Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

radka.m.
15. říj 2008

eppik-já myslím,že ty první lžičky je jedno,jestli jsou děti kojené,nebo na um,ne?pokud dítě na um dobře prospívá,tak může být na um do ukončeného 6měs.a pokud kojené dítě moc dobře neprospívá,tak se má raději začít přikrmovat příkrmy,nežli dokrmovat um.takže si myslím,že je to jedno,jestli kojené,nebo nekojené. 😔

eppik.m
15. říj 2008

radka.m - ano, (první lžyčka) je jedno jestli jsou děti kojené nebo UM myslela jsem to tak, že se nemá bát podat mu tuto sklenku, když začíná poprvé s příkrmem ..... 😵 😵 😵

makkyy
15. říj 2008

Tak moc děkuji za rady,jsem zvědavá jak dneska dopadneme. 😉

eppik.m
15. říj 2008

a ta známá to takhle dělá..........taky jedna z možností..................

makkyy
15. říj 2008

Tak mrkev v nás jen zasyčela,pak jsem mu dala mlíko,ale ze začátku ho nechtěl.Pak asi zjistil, že nic jiného nebude, tak ho vypil také. 🙂

poup
15. říj 2008

holky, začali jsme s příkrmama......mrkvička, brokolice.......nejdříve papala krásně, ale od včerejška stávkuje....jsme na příkrmech ani né týden ☹ .....Myslíte, že je to zoubky? Na zoubky je možná ještě i brzo....nevím....Jsem z toho docela špatná. Nechci jí nic nutit, ať pak nemá k jídlu odpor. A těmi lžičkami myslíte malé kojenecké nebo se to odměřuje na kávové lžičky.....Všude se píše, že by se množství snědeného příkrmu mělo zvyšovat, ale u nás je to naopak....nějak jí to nejede....Jsme taky na Nutrilonu...Poraďte, už jsme zkoušeli přidat i Nurtilon, ale marně....

kijonkova.k
15. říj 2008

makkyy.Můžeš zkusit nejdříve dát mlíčko a pak tu mrkev,aspoň budeš mít jistotu,že nemá hlad.Naše malá totiž už nechtěla dokojit asi po týdnu,prostě ji stačilo i necelých 100g zeleninky 🙂 Teď s ovocem to dělám tak,že nejdříve nakojím a pak ho dám.

poup:Tak zkus třeba pár dnů úpně vynechat a zkusit znova od začátku.A lžičky určitě ty,kterýma krmíš Markétku 🙂 Teda aspoň myslím a dělala jsem to tak 🙂

poup
15. říj 2008

kijonkova.k: taky to tak beru - ty lžičky 😉 .....před chvíli jsem jí tu mrkvičku hoodně rozředila mlíkem a papala krááásně.....možná jí vadila hustota...máme skleničky...

holky a jak prckům vaříte?....kupujete bio suroviny nebo to kašlete?.....já ani nevím, kde bych to nakoupila.....

kijonkova.k
15. říj 2008

poup:Já jsem původně chtěla kupovat bio,ale není u nás takový výběr,takže kupuju normální a něco mám od tchýně ze zahrádky.Já bych se toho nebála.A někdy to fakt stačí naředit mlíčkem,hned je to lepší.

ajiik
15. říj 2008

ahoj mamky, mám dvojčátka a dr. chce abych jim dávala už od 4měsíců polívčičky co jste jim dávaly vy?

poup
15. říj 2008

ajiik: nám taky doporučovala polívečky, ale říkala: Nejdříve začít mrkvičkou a takovou tou zeleninkou a postupně přidávat i polívečky.....a tím 4.měsícem myslela už teď nebo až ukončeným...?

lenkaha
15. říj 2008

ajiik: Jde o to, jestli jsou děti kojené nebo na UM. Pokud jsou kojené a dobře prospívají, v pohodě stačí začít s příkrmy od ukončeného 6. měsíce. Pokud jsou na UM, tak se myslím začíná po ukončeném 4. měsíci.

radka.m.
15. říj 2008

i když jsou děti na um,tak pokud prospívají,tak se příkrmy zavádějí také až od ukončeného 6měsíce a pokud kojené dítě málo přibírá,tak se příkrmy můžou začít zavádět dřív,dříve se to rozlišovalo,jestli je kojené,nebo ne,ted už je to stejně.

poup
15. říj 2008

radka.m.: jako zkušené maminy se zeptám..Jak to mám dělat s prvními přikrmy...podávají se "jako" oběd, ale malé to vyjde jak kdy....někdy se trefíme kolem poledne někdy kolem druhé.....to mi přijde, že je to jedno kdy ten příkrm dám, ale jak potom u ovoce? Dávat ho jako svačinku před obědem nebo po.....a když tak v kolik asi....Malá se mi budí ráno tak v po sedmé to dám mlíčko.....pak má hlad tak za 3-4 hod....to vychází kolem 10-11hod. (to bych dala to ovoce).....jenže pak jsme s obědem bůhví kde.....jedině, že by byla hladovec hladový.....Bojím se, že až začnu dávat ovoce, tak malá bude sytá a 4hod. po jídle ani nevzdechne....Nevím, možná to jen moc řeším....přece jen je ještě měsíc na ovoce čas.... 😒

radka.m.
15. říj 2008

určitě bych nejdříve začala tou zeleninkou,určitě je jedno,jestli ti to vyjde kolem poledne,nebo kolem druhé,nemusíš vůbec spěchat,některým prckům trvá dýl,než si zvyknou a až začneš dávat i ovoce,tak já jsem ho dávala odpoledne,protože ty přesnídávky zase až tak syté nejsou a večer pak stejně postupně začneš nejspíš dávat kaši a ta je dost sytá,jestli mi rozumíš,jak to myslím-pokud bude mít malá odpoledne jakoby střídmější svačinku,tak ty kalorie jakoby dožene v tý kašičče,ale pokud by ti to vyhovovalo spíše dopoledne,tak si myslím,že je to jedno,já jsem malému zkusila ten režim jídla posunout,aby nám to lépe vycházelo,tak to můžeš zkusit taky-po sedmé bych dala mlíčko,kolem desáté bych jí zkusila dát taky mlíčko,kolem jedné oběd,mezi 3-4 to ovoce,nebo přesnídávku a potom mlíčko a časem tu kašičku,taky záleží,kolik ti pije mlíčka,pokud ti pije málo,tak bych jí určitě kolem desáté ráno to mlíčko dala,aby měla malá splněnou denní mléčnou dávku,nevím,jestli jsem to napsala dost srozumitelně,tak doufám,že aspon trochu jo,když tak klidně ještě napiš. 😵 😲

kijonkova.k
15. říj 2008

radka.m.:napsala jsi to přesně a určitě srozumitelně,děláme to stejně,jen ovoce dávám dopoledne.My pijem mlíčko kolem 6 a pak dávám ovoce kolem 9-10,oběd mezi 12-13,ale někdy malá řve a já ještě nemám pro ni uvařeno,tak dostane prso a oběd je třeba ve 14.Neřeším,podle mně se to časem upraví a budeme v tom mít větší režim.Nebo ne? ☹

radka.m.
15. říj 2008

určitě se to časem upraví,my máme pravidelnější režim až po 10měs,ted už s tím můžu i manipulovat,že třeba když máme jít k mudr,tak to jídlo můžu třeba o půl hodky posunout. 😵

harvyova
15. říj 2008

Jak tu byl zmiňovaný lepek, dnes jsem se na to ptala naší dr., protože každý na to má jiný názor a říkala, že nejlepší je zlatá střední cesta, začít ho dávat někdy mezi půl rokem až rokem, protože pokud se má alergie projevit, tak se stejně projeví, takže jsme se dohodly, že začnu teď v 8. měsících, to začnu dávat večer kašičky, tak nejdřív dám rýžové bezlepkové a postupně zkusím s lepkem. Ideálně dokud ještě kojím (I když doufám, že kojit ještě chvíli budu 😉

harvyova
15. říj 2008

Jinak s tím časem podávání příkrmů - u nás se to liší podle spánku, který má malá nepravidelně, takže dopolední ovoce má kolem půl jedenácté až jedenácté (dřív to nestihneme, protože spinká a před spaním je zase moc brzo po snídani - to zatím jen kojím) a oběd má někdy v 13, někdy, když se prospí, tak klidně až o půl třetí. Prostě to nechám na ní. Nemá cenu se stresovat, že je nějaká hodina a že už by měli obědvat.

harvyova
15. říj 2008

Kijonkova.k - tvoje malá je zhruba stejně stará jako moje - zkusila jsi dát k obídku už něco jiného než kombinaci maso, zelenina případně brambor? myslím tím třeba rýže nebo něco podobného. A jinak, už dáváš třeba sušenky typu Hami safari nebo kukuřičné nesolené křupky? Já se na to chystám teď v 8. měsících. Chtěla bych jí ten jídelníček už trochu uživit 🙂

jjaanca
15. říj 2008

harvyova to budeš tu lepkovou kaši zkoušet na večer? Co když jí bude v noci zle? Já právě taky přemýšlím jak to udělat, když jsem četla že s novýma potravinama se nemá začínat večer. Možná to ze začátku zkusím 3x v poledne a když se nic neprojeví tak jí začnu dávat večer. Jinak já rýži už dávám i když mám dceru mladšínež ty.

harvyova
15. říj 2008

jjaanca - vidíš, nad tímhle jsem nějak nepřemýšlela, ale v naší rodině nikdo celiakií netrpí, tak snad ji malá taky nebude mít. Navíc v noci k ní 2 až 5 stávám a kojím, takže si ji ohlídám.
A jak tu rýži připravuješ? Povaříš zvlášť zeleninu a zvlášť rýži a pak to dohromady namixuješ? A jaké se ti osvědčily kombinace? Jakou rýži používáš?

ajiik
15. říj 2008

dr. tím myslela teď až jim budou 4 měsíce. Mě se to zdá dost brzo jsme na sunaru a přispívají krásně kluci měli na třech měsících 6kg a 6600g takže jsme malinko přerostlí. A ještě bych s příkrmama počkala, tak se sní musím domluvit ať nemáme otesánky 😠

poup
16. říj 2008

radka.m.: dííky, taky nechci nikam malou honit....oni vůbec nemají pojem o čase jako my a mají svůj vlastní režim, jen my šlo o to vlézt se do všeho vč. denní mléčné dávky....Já nevím, proč se dneska všechno tak řeší a nejde jenom o jídlo...samé doporučení, zákazy....Kdysi se nic neřešilo a taky jsme vyrostli 😉 ...Navíc to jde všechno ruku v ruce s dnešní sníženou imunitou dětí atd....Za deset let dáme dítě do skleníku a tam s ním budeme do 18 let, ne...?!.... 🙂 ...Některé rady jsou na místě, ale s něčím se to moc přehání....Takže zkusíme ovoce různě a uvidíme, co nám více vyhovuje.....Díky moc za rady....

ajiik: pokud prckům stačí mlíčko, tak není kam spěchat....nepamatuju si přesně to denní množství, které by měli vypít, ale naší malé už to nestačilo....Týden od týdne se to mění, takže bych asi ještě počkala, jestli jim mlíčko stačí...to množství mléčné dávky na den tady určitě někde najdeš..... 😉

kijonkova.k
16. říj 2008

Harvyova:ještě jse nezkoušela ani rýži a sušenky už vůbec.Ale tu rýži vyzkouším asi příští týden,taky bych chtěla ať má nějakou změnu.A sušenky,na ty si ještě chvilku počká,to tak od 8. možná později.To budu dávat už i jogurt,teda zkoušet 🙂

lenkaha
16. říj 2008

Ahoj, já jsem kaši s lepkem dala malýmu před spinkáním a špatně mu nebylo. Ale může to být asi u každýho dítěte různý...
harvyova: myslím, že ve vašem věku už můžete dávat rýži, pohanku nebo třeba jáhly. Jsou přirozeně bezlepkové. Teď jsme začali i s ovesnýma jemnýma vločkama.(ty jsou s lepkem) Ty jsou super, protože jsou hned hotový. Jo a kupuju rýži natural. Myslím, že s rýžovýma křupkama můžete taky začít. 😉

lenkaha
16. říj 2008

poup: My na tom s režimem jsme trochu na štíru doteď. Docela se to teď upravilo a ustálilo. Nemá cenu lámat to přes koleno. Obědváme okolo 10:30 😉

makkyy
16. říj 2008

Ahoj,dneska a včera jsem dávala poprvé mrkvičku a malý teď má pár malých pupínku na krku.Jak poznám, jestli to má jen spocené a nebo je to reakce nu tu mrkev? 😖

jjaanca
16. říj 2008

harvyova, já začala s rýží tak, že jsem jí rozvařila dohromady s masem a pak rozmixovala. Když to párkrát snědla v poledne s masem, tak jsem jí začala dávat večer jako nemléčnou kaši s ovocem. Rozvařím rýži ve vodě, pak ještě rozmixuju a pak do toho nastrouhám čerstvé ovoce. Připravím si té rýže víc do kelímků a dám zmrazit. Pak jen rozmrazím a přidám ovoce. Rýži mám obyčejnou pytlíkovou, rýži jsem z něj vysypala a použila naněkolikrát.

harvyova
16. říj 2008

Jjaanca - dekuji za typ, urcite to zkusim. Jakou zeleninku k tomu mas vyzkousenou? Myslim tim na ten poledni prikrm.