Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

moda08
20. črc 2009

dagina - já taky kupuju brokolici ve skleničce a taky nám chutná 😀

dagina
20. črc 2009

Ahojky, díky. Při pondělku třeba dostanou zboží a seženu čerstvou brokolici 🙂 , jinak jdu do té od Hami 😉

Smajlík, takže dáváš už i ovocnou svačinku??? My ještě ne, ale tak za týden se na ni chystám.
Jsem malé zavařila meruňky, sice jsou kyselejší.., uvidíme jak budou šmakovat 😅 .

shaula
20. črc 2009

Smajlik - není zač 😉 Ano, do mléka počítej i jogurty a mléčné kaše. Na ty jogurty je opravdu ještě brzo, mají se dávat od cca osmi měsíců. Řekla bych, že dříve to bude miminko zbytečně zatěžovat, přece jenom je to výrobek z kravského mléka...

Dagina - vždyť Ústí nad Orlicí je větší město, to není možné, že by tam neměli brokolici, vždyť je to dneska už běžná zelenina... Stopro tam budete mít Albert, tam ji mají vždycky... Jinak piš do knihy přání a stížností 🙂

shaula
20. črc 2009

Jo, teď mi došlo, že nemusíš bydlet přímo v Ústí nad Orlicí, jen v jejím okrese... Tak to jo, v menším městečku nebo vesnici to možná fakt neseženeš... Ale každopádně můžeš inspirovat vedoucí prodejny 😉

moda08
20. črc 2009

můžu potvrdit, že v Ústí nad Orlicí v Albertu opravdu brokolici mají 😀
dagina - já jsem taky z okresu Ústí nad Orlicí 😉

smajlik
20. črc 2009

dagina: jojo, my jsme dávali zeleninku od 5. měsíce, když jsem přestala kojit víš. Pak cca 3-4 týdny na to jsme přidali dopolední ovoce 🙂, a zase mi to tak vychází že cca za měsíc ten jogurt no

dagina
20. črc 2009

Shaula, ale jen z okresu Ústí nad Orlici 😉 . Můžu např. pocházet z vesnice o pěti lidech 😀. Ale je pravda, že jsem dnes brokolici sehnala, jupííí 🙂 . A né z Alberta 🙂

Smajlík, a jakým ovocem jsi začala?? Nejčastěji se dává asi jablíčko...

soanpe
20. črc 2009

hoky, tak kupte mraženou bonduel, ardo nebo findus brokolici. já ji mám v mrazáku stále, protože Sofinka nemá ráda jídla s mrkví, takže brokolici mám stále k dispozici

vikula
20. črc 2009

Ahojky holky,

tak dneska jsem pokračovala bramborou a dnes ji nechtěl 😖 To je divné včera se mohl utlouct a dnes se mu zvedal žaludek.TAk jsm mu to nenutila a dala jsem brokolici od hamé a ta mu jela.A to jsem mu dnes musela dát mléko před 😒 Asi měl dnes velký hlad a nechtěl to.

Snad to nevadí,že jsem nedodržela ty tři dny??Jak to děláte,když neco nechtějí a testujete zda to vyhovuje nebo ne

shaula
20. črc 2009

Vikula, já myslím, že to nevadí, lepší změna než to do něho cpát násilím. Akorát kdyby měl nějakou reakci, tak nebudeš vědět, jestli to bylo na bramboru nebo brokolici, takže to pak budeš muset zkoušet znovu. Ale oboje patří mezi relativně neškodné potraviny, takže je nepravděpodobné, že by na něco z toho negativně reagoval.

shaula
20. črc 2009

Ještě mě napadlo - tu bramboru jsi mu dávala samotnou? Ona je totiž taková celkem bez chuti, obvykle ji děti samotnou moc nechtějí, tak to může být i tím. Dávej teď brokolici a pak zkus bramboru s brokolicí.

A jenom drobná poznámka - zatím to řešit nemusíš, jen snad upozornění do budoucna - pozor, aby si nezvykl, že když něco nechce, tak automaticky dostane něco lepšího... Ale je mi jasné, že se to snadno říká a hůř dělá - sama na tom někdy ujíždím - např. kluci nechtěli vůbec žemlovku, tak dostali skleničku, no přece je nenechám hladem, že jo... 😅 Já prý byla tak rozhýčkaná, že mi museli vařit jen moje oblíbená jídla, abych vůbec něco snědla. Dneska baštím všechno a jak ráda, taky podle toho vypadám 😀 😀 😀

blandik
20. črc 2009

Vikulko, já jsem vždycky zavedla novou potravinu v množství asi 1-2 lžiček do stávajících potravin. Tj. ve tvém případě bych zamíchala tu 1-2 lžčky do té brokolice a další den bych navýšila množství a testovala tedy aspo'n ty tři dny. My testujem týden a postupně navyšuji to množství, malý si na chu't postupně zvyká. Takže určitě nedávat velkou porci nové potraviny napoprvé.

U nás zase brambora měla úspěch - zjem'nuje chutě zeleniny. Samotnou ji nidky nedávám, ale s brokolicí, květákem, mrkví, kapustou - tj. jednu až dvě zeleniny + bramboru (+maso).

vikula
20. črc 2009

Tak dnes dostal 2lžičky brokolice a zítra to tedy zamíchám s brambůrkem???Pochopila jsem to dobře 🙂 Nebo máme otestovanou mrkev tak třeba do mrkvičky.A zítra dám raději ještě samotnou brokoli???Nebo to mám prubnout?Vím jsou to asi hloupé otázky,ale opravdu nevím jak postupovat ☹

blandik
20. črc 2009

Myslela jsem to tak - máte otestovanou mrkev a je ok, pak budete testovat brokolici (3-7 dní), jestli bude ok, tak můžete dát brokolici nebo mrkev + 1-2 lžičky brambůrku, a zase testovat 3-7 dní, jestli je brambůrek ok. Mezitím navyšovat množství. Tj. do otestovaných potravin postupně dáváš větší a větší množství nové potraviny a to po dobu 3-7 dnů.

sloto
20. črc 2009

ahojte. dnes mame zrovna 5 mesiacov a doktorka povedala ze uz mozeme zacat s prikrmami. tak som dnes prvy krat vyskusala mrkvicku - dala som malej jednu lyzicku
chcem sa opytat - zajtra dam dve, dalsi den tri, potom styri hej? a kedy mozem napr vyskusat zemiacik?
ako ste zacinali vy?

shaula
20. črc 2009

Sloto, já bych dala tolik, kolik sní (možná to ze začátku budou opravdu jen jedna dvě lžičky, možná více). Zkoušej min. 3 dny, pak zkus další zeleninu. Viz http://www.kojeni.net/prikrmy.php - tam najdeš podrobný návod.

smajlik
20. črc 2009

dagina: jablíčko, dostala na 3x tu 125g skleničku od Hami, pak to samý s hruškou a meruňkama. Pak jsem přidala kombinaci meruňky banán a teď se chystám dál :D, akorát už sní celou tu malou skleničku a brzo budeme na té velké :D.

Mimochodem, lesní ovoce a jahody v přesnídávkách nevadí? Podle doktorky ne, ale já se ptám vás, maminky :D

shaula
20. črc 2009

Smajlik, podle mého laického názoru vadí 😉 Jahodové přesnídávky jsem proto zatím nekupovala.

moda08
20. črc 2009

Holky prosím vás jak je to s bylinkama - koukala jsem na skleničky Alnatura od 8. měsíce a mají tam třeba bylinky - libeček, bazalka.... nevíte jestli je to vhodný?
smajlik - jahody bych taky neriskovala, přijde mi to jako silný alergen

vikula
21. črc 2009

Blandik děkuji moc za rady.Dnes dáme brokolici 🙂 🙂

misutovo
21. črc 2009

Shaula,

tabulku z www.kojeni.net mam vytlacenu ale nemozme jest brokolicu ani karfiol lebo malu strasne nafukuje-celu noc mi preplace. Takze davam dokola cukinu, tekvicu a mrkvu s ryzou, zemiakmi alebo psenom. Zda sa mi to strasne chudobne na zeleninu.
7mesiacov mame za 6 dni, myslis ze by som mohla skusit uz zeleninu urcenu pre 7 mesiac?
A este som tam precitala ze sa moze fenikel- tym je myslena taka ta zeleninka co vyzera ako taka hladka mala cinska kapusta co sa dava do salatov? Alebo tym myslia semienka z ktorych sa robi caj?
A pisu aj ze petrzlen- ma sa davat koren alebo len zelene? Alebo aj aj?
A este mi prosim porad co je ten černý kořen. 😅 😅 😅

Dakujeeeem

shaula
21. črc 2009

Misutovo, myslím, že klidně můžeš🙂 Fenyklem myslí 100% zeleninu, ale nevím, jak vypadá. Petržel můžeš i kořen i zelené. Černý kořen sama neznám, nedopátrala jsem se, co to je. No, tak jsem ti moc neporadila, co? 😀 😀 😀

petreva
21. črc 2009

Moc vás všechny zdravím, ještě máme na příkrmy čas, ale je sezona meruněk a broskví.Ráda bych je Elence nějak schovala na čas až je bude moct...co myslíte je lépe je zavařit nebo zmrazit??Přijde mi rozmražený ovoce takový bez chuti, tak nevím...asi bych udělala rovnou pyré a to pak uchovala...dík za rady

vikula
21. črc 2009

Ahojky,
tak dnes máme za sebou 3 lžičky brokoličky a moc mu chutnala,pak si dal obě prsíčka a spinká.Docela dne v postýlce prděl,ale žádný řev tak to snad vyprdí a nebude mít bolení.Docela se toho bojím,když na to tak trpěl 😒
Zítra to dojedeme a pak to začnu pomalu míchat s brambůrkem 🙂

Shaula:ty máš dvojčátka???A jak jsi to zvládala??Nedovedu si to představit 🙂

vikula
21. črc 2009

Petreva:
já bych ti ráda poradila,ale já teprve začínám a také se tu holek ptám a určitě ti tu moc rádi poradí.Jen vyčkej 😉
A pravda je,že by mě vaření a skladování také zajímalo

dagina
21. črc 2009

Ahojky maminy, jdu pro radu 😉 .
Může se pokrm připravovaný z mraženého masa znovu zamrazit??? Samozř. že projde tepelnou úpravou. Normálně určitě ano, ale pro kojence si nejsem jistá....
Ještě jeden dotaz. Máte některá zkušenost se sterilizováním domácího příkrmu??? Myslím, že by to bylo lepší jak mražení... . Jinak jsem zkoušela příkrm mrazit a po rozmražení byl dobrý (nedávno jsme to tady řešily a mražení jsem se bránila 🙂 ), není to poznat.

Jinak malá krásně baští brokolici, zamíchala jsem tam kousek bramboru a mrkve, moc dobrý. Nevím sice jakou má chuť kupovaný příkrm, ale tohle asi nemá konkurenci 🙂 .

Petreva, meruňky jsem dělala zrovna o víkendu 😉. Zavařila jsem je, ale mražení bych se také nebránila. Jen se mi zdá, že uvařené jsou kyselejší jak čerstvé 😒 , když to nebude malá jíst, zamíchám jí do toho banán či jablíčko...

majka79
21. črc 2009

Ahoj všem chtěla jsem se zeptat jestli je možné začít kašičkou na noc u plně kojeného mimi? Malý se mi teď začal v noci hoodně budit. Musím s kaší počkat až po zelenině a ovoci. Zatím neměl nic jen MM a občas trošku čajíka na bříško. Moc díky za Vaše zkušenosti.

smajlik
21. črc 2009

mimochodem, jak to máte s odkrkáváním po jídle? My odříháváme jen po mlíčku, ale dnes mě MM překvapil dotazem proč ne po obídku atd., když jí to dám zapít vodou ... napadlo mě jen že nespolyká tolik vzduchových bublin :D

dagina : právě jsi mi shodila mega balvan ze srdce :D, já se taky bála zamražovat jak všude čtu že to není dobrý . Můžeš mi říct jak jsi pro malou zavařila meruňky? Já nemám zatím absolutně žádnou zkušenost v téhle sféře, zatím ani netuším jak se vaří v páře (OK, tuším, ale maličko :D ) ... ale dospělácký jídla vařím jo :D

dagina
21. črc 2009

Smajlík, kámoška to našla někde na netu - meruňky spaříš nebo chvíli povaříš (fakt jen chvíli), oloupeš, jde to pěkně, vypeckuješ, naházíš do mixeru, umixuješ, vodu přidáš dle potřeby a jak to chceš hustý nebo řídký (dávala jsem kojeneckou převařenou vodu). Skleničky 15minut sterilizovat + víčka. Naplníš, uzavřeš 😅 , a cca 20-30 min sterilizuješ a hotovo. Vypadají dobře, ale jak říkám, jsou trochu kyselejší.

TAké nejsem kdovíjaká kuchařka, ale pro malou mě to baví 🙂 .

Malou po obědě ještě dokojím, a odříhne si teda pořádně 😅 .

smajlik
21. črc 2009

dagina: moc díky ... mimochodem, do čeho dáváš zamrazit? Nemám zatím koupené žádné nádobky