím dobře tvému dotazu-pokud chceš používat kaši nemléčnou,tak jí stejně budeš muset doplnit mlékem-ale sama zamítáš jak UM,tak mateřské😅 .Jedině pak doplnit ji kojeneckou vodou,ale to prý není moc dobré,i když to na krabici taky uvádějí jako jednu z možností.
Pro začátek jsou asi nejlepší rýžové kaše,neobsahují lepek.Tyhle rýžové nemléčné dělají snad všechny firmy-nestlé,sunarka,hami.. 😉
My už jsme trošku pokročili,takže už dávám i další nemléčné: pšeničnou s ovocem od sunarky,osmizrnou od nestlé,rýžovou s ovocem od hami...takže výběr určitě je.
Ale ty obilné dávej raději později,nejdříve po ukončeném 6.m.-kvůli lepku
🙂

zevina
13. čer 2007

jinak včera naše dítko tak trošku stávkovalo ☹ v noci odmítl prso, jen se napil čajíku a chrněl až do rána, to se ale taky tvářil jako by prsa viděl prvně 😕 a za nic se nechtěl přisát, musela jsem odstříkat a z flašky vyzunkl všechno co bylo, takže to neznamenalo, že by měl něco proti chuti mléka 😉 měl trochu teplotu a byl spavý, tak jsem mu ani svačinku nenutila, místo ní se nechal nakojit a udělal mi radost s obědem, snědl pěkně 150, ale potom... 😠 odpoledne snědl sotva půlku frutapury, když uviděl prso, tak začal úplně zoufale brečet 😕 takže jsme zase odstříkávali a flaškovali, večer se ponimral v kaši, snaha o nakojení ho opět rozbrečela a usnul u čaje úplně tvrdě jak byl, v tričku a tepláčkách 🙄 v noci zase zvítězila flaška, ale ráno Jirka změnil názor a cucal jako by se nechumelilo 😅 tak nevím, že by další zuby? jinak si to nedokážu vysvětlit ☹

raculka
13. čer 2007

Ahoj holky 🙂
Trošku vás zanedbávám,pořád někde cestujeme a užíváme si krásné počásko. 😎
Tak by mě jen zajímalo,jestli nastaly u vás nějaké pokroky,změny co se týče jídla? Od kdy budete zavádět dospělou stravu? Od roka? Já byla dnes v poradně,DR mi zatím naše krmení schválila,že prý to je dobré,takže zatím budu pokračovat stejně-do další poradny-to mu bude rok.Zatím to máme pořád takhle: brzy ráno nebo v noci 1-2x kojení ( to dřív nebývalo 😒 ), kolem 9h sváča-bílý jogurt+banán,k obědu zeleninka+maso(prostě ten oblíbený mišmaš),sváča nějaké ovoce nebo přesnídávka,večer kaše a ještě dokojím.V průběhu dne někdy dle potřeby taky přiložím,když má zájem.Zatím prý není potřeba dávat nějaké pečivo se sýrem.Tak uvidíme,jak dlouho to takto budeme praktikovat. 😕
Pořád mixujete? Já ano,ale asi záleží na zoubkách.Zeleninu bych rozmačkala,to
problém není,ale maso nemixované nechce.Tak nevím,jak je to u vás?
Co se týče debaty o kravském mléce.Většinou se nedoporučuje začínat s tím běžným kravském mlékem(nemyslím v sušené podobě) do 2 let-prevence alergií.
U těch,co drží HA dietu preventivně,tam prý dokonce do 3 let(bohužel náš případ).No,na něčem se peníze musí vydělávat,že?! 😠
Ani nevím,kolik stojí UM, ale to naše H.A. přes 300,- za krabici.Naštěstí ho dávám jen do kaše,jinak by to teda byla pěkná rána. 😠

mapris
14. čer 2007

raculka,
hele, nechtěla by sis doplnit pas? Aspoň údaje o dítěti :o)) nevíme, kolik tomu tvýmu prckovi je :o))
No, tak já jídlo zatím pořád pasíruju a občas mixuju. Ještě nemá Terka zoubky, takže kousky zatím dávat nebudu. Mně se docela rozjedla přes oběd, takže mi sní 200-250 g zeleniny, ale za hodku chce stejně mlíko, pak tak kolem 3tí dáme přesnídávku - podle toho kolik sní, tak zase mlíko a pak večer mlíko po koupání. Mně se teď začala budit v noci, takže má mlíko v 1 a někdy v 5 - 5.30 a dopolední přesnídávku mi někdy úplně vynechá. Když se ozve na hlad po 11tý, tak už jí rovnou dám oběd. Těšim se, až budu moc dávat jogurty, ale nevim, jestli mi to slečna bude jíst.
No, já dávám Bebu, a ta stojí 306,- Takže je to docela drahá záležitost, ale spokojený dítě je pro mně důležitý. S kravským mlíkem to budeme mít asi taky na dlouho. Zatím se teda neprojevila alergie, ale jak píšeš, asi to nebudu dávat taky do těch 3 let. A to mně štve, protože jsem ze statku, kde naši denně nadojí 30l mléka 😠 . Ale já mléko taky nepiju. Už dlouhou dobu. Nějak ho nesnáším dobře.

raculka
15. čer 2007

Holky,která jste zkoušela už ty jahody nebo třešně ? Jak je podáváte? Jen rozmačkané? Nevadí dětem u jahod ta jadérka? Já zkoušela borůvky a jemu ty pecičky vadily a zůstávaly na jazyku 😒
Už taky přemýšlím,že pomalu zkusím třeba ty jahody atd.,když začíná být ovoce
konečně docela pěkné 🙂

ijetka
15. čer 2007

Jahody malýmu moc nejely a třešínky mu dávám jen bez pecek on si je žužlá a kouše sám 🙂

macu.k
15. čer 2007

Náš Kubík už jahody baštil a sám 😀 Naštěstí mu po tom nic nebylo 🙂

raculka
15. čer 2007

vy máte nějaký šikulky, tak to musíme taky vyzkoušet,ale počkám až na jahody ze zahrádky,pak vám poreferuju 😉

ijetka
16. čer 2007

Jééé ráčku my už máme skoro po jahůdkách ze zahrádky, teď lozíme na třešně naštěstí nejsou červavý 😝

zevina
16. čer 2007

my už máme taky po jahodách ☹ prďola si je yukusoval sám a třešně taky, jen rozpůlím a vypeckuju 🙂
jahody rozmačkané s jogurtem mu nešmakovaly, ale když jsem mu pár přidala do kaše, to se olizoval až za ušima 😀

jita2
16. čer 2007

ahoj racul,
u nás se toho s jídlem moc nemění, i když máme skoro rok, jedu pořád stejně a jsem ráda, sic už nejsem 100 % přísná, třeba když nemám nic na skladě, tak jsem jí dala do brambor dvě velké lžičky normálně uvařené koprovky, aby to měla řidší, ale ¨to jen vyjímečně a jinak celkem stejné, nesolíme, nesladíme 🙂 Jen ji budu přeučovat na normální sáčkové čaje a už žádné granulované 😉

Jinak už nemixuju, ale mačkám vidličkou.

Třešni ji dám do pusy celou půlku a pěkně ji rozkouše. Jahody jí nejedou.

raculka
16. čer 2007

no tak doufám,že nějaké domácí jahůdky ještě na nás počkaly 😀 😅

jita2- naštěstí nám sáčkové čaje i obyč koj voda chutnají,takže jsme na ty granulované ani šťávy nemuseli zvykat,jsem ráda, myslím,že cukru si užije víc než dost,až mu budou všichni cpát to sladké 😠
Tak to je malá šikovná(no to už tady vlastně víme všichni 😀 ), že už nemixujete.Ani maso nedělá problémy?
Ten náš pěkně kouše pečivo atd,ale to maso pořád nic moc.Musím to zkoušet a nevzdávat to,asi je to částečně moje vina-nejsem důsledná 😠

zevina
16. čer 2007

my asi granulované čaje neodbouráme 😠 ale na druhou stranu, když jsme někde vyjetí a čajík dojde (nosíme s sebou jen tu malou lahvičku) tak koupím vodu a šmakuje i ta 😉

zatím si nedokážu představit život bez mixéru, bo kouskované maso by mi určo vrátil 😝 a když už ho mám zašpiněný, tak tam hodím i zeleninu, i když později, tu tam nechám jen tak zlehka proběhnout 😅
říkám si, že je ještě malý, tak má na to zatím nárok, ale třeba rohlík, kousky chleba, banán, jahody, i meloun jsme zkoušeli, to kouše pěkně sám a ještě si to komentuje mam (mňam 😀 ) tak snad se nám bude tato skupinka pomalu rozšiřovat

jita2
17. čer 2007

racul,
to my taky nejsme důslední 😉
Ale včera jsem koukala, jak jsem malé uvařila listy špenátu, pak rozmačkala s bramborem vidličkou, tak tam zůstaly takové vlásky v tom špenátu, tak jsem si říkala, že se jí to zpříčí v krku, že to nebude dělat dobře, a ona to slupla jako malinu, což jsem docela koukala. Ona nějak poslední dobou sama začala papat kousky, jako že jí to nevadí,ani jsem ji moc nezvykala, no každé dítko si s tím poradí jinak, ale dřív nebo později se to naučí 😉

Já jsem včera dala poprvé pít malé z takové flašky, jak je třeba ten jupík nebo co, jak to má takový ten cuplíček na pití, trochu se polila, ale dobrý, musí si zvykat, my jsme to trochu zanedbali a pijeme pořád z flašky 🤐

raculka
18. čer 2007

jita- a malá zatím jinak pije z klasické kojenecké láhve s dudlíkem? Nebo už máte nějakou třeba od Aventu s hubičkou pro větší děti? U nás to celkem bylo bez problémů.Zatím pije z toho Avent pítka,nebo ještě máme hrníčky od First Years-taky s pítkem,ty jsou taky dobrý.Jenom se víc vylívají,když je nahne.To ty od Aventu držej,nic se nevyleje,i když s ním mává.Jenom z klasického hrnku jsem zatím nezkoušela,nevím,kdy se vlastně má začít?
😉

carodkaa
18. čer 2007

Racul-my pijeme z toho zeleneho pitka od Aventu,a je fajn ze se nic nevyleje..jinak z klasickeho hrnku jsem mu taky davala napit,ale byla skoro povoden at se snazil jakkoliv mel toho vic na sobe 😀 ale hrozne ho to bavilo 😉

miskam
18. čer 2007

Ahojky holky, chtěla bych se zeptat, mojí malé je 5 měsíců, plně kojím, kdy začínat s příkrmy? Zatím jí nedávám nic, je spokojená, mám ale strach, že mi pak nic neveme, zkouším čaj nebo šťávičky z lahvičky a nechce to vzít, šklebí se až se jí zvedá žaludek, tak se bojím, že mi pak neveme ani kašičku, nevím jestli už jí to mám učit teď nebo počkat až mlíčko nebude stačit? 😒

raculka
18. čer 2007

carod-taky máme zelené pítko-je bezva-jen už není tak pevné a občas něco ukápne.Jak často měníš tu těsnící gumičku-jestli vůbec?!

raculka
18. čer 2007

miskam- záleží hlavně na tvém pediatrovi
Já osobně bych ještě počkala.Pokud mimi přibývá a je vše ok, má se začít s příkrmem až po ukončeném 6.měsíci-je to nejlepší co může být-to naše mateřské mléčko.
My jsme začali s příkrmy dokonce až po konci 7.měsíce(kvůli mojí alergii-řekla mi to DR) a nebyl žádný problém s příkrmem.Chvilku trvá,než si dítě na nové chutě zvykne,ale neboj,nakonec mu to zachutná.Jestli šťávy nechce a pije často mléko,tak mu mléko stačí i na žízeň.Kdyby nestačilo,tak by se napil toho čajíku.
Ale určitě to prober s vaší dětskou.Každá Dr má asi trochu jiný názor. 😉

unka7
19. čer 2007

Ahoj Holky,

dneska jsem zkoušela Vanessce dát poprvé mrkvičku, půl vyflusala a druhou část vyblinkala, jak dělala ksichtíky a zvedal se jí žaludek. Tak nevím, co mám dělat?

zevina
19. čer 2007

Unka,
zavádění příkrmů chce hodně trpělivosti, málokteré dítko bude hezky baštit hned napoprvé 😉 je to jiná konzistence stravy, musí si jídlo v pusince posunout, zpracovat, polknout, prostě spousta nových dovedností 🙂 pro první den stačí 2 lžičky a postupně po lžičce postupně přidávat, jestli kojíš, můžeš přidat trošku mlíčka nebo UM, dítě pozná známou chuť 😉 anebo nařeď víc kojeneckou vodou, ať není jídlo moc husté, to taky většinou dětičky odmítají.
Malou hodně povzbuzuj, chval a úspěch se časem dostaví 🙂

zevina
19. čer 2007

Miskam,
souhlasím s Raculkou, u kojených dětí se obvykle začíná až po ukončeném 6.m a může se i později, pokud dítě dobře prospívá. Ono mu to mlíčko stačí i dýl, protože to první období je jen takové seznamování s novou stravou a na opravdové najezení obvykle nestačí a stejně dokojuješ, nám to trvalo 3 měsíce, než malý začal pořádně jíst 😅 ale to už je takový extrémní případ 😀
Vůbec bych si nedělala hlavu z toho, že odmítá šťávičky, stejně jsou zbytečně sladké, měly by se ředit minimálně 1:2, raději i víc, zkus malé nabídnou čistou vodu, spoustě dětem opravdu chutná 🙂

jita2
19. čer 2007

racul,
v tomhle jsme docela pozadu, dám jí flašku s čajem a ona si pěkně leží a pije a pak nás ani nepotřebuje, když dopije, tak se tak válí, je nějaká klidná a spokojená, ale jinak pije ještě přímo z té flašky, co už třeba pijí větší děti, jak jim rodiče kupujou v těch plastových flaštičkách ty limonádky, co mají ten sosáček, nebo jak bych to řekla 😵

anavka
19. čer 2007

Ahoj holky,
tak naše malá pro změnu flašku nechce a nechtěla vůbec, hlavně že jich doma máme haba kuk 😝 Od té doby, co jsme začli přikrmovat, tak pije s "kouzelnýho" hrnečku od Aventu se zeleným pítkem, no ale stejně tomu pití moc nedá ☹ Kolik toho vypijí vaši prckové?
Raculko, já tu gumu ještě neměnila, myslim že až bude vypadat tak trošku víc opotřebovaně 😀