Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

gartneroval
14. črc 2009

Ahoj, tak tady čtu, že kašičky vaříte svoje. Já chci zrovna taky začít a koupila jsem První kaši od Nutrilon, taky jste je dětem dávali? Nebo jsou lepší ty domácí? Já nevím jak to uvařit, Rýži na to používáte jakou? Jakoukoli? A kdybych chtěla udělat třeba tu pohankovou, koli lžic té pohanky a vody atd. Já to nějak nechápu. ☹

shaula
14. črc 2009

Macka - rýži můžeš, stejně tak pohanku nebo jáhly. Plná dávka je cca 200 ml zeleniny, zdá se mi, že na to, že sní "jen" 100 ml, tak vydrží nějak moc dlouho. Ale jestli je spokojený, tak mu to asi stačí.

saska.t
14. črc 2009

misutovo jasne ze dalo a je to este jednoduchsie a kukuricnu tiez robim z kuk. krupice akurat u nas ryzovu muku nedostanem ☹

gartneroval na predchadz. strane pisem ako sa robia 😉 moja klasicka mierka pre moju malu je 4cl klasicka stamprla odmerka ak naplnis dopoly je to 1 davka, takze bud pol stamprle ryze alebo klasickej pohanky ak su to vlocky tak cela stamprla a ak k tomu pridas nastruhane ovocie je to presne 1 davka 😉
dufam ze som to zrozumitelne vysvetlila 😀

saska.t
14. črc 2009

macka - ryzu mozes, bezvajecne a bezlepkove cestoviny tiez mozes a po 6 mes aj pohanku ako prilohy k zeleninke 😉

macka23
14. črc 2009

shaula,
dakujem, ono to je kazdy den troska viac, len to treba asi postupne pridavat, predsa len je to hustejsie a mozno aj sytejsie...ale pokial je spokojny, tak je to snad ok 🙂 a som strasne rada, lebo po mliecku mi dost grcka, a toto je take male vykupenie, ze nemusim byt stale s plienkou v strehu 🙂

misutovo
14. črc 2009

Saska

a bezvajecne a bezlepkove cesoviny su napr. ryzove? Alebo z coho to robia? Moc sa v tom nevyznam. 😅
Asi tiez v potravinach so zdravou vyzivou sa predavaju ze? A tiez sa maju k zeleninke primixovat?
Dakujem.

agalia
14. črc 2009

ahojte kocky - kojim stale maleho ma 9mes. - neviete si sa moze jest kukurica a paradajky? asi nie vsakze ☹
poradte.............

mamaj
14. črc 2009

Ahojte,

chcem sa opytat skusenejsich, kedze stale este kojim a treti den som malemu skusila na obed dat trochu varenej mrkvy, rozmyslam ako dalej. Planujem mu po tyzdni dat vareny zemiak, potom brokolicu zas po tyzdni a neskor cuketu. Ovocie a maso neskor. Mam par otazok:

1. ked bude maly vpohode papat viac druhov zeleniny, kedy mu ich mozem miesat? Teda dokedy musim varit z jedneho druhu zeleniny?

2. kojim a snazim sa aj cosi odsat a zamrazit, aby som mala MM do prikrmov. Kedy ho primiesavat, do coho (kase su mi jasne, ale zatial nedavam, tak mam dat aj napr. ku varenemu a popucenemu zemiaku?)?

3. a k tomu odsatemu mlieku - odsajem uz len max 50ml na jeden raz, ako je praktickejsie mrazit? Po mensich mnozstvach napr. tych 50ml? Lebo neviem odhadnut kolko budem potrebovat na jedno jedlo. Aby som potom vzdy polovicu nevyliala, kedze sa musi MM po rozmrazeni hned spotrebovat.

4. teraz davam prikrm pred obedom cca o pol 12 a potom este nakojim. Kedy zaviest dalsi prikrm, napr. pred vecerou?

Dakujem za vsetky rady a dufam, ze sa nepytam na nieco co tu je niekde uz pisane a ze som vam to tu moc nenarusila, ale nestiham citat vsetkych viac ako 6000 prispevkov.

Este raz dakujem, lebo ja som este "prikrmovacka" zaciatocnicka, aj ked malemu sa papanie lyzickou zatial velmi paci. 🙂

shaula
15. črc 2009

Agalia - pokud se ptáš na to, jestli malý může jíst kukuřici a rajčata, tak kukuřici ano, rajčata ne. Pokud se ptáš, jestli je můžeš jíst ty, tak můžeš (u rajčat jen posleduj, jestli náhodou nebude mít nějakou reakci, ale předpokládám, že ne).

Mamaj - 1. klidně můžeš míchat už teď - k vyzkoušené mrkvi přidej nový druh, např. brambor. Pokud bude v pohodě, můžeš dát mrkev-brambor-brokolici nebo jen brambor-brokolici nebo cokoliv jiného. Nový druh se zavádí buď samostatně nebo s vyzkoušenými druhy, takže ti nic nebrání mixovat už teď. Ovoce a maso cca po měsíci po zavedení zeleniny.
2. ideální je nepřidávat vůbec - dělá se to jen, pokud dítě zeleninu odmítá, tak aby to mělo známější chuť. Případně z MM můžeš udělat bramborovou kaši, jiné využití mě fakt v souvislosti se zeleninou nenapadá.
4. další příkrm zavést měsíc po zelenině - obvykle to bývá ovoce ke svačině, třetí příkrm za další měsíc, obvykle večerní kaše.
Ohledně příkrmů se podívej na http://www.kojeni.net/prikrmy.php , je to tam všechno hezky popsáno.

saska.t
15. črc 2009

misutovo - su kukuricne a ryzove a dostanes to kupit aj v kauflande su naozaj velmi dobre a klasicky uvaris zo zeleninkou a mixnes, treba nechat viac vyvaru lebo prikrm je potom velmi husty 😉 , urcite dostanes aj v zdravej vyzive ale v kauflande je väcsi vyber 😉

misutovo
15. črc 2009

Ahojte,

myslite ze je mozne ze babatkom v takomto horku vobec nechuti?

My sme az doteraz papali naozaj ukazkovo ale vcera ani dnes mit mala k obedu skoro nic nezjedla. Tesila som sa ze aspon okolo 16-tej si dala jednu frutapuru.
Aj ked je mi to divne lebo zeleninku mala ovela radsej ako ovocie.
Neviem co sa deje mozno aj preto, ze zeleninovy prikrm podavam zohriaty a frutapuru nie.

Mam jej skusit dat obed neskorsie az okolo 16tej? Je to tym teplom? Alebo co sa to deje? Poradte volaco. ☹
Ako Vam jedia babatka v takomto horku?

gartneroval
15. črc 2009

Ahooj, chci se zeptat hledně kaší. Dáváte ji až těsně před spaním(u nás by to bylo koloem osmé), nebo mám dát kašičku v 6 ho. a v 8 hod. mléko? 😕

gartneroval
15. črc 2009

Jooo, ještě otázečka, jste teda spíš pro ty doma dělané kaše, nebo kupované, koupila jsem Nutrilon kaši. 😉

soanpe
15. črc 2009

garte. já kupuju kaše hero a dm,jiný mi SOfi nejí, takže u nás je to daný 😉 😀

gartneroval
15. črc 2009

A kdy jí tu kašičku teda dáváš, viz předchozí otázka. Já chci právě kaše kupovat, netroufám si je dělat, mám strach, že bych jí spíš ublížila, nějak tu přípravu nechápu, a myslím že ty kupované budou jistější. 😎

soanpe
15. črc 2009

kaše jí dávám kolem 18.hod, pak koupu a v posteli kolem 20.00 si dá ještě mlíko.
Myslím,že by se jí neusínalo dobře s plným břichem. Většinou se mi po tý kaši ještě pokadí

gartneroval
15. črc 2009

Super, díky. přesně tak to chci udělat. Můžu se tě jesště zeptat jak papkáte celý den, myslím jestli to máte přesně načasované, myslím co 3 hodiny, nebo jak si řekne, asi mimo téma, prominte.. 😖

saska.t
15. črc 2009

kocky tak ja davam domacu kasu na ranajky alebo olovrant/svacu ak ju dam na noc mala velmi zle spi asi je to tazke na noc pre nu a bolo to po instantnych kasiach, takze ani domace uz na veceru nedavam...

soanpe
15. črc 2009

gart
kolem 5-6 mlíko 100-120ml
8-9 mlíko 100ml
kolem 11 dvě kukuřičné křupky
spinkání
13.00 masozeleninový oběd+ mlíko do 100ml
15-16.00 čerstvé ovoce, teď jsem už zkusila i jogurt
mlíko dle potřeby a momentální chuti 50-100ml
18.00 kaše asi ze 100ml vody, po té večerní hygiena
kolem 20.00 mlíko 100-120ml
kolem 23-24.00 100-120mlíka

když je vedro, tak jí dávám hooodně ošizený mlíko, aby vůbec pila je to asi 14dní, co dovolí, abych jí dala i vodu
jinak ji nenutím, někdy sní celou skleničku 125g někdy půlku, někdy 2
menutím ji

dnes jsme jí dala masozeleninový příkrm Nestlee,dovezené z Německa maso+brombory+kedlubna a během 5ti minut snědla 150g, aniž by se umatlala 😀 😲

asi jí vadí ta mrkev ve všech příkrmech

soanpe
15. črc 2009

gart
http://www.naturnes.de/Produkte/NachMonat4/Defa...

tak tyhle příkrmy u nás momentálně vyhrávají

moda08
15. črc 2009

soanpe
dají se někde tyto příkrmy koupit i u nás nebo objednat? A na kolik vycházejí?

berunka
15. črc 2009

holky co uz prikrmujete delsi dobu jaky mate jidelni rezim pres den?myslim kdy co tak nejak davate?a jake mate rozestupy mezi jednotlivymi prikrmy a mlickem?

tekvica
15. črc 2009

aj ja poprosim o rady-
syn bude mat o par dni 7 mesiacov, do 6 vylucne dojceny, zacala som po ukoncenom 6 mesiaci zeleninou, konecne sa dako rozjedol, dnes som dala ovocie, ale dala som ho na olovrant.

je lepsie davat ovocie na desiatu, alebo je to v podstate jedno? a nemozem davat ovocie aj na desiatu aj na olovrant uz teraz?

a ked pride cas na kasu, mozem, aj ked dojcim pridavat do nemliecnych UM? kedze ja od zaciatku mam len mlieko pre maleho, nikdy sa mi nepodarilo odsat viac, ako par kvapiek.
alebo je lepsie zacat mliecnymi kasami?

mozem mu davat uz cestoviny- bezlepkove? kukuricne chrumky do ruky?
dakujem

vikula
16. črc 2009

Ahojky holky,

prosím o radu...Malému je 5měsíců a týden a tak 14dní už mu mlíčko nestačí a dávám i bebu.Chtěla bych už třeba začít dávat i něco jiného a k dr. jdu až 27.7
Jak a kdy jste začínaly vy???
Protože nekojené děti mohou už od ukončeného 4 měs. a kojené od ukon. 6 měs.tak nevím zda se počítám už do těch nekojených 🙂
Děkuji za rady

gartneroval
16. črc 2009

soanpe- děkuju za odpověd, máte to pěkně vše načasované, mě to pokaždé vychází jinak. Podle toho v kolik ráno vstane, podle toho jak dlouho odpoledne spí atak. Na ty příkrmy mrknu. 🙂

gartneroval
16. črc 2009

vikula- já bych se asi poradila s dr., já jsem od začátku dávala umělé, takže jsem od ukončeného 4. měsíce začala dávat zeleninkz, ale myslím si, že by malé stačilo ještě tak měsíc to mlíčko, uspěchala jsem to, ale zaváděla jsem všechno opravdu pomalinku. 😉

usounek25
16. črc 2009

Ahojky holky,

možná už tu takový dotaz je, ale celou diskuzi jsme nepročítala, takže se předem omlouvám za případné opakování. Jen by mě zajímalo za jak dlouho vám váš prcek snědl celou dávku příkrmu, což by prý mělo být zhruba nějakých 150 - 200 ml. Začala jsem malýmu dávat zeleninu zhruba před necelými třemi týdny, sní toho celkem dost, už napoprvé snědl nějakých 5 lžiček a ani je neprskal nebo něco podobnýho, ale pokaždé spapá cca 15 lžiček někdy i míň a pak už nechce. Prostě přestane polykat a jídlo mu teče ven, takže je mi jasný, že už se papat nebude. Pak vyžahne cca 120 ml mléka (jsme na UM). Někdy si říkám, jestli vůbec dosáhneme toho, že by snědl aspoň těch 150 ml a nechtěl pak už mléko.
Jo a taky ještě při tom krmení mě začal brát lžičku, kterou ho krmím a chce si s ní hrát, jenže si hraje, tak, že si ji začne strkat do pusy a samozřejmě skoro až do krku, takže se dáví. Zkoušela jsem mu dát druhou lžičku do ruky, že by si s ní třeba mlátil apod., jenže si ji začne dávat do pusy a já ho nemůžu krmit, protože už tam má jaksi plno 😒 🙂 . Budu ráda za každou radu. Díky.

shaula
16. črc 2009

Tekvica:
Ovoce můžeš dopoledne nebo odpoledne, je to jedno. Můžeš třeba i 2x, ale pozor na to, aby měl stále dostatek mléka (aby se tou druhou dávkou ovoce nesnižoval počet krmení mlékem).
Kaše - u tebe je to jedno. Obvykle se začíná nemléčnými kašemi zadělávanými MM nebo používaným UM. Vzhledem k tomu, že MM neodstříkáš dostatek a UM nepoužíváš, můžeš klidně začít rovnou mléčnými kašemi. Někdo sice zadělává nemléčné kaše jen vodou, ale s tím já nesouhlasím, myslím, že se tím zbytečně dítě ochuzuje o mléčnou dávku.
Těstoviny - bezlepkové bezvaječné (např. rýžové nebo kukuřičné). Až začneš dávat lepek, tak dále bezvaječné (do roka).

Vikula - i u nekojených dětí se doporučuje začínat až po tom šestém měsíci. Ovšem ty píšeš, že mu mlíčko nestačí (jak jsi to poznala, když i dokrmuješ? To by mu stačit mělo.) - pak můžeš začít dříve, ovšem rozhodně po poradě s doktorkou. Myslím, že těch 10 dní už nic neřeší a počkala bych do poradny.
Já jsem začínala cca v 6 měsících a týdnu, mrkví.

Usounek - cca za měsíc nebo měsíc a půl, už přesně nevím. S tou lžičkou musíš vystihnout správný okamžik
😀 Na to si zvykni, už ti po ní bude sahat pořád, je prostě zvědavý.

vikula
16. črc 2009

Děkuji za odpovědi 🙂

Shaula:napsala jsem to asi špatně....Celou dobu do toho 4měsíse a půl jsem jen kojila a pak mi nalej večer řval a nemohl usnout,poté se mi budil i v noci častěji.TAk jsem mu začala dávat tu bebu.Nejprve jsem si řikala,že jen v noci a pak jsem začala dávat i během dne na střídačku.Jednou kojo a pak bebu,no jo ale on mi začal odmítat prso,protože mu to asi míň teče a mívá hysteráky.Tak mu dávám UM a pak ho přiložím a to už si vezme 😕
Poté mu to stačí a je spokojenej a i lépe kadí a přestal mít koliky na které trpěl hodně 😉 Tak proto jsem si říkala,že bych mu mohla dávat pomalu mrkvičku atd.Ale nechci to uspěchat,proto se ptám 🙂

oliverkaa
16. črc 2009

Ahojte mamicky...maly mi papal prikrme velmi pekne prvy tyzden a teraz mi uplne odmieta zeleninku...mam pockat niekolko dni a dam mu iba moje mliecko a potom pokracovat alebo co mu mam dat ine?zatial papal iba zeleninku na obed....dakujem vam za odpoved