Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

perada
7. únor 2008

Holky máme začít s příkrmama a jsme na UM..mám zbytek Nutri 1..můžu ji dojet nebo musí být příkrm+Nutrilon2 😕

perada
7. únor 2008

kalo..taky to chci tak praktikovat...skleničky+doma vařené z bio 😉

lendy1
7. únor 2008

perada, není nutné hned od 4.měsíce nebo když začínáš s příkrmy přejít na pokračovací mlíčko. Pokud mu stačí to první, klidně mu ho ještě chvíli dávej nebo dojeť to co máš doma. Pokud by mu to ovšem nestačilo, tak dej 2-má to předci jenom trošku jiné složení a jinou sytost. A to vám řekla mudr, že máte ve 4.měsíci začít s příkrmy?

kalo, tak to je v pohodě s těmi jogurty, to nám to zrovna vyjde...díky...

jinak já taky jako niegra dělám ledové kostičky a pak různě mixuju kombinace 😀 , ale i kupuji skleničky...
Jenže ten náš Otesánek sní klidně 2 skleničky, takže mu dám třeba 1skleničku a doplním to domácím jídlem, další den má třeba jen domácí a tak různě to střídám a kupuji hlavně to, co doma neuvařím nebo se mi vařit nechce 😝 jako kalo...

perada
7. únor 2008

lendy jj, je to na doporučení mudr. Péťa je cvalda a tak nějak NUtri 1 nestači...na noc má forte a stejně se ještě v noci budí...
je mi jasné..že klidně můžeme dojet ten NUtri jedna a až pak najet na příkrmy ... jen mě to zajímalo 🙂
no a jsme tedy plně na UM, takže přikrmovat se může od toho ukončeného 4 měs ..

maddla
10. únor 2008

Ahojky, chtěla jsem Vás moc moc poprosit o radu, začali jsme s kupovanými příkrmy, ale chtěla bych začít vařit doma tak jsem to zkusila a byl to boj, naše malá to vůbec nechce snědla snad dvě lžičky, dělala jsem jí zeleninu s kuřecím masem. Máte s tím někdo zkušenosti? Myslíte že jde jenom o začátek a že to začne normálně jíst?? Moc děkuju, jsem z toho docela nanervy 😖

kalo
10. únor 2008

maddla: a začali jste samotnou zeleninou? Nejdřív samotná mrkev pár dní, pak další druh, pak mix dvou atd? Možná jí nejede to maso, že ještě dost dlouho není zvyklá na samotnou zeleninu...to trvá tak 2-3 týdny, pak zkusit malinko masa.... 🤐
Nebo další "fígl"..já občas přisypu do zeleniny trochu UM...ono to zjemní..

iwca
10. únor 2008

maddla: ahoj, přikrmujeme od ukončeného 6měsíce a můsím říct že občas bojujeme i teď. ovoce by Eliška jedla pořád(sladký jí jede)ale masozeleninovýho příkrmu mi sní necelých 100g ☹ .Jednou jí ani nemusim nutit a papá sama tak si říkam jak mám šikovnou holčičku a jak hezky papá a druhý den jenom vidí lžičku začne sebou škubat a nedostanu do ní nic. Nevim co s tim pořád se uklidňuju že je to zoubkama.Tak uvidíme jak to půjde dál.

K těm jogurtům - už jsme zkoušeli bílou aktivii a když jsme byli ve čtvrtek u doktora tak říkal že už můžeme začít dávat i ovocný. Určitě nee nízkotučný a prý by nevěřil těm s obrovskými kousky ovoce 😖 tak mu budu věřit...

lendy1
10. únor 2008

maddla, měli jsme stejný problém, začala jsem skleničkama, přišlo mi to praktické, když ze začátku snědl pár lžiček, když konečně začal jíst víc, začala jsem vařit a nastal problém-malý chtěl jen skleničky, nic jiného.
Takže jsem začala mixovat, nejdříve jsem dala do skleničky pár lžiček vařeného příkrmu a postupně to zvyšovala. Dneska jí oboje a nedělá mu to potíž. Ještě jsem si všimla, že to doma vařená taky nechtěl kvůli konzistenci, holt to nebyla ta hladká kašiška jako ze skleničky, takže jsem do vařeného přidala víc vody, aby to bylo víc tekuté nebo trochu UM a bylo po potížích.

maddla
10. únor 2008

Moc děkuju, určiě zkusím tu umělou výživu nebo do skleničky přidat tu domácí a postupně ubírat, děkuj za pomoc, byla jsem z toho nervní, dost dlouho mi trvalo naučit malou na skleničky a teď všechnno do začátku 😢

perada
11. únor 2008

Ahojte...holky, tak jsme najeli na polední příkrmy v so + začaly dávat Nutri 2. Hm..a Péťa se budí v noci 2x na jídlo..Mlíka dostával podle tabulky 120ml jenže příkrm nemá jeden celý...ale jen pár lžiček, tak jsem zvýšila dávku na 150 ml ale stejně...
Prý NUtrilon2 tolik nezasytí má jen jiné složení. Byl zvyklý na noc mít 180 ml sytícího forte...
Jde mi hlavně o to, že v Nutrilon letáku píšou, že ke dvojce se má podávat kaše Nutrilon na noc...a bojím se, aby to nebyla zátěž na žaludek..poledne mrkev..noc kaše..tak jestli mám vydržet a začít jí dávat za dýl nebo jste je hned dávaly taky... 😖

neeve
11. únor 2008

Ahoj holky,
jak vypadá jídelníček pro osmiměsíční mimi prosím? Co dáváte, nedáváte? A když píšou, že jakmile má dítě zuby, nemixujeme, ale mačkáme nebo strouháme, tak to znamená všechny zuby nebo třeba jenom dva? 😅

iza
11. únor 2008

neeve jukni sem :
http://lamargarita.sblog.cz/deti/
a nebo na www.kojeni.net
perada : já bych se té kaše nebála..už jsem ti psala do Nutrilonu jak jsem to dělala já,ale vím, že holky z naší diskuze v pohodě dávají dětem kaši na noc a vše je ok...jen se musí pomalu 😉

janesm
13. únor 2008

Ahoj Perada,jsme také na Nutrilonu extra malá pije 150-180ml 4x denně a na noc asi od začátku 4 měsíce dávám do Nutrilonu extra 180ml 4 odměrky rýžové kaše od Hammi,poradily mě to na Nutriloninfolince.Dám ji malé kolem 23:30 a pak papá 150ml až v 6 ráno.Na 2 Nutrilon asi brzy přejdeme také ale na noc asi zůstanu na kaši jen nevím jestli se dá míchat i s dvojkou.Ještě existuje na Noc Nutrilon good night.Existuje i rýžová kaše od Nutrilonu,míchá se s vodou a ta se dává až s 2 Nutrilonem.Malá kaši zvládá vpohodě,myslím že nemusíš mít strach vždyt Nutrilon obsahuje vše možné co je oíbsaženo v potravinách.

s2007
14. únor 2008

holky já mám prozbu až některa bude mít čas mohla by tu napsat jak vypada celodení jidelníček u vás doma máme 9.měsicu,já mám pocit že ten náš jí furt tak nejsem si jista at se nepřežirá.Dík 😵

janesm
14. únor 2008

Ahoj maminečky,chci také začít s příkrmy ze skleničky od Hammi,protože mám pocit že ted v zimě zelenina nebude dost kvalitní.Později bych chtěla přejít na vaření ale mám obavy z toho jak píšete že miminečka odmítají.

janesm
15. únor 2008

Ahoj,chtěla jsemse ještě zeptat na jednu věc,jaké nádobí mísečky a lžičky používáte při podávání příkrmů?? Bojím se aby neobsahovaly škodliviny.

lenycka
15. únor 2008

Janesm, já Sophince vařím, nakoupila jsem si mraženou zeleninu a dělám jí jí v páře, když jí k tomu dělám masíčko, tak ho hodím do vody pod ten parník a myslím, že dobrý. A má radši domácí než skleničkové 🙂

med
15. únor 2008

Ahojky, já kupuju taky Hami, prý vyšla v testech nejlépe. Dokonce i doktorka mi doporučila raději zeleninové příkrmy kupovat, než je vařit doma, protože je to hlídané, kdežto do mrkve nevidím... Sice je to finančně náročnější, ale ještě nás to nezruinovalo.
Já to malý dávám přímo ze skleničky, kterou ohřeju v ohřívačce a lžičky máme od Aventu.
Lenycko, jakou mraženou zeleninu kupuješ? Přeci jen se jednou budu muset na to vaření vrhnout, nemůžeme jíst do nekonečna přesnídávky...

lendy1
15. únor 2008

med, nejlepší je buď koupit sezóní čerstvou zeleninu nebo mraženou Bio - tu dělá např. Ardo a dá se koupit v každém supermarketu-mají hrášek, hrášek s mrkví, brokolici a špenát (ale bacha, ten špenát je se smetanou)

janesm, my měli ze začátku silikonovou lžičku a nádobí speciální ani né, spíš mám takovou tu mističku, do které se naleje teplá voda a ono to udrží teplotu jídla-pro začátek to bylo fajn, teď malej slupne každý jídlo dřív, než to stihne vychladnout 😀

a skleničky-já jsem kupovala ze začátku Bio Hamánek nebo Bio Hipp, Hami...teď už kupuji vše možné, ať si zvyká na nové chutě. A i vařím doma, takže tak 1/2 na 1/2

lenycka
16. únor 2008

Lendy, já špenát od Arda mám a nikde tam nepíšou, že by byl se smetanou...
Med, kupuji od Arda, je to teda finančně náročnější, ale dá se to, já sice tomu BIO až tak nevěřím, koupila jsem to spíš proto, že kdyby na tom fakt něco bylo, tak abych měla čisté svědomí. A teď jsem v týdnu malé vařila do zásoby a koupila jsem hluboce zmraženou od Nowaco a myslím, že dobrý a masíčko jsem koupila kuřecí, krůtí, vepřové a hovězí a budeme to dávat na střídačku 🙂
Ona mi totiž dr. říkala, že se dítě asi myslím od 4.měsíce s dusičnany dokáže krásně vypořádat samo a že to množství, které v tomhle věku sní, je minimální, takže těch dusičnanů je minimum. Ale je to názor od názoru, todle nikomu necpu 😉

iwca
16. únor 2008

Ahojky, chtěla jsem se zeptat jaké dáváte miminkům ovoce? Já dávám jablíčko a banánek. Tropické ovoce ještě nedávám a v teď v zimě jiné druhy ovoce neseženu ☹ . Jak to řešíte vy?

kalo
16. únor 2008

iwca: pro ovoce taky moc nápadů nemám...., banán nás dost staví,tak ten dám max.za 3 dny..jabko dobrý...to je u nás základ 🙂 Sem tam do něj dám pár kapek pomeranče. Do jabka míchnu občas švestky, borůvky nebo meruňky (co mám v mrazáku z léta). Teď v zimě je to s ovocem bída. Hrušku taky dávám (nebo míchnu s jablkem). A střídám to s kupovanými skleničkovými přesnídávkami, ať je to pestřejší a má každý den něco jiného....

iwca
16. únor 2008

kalo: tak děkuju 😉 na to nejlepší ovoce si budem muset počkat do léta, ale s tím mrazákem je to dobrý nápad 🙂

lendy1
16. únor 2008

iwca, no v obchodě mají hrušku, hroznové víno, blumy, atd...to podle mě v klidu můžeš dávat...já teda kupuji Frutaperu nebo Bio Hamánka a z čerstvého dávám jen ten banán.

lenycka, já jsem viděla všude jen ten špenát se smetanou-bylo to napsáno někde mimo, že jsem si toho všimla až po delším studování obalu, ale třeba někde prodávají i samotný špenát, nevím...
lenycka a maso kupuješ čerstvé? A kolik tak asi?

kalo
16. únor 2008

Holky...k ještě ke špenátu...já kupuju takový ten lístkový /ne protlak/, který je mražený v pytlíku v takových "kuličkách". Ta jedna kulička je tak na jednu porci. Což je velice praktické, že nemusíte zápasit s oddělováním kousku špenátu, který chcete uvařit z celé zmrzlé kostky protlaku...Doporučuji 😉

iwca
17. únor 2008

já myslela že špenát se může dávat až tak od roka 😒 ale asi se nic nestane když ho dám Eldě už teď 😉 .Sem ráda že taková diskuse je aspoň se dozvím jak a co papají vaše mimča. Jaký druhy zeninky vaříte? Je jich asi hodně ale až budete mít čas tak mi to sem prosím písněte 🙂

iza
17. únor 2008

ahoj holky...špenát prodávají s bramborem..dělá ho myslím ale jenom Hami a Hipp Bio

kalo
18. únor 2008

iwca: špenát je pro mimi dobrý /s bramborem, rýží../ mixneš to s UM a troškou oleje a uvidíš, jak se bude Elinka olizovat 🙂 Ale má se dávat jen tak 1 týdně, že má hodně železa...
http://www.emimino.cz/modules.php?name=News&fil...
eMimino.cz - červenčátka 056 - A zase něco o příkrmech

Koukni za tyto stránky pro inspiraci. Jinak já používám mrkev, petržel, cuketu, brambory, batáty, rýži, špenát, květák, brokolici, hrášek a tyhle mezi sebou kombinuji, aby bylo každý den něco jiného. Jeden den zelenina, druhý den zelenina s masíčkem /kuře,králík,hovězí,krůta../. A sem tam nějakou koupenou skleničku, s něčím, co doma nevařím /např.telecí apod./ Vaření, patlání zdar 😉 😉 😉

iwca
18. únor 2008

kalo: moc děkuju špenát určitě vyzkouším 😉 příde mi že vařim dokolečka to samí tak bude mít malá změnu. Hrášek jsem taky ještě nezkoušela. Koukám že Elinku pěkně šidim 😅

lendy1
18. únor 2008

iwca, mrkni na toto-píšu to snad na každou druhou stránku:
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_postup.doc
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_tabulky.xls

najdeš tam vše o příkrmech, co je potřeba vědět. Ke špenátu tam píšou, že by se neměl dávat často a raději skleničkový kvůli dusičnanům. Jinak špenát a železo: rozhodně špenát nemá o nic víc železe než jiné potraviny (viz. mýlka vědců a posun desetiné čárky při posouzení železa ve špenátu 😉 )